Yorumları

Arçelik Yorumları

20.03.2020
340
Arçelik Yorumları

Türkiye’nin lider markası, Milli Takımlar ana sponsoru Arçelik hemen herkesin evinde bulunan, herkesin duyduğu dev bir marka. 1955 yılında kurulan Arçelik 1959 yılında ilk çamaşır makinesini, 1960 yılındaysa ilk buzdolabını üreterek adından söz ettirmiştir. Yıllar içerisinde satışlarını kademeli olarak artırdıktan sonra 80’li yılların başında ürün çeşitliliğini iyiden iyiye artırarak büyümesini hızlandırmıştır. 1975’te Eskişehir, 1979’da İzmir fabrikalarında buzdolabı ve elektrikli süpürge imalatına başlayan Arçelik, 1993’te Ankara’da bulaşık makinesi üretimine başlamıştır. 1999 yılı Arçelik için büyüme yılı olarak kayıtlara geçmiştir. Ardem, Türk Elektrik Endüstrisi, Atılım ve Gelişim Pazarlama şirketlerini kendi çatısı altında birleştirdikten 2 yıl sonra, 2001 yılında Beko markalı ürünlerin yurt içi pazarlama ve satış haklarını alarak büyük bir adım atmıştır. 2002 yılında Avusturya şirketi olan Elektra Bregenz’in ardından Alman beyaz eşya şirketi Blomberg’i satın aldı. Aynı yıl İngiliz markalar Leisure ve Flavel, Romanya’nın lider beyaz eşya markası Arctic de Arçelik bünyesine katıldı. 2005 yılına gelindiğinde Rusya’da üretime başlama kararı alarak tesislerin temelini attı. Bir yıl sonra bu tesis üretime başladı. Bu sırada Beko’nun çoğunluk hissesine sahip olan Arçelik, Beko’nun en büyük hissedarı konumuna geldi ve Beko markalı çamaşır ve bulaşık makinelerini Çin’e ihraç etmeye başladı. Yıllar içerisinde mavi ışık teknolojisi, bölünebilir soğutma teknolojisi, Eco panel LCD TV, 4 kapılı buzdolabı, 3D LED TV, ilk OLED TV gibi teknolojileri kullanıcılarının beğenisine sunan Arçelik beyaz eşyadan bilgisayara, kişisel bakımdan havalandırma sistemine kadar pek çok alanda müşterilerine hizmet vermektedir. 2013 verilerine göre toplam 19.000 çalışanı bulunan Arçelik 11,1 milyar TL gelir elde ettiğini duyurmuştur.

Arçelik Kurucusu Kimdir, Ortakları Kimlerdir?

Arçelik A.Ş.’nin kurucuları Lütfi Doruk ve Mehmet Koç olduğu bilinmektedir.

Şirketin ortaklık yapısı ise şöyle belirtilmiştir:

 • Koç grubu %57,2
 • Burla grubu %17,6
 • Halka açık %25.2

Arçelik Şikayetleri

Bu bölümde müşteri şikayetleri servis bölümü ile sıkıntılar ve ürün arızalarını inceleyeceğiz. Ürünler hakkında ki şikayet içerikli yorumları Şikayet var sitesinden aldığımızı belirtelim.

Arçelik Olumsuz Yorumları

 • “Arçelik ankastre fırınım 3 ay önce arızalandı. Yetkili servis çağırdım. Servis rezistansları yanmış dedi 400 TL karşılığı değiştirmek istedi. Değiştirin dedim. Yaklaşık bir ay sonra döndüler ve parçasının olmadığını söylediler. Fırının 7 senelik olduğunu ve en az 10 yıl parça bulundurmalarının yasal zorunluluk olduğunu söyledim. O zaman faturasını getirin yeni fırın verelim dediler. Evin 2. Sahibi olduğumu ve faturam olmadığını belirttim. O zaman bir şey yapamayız dediler ve 3 aylık mücadelem Arçelik le bu şekilde bitti. Fakat asıl olay dün gece gerçekleşti. Dışarıdan bir servis çağırdım akşam geldi ve fırına baktı. 10 dakika sonra fırında bir arıza olmadığını ve sadece saatin resetlenmesi gerektiğini söyledi saati resetledi fırını çalıştırdı teyitlerini yaptı 50 TL servis ücreti aldı ve gitti. Şimdi Arçelik’e soruyorum. Arçelik olarak bu bana yaşattığınızın adını koymak isteseniz ne derdiniz?”
 • “2016 yılında Arçelik’ten bir çay makinesi satın aldım. 2 ay önce de kendi dikkatsizliğimiz sonucu çay makinemizin üst demlik kısmı kırıldı. Ücretini verip orijinal yedek parçasını satın almak istedim. 6502 sayılı Kanun ve Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliği’ne göre, küçük ev aletlerinde 7 sene boyunca yedek parça üretme zorunlulukları olmasına rağmen bu parçanın üretimini yapmıyorlar. Bunun yerine başka bir yerden çok ucuza bulunabilecek bir demliği bana çay makinesi fiyatına aksesuar adı altında üstelik garantisiz olarak satmaya çalıştılar. Ben gerekli yerlere başvurularımı yaptım ve idari para cezası uygulandı. Ancak halen bu parçanın üretimi yapılmıyor. Arçelik gibi bir firmaya hiç yakışmıyor maalesef.”

Birinci ve ikinci sorunda müşteriler ürün parçalarının yedi ila on yıl bulundurma şartı olduğunu ileri sürüyor. Bazı firmalarda değişse de beyaz eşya ürünlerinde on yıla kadar parça bulundurma zorunluluğu mevcut. Yapabilecekleri şeyi yapmayarak biraz ihmalkar davranmışlar. 400 TL alınmadan da yapılabiliyormuş. Arçelik genelde özellikle servisinin kalitesiyle ön plana çıkan bir firmadır. Böyle sorunlar yaşamanıza gerçekten üzüldüm. Sorun yaşadığınız yetkili servisi muhakkak Arçelik genel merkezine bildirmenizi tavsiye ediyorum.

 • “Arçelik’ten kahve makinesi aldım ilk kullandığım birkaç ay sonra kahveyi karıştırmamaya bundan dolayı da yapılan kahvenin su gibisi olmasından ve dibinde kahvenin kalmasından dolayı kaç sefer servise gönderdim her seferinde sorun yok denilip bana geri geldi alet onun yanı sıra kaç kere kahveyi yapıp bittiğinde soğuk çıktığını gördüm hiç memnun değilim ve şikayetçiyim. Sanki iş yeri makinesi bu günde 1 kere kahve yapılıyor kullanalı 1.5 sene oldu daha şimdiden başıma neler açtı.”

Arçelik bayilerinden aldığınız ürün bozulduğu taktirde ürünü teslimatını gerçekleştiren bayi ile görüşebilirsiniz. Bu durumda da olmazsa Arçelik bölge sorumlusuna şikayetinizi belirtip sorununuzu çözebileceğini düşünüyoruz.

 • “Arçelik’ten klima aldım. Klimanın kurulumunu servis binada bulunan borulara yapmak istedi ben servise kesinlikle yeni boru sistemine bağlaması gerektiğini klimayı satın alırken boru sistemiyle satın aldığımı söyledim. Yeni boru sistemine kurulumu yaptığını söyleyerek montajı yaptı. Bende kurumsal firma olması sebebiyle Arçelik firmasına güvendim. Ancak klimadan duman gelmeye başlayınca servis talep ettim. Gelen servis kurulumun bacadan geçen eski boru sistemine bağlandığını yapacakları bir şeyin olmadığını söylediler. Arçelik müşteri hizmetlerini aradım durumu anlattım klimayı aldığımda boruları ile satın aldığımı hatanın giderilmesini talep ettim yardımcı olamayacaklarını söylediler.”

Kurulumu gerçekleştirilen kişinin hatası olup ve bu hatanın verilmeyeceğini söylemeleri biraz garip olmuş diyebiliriz. Müşterinin istediği bırakılıp servisin kendi kafasına göre kurulum yapması başlı başına hata zaten. Direkt Arçelik çağrı merkezine 444 0 888 numaralı telefondan ulaşıp bölge sorumlusu ile görüşüp hata raporu oluşturmanız daha iyi olur diye düşünüyoruz.

 • “15.11.2019 tarihinde Osmaniye Kılıçlar Arçelik bayisinden 6366 bulaşık makinesi ve 8641 Solo fırın aldım. Bulaşık makinesini geldi ve güzel bir şekilde kurulumu yapıldı fakat fırının ellerinde olmadığını en geç 2 hafta içerisinde geleceğini söylediler 2 hafta sonra aradığımda görüşüp haber vereceklerini belirtiler aradıklarında bu sefer de çarşamba veya cuma günü geleceğini belirttiler. Cuma günü aradığımda Arçelik’in kendi kargosu olduğunu ürünleri il il dağıtarak geldiğini henüz ellerine ulaşmadığını belirtti E***K*** isimli personel ve ürününü fabrikada olmadığını Silivri’den istediklerini söyledi. Ben size soruyorum bu ürün madem fabrikada yok neden parasını alıp bu ürünü bana sarıyorsunuz?”

Baştan müşteriye ürünün ellerinde olmadığı belirtmeleri gerekirdi. Müşteriden parası da alınarak boşu boşuna bekletilmiş. En azından haber verilmeliydi. Koskoca Arçelik, stok yönetimi yapamayacak durumda mı?

Arçelik Olumlu Yorumları

 • Arçelik cuma gününe ve hafta sonuna özel bir indirim kampanyası başlattı. Cuma aşkına adlı kampanya ile bir çok beyaz eşya ürününde hem indirim hem de taksit avantajları sunulacak. Sizin de beyaz eşya ihtiyacınız varsa mutlaka Arçelik mağaza ve online satış sitelerine bir göz atmanızda fayda var..”

Arçelik indirimleri ile müşterilerini sevindirmeyi seviyor anlaşılan. Eğer ihtiyacınız olan bir şey var ise bir gidip indirim zamanlarında sizde yararlanmayı unutmayın. J

 • Arçelik yeni klimalarını reklamda gördüm ve rengarenk klima seçeneklerini görünce çok beğendim. Klimam zaten çok eskiydi ve bende yeni renkli klimalardan almayı planlıyorum. O yüzden bu hafta sonu bir Arçelik mağazasına gidip bu yeni renkli klimalardan bir tane alacağım.”

Rengarenk ürünleri ile dikkat çekerken evimizi de renklendirmeyi unutmuyor Arçelik. Umuyoruz ki dış rengi gibi performansları da güzeldir ve memnun kalırsınız.

 • “Beyaz eşya da Arçelik isminden şaşmam kesinlikle. Daha önce de bir çok farklı markanın ürününü kullandım ama hiçbiri Arçelik kadar sağlam değil. O yüzden gecen hafta çok ihtiyacım olan bulaşık makinesini yeniledim ve Arçelik aldım. Evde ki tek farklı beyaz eşya markası bulaşık makinemdi simdi o da Arçelik oldu. Sağlam kaliteli ve çok iyi bir servise sahip.”

Bu tüketici ise bir markanın birçok ürününden memnun kalmış ve severek kullanıyor. Ne güzel sizin adınıza çok sevindik! J Umuyoruz ki hep memnun kalırsınız bulaşık makinesini de severek kullanmaya devam edersiniz.

 • “Yeni evliyim ve kendi kendime bir şeyler deniyorum, fırın seçerken ekstra hassas davrandım ve özellikli olan Arçelikden vazgeçmedim Tüm set olarak ankastre aldım. Fırın Hem yemek Hem de hamur isleri pasta börek için çok çok önemli bir elektronik alet… Arçelik set düşünenlere korkusuz alın derim oluyor set alırsanız.”

Umarız ki seçtiğiniz ürünlerden memnun kalırsınız! Ve uzun yıllar boyu sağlık ve mutluluk ile kullanırsınız.

 • “Kahveyi çok kısa sürede pişiriyor bu zamandan çok tasarruf etmenizi sağlıyor. Taşma riski yok pişince otomatik kapanıyor. Çok sessiz çalışıyor. Pratik bir ürün olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Su kapasitesi 1.5 litreye yakın çok sayıda kahveyi sürekli su takviyesi yapmadan içebilirsiniz. Tavsiye ediyorum kaliteli bir ürün.”

Kahveyi sevmeyen yoktur diyebiliriz herhalde var ise de onların da canı sağ olsun. J 1.5 litre’ yi kapsaması da oldukça iyiymiş gerçekten. Kalabalık ailelerden ve çok kahve içenlerde iseniz bu ürüne bir bakmanızı tavsiye ederiz.

Arçelik Ürünleri Satın Alınır mı?

Arçelik dünya üzerinde duyulmuş bir marka ve gayet iyi bir marka çoğu ürünü çok sevilerek kullanılıyor. Hatta bazı müşteriler evlerine Arçelik’ten başka marka bile sokmuyor. Her markada sorunlar var bu markanın da hataları mevcut bunlar da düzeltilebilir ise müşterilerin memnuniyetini daha çok çekebileceklerinden eminiz. Güvenerek Arçelik kullanan biri olarak Arçelik ürünlerini gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim.

Arçelik Fiyatları Nedir?

 • Arçelik 6344 A++ 4 programlı beyaz bulaşık makinesi 2.089.23 TL
 • Arçelik MD 674 mikrodalga fırın 439 12 TL
 • Arçelik K 3282 IC Gusto çay makinesi 385 TL
 • Arçelik K 4259 1000 watt buharlı kırışıklık giderici 249 TL
 • Arçelik K 3300 beyaz Mini Telve 447 TL
 • Arçelik K 2396 TG Lal 2000 watt tost makinesi 379 TL
 • Arçelik o 705 ydgei gazlı ankastre ocak 654. 55 TL
 • Arçelik K 6130 şarjlı dik süpürge 749 TL
 • Arçelik K 8235 hbv inlove hand blender set 419 TL
 • Arçelik S 7564 toz torbasız elektrikli süpürge 679 TL
 • Arçelik k-1579 800w at tam elma inox katı meyve sıkacağı 717 TL

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumlari.net sitesine katkıda bulunmak için lütfen ulaşın.