Yorumları

Zekice Replikler; Bitmeyen Eğlence; How I Met Your Mother Yorumları

04.09.2019
228
Zekice Replikler; Bitmeyen Eğlence; How I Met Your Mother Yorumları

“Çocuklar, size inanılmaz bir hikaye anlatacağım: annenizle nasıl tanıştığımızın hikayesi.”

“Ve çocuklar, işte bu annenizle nasıl tanıştığımızın hikayesi…”

Bu iki cümle arasında tam 9 sezon boyunca yayınlanan bir dizi How I Met Your Mother.  Ted Mosby adındaki bir mimar, 2030 yılında iki çocuğunu da karşısına alarak anneleriyle nasıl tanıştıklarının hikayesini anlatmaya başlar ve tam 15 sene öncesine, 2005 yılına dönerler. Ancak Ted, çocuklarına direkt olarak anneleriyle nasıl tanıştığını anlatmak yerine, hepsinin birbiriyle bağlantılı olduğunu savunarak efsanevi arkadaş grubuyla birlikte başından geçen komik olayları da anlatır. Beş kişiden oluşan bu grup, Carl’ın MacLaren’s Pub isimli barında vakit geçirirler. Hadi önce bu ekibe bi göz atalım…

 • Ted Mosby

Hayatının aşkını arayan, hayalperest mimar Ted Mosby, dizinin anlatıcısı konumundadır. Ted hayatının aşkını bulmak için çabalar. Bu uğurda ilk bölümde Robin’i görür ve ona aşık olur. İlk gece, ilk buluşmalarında Robin’e aşık olduğunu söyleyince Robin biraz garip karşılar ve ikilinin kararı arkadaş kalmaktan yana olur. Ted, o özel kadını bulana kadar pek çok kişiyle birlikte olur ama aklı her zaman için bir kişidedir…

 • Marshall Eriksen

Dizimizin saf, temiz kalpli, avukatı. İlk bölümlerde henüz hukuk fakültesi öğrencisi. Vampirlere, hayaletlere ve “koca ayak” isimli olağanüstü canavarların varlığına inanır. Eğlenmesini de, sorumluluklarını da bilir. Lily’nin Marshmallow’udur o. 😊 Her zaman için Lily’ye sadıktır. Lily ile ilişkisi kusursuza yakındır. İdeal bir çift olarak görülürler çevresi tarafından.

 • Lily Aldrin

Duygularını en uç noktalarda yaşayan anaokulu öğretmeni ve ressam Lily Aldrin, aynı zamanda Marshall’ın ruh ikizidir. İnsanların ne mal olduğunu ilk bakışta anladığını söyler, sıcak kanlıdır. Tatlı mı tatlı, sevimli mi sevimli bir karakterdir. Dedik ya, duygularını hep en uç noktalarda yaşar. Hatta sinirlenince “çılgın gözleri” açığa çıkar. 😊 Anaç bir yapısı vardır. Arkadaşlarının her zaman yanındadır ve onlara nasihat verir.

 • Barney Stinson

Seni hangi kelimelerle anlatalım Barney? Çapkın, eğlenceli, umursamaz tavırlarının altında aslında yufka gibi bir yürek yatıyor. Gerçek dünyada yaşadığı acı olaylardan, kendi yarattığı hayal dünyasına kaçarak kurtulan birisi. Kadınları baştan çıkarabilmek için çok enteresan yöntemler dener. Kimseye aşık olmak istemez, çünkü uzun süreli ilişkilere açık olmadığını düşünür. Ancak bir kişiye aşık olur, ve o aşk da kelimenin tam anlamıyla “efsanevidir”. Bir de, Kanka Kanunu (The Bro Code) adında bir kitabı var ki dillere destan kankalık kurallarını barındırıyor. İddialara asla karşı koyamaz, “Challenge accepted!” dediği anda o iş bitmiştir zaten. 😊

 • Robin Scherbatsky

Ted’in ilk bölümde barda gördüğü ve aşık olduğu Robin aslında çok izlenmeyen bir yerel kanalda muhabirlik yapıyor. Kanadalı olmasından dolayı özellikle Barney tarafından çeşitli esprilere maruz kalıyor. Viskiyi, puroyu ve Amerikan Futbolunu sevmesi, babasının onu sert mizaçlı yetiştirmesinden kaynaklanıyor. Kendini korumayı çok iyi bilse de, yetiştirilme tarzından olsa gerek, kime güveneceğini bilemiyor ve hayatına aldığı erkeklerde yanlış tercihler yapabiliyor. Sonradan katıldığı arkadaş grubuna çok çabuk ısınır ve grubun vazgeçilmezi olur. Tıpkı Barney gibi, o da iddialarda çok hırslıdır. Dobra bir karaktere sahiptir.

Dikkat: Yazımızın devamı dizi hakkında spoiler bilgiler içerir.

Dizinin adı Annenizle Nasıl Tanıştım olsa da aslında bu yan olay diyebiliriz. Genellikle Ted, Barney, Marshall, Lily ve Robin’in başından geçen unutulmaz anları görüyoruz. 8 sezon boyunca anneye dair hiçbir şey görmedik. Dizi boyunca Barney’in çapkınlıkları, Marshall ve Lily’nin ideal ilişkilerinin serüvenleri, Ted’in inişli çıkışlı duygusal hayatı ve Robin’in maceralarını izliyoruz. Ted, Robin’e en başta aşık oldu ama Robin reddetti demiştik ama ilerleyen zamanlarda Robin ve Ted birlikteliğini göreceğiz ancak bu birliktelik fazla uzun sürmeyecek. Biraz zaman geçtikten sonra Robin ve Ted, tekrar arkadaş kalmaya karar verecekler. Bu kez, Robin ve Barney yakınlaşmasına şahit olacağız. Bu sırada Ted, hala hayatının aşkını aramaktadır. 😊 Barney ve Robin’in yakınlaşması önce ilişkiye, sonra evliliğe dönüşecek. Bu ikili birbirleriyle harika bir uyum içerisindedir. Mutlu bir evlilik yaşasalar da bu evlilik de sona erecek. Ama kesinlikle Ted & Robin birlikteliğinden daha iyi bir birliktelikti Barney & Robin birlikteliği.

Gel zaman git zaman, yavaş yavaş “anne” karakterinin ipuçlarını almaya başladık. Sarı şemsiye de bunlardan biriydi. “İşte şimdi anne karakteriyle tanışacağız, anne de bu gruba dahil olacak ve Ted ve anne karakterinin başından geçenleri doyasıya izleyeceğiz.” diye düşünürken, anne karakterine ne yazık ki bu kadar doyamadık. Sekizinci sezonun finalinde karşılaştığımız anne karakterini Tracy ismiyle tanıdık ve 9. sezonda sık sık gördük ancak hayalini kurduğumuz Ted ve Tracy ikilisinin hikayesini daha yakından görmek isterdik. Barney ve Robin’in düğün günü tanıştığı Tracy ile evlenen ve ondan iki çocuğu olan Ted’in aklının hala Robin’de olduğunu finalde bizim kafamıza kafamıza vurmaları hiç hoş olmadı. Tracy ile çok mutlu bir evliliği olduğunu bilsek de Tracy hastalanır ve hayatını kaybeder. Ted, iki çocuğuyla birlikte kalmıştır. Ve anılarını anlattıktan sonra, çocuklarının “Git ara onu!” demesiyle Robin’i ilk gördüğü gün bardan çalmış olduğu mavi Fransız kornosunu da alarak Robin’in yanına gider. Hikaye, finalini mavi Fransız kornosuyla yapsa da, izleyicilerin büyük çoğunluğunun içinde “sarı şemsiye” bir hayal kırıklığı olarak kalmış durumda.

Finalini her ne kadar beğenmesek de, diziyi bütünüyle ele aldığımızda harika bir sit-com komedisi olarak hafızalarda yer edindi. Çok eğlenceli bir dokuz sezonun ardından 2014 yılında izleyicilere veda etti.


How I Met Your Mother Hakkında Az Bilinenler

 • Ekibin en çok vakit geçirdiği MacLaren’s Pub, gerçek hayatta McGee ismiyle hizmet vermektedir. How I Met Your Mother izleyicilerine özel etkinlik ve kokteyllerle dizinin hatırasını yaşatmaya devam ediyor. Öyle ki, dizide adı geçen kokteyllerden The Naked Man, The Pineapple Incident ve meşhur Robin Scherbatsky kokteylleri de McGee barında bulunmaktadır.
 • Dizinin bir bölümünde Cobie Smulders (Robin) ve Alyson Hannigan (Lily) gerçek hayatta hamileydi. Bol kıyafetler giyerek bu durumla başa çıktılar.
 • Cobie Smulders (Robin), dizide Gary Blauman karakterini canlandıran Taran Killam ile evliydi.
 • Baba olmamayı seçenlerin de özel günleri olmalı diyerek Not a Father’s Day gününü kutlayan Barney, bu günün gerçek hayatta da resmileşeceğini hiç düşünmemiştir. Her yıl 10 Kasım’da “Baba olmayanların günü” resmi olarak kutlanıyor.
 • Eğer dizi hedeflenen başarıya ulaşamasaydı ikinci sezon gelmeyecekti. Bu durumda anne karakteri olarak pastacı Victoria karşımıza çıkacaktı.
 • Bir bölümde, Robin ve Ted restorandayken Robin’in önüne içinde yüzük bulunan bir kadeh şampanya gelir ve Robin de Ted’in kendisine evlenme teklifi edeceğini düşünerek adeta delirir. Ted “Ben değilim!” diye bağırır, arka masadaki bir kişi de “O benim!” diye bağırır. İşte bu arka masadaki kişi, gerçekten de kendi sevgilisine evlenme teklifi etmek için yönetmenleri ikna etmiştir ve böyle bir kurgu tasarlanmıştır. Çiftin hatırası da How I Met Your Mother’la birlikte yaşayacak…

How I Met Your Mother Replikleri

“Bak, atalarımız mutluluğun peşinde koşarken öldüler, tamam mı? Oturup da mutluluğu beklerken değil.”

“Çünkü ben seninle bir gün bile konuşmayınca o gün hiç iyi geçmiyor.”

“Yaptığın tek bir güzel eylem, dalga etkisi yaratır.”

“Çünkü yalanlar, birilerinin gerçeklerle kirlettiği güzel hikayelerdir.” – Barney Stinson”

“Buna dikkat çektiğin için de on puan sana. Aferin Ted! Sana on puan verecek kadar iyi niyetli olduğum için de 15 puan bana.”

“Tanrım? Benim, Barney. N’aber? Biliyorum pek sık konuşamıyoruz ama çoğu kızın senin ismini haykırmasının sebebi benim.”

“Geçmişe yapışıp kalamıyorsun. Çünkü geçmişe ne kadar sıkı sıkıya bağlansan da, bir bakıyorsun ki geçip gitmiş.”

“Saat gece 2 olduğunda, sadece uyu çünkü saat 2’den sonra verdiğin kararlar yanlış kararlardır.”

“İşteki insanların benden çok ilginç beklentileri var; çalışmam gibi mesela.”

“İnsanlar aslında kendilerine yalan söylenmesinden hoşlanırlar. Sadece kendilerine yalan söylendiğini öğrenmekten hoşlanmazlar, hepsi bu.”

“Bir şeyi seviyorsan, onu asla elinden bırakma. Bir saniyeliğine bile olsa. Yoksa sonsuza kadar kaybolur.”

How I Met Your Mother Olumsuz Yorumları

“2006 yılından beri izlediğim, çok merak ediyorsanız “sadece ilk 3, bilemedin 4 sezonunu seyredin” diyeceğim, Türk dizileri gibi uzatılmış son sezonunu ama özellikle sonunu hiç beğenmediğim, zaman israfı dizi. 90 saatinizi harcayabileceğiniz çok güzel şeyler var hayatta.”

Yani bu kadar abartmaya da gerek yok. Finali çok eleştiri aldı tamam haklı eleştirilerdi ama dizinin genelini bu şekilde gömmek çok acımasızca. Geneli gayet komik, eğlenceli ve insanların hayatında uzunca bir süre yer etti.

“Dokuz sezon süren harika bir yapımı finaliyle mahvettiler. Böyle bir final hiç ama hiç hoş olmadı. Biz yıllarca sarı şemsiyeyi, Tracy’i merak ettik. Dizinin adını How I Met Your Mother değil de How I Met Robin yapsaydınız keşke.”

İmza: editör. 😊 Sonuna kadar katılıyorum, finali gerçekten çok kötüydü. Keşke finaliyle de beklentileri karşılayabilseydi. Ama yine de dizinin tamamı mahvolmuş sayılmaz, 9 sezon sürmüş çok güzel bir diziydi How I Met Your Mother.

How I Met Your Mother Olumlu Yorumları

“Finalini daha yeni izleyebildim. Neden bu kadar eleştirildiğini anlamadım, çok beğendim ben. “Aunt Robin” repliğine kadar, benim için anne Robin’di. Ondan sonra, final bölümüne kadar, dizinin adi benim için “Annenizle nasıl tanıştım” değil de “Robin beni defalarca reddedince nasıl annenize razı oldum” idi. Finalde kızının da belirttiği üzere bütün hikaye Robin üzerine kuruluydu ve anneye çok az yer ayrılmıştı. 8 sene birine takıntılı şekilde aşık olduktan sonra birdenbire başkasının çıkması mantıksız olur. O yüzden finali hem duygusal hem de mantıklı buldum.”

Zaten izleyicilerin çoğunun beklentisi bu yüzden karşılanmış değil. Tracy ve Ted ikilisinin hikayesine daha fazla yoğunlaşmalılardı. Finalde Ted tekrar Robin’e dönünce, “anne bahane” gibi oldu.

“Finali beklentileri karşılamasa da finali bahane edip dokuz sezonu birden kötülemek doğru değil. Bu diziyle güldük, bu diziyle eğlendik bu diziyle büyüdük resmen. Sadece Barney için bile izlenir diyeceğim ama bu sefer de diğer karakterlere haksızlık olacak. Kısaca tanım: izlediğim en iyi sit-com.”

Tam olarak söylemeye çalıştığımız şey buydu. 😊

How I Met Your Mother İzlenir mi?

Finaline kırgın ve kızgın olsak da How I Met Your Mother çok eğlenceli bir diziydi. Bitişinin üzerinden yıllar geçse de hayranları tarafından hala unutulmadı. Hiç vakit kaybetmeden How I Met Your Mother dizisiyle ve o harika karakterlerle tanışmanızı tavsiye ediyoruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumlari.net sitesine katkıda bulunmak için lütfen ulaşın.