Yorumları

Yemek Sepeti Yorumları – Acıkanlar Memnun mu?

23.10.2019
650
Yemek Sepeti Yorumları – Acıkanlar Memnun mu?

Aşağı yukarı 40 metrekarelik bir oda, üç üniversite öğrencisi ve kafalarında parlak bir fikir… Hikayeye bu cümleyle başladığımıza göre çok büyük bir başarı hikayesinden bahsedeceğimizi anlamışsınızdır. 😊 İnsan bazen küçük bir odaya birkaç arkadaşıyla tıkılıp, sonrasında harika işler başarabileceğini düşünüyor. 😊 Elbette bunun için oda faktörü kadar, parlak bir fikir de önemli…

Bu parlak fikirlerden biri, şu anda Türkiye’nin 81 ilinde ve KKTC’de hizmet veren, büyük başarılara imza atmış olan Yemek Sepeti kurucