Yorumları

Kanatlandınız Mı?; Red Bull Yorumları

20.08.2019
586
Kanatlandınız Mı?; Red Bull Yorumları

Red Bull, dünyada üretilen ilk enerji içeceğidir. Yani enerji içeceği endüstrisinin kurucusu desek yanlış olmaz. Red Bull şirketi, 1987 yılında Dietrich Mateschitz tarafından kurulmuştur. Avusturyalı girişimci Dietrich Mateschitz Red Bull’dan önce pek çok girişimcilik hamlesinde bulundu. Deterjan, sabun, diş macunu gibi temizlik ürünlerin satışını yaptı ancak hayatında arzuladığı seviyeye Red Bull sayesinde geldi.

Dietrich Mateschitz 1982 yılında Tayland’a bir iş gezisi yaptı. Bu iş gezisi esnasında Tayland’da özellikle işçiler arasında popüler olan, işçilerin daha dinç ve enerjik hissetmelerini sağlayan bir içeceğin var olduğunu öğrendi. Bu içecek, Mateschitz’in uzun süreli yapmış olduğu uçuşların getirdiği yorgunluğu bir anda silip atmıştı ve genç girişimci de bu durumdan oldukça etkilendi. Mateschitz’in adeta “gözleri parladı” ve bu içeceği kendi işi haline getirmeye karar verdi. Tayland’da bu içeceği satan bayiye ortak oldu. Şimdi sırada bu içeceği kendi ülkesinin pazarına sokmak vardı ancak bu o kadar da kolay olmayacaktı…

Öncelikle bu yüksek miktarda enerji veren içeceği satabilmek için bir lisansa ihtiyacı vardı ancak ilk lisans başvurusu reddedildi. İkinci, üçüncü, dördüncü… derken tam üç yıl uğraş verdi bu lisansı alabilmek için. Üç yılın sonunda nihayet lisansı alabildi ve hemen pazar araştırmalarına girişti. Avrupa’daki insanlar, ne yazık ki bu yeni içeceğin tadını beğenmemişlerdi. Onlara göre bu içecek fazla tatlıydı. İki yıllık pazar araştırmasının sonunda Mateschitz pes etti. Pes etti diyoruz ancak elbette içecekten vazgeçmedi. Avusturya pazarının kendisine yeterli olmadığını düşünerek diğer Avrupa pazarlarına yöneldi. Bazı vazgeçişler, zirve habercisidir…

Avusturya’da yapılan araştırmalar şirketin finansını oldukça sarsmıştı. Artık reklama verecek parası dahi kalmamıştı. Ancak unutulmaması gereken bir şey var: Dietrich Mateschitz gerçek bir girişimci… Arabaların arkasına Red Bull kutusunun büyük bir maketini koydu ve genç üniversite öğrencilerini işe alarak bu araçlarla üniversite kampüslerinde dolaşmalarını, içecekleri öğrencilere ücretsiz tanıtmalarını söyledi.

Nihayet Red Bull içeceği beklenen patlamayı sağladı. Bu pazarlama stratejisi içeceğin tanınmasını ve dolayısıyla şirketin de büyümesini sağladı. Bundan sonrası için Red Bull’un işi daha kolaydı. Pek çok etkinliğe sponsor oldu. Günümüzde dünya çapında e spor, BMX, Basketbol, ralli, Formula 1, atletizm, sörf, dağ koşusu ve diğer pek çok spor branşında mücadele eden 476 sporcuya sponsor olmuştur.

Red Bull ülkemizde de 10 sporcuya sponsorluk sağlamıştır.

 • Ayşe Begüm Onbaşı (Jimnastik)
 • Kübra Dağlı (Tekvando)
 • Can Öncü (MotoGP)
 • Deniz Öncü (MotoGP)
 • Lena Aylin Erdil (Rüzgar Sörfü)
 • Ahmet Arslan (Dağ Koşusu)
 • Yağız Avcı (Ralli)
 • İsmail Balaban (Dövüş Sanatları)
 • Birkan Polat (Motorbike Stuntriding)
 • Toprak Razgatlıoğlu (Superbike)

