Yorumları

Amazon Yorumları, Yurtdışı Merkezli E-ticaret Sitesi Güvenilir Mi?

03.10.2019
174
Amazon Yorumları, Yurtdışı Merkezli E-ticaret Sitesi Güvenilir Mi?

Dünyanın bir numaralı e-ticaret şirketi Amazon, 1995 yılında Jeff Bezos tarafından kurulmuştur. 1964 doğumlu iş adamı, çocukluğundan beri bilgisayarlara hayrandı. Çocukluğunda yaptığı çeşitli icatlar ailesinin dikkatini çekti ve evin garajını adeta bilimsel çalışmalar yapabileceği bir laboratuvara dönüştürdü. Teknolojinin yanı sıra fiziğe de meraklı olan Jeff, üniversite çağına geldiğinde bir seçim yapmak zorundaydı: ya bilgisayar üzerine okuyacaktı ya da fiziğe olan ilgisine yoğunlaşacaktı. Nitekim Jeff bilgisayar sevdasından vazgeçemedi ve Princeton Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimleri ve Elektrik Mühendisliği’ne girdi. Buradan derece ile mezun olduktan sonra iş hayatına atılma zamanı gelmişti. Bir yatırım şirketi olan De Shaw ile iş dünyasındaki ilk ciddi işine kavuşmuştu. Üstün başarıları ve çalışma azmi sayesinde 1990 yılında şirketin tarihindeki en genç kıdemli başkan yardımcısı olarak tarihe geçti.

O zamanlar internet denen şeyden çoğu kişinin haberi bile yoktu. Ancak Jeff, bir parıltı görmüştü internette. Bu yeni icat sayesinde insanların alışveriş yapabileceği fikri aklından çıkmıyordu. Bulunduğu şirkete istifasını vererek 1994 yılında online kitap sitesi açmak üzere Seattle’a taşındı. İhtiyacı olan sermayeyi topladıktan sonra 1995 yılında internet sitesini açtı. İlk önce Cadabra adını verdiği girişimi, sonrasında adını dünyanın en büyük nehri olan Amazon’dan aldı. Siparişleri, birkaç çalışanıyla birlikte kendi evinin garajında hazırlıyordu.

Zaman geçtikçe siparişler hızla artıyordu. Öyle ki, kısa bir zaman sonra siparişlerin eyalet sınırlarını aşarak ülke çapına ulaştı. İkinci haftasında 20 bin dolar bandında sipariş alan Amazon, yeterli iş gücüne sahip değildi. Jeff Bezos artık küçük bir garajın kendilerine yetmeyeceğini görmüştü ve yeni bir ofise taşınma kararı almıştı. Yeni ofisinde müşteri hizmetlerinden kargolamaya pek çok departman bulunuyordu. Jeff Bezos için müşteri memnuniyeti çok önemliydi. Şirketin pek çok harcamasından feragat ederek müşteri memnuniyetini üst düzey tutabilmek adına ücretsiz kargolama dahil çok sayıda müşteri odaklı hizmetlere imza attı.

1999 yılında ülkenin en itibarlı dergilerinden biri olan Time dergisine kapak oldu. Artık Amazon’un binlerce çalışanı ve güçlü bir sistemi vardı. İlk kârını 2001 yılında 5 milyon dolar olarak açıkladı. Yedi yıl aradan sonra şirket ilk kez kâr etmişti. Amazon, adını aldığı nehir gibi dünyanın en büyüğü olma yolunda ilerlemek istiyordu. Yeni yollar arayan Bezos’un aklına nihayet bir fikir gelmişti. Çeşitli şirketlerle anlaşarak, kendi ürünlerini Amazon’da online satmaya ikna etti. Amazon, büyümeyi hızla sürdürüyordu.

2007 yılına gelindiğinde Jeff Bezos, gelecekte insanların mobil cihazlara daha da yöneleceğini görerek mobil kitap okuma cihazı geliştirdi. Kindle adını verdiği e-kitap okuyucusu, Amazon için bir başka büyük atılımlardan biriydi. Kullanımının kolay olması ve online yayınların çoğalması müşterilerin Kindle’a yönelmesini sağladı. Günümüzde dahi Kindle Amazon’un en çok satan ürünüdür.

Küçük bir garajda iş hayatına başlayan Amazon, bugün dünyanın en büyük e-ticaret şirketi olmayı başardı. 4 Eylül 2018’de 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaştı. Çin, Hindistan, Japonya, Singapur, Almanya, Birleşik Krallık, Fransa, Hollanda, İspanya, İtalya, Brezilya, Kanada, Meksika ve Avustralya’nın ardından 2018 yılının Eylül ayında Türkiye’de de amazon.com.tr uzantısıyla yerel hizmete başladı.

Amazon Şikayetleri

2018’in Eylül ayında Türkiye’de hizmet vermeye başlayan Amazon, kullanıcılar tarafından en çok sipariş iptali, kargo süreci ve para iadesi konusundan şikayet almış durumda. Amazon kullanıcı yorumlarını sizler için derledik.

Amazon Olumsuz Yorumları

“15 Temmuz tarihinde Amazon’dan cep telefonu (Huawei p20 Lite) sipariş ettim. Amazon’a güvenerek satıcı firmayı (ygz teknoloji) araştırma gereği duymadım. Ürün elime ulaştı ama içime sinmedi. Satıcı firmayla iletişime geçtim, firmadan doyurucu cevap alamadım, ürünü iade etmek istedim. Öncelikle iade talebimi firma kabul etmedi. Bunun üzerine Amazon müşteri hizmetleriyle görüştüm, durumu takip edeceklerini söylediler. Kısa bir süre sonra (29 Temmuz’da) iade kodu geldi ve ürünü hemen kargoya verdim (cep telefonunu eksiksiz ve hasarsız iade ettim). O günden sonra hiçbir şekilde geri dönüş yapılmadı. Para iademin yapılmaması bir yana süreç hakkında tarafıma hiçbir şekilde bilgilendirilme yapılmadı. İadem ne aşamada, kabul edildi mi edilmedi mi ondan bile haberim yok. Amazon müşteri hizmetleriyle her görüşmemde, talebimi üst birimin incelediği ve beklemem gerektiği söyleniyor. Artık aramaktan da vazgeçtim. Satıcı firmanın güvenilirliği ve müşterinin hakkını korumak Amazon’un sorumluluğunda olmalı. Politikaları “Müşterilerimiz Amazon güvencesi altındadır” ama ben hiçbir güvence göremedim. Bir daha Amazon’dan hiçbir şey almam.”

Amazon, dünyanın en büyük e-ticaret şirketi ve bunun bilincinde olarak müşterilere güvence veriyorlar. Ancak ne olursa olsun, ürün satın almadan önce o ürünü Amazon üzerinden satan firmayı araştırmak da biz müşterilerin sorumluluğunda. Bu yüzden her alışverişinizde satın aldığınız firmayı araştırarak kendi güvencenizi yaratmakta fayda var.


“Amazon’dan yaklaşık 1 ay önce LED ışık sipariş etmiştim sipariş tarihinden 3-4 gün sonrasına tahmini teslimat tarihi verilmişti fakat yaklaşık 1 ay kadar beklememe rağmen ürün elime ulaşmadı ayrıca hesabıma giriş yapmaya çalıştığımda bu bilgilerde hesap bulunamadı deniyor ve kargo takip numaramdan bakınca ismim saçma sapan bir şekilde yazılarak ürün teslim alınmış görünüyor.”

Hemen hemen aynı sorunu yaşamış biri olarak söylüyorum, bu sorun kargo şirketinden de kaynaklanıyor olabilir. Bazen sorumsuz şirket çalışanları ürünü iade etmemesine rağmen ya da yanlış iade gerçekleştirilmesine rağmen sisteme ürün teslim edildi diye geçebiliyor. Hesabınıza erişememe konusuna gelince, Amazon’a hesap bilgilerinizi ve alışveriş detayınızı içeren bir mail atarak destek talebinde bulunmalısınız.

“Amazon Türkiye’den 14.09.2019 tarihinde Urbanears markalı bir kulaklık sipariş ettim. Siparişim bugün yani 19.09.2019 tarihinde geldi ve ürünü açtığımda bir de ne göreyim kutunun içi kıl dolu ve kullanılmış. Üstelik herhangi bir farklı satıcıdan vermedim ürünün satıcısı Amazon.com.tr. Amazon Türkiye bundan sonra benim gözümde bitmiştir.”

Burada (Amazon’dan ya da kargo şirketinden kaynaklanan) çok ciddi bir ihmal söz konusu. Ürün için iade talebinde bulunun ve kargo şirketine de şikayetinizi belirtin. Yetkili mercilere şikayette bulunarak bir daha böyle bir ihmalin yaşanmasının önüne geçilmesini sağlayabilirsiniz.

Amazon.com.tr sitesi aldığım ve parasını ödediğim ürünleri önce geciktirdi. İki defa yeniden dağıtım tarihi belirledikleri halde ürünü tarafıma yollamadılar. Amazon yurt dışında böyle çalışmıyordu ama Türkiye’de Amazon firması beklediğim müşteri sadakatında çalışmıyor.”

Yurt dışında eksiksiz ve düzenli bir sistemi bulunan Amazon’un Türkiye’de bu tarz sorunlar yaşıyor olmasının nedenini Türkiye’de henüz yeni olmasına bağlıyoruz. Elbette bu asla bir bahane olamaz; sonuçta Amazon, dünyanın bir numaralı e-ticaret şirketi ve yıl 2019. Böylesine büyük bir şirketin bu tarz ihmallere sebebiyet vermesi, hem biz müşteriler için hem de kendileri için çok can sıkıcı bir durum.

“Amazon.com adresinde kalyon spor satıcı firmasından ayakkabı sipariş verdim 4 Eylül tarihinde teslim tarihi 9-12 eylül dediler. Kalyon sporda Sürat Kargo ile gönderim yapmış. Tamam bekleyelim dedik bugün de gelmedi kargo takibinde sorgulattığımda şubeden teslim alındı diyor siz adam mı dolandırıyorsunuz Amazon.com hayırdır ya satıcılarını kontrol et ya da satıcıların saçma sapan kargolarla çalışmasın”

Burada sorumluluk satıcı firması ve kargo şirketinde. Muhatap olmanız gereken yer Sürat Kargo. Bundan sonraki alışverişlerinizde satıcı firmayı araştırmanızı tavsiye ediyoruz.

Amazon Olumlu Yorumları

“Amazon’dan ilk alışverişimi birkaç gün önce yaptım ve kargom siparişin 2. gününde elime ulaştı. Philips bhd029 enerji tasarruflu iyonik saç kurutma makinesi aldım. Piyasada 150 TL civarında satılan makinayı kargo dahil 110 TL’ye aldım. İlk amazon alışverişimi hem tasarruflu hem de kolay bir şekilde gerçekleştirdim. Amazon’un fırsatlar kısmına bakmadan alışveriş yapmayın derim. Piyasanın yüzde 20-30 altına aradığınız ürünü bulabilirsiniz.”

İşte bilinçli bir tüketici! 😊 Sadece Amazon için değil, diğer alışveriş siteleri için de geçerli olan bir durum. Alacağınız ürün pek çok sitede/mağazada bulunabilir. Dikkatli bir şekilde araştırdıktan sonra en uygun ve en güvenilir seçeneği tercih etmeliyiz.

“İnternet üzerinden alışverişi erkek olarak tercih ediyorum. Alışverişi seviyorum ama bu gibi sitelerde ülkemizde hem pahalı satılan hem de bulunmayan bir çok ürünü alma imkanım var ise. İşte tam bu noktada dünyanın 1 numaralı alışveriş platformu Amazon devreye giriyor. Aklınızda soru işareti olmadan güvenle alışveriş yapabileceğiniz internet sitesi olmakla birlikte işini ciddiye alan bir işletme ve alternatifleri asla onun kadar başarılı değil. Amazon Türkçe olunca ülkemizde de dil probleminden alışveriş yapamayanlar da bu alışveriş keyfini artık tadacak.”

“Kanada’da kaldığım 6 ay içerisinde birkaç defa alışveriş yaptım Amazon’dan. Farklı satıcıların satış yapabildiği açık bir pazar olduğu için gelen ürün hakkında Türkiye’deki gibi endişeler taşımak mümkün. Fakat standartlar öylesine yüksek ki, satıcılar farklı şahıs/şirket dahi olsa müşteri memnuniyeti yüzde 90’lar civarında Amazon’da. Umarım Türkiye’de de aynı standartlarda işlerini yaparlar ve güvenilir bir e ticaret sitesine kavuşuruz.”

Amazon yurtdışında oldukça düzenli ve müşteri odaklı bir sisteme sahip. Ancak bir önceki başlıkta bulunan şikayetlerde de gördüğümüz üzere Türkiye’de henüz tam anlamıyla bu sistemi oturtabilmiş değiller; ancak yine de e-ticaret konusunda yabana atılmayacak kadar büyük bir seçenektir Amazon. İnternetten alışveriş yaparken tüm mağazaları araştırarak alışverişimizi tamamlamalıyız.

“Geçenlerde Amazon.com.tr üzerinden ilk alışverişimi başarıyla tamamladım. Ürünü biraz geç teslim aldım ancak buna rağmen diğer internet sitelerine göre oldukça uygun fiyatlarla karşılaştım. Zamanla kendilerini geliştirirlerse Amazon Türkiye’de en çok kullanılan e-ticaret sitesi haline gelir. Ama kargo konusunda ciddi sıkıntıları var.”

Amazon’un ülkemizde sorunsuz bir şekilde faaliyet göstermesi en çok müşterilerin işine gelir. Umalım da kısa bir süre içinde Amazon tıpkı yurt dışındaki gibi Türkiye’de de sorunlarını minimuma indirir ve gönül rahatlığıyla sorunsuz bir şekilde alışverişimizi tamamlayabiliriz.

Amazon’dan Ürün Satın Alınır mı?

Amazon henüz Türkiye’de yeni olduğu için bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden alışveriş yaparken aldığınız ürünün satıcı yorumlarını dikkatle inceleyip kargo şirketinin güvendiğiniz bir şirket olmasına özen göstermenizde fayda var.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumlari.net sitesine katkıda bulunmak için lütfen ulaşın.