Yorumları

Covid-19 Geçirenlerin Yorumları | Ahh Corona Virüs Olanları Dinleyin!

12.04.2021
6
Covid-19 Geçirenlerin Yorumları | Ahh Corona Virüs Olanları Dinleyin!

Covid-19 Geçirenlerin Yorumları; 2019 yılı Aralık ayında Çin’in Vuhan eyaletinde ortaya çıkan yeni koronavirüs hastalığı covid 19 pandemi olarak ilan edildi. Ateş, öksürük ve nefes darlığı ile gelişen hastalık insandan insana bulaşarak tüm dünyaya yayıldı.

Hastaların öksürmesinin ardından ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşan covid 19, en fazla 60 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunanlara etkiledi. Covid-19 belirtileri genellikle;

  • Nefes darlığı
  • Öksürük ve ateşlenme
  • Zatürre
  • Ağır solunum yetmezliği
  • Böbrek yetmezliği şekilde görünmekte ve sonunda ölüm gelişebilmektedir.

Covid 19 A Yakalananların Yorumları

Yaş, cinsiyet ya da sağlık durumu aranmaksızın herkesin rahatlıkla yakalanabileceği covid-19 hastalığı birçok insan için sıradan bir gripten farksız. Ancak insanların birçoğunda kalıcı izler bırakıyor. Hastalığın ne kadar ağır geçirildiği ve alakalı olan iyileşme sürecinde hastanın vereceği tepki birçok etkene bağlı.

Birkaç aydır, İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya varyantları ile öne çıkan covid 19 hastalığını aşı olanları çok daha hafif atlattığına dikkat çekiliyor. Covid 19’a yakalananların yorumları hastalığın en çok nefes darlığı belirtisinin dayanılmaz olduğunu ortaya koyuyor.

Covid 19 geçirenlerin yorumları ve hastalığı hafif atlatanlar dahi uzun bir süre aşırı halsizlik olmak üzere kalıcı izleri taşımaya devam ettiklerini ifade ediyor. Nefes alma güçlüğünün ardından solunum cihazına bağlanan hastalar iyileşme sürecinin ardından stres bozukluğu ile karşı karşıya kaldıklarını dile getiriyor.

Yoğun bakım sürecinde uygulanan tedavide kullanılan ilaçlardan dolayı hastalar rahatlıkla deliryuma girebiliyor ve bu da psikolojik sorunlara neden oluyor. Hastalığı hafif atlatanlar kısa süre içerisinde eski sağlıklarına kavuşsalar da öksürük başta olmak üzere bazı şikayetler devam ediyor.

Covid 19 Atlatanlar Yorumları

Bir sağlık problemi olmasa da covid-19 hastalığı yaşayanların hafif belirtilere rağmen bazılarında inme de dahil olmak üzere bazı semptomlar yaşanıyor. Covid 19 Atlatanlar Yorumları ile yaşadıklarını paylaşırken hala gözlerinde korku ve endişeyi görmek mümkün.

Yapılan araştırmalar hastalığı hafif atlatanların içerisinde yan etkileri uzun süre yaşayanların olduğunu ortaya koyuyor. Yaşanan yan etkilerin birçoğu ölümcül olabiliyor, özellikle 30’lu yaşlardaki hafif hastalarda virüs pıhtılaşmaya neden oluyor.

Uzmanlar kovid-19 hastalığının sadece akciğerlere değil aynı zamanda beyin, karaciğer ve böbreği de etkilediğini belirtiyor. Hastalığı atlatan birçok insanın halen aklındaki soru işareti covid-19 ciğerlere inerse ne olur? direk akciğerleri hedef alan virüs solunum problemlerine neden oluyor.

Hastalar solunum yetmezliği ve zatürre hastalığı ile mücadele ederken kalp ve böbrek yetmezliği gibi sonuçlar ile de karşı karşıya kalabiliyor.

Covid 19 Aşısı Yorumlar

Hastalığın pandemi olarak ilan edilmesinin ardından başlayan aşı çalışmaları çok kısa süre içerisinde sonuçlandı ve uygulamaya geçildi. Dünya Sağlık Örgütü tarafından onay alan aşılar tüm dünyada uygulanmaya başlandı.

Bağışıklık sistemini eğiten virüsle karşılaşıldığında etkin savaş vermeyi sağlayan Covid 19 Aşısı Yorumlar hastalıktan kurtulmanın tek yolunun aşı olduğunu bizlere kanıtlıyor. Toplumun yeteri kadar aşılanması halinde hastalığın bulaşma riskinin azalması ve ölümlerin sayısının düşmesi hedefleniyor.

Covid 19 Belirtileri Yorumlar

Covid-19 hastalığı insanları farklı şekillerde etkiliyor, enfekte olan hastalar hafif orta ya da ağır semptomlar yaşıyor.

En yaygın semptom kuru öksürük, ateş ve yorgunluk olurken seyrek görülen semptomlar boğaz ve baş ağrısı, ishal, tat ve koku almada kayıp, ciltte döküntü ve renk değişimi şeklinde kendini gösteriyor. Covid 19 belirtileri yorumlar hastalığın ciddi semptomlarının;

  • Nefes darlığı ve solunum güçlüğü
  • Göğüste baskı ve ağrı
  • Konuşma ve hareket kabiliyetinde azalma olduğunu ortaya koymakta.

Hafif semptom gösteren hastalar evde tedavi edilirken ciddi semptomlar gösteren hastalara tıbbi yardım uygulanıyor. Corona virüse enfekte olan hastalarda hastalık 5-6 gün içerisinde belirti göstermeye başlıyor.

Çoğu zaman bu süre 14 güne kadar ulaşabiliyor. Covid 19 geçirenlerin yorumları hastalığın daha da önüne geçilmez bir hale gelmemesi için insanların maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmesinin öneminin altını çiziyor.

Covid-19 Geçirenlerin Yorumları

Covid 19 Hafif Atlatanlar Yorumları

Koronavirüs hastalığını hafif atlatanlar kısa sürede iyileşiyor ancak covid-19 eklem ağrıları, baş ağrısı ve boğaz ağrısı gibi semptomların devam etmesine neden oluyor. Covid 19 hafif atlatanlar yorumları hastalığı yaşayanlara istirahat ve bol su tüketiminin önemini hatırlatıyor.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan araştırmaya göre hastalığı hafif atlatanların iyileşme süreci 2 hafta olarak belirtiliyor.

Covid 19 İlacı Favicovir Yorumları

Koronavirüs hastalığına karşı yüzde 100 etkili bir ilaç henüz geliştirilmiş değil. Ancak uzmanlar zatürre oranının azalmasında Favicovir ilacının etkili olduğunu belirtiyor.

Covid 19 ilacı Favicovir yorumları, ilacı kullanan hastaların zatürre olma riskini en aza indirdiğini ortaya koyuyor. İlaca ne kadar erken başlanırsa hastalığın akciğerlere inerek zatürreye dönüşme oranı da o kadar azalıyor.

Covid 19 Pozitif Yorumları

Covid-19 testinin pozitif çıkması halinde insanlar birçok soru işareti ile karşılaşıyor. Covid 19 geçirenlerin yorumları da gösteriyor ki halen birçok insan ne yapması gerektiğini ya da hastaneye ne zaman başvurması gerektiğini bilmiyor. Covid 19 pozitif yorumları test sonucu pozitif çıkan hastaların hemen bir sağlık kuruluşuna başvurması gerektiği konusunu paylaşıyor.

Covid 19 Testi Yaptıranların Yorumları

Covid-19 geçirenlerin yorumları hem sağlık sektöründe hem de hastalığı geçirmek potansiyeline sahip olan insanların üzerinde önemli bir etkiye sahip. Henüz birçok insanın ciddiye almadığı hastalık dünya genelinde milyonlarca insanın ölümüne neden oldu. Covid 19 testi yaptıranların yorumları ve test sonrası yapılması gerekenler hastalığı ciddiye almayan insanlar için bir fikir oluşturabilir.

Test sonucu pozitif çıkanların Covid 19 geçirenlerin yorumları da gösteriyor ki yapılması gereken bir sağlık kuruluşuna başvurmak ve belirlenen süre içerisinde karantinada kalmaktır.  Aynı zamanda temasta olduğu insanları bildirmesi de testi pozitif çıkan insanların yapması gereken işlemler arasında yer almaktadır.

Covid 19 Yakalanan Kişi Yorumları

Kimi nasıl etkileyeceği belli olmayan koronavirüs her insanda farklı şekilde ediyor. Covid 19 yakalanan kişi yorumları hastalığın seyri hakkında net bir tanı konmasına engelliyor.

Bazıları hastalığı hafif atlatırken birçoğunda nefes almada dahi sorunlar yaşandığı biliniyor. Uzun süren ağrılar, bitmeyen nefes darlığı problemi, arkası kesilmeyen öksürük en korkuncu zatürre ile gelen ölüm.

Bu denli tehlikeli bir hastalık olmasına rağmen halen insanların hastalığa yeteri kadar ciddi yaklaşmaması covid 19 geçirenlerin yorumları içerisinde önemli bir yer tutuyor.

Covid 19 Yenen Hasta Yorumları

Covid 19 yenen hasta yorumları içerisinde ortak tek cümle hastalığın ansızın yakaladığı. Herkese farklı belirtilerin oluşmasından dolayı hastalığı atlatan herkesin tanıma ve tarifi farklı tek ortak olan ise beklenmedik anda hastalığın kendilerini bulması.

Covid-19 bulaşma süresi Dünya Sağlık Örgütü tarafından da açıklandığı gibi 14 gün. Hastalığın gelişimi farklı evrelere sahip dolayısıyla her evrede bulaştırıcılık düzeyi farklılık gösteriyor. Corona virüsünün kuluçka dönemi yaklaşık olarak 5 ila 6 gündür.

Kişi enfekte olduktan sonra geçen 5 günlük sürenin ardından belirtiler göstermeye başlar. Ama çoğu zaman bu süre 14 güne kadar uzayabilir bu yüzden teması olan insanlarda 14 gün izole edilmektedir. Covid-19 bulaşma yolları genellikle hapşırma öksürme ya da konuşma ile yayılan damlacıklardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumlari.net sitesine katkıda bulunmak için lütfen ulaşın.