Peki neden özellikle spor ve sporculara destek veriyor Red Bull? Çünkü “Red Bull kanatlandırır.” Evet, bu slogan özellikle sporculara yönelik kullanılmak istendi en başta. Dietrich Mateschitz spora hayrandı ve sporculara da büyük saygı duyuyordu. 1991 yılında, Red Bull bir yarışma düzenledi. Bu yarışmada insanlar kendi yaptığı basit paraşüt mekanizmalarıyla uçmaya çalışıyorlardı, ancak elbette sadece Red Bull içenler uçabiliyordu, çünkü Red Bull kanatlandırır. Neyse. 😊

Bu organizasyon büyük ilgi toplayınca Mateschitz direk spora yönlendi. O gün bugündür Red Bull spor organizasyonlarına çok önem veriyor. RB Leipzig, FC Red Bull Salzburg, New York Red Bulls ve Red Bull Brasil isimli dört futbol takımının yanı sıra Formula 1, Extreme yelken, Hokey, Motor sporları, Ralli, LoL ve Dota 2 e spor takımları da mevcut.

Hatırlarsınız, 2012 yılında Felix Baumgartner stratosferden Dünya’ya atlama gerçekleştirmişti. Çılgın Felix Baumgartner’a hangi ismin sponsor olduğunu tahmin etmek zor olmasa gerek: Red Bull. Çünkü, Red Bull kanatland… tamam, artık slogan atmak yok. 😊

Kuruluş hikayesi ve sponsorluklardan sonra şimdi “vay be” diyebileceğiniz enteresan bilgilerden bahsedelim.

 • Bugüne dek tam 40 milyar kutu Red Bull satıldı. Öyle ki, sadece 2013 yılında 5 milyar kutu satışına ulaştılar.
 • “Paper Wings” diye bir şey duydunuz mu? Bu bir kağıt uçak yarışı organizasyonu ve Red Bull da bu organizasyonun ana sponsoru.
 • Red Bull kutuları geri dönüşüme uygun üretilmekte. Çünkü bir kutuyu geri dönüştürmek, o kutuyu üretmekten %95 daha az enerji gerektiriyor.
 • “Duvardan Duvara” adını verdikleri bir üretim sistemleri var. Üretimin %80’ini aynı tesisten sağlıyorlar ve böylelikle 16 milyon kilometrelik bir mesafe tasarrufu sağlamaktadırlar. Tek bir tesisten, yılda yaklaşık 5 milyar kutu… Vay be!
 • Red Bull’un kendine ait bir plak şirketi var: Red Bull Records. Bu şirket sayesinde sporun dışında müziğe de desteğini veriyor. Red Bull Records’a bağlı olan AWOLNATION grubunu dinlemenizi tavsiye ediyoruz.
 • 2014 yılında Red Bull enteresan bir davayla karşı karşıya kaldı. Tüketicilerden biri “kanatlandırır diyorsunuz, kanat falan yok ortada!” diyerek Red Bull’a tazminat davası açtı. Baktı ki Red Bull, kullandığı bu mecaz slogan yüzünden ciddi hasar alacak, mevzuyu arka planda çözmek istedi. 12 yıl boyunca “ben hayatımda bir kez de olsa Red Bull içtim” diyen kim varsa onlara 15 dolar değerinde Red Bull ya da 10 dolar nakit para verdi. Belki viral bir kampanya, belki de enteresan bir aksilik…

Red Bull Şikayetleri

Biz ŞikayetVar sitesinden şikayetleri derlemeden önce “dolap sorunu, asidi kaçmış, son kullanması geçmiş” gibi şikayetlerle karşılaşacağımızı sanıyorduk ancak oldukça enteresan şikayetler yapılmış Red Bull hakkında.


Red Bull Olumsuz Yorumları

“Beni mağdur ettiler. Bir firmaya sipariş istedim gelmedi. İngiltere’den bana gelecek Red Bull içecek için 2000 euro gönderdim. Her şey bize ait dediler. Ama bana hiçbir şey göndermediler. Ben şu an mağdur oldum. Ben İngiltere’den redbul firmasıyla ali baba sitesinde tanıştık. Ve ben firmaya 1900 euro para gönderdim. Bu redbul gümrük sigorta nakliye hepsi bunlara ait olacaktı. Ama ne ürün elime geçti ne de benim paramı bana iade ediyorlar lütfen yardım edin bu konuyla ilgili sizden ricam. Teşekkür ederim.”

Abicim sana kötü bir haberimiz var… Abi sen… Sen… Sen dolandırılmışsın be abi… Geçmiş olsun… Üzüldük…

“21.04.2019 akşam saat 22.45 gibi Kanal D’de bir reklam filmi yayımlandı. Red Bull firmasına ait bir reklamdı. Küçük kızım N** (4 yaşında) bana şu soruyu sordu: “Baba balıklar bir şey içmiş kanatlanmışlar ” dedi. “Bizde balık yiyoruz baba” dedi. Ben ne diyeceğimi şaşırdım. Yok kızım dedim öyle bir şey ama “inanmam baba çünkü orada öyle diyor” dedi. Prime Time saatinde böyle bir reklam bence olmamış. Çocuklar için uygun değil bence. Ayrıca Karadeniz aksanı ile konuşuyordu balıklar. Bu da hoş olmamış bence. Lütfen reklam yaparken biraz daha yanıltıcı olmayan tarz kullanın.”

Ah şu çocuklar yok mu, böyle konuşarak sadece ebeveynlerini değil kooooskoca şirketleri bile şaşkına çevirebiliyorlar. 😊 Güzelce anlatın efendim, balıklar konuşamaz, kanatlanamaz, bunlar sadece şaka yapmak istemişler falan… Bence kızınız için bir TV reklamından daha inandırıcı olabilirsiniz. 😊

“Red Bull 250 ml limonlu içtim, içtikten 10 dakika sonra 2 saat boyunca gözlerim bulanık gördü ve gözümün ağrısından doktora gittim, yediğiniz veya içtiğiniz bir şey neden olmuş dedi, ağrı kesici yazdı. Yeni ürün yapıyorsanız yan etkilerine bakın önce normal Red Bull her zaman içiyorum hiç böyle bir şikayetim olmadı.”

Ürettiği ürünün yan etkilerini kontrol etmeyen Red Bull’u şiddetle kınıyoruz! Tüketicilerin sağlığı ile oynuyor resmen. Ne olacaktı? Bir de tüketici mi dikkat edecekti ne yiyip içtiğine?

Bi’ dakika, galiba mantıklı olan da tüketicinin dikkat etmesi. Biraz gaza gelmiş olabilirim.

“Red Bull kanatlandırır diyorsunuz reklamlarda kanatlandırmıyor. Bu yüzden kardeşim ayağını incitti. Ya reklamı kaldırın ya da kanatlandırın. Millet ayağını bacağını kırıyor. Hiç yakışmadı sana bu Red Bull.”

Ne demek kanatlandırmıyor? Şimdi sabah aç karnına bi Red Bull açıyorsun, yarısını içiyorsun yarısını da nereden kanat çıkmasını istiyorsan oraya döküp 5 dakika masaj yapıyorsun…

Sen boş ver kanadı falan, napıyorsun biliyor musun? Hemen gidip dava açıyorsun Red Bull’a, 10 lirayı kapıyorsun, diyeceğim ama 2014 yılındaki davadan sonra böyle davaların önünü kapatmış Red Bull. Olmaz yani, buradan bir şey çıkmaz.

“Red Bull ailesi ben aylardır günde 2 adet 250 ml Red Bull içen birisiyim. Tad olarak bir sıkıntım yok ama tek sorunum sürekli reklamlarda Red Bull kanatlandırıyor deniliyor. Ben de reklamınızdan yola çıkarak merdivenin 3. basamağından atlamadan önce Red Bull içtim, 2 dakika geçti atladım ama ne yazık ki sağ ayak bileğimi kırdım. O günden beri Red Bull içmiyorum. Bu durumun tarafınızdan telefi edilmesini istiyorum.”

Sen şey değil misin ya, Pokemon izleyip “Ben Pikachu’yum” diye camdan atlayan çocuk? Sen hiç akıllanmayacak mısın? 😊

“Red Bull içeceğimi aldım ve eski tadını gerçekten kaçırmışlar bilmiyorum yanılıyor muyum acaba? Tarihi de geçmemiş gayet yeni bir içecek ama sıfır asit. Sanki enerji içeceği aromalı meyve suyu içtim. Soğuk değildir derseniz de buzdolabında 2 gündür duruyordu. Eski tadı istiyorum lütfen düzeltin.”

 “Aldığım Red Bull resmen su gibi çıktı, anlayamadım böyle büyük bir markanın nasıl böyle bir şey olmasına dört arkadaştık markete girdim dört tane aldım hepside su gibi çıktı, içemedik döktük paramız da boşa gitti. Bir daha kesinlikle bu markayı almam.”

Nasıl yani? Tek sorun bu mu? Kanat çıkmıyor falan demeyecek misiniz? Sonunda düzgün ve makul şikayetler… 😊

Bazı ürünlerin standarttan uzak tatlara sahip olması satın aldığınız bayiyle alakalı olabileceği gibi, o markanın yeni pazar araştırmalarından da kaynaklanıyor olabilir. Elbette içmek zorunda değilsiniz, direkt olarak ilgili mercilere durumu bildirmenizde fayda var.

Red Bull Olumlu Yorumları

“Besyo’ya hazırlanırken 2-3 günde bir yorgun düştüğümde sabah ve öğlen arasında bir tane Red Bull şekersiz içerdim. O zamanlardan beri ne zaman ve ne kadar içmem gerektiğini bilecek kadar profesyonel oldum artık Red Bull konusunda. Uykuyu, bitkinliği alıyor rahatlatıyor. Kahvaltıdan sonra bir tane içmek hele ki az uyumuşsanız bitkinliğe tek çare.”

Spor yapanların bu içeceği dikkatli kullanmasında fayda var. Yoğun efor öncesi veya sonrası dikkatsiz enerji yüklemesi vücuda zarar verebilir. Çünkü Red Bull gerçekten de yüksek enerjiye sahip.

“Yoğun geçen bi günden sonra ertesi güne yetiştirecek işleriniz varsa ve kahve etki etmiyorsa benim başvurduğum Red Bull yöntemini denemelisiniz. Kalp sorununuz olmaması kaydıyla tabii. Bir redbull+sade kahve. En az 4-5 saat yüksek performans. Garanti veriyorum :)”

Red Bull’un içinde zaten bir günde tüketmemiz gerektiği kadar kafein var, bunun üzerine kahve tüketmek pek doğru olmasa gerek.

“Bazı günler çok fazla uykusuz kalıyorum yani ortalama günde 3-4 saat anca uyuyorum o zamanlarda özellikle Red Bull benim için ayrı bir önem taşıyor hem çok iyi hissettiriyor hem de biraz daha enerji alıp hızla dersime yönelmeme yardımcı oluyor her zaman içmiyorum ama arada sırada mutlaka içiyorum her zaman işe yarar”

Zaten Red Bull yaygınlaşmadan önce, yani daha Tayland’da yerel bir içecekken en çok az uyuması gereken, gece uyumaması gereken işçiler (örneğin kamyon şoförleri) tarafından tüketilmekteydi. Yani uykuyu ortadan kaldırdığı kesin bir gerçek…

Red Bull Satın Alınır mı?

Evet güzel, enerjik, lezzetli ama uzmanların önerisini belirtmekte fayda var: ambalajlı içeceklerden uzak durmak. Ambalajlı içeceklerin insan sağlığını olumsuz yönde etkilediği söyleniyor. Eğer yine de kullanacağım derseniz, çok ciddi birkaç uyarımız daha olacak.

 • 18 yaşından büyük değilseniz Red Bull tüketmeyin.
 • Kesinlikle alkol ile birlikte tüketmeyin. Ciddi kalp sorunlarına yol açabilir.
 • Kalp hastasıysanız ya da kafeine karşı duyarlılığa sahipseniz Red Bull’dan uzak durun.

Red Bull Fiyatları

 • Red Bull 250 ml: 5,95 TL
 • Red Bull 250 ml Sugarfree: 5,95 TL
 • Red Bull 250 ml Lime Edition: 5,95 TL
 • Red Bull 355 ml: 7,75 TL
 • Red Bull 473 ml: 9,95 TL

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumlari.net sitesine katkıda bulunmak için lütfen ulaşın.