Yorumları

Ünlü Fastfood Markası; McDonald’s Yorumları

24.07.2019
366
Ünlü Fastfood Markası; McDonald’s Yorumları

1940 yılında McDonald kardeşler tarafından ABD’nin Kaliforniya eyaletinde kurulan McDonald’s, 2013 verilerine göre dünya çapında 1,8 milyon çalışanıyla dünyanın en büyük fast food restoran zincirlerinden birisidir. Her gün dünyada ortalama 69 milyon kişi McDonald’sta yemek yemektedir. Özellikle ABD’de, nüfusun %98’inin yılda en az bir kez McDonald’sa gitmesi, McDonald’sın ne kadar çok sevildiğinin bir göstergesi olsa gerek.

Müşterilerinin bu kadar memnun olmasının sebeplerinden biri de McDonald’sın işletmecilerine ve çalışanlarına çok özen göstermesidir. Öyle ki, McDonald’sın Chicago’da bir Hamburger Üniversitesi var! Dünyanın dört bir yanından gelen McDonald’s işletmecileri ve üst düzey çalışanları, bu eğitim merkezinde hamburger eğitimi alıyorlar. Haliyle McDonalds yorumları analizimizi dünya çapında değerlendirmeliyiz. Elbette eğitimin tek aşaması Hamburger Üniversitesi değil. McDonald’s işletmecileri, Hamburger Üniversitesi’ne gelmeden önce yaklaşık bir yıllık bir eğitim sürecinden geçerler. Son aşama olan Hamburger Üniversitesi, tüm dünyadaki McDonald’s işletmeci ve üst düzey çalışanlarına, müşterilere sunulan McDonald’s ürünleri konusunda uzmanlık eğitimi vermektedir. Her yıl ortalama 3000 kişi bu eğitimden geçmektedir. Üniversite, tam 12.000 metrekarelik bir alanda yer almaktadır. Kampüsün içinde sekiz sınıf ve sekiz seminer salonu, dört laboratuvar ve bir tane de kütüphane vardır. Modern teknolojinin tüm imkanlarından yararlanılmaktadır. Bu üniversitede eğitim veren 20 profesör, restoran yönetiminde üst düzey hizmet vermiş kişilerdir.

McDonald’s, Gıda kalitesini her zaman üst düzeyde tutmayı hedeflemektedir. İhtiyaç duyduğu ürünlerin teminini Türkiye’de faaliyet gösteren şirketlerden sağlamayı hedefleyen McDonald’s, sektörlerinin lideri konumunda olan şirketlerle işbirliği içerisinde hareket etmektedir. Tavuk ve et ürünleri sürekli kontrol edilmektedir. Et ürünleri, Dünya Standartları Besicilik Sistemi’ne uygun olarak ve İslami usullere göre üretilmektedir. Yetiştirilen hayvanların sağlığı konusunda oldukça titiz davranılıyor. Hayvanların hangi çiftlikten yetiştirildiğinden hangi yemleri yediklerine kadar hepsi takip edilmektedir. El değmeden üretilen ekmekleri, titiz bir şekilde yetiştirilen patatesleri, gerekli tüm kontrollerden geçen süt ve süt ürünlerinden salata, turşu ve soslarına kadar tüm ürünlerin standartlarını üst düzey tutmaya özen göstermektedir.

McDonald’s restoranları açık mutfak programı kapsamında yönetilmektedir. Açık Mutfak Programı, müşterilerin istediği zaman mutfaktaki uygulamaları izleme fırsatını verir. Yani istediğiniz zaman sipariş ettiğiniz ürünün nasıl hazırlandığını izleyebilirsiniz. Ayrıca mutfağın hijyen durumunu, gıdaların kalitesini kontrol etme özgürlüğüne de sahip olabilirsiniz ve bu oldukça önemli ve güzel bir uygulamadır. Bu uygulamayla McDonald’s’ın restoranlarına ve çalışanlarına ne kadar güvendiğinin ispatı olarak sayılabilir.

Elbette McDonalds’ın bu kadar sevilmesinin tek nedeni çalışanlarının eğitimli olması değil. Sonuçta hepimiz oraya hamburger yemeye gidiyoruz. 😊 Oldukça lezzetli olan hamburgerleri hakkında detaylı bilgi vereceğiz ancak öncelikle özellikle çocuklar için satılan Happy Meal ürünlerinden bahsedelim. Big Mac, McRoyal, Max Burger gibi lezzetlerinin yanı sıra çocuklar için hazırlanmış Happy Meal menüler vardır. Bu menülerle birlikte hamburgerin yanında çocuklar için oyuncak verilmektedir. Oyuncaklar düzenli olarak değişiklik gösterir. Genellikle yeni çıkan filmlerle ilgili oyuncaklar bulunur.

Şimdi bazı McDonald’s ürünlerini kalori bilgileriyle birlikte sıralamak istiyoruz. İncelememizin devamında McDonald’s fiyatları hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz.

Not: Bir diğer ünlü hamburger restoranı olan Burger King ürünleriyle McDonald’s ürünlerinin kalori bilgilerini kıyaslamak isterseniz Burger King Yorumları adlı incelememize buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Hamburger Yorumları

Hamburger

Klasikleşmiş hamburger, bir adet hamburger köftesi, sulandırılmış soğan, hardal ve turşu ile servis edilir. Kalori değeri 241 kcal.

Cheeseburger Yorumları

Cheeseburger Yorumları

Hamburger lezzetine ek olarak peynirle süslenen Cheeseburger, yine klasikleşmiş lezzetlerden biridir. 287 kcal. kaloriye sahiptir.

Double Cheeseburger Yorumları

Double Cheeseburger Yorumları

Cheeseburger lezzetini ikiye katlayabilirsiniz. İki köftesi ve iki peyniri ile iki katlı cheeseburger lezzeti 422 kcal.dir.

Vazgeçilmeyen lezzet: Big Mac Yorumları

Big Mac Yorumları

McDonald’s denince akla ilk gelen ürünlerden biridir Big Mac. İki katlı dana eti, peynir, turşu, marul ve soğana eşlik eden özel soslarıyla müşterilerin en sevdiği hamburger olan Big Mac’in kalori değeri 492 kcal.’dir.

McRoyal Yorumları

McRoyal Yorumları

Dolgun köftesi ve ona eşlik eden peynir, marul, turşu ve soslarla McRoyal de McDonald’sın lezzetli ürünlerindendir. Kalori değeri: 509 kcal.

McChicken Yorumları

McChicken Yorumları

İki adet tavuk göğsünün özel mayonez ve taze salatalarla sunumuyla tavuk severlerin vazgeçilmezi McChicken, 360 kcal. kalori değerine sahiptir.

Double McChicken Yorumları

Double McChicken Yorumları

Susamlı ekmeğin içinde mayonez, taze salata ve iki adet tavuk göğsü vardır. Kalori değeri: 505 kcal.

Quarter Pounder with Cheese Yorumları

Quarter Pounder with Cheese Yorumları

Baharatlı köftesi, susamlı ekmeği, peyniri, turşusu, soğanı ve özel sosuyla klasik bir lezzettir. 539 kcal. kalorisi vardır.

Double Quarter Pounder with Cheese Yorumları

Double Quarter Pounder with Cheese Yorumları

Peynirli Quarter Pounder lezzetini duble yaşatan bu hamburgerde iki adet baharatlı köfte ve iki adet peynir vardır. Quarter Pounder with Cheese malzemeleriyle servis edilen hamburgerin kalori değeri: 764 kcal.

Double Köfte Burger Yorumları

Double Köfte Burger

McDonald’sın “Türk usulü” hamburgeri Köfte Burger, çeşnili ekmeğin içinde özel eti, peyniri, baharatlı domates sosu, soğanlı yoğurt sosuyla sunulmaktadır. Baharat bakımından zengin olan “Türk usulü” Köfte Burer’in kalori değeri 453 kcal.


Daba Daba Burger Yorumları

Daba Daba Burger Yorumları

Bu hamburgerin ismi biraz değişik olabilir, sloganı da bir o kadar enteresan olabilir (dibi dibi öde, daba daba doy! 😊 ) ama iki tavuk eti, peynir, marul, domates ve mayonezle McDonald’sın sevilen tavuk lezzetlerindendir. Kalori değeri: 409 kcal.

Max Burger Yorumları

Max Burger Yorumları

McDonald’sın bir diğer “Türk usulü” hamburgeri Max Burer, baharatlı domates ve soğanlı yoğurt soslarından oluşmaktadır. İki adet baharatlı eti ve iki adet peyniriyle lezzetlenen MaxBurger’in kalori değeri 723 kcal.

Acılı Tavuk Klasik Yorumları

Acılı Tavuk Klasik Yorumları

Acı severler için hazırlanan Acılı Tavuk Klasik, çıtır tavuk etinin acılı baharatlarla lezzetlenmesiyle sunulur. 379 kcal. kalorisi vardır.

Leziz Burger Tavuklu Yorumları

Leziz Burger Tavuklu Yorumları

Bir diğer tavuk lezzeti, Leziz Burger Tavuklul özel sos ve çıtır tavuk etinin taze salatayla birleşmesinden oluşur. Kalori değeri 392 kcal.

Leziz Burger Etli Yorumları

Leziz Burger Etli Yorumları

Leziz Burger’in etli versiyonunda tavuk yerine et bulunmaktadır. Özel sos, taze salata ve dana etiyle Leziz Burger Etli’nin kalori değeri 408 kcal.’dir.

McDonald’s Şikayetleri

Geldik, kötü hizmet alan, ürünlerden memnun olmayan, tatsız hikayeler barındıran şikayetlere. Restorandan restorana hizmet kaliteleri değişebildiği için memnun kalmayan müşteriler de oldukça fazla.

McDonald’s Olumsuz Yorumları

McDonald’s olumsuz yorumlarını Şikayet var sitesinden derledik.

“Merter E5 yan yol McDonald’s’da kahveden böcek çıktı. Böyle büyük bir müesseseden beklenmedik hareketler. Bir daha tövbe ne bir daha Mc’e uğrarım ne de bir şeyini yerim. Bir şeyler duyuyorduk ama inanmıyorduk meğer doğruymuş.”

“McDonald’s biraz önce sipariş verdik çocuklar için buz gibi gelen ürünler ve eksik şimdi hemen göndeririz dedi yarım saat oldu ne gelen var sipariş yerini aradım önemsenmedi, bu size hiç yakışmadı McDonald’s çocuklar buz gibi patates yemek zorunda kaldı ama yiyemediler, çöpe attık yazık oldu.”

“Ataşehir’deki şubenize filtre kahve almaya gittim ve fiyatın televizyon reklamlarındaki gibi olmadığını 5 katı daha yüksek fiyat olduğunu gördüm ve sorduğumda her şubenin bu kampanyaya katılmadığını ilettiler ürünü ben de tamam diyerek aldım. Daha sonrasında dondurma aldım külahta ama. O da iki katı daha pahalıydı hayır anlamadığım çoğu şubede aynı fiyatken Ataşehir’de neden bu şekilde yüksek ücret ödeyerek alıyoruz?”

“12 Temmuz cuma akşamı Çekmeköy McDonald’s şubesinden oğluma kızıma ve arkadaşlarına hamburger sipariş ettik ve ertesi gün yiyen çocukların hepsinde kusma ve ishal oldu birkaç tanesi atlattı ama kızım ve komşumuzun kızı hala tedavi görüyorlar. Bağırsak enfeksiyonu teşhisiyle. Çekmeköy McDonald’s çocuklarımızın kaç gündür çektiği acının hesabını nasıl vereceksin bu işin peşini bırakmayacağım.”

“14 Temmuz pazar günü ailece 500 km yoldan gelip evde bir şeyler yemek için çok sevdiğimiz McDonald’s ‘tan evimize sipariş verelim dedik. Saat 19:46 itibariyle siparişimi internetten, kendi sitelerinden verdim. Saat 20:25’te bir görevli arayarak “sizin oraya gelemiyoruz, gala kokoreç’in oraya gelirseniz getireyim” dedi. (250 metre mesafede olan bir yer) Ben tabi ilk şaşkınlığı attıktan sonra evden çıkacak olsak restorana gelirdik dedim. Efendim geçenlerde bir arkadaşımızı darp ettiler o yüzden karanlıkta oraya gelemiyoruz deyince. Birincisi hava tam karanlık değil ikincisi ben bu siparişi vereli 45 dakika oldu bunu şimdi söylüyorsunuz ve son olarak madem böyle bir durumu var belli bir saatten sonra siteniz bu muhite siparişi kabul etmesin dedim. Velhasıl görevli arkadaş getiremediklerini yineledi ve kapattı. Hemen müşteri hizmetlerini arayıp anlattım. Dinleyen kişi olur mu öyle şey ben hemen göndertiyorum dedi ve beni beklemeye aldı. Diğer tarafla görüştükten sonra o da aynı şeyi söyleyince yıllardır severek nerede olursa olsun hamburgerde ilk tercihimiz olan McDonald’s ‘tan hem soğudum hem de böyle bir uygulamayı yakıştıramadım. İstanbul’da ne yazık ki her yerde kötü olaylar olabiliyor. Çözümünüz buysa eğer sisteminizi ayarlarsınız sipariş almaz belli bir saatte. Çocukların üzüntüsü ve açlıkla gerilen evdeki huzursuz ortamın sebebisin McDonald’s.”

“Bugün McDonald’s üzerinden bir menü sipariş ettim. Gelen hamburgerin köftesi bayat ve oldukça kuruydu. Hamburgeri bu sebepten yiyemedik ve param çöpe gitti. Uzun bir süredir hamburger yiyorum ama bu kadar bayatına ilk defa denk geldim. Bu durumdan dolayı mağdurum.”

McDonald’s Olumlu Yorumları

Can sıkıcı olaylar yaşan müşteriler bir yana, aldığı hizmetten oldukça memnun kalan müşteriler de var. Hamburgerinden kahvesine, Mcdonald’sı övgüye boğan müşteri yorumları şu şekilde…

“En ucuz kafelerde bile 2. sınıf kahveler 8-10 liradan satılırken mcdonalds’ta yüzde 100 arabica filtre kahve 1 liraya satılıyor. maliyeti ne, kar ediyolar mı bilmiyorum ama kahvesi gerçekten çok lezzetli.”

“Uzun zaman hamburger yemedim artık bana lezzetli gelmiyor ama #McDonalds ın double köfter burger menüsü tavsiye edilince denedim gayet başarılı ama hangi şubede yediğiniz de önemli ama hem doyurucu hem de köfteye doyum yaşadığım bir tat olmuş sanki patatesleri de düzelmiş bir ara rezaletti hamur hamur ama çıtır geldi bu defa artık şu içeceklere buz atmamayı da kabullenirseler daha çok seveceğim ben Beşiktaş da yedim bakalım bir arada başka şubede deneyimlerim artık bir başka ay”

“McDonald’s ben daha cok seviyorum cunku yumusak hamuru cok lezzetli ve daha kolay yeniliyor. Ve oglumda cok seviyor mcdonalds menulerini. Her ikimizinde favori menusu Big Mac menusu. Hakikatende cok lezzetli ve menuyu alirkende buyuk boy aliyoruz daha doyurucu leziz oluyor.”

“Ben tam bir McDonald’s hastasiyim. Ekmegini ve koftelerini cok lezzetli buluyorum tabi vazgecemedigim en buyuk lezzeti ise muhtesem lezzetli patates kizartmalari. Mutlaka buyuk boy siparis ederim.”

“Herhangi bir restoranda ya da evde yediğimiz nuggetla, mcdonalds’ın mcnuggetsı arasında ciddi bir lezzet farkı var. diğerleri lezzetsiz değil demiyorum ama bunun tadı bi başka. ayrıca youtubeda nasıl yapıldığını gösteren bir video izlemiştim. gayet hijyenik şartlarda yapılıyor.”

“McDonald’s BİG MAÇ menüye çok seviyorum çok lezzetli ekmeye etti patatesi kolası ve sosları ile beni benden alıyor hatta şuan doymamış olsam bir menü daha yiyebilirdim aynı zamanda çok uygun bence”

McDonald’s Satın Alınır mı?

Olumlu ve olumsuz yorumları da okuduktan sonra epey karnınız acıktıysa (ki bizim acıktı 😊 ) McDonald’s alınır mı diye düşünüyor olabilirsiniz. Merkezi bir yerdeyseniz ve güvendiğiniz bir şube varsa McDonald’s siparişi verebilirsiniz. Ancak söz konusu hamburger gibi çok çeşitlenebilecek bir yiyecek olduğu için diğer restoranları da araştırmanızda fayda var. (Burger King Yorumları nı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.)

McDonald’s Fiyatları

McDonald’s fiyatlarının restorandan restorana ve dönemden döneme değişiklik göstereceğini belirtmekte fayda var. McDonald’s kampanyalar da yapar.

 • KöfteBurger Menü: 13,95 TL
 • Çıtır Tavuk Ekstra Menü: 14,95 TL
 • McChicken Menü: 15,95 TL
 • Double KöfteBurger Menü: 17,95 TL
 • Mcdonalds Big Mac Menü: 19,95 TL
 • McRoyal Menü: 21,95 TL
 • Quarter Pounder With Cheese Menü: 22,95 TL
 • Double Cheeseburger Menü: 19,95 TL
 • Double McChicken Menü: 18,95 TL
 • Double Quarter Pounder With Cheese Menü: 27,95 TL
 • Acılı Tavuk Klasik Menü: 17,95 TL
 • Mangal Burger Menü: 18,95 TL
 • Leziz Burger Tavuklu Menü: 14,95 TL
 • Leziz Burger Etli Menü: 15,95 TL
 • Mcdonalds 2’li Menü Etli: 19,95 TL
 • Avantaj Menü Etli: 20,50 TL
 • Avantaj Menü Tavuklu: 18,50 TL
 • 2 Çıtır Tavuklu Büyük Menü: 14,45 TL

Hamburger Fiyatları

 • Big Mac: 14,00 TL
 • McChicken: 9,95 TL
 • Quarter Pounder With Cheese: 17,95 TL
 • CheeseBurger: 7,75 TL
 • Hamburger: 6,50 TL
 • Çıtır Tavuk Ekstra: 7,95 TL
 • KöfteBurger: 9,95 TL
 • 6’Lı Chicken McNuggets: 6,00 TL
 • Küçük Salata: 8,95 TL
 • Chicken McBites: 6,00 TL
 • Mangal Burger: 12,00 TL
 • Leziz Burger Tavuklu: 8,50 TL
 • Mega Mac: 11,95 TL
 • Double McChicken: 21,50 TL
 • Double CheeseBurger: 13,50 TL
 • KöfteBurger Klasik: 11,95 TL
 • Double KöfteBurger: 12,50 TL

McDonald’s Happy Meal Menü Fiyatları

 • Hamburger Happy Meal Menü: 15,95 TL
 • CheeseBurger Happy MEal Menü: 16,95 TL
 • Çıtır Tavuk Ekstra Happy Meal Menü: 14,95 TL
 • 4’Lü Chicken McNuggets H. Meal Menü: 13,95 TL

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumlari.net sitesine katkıda bulunmak için lütfen ulaşın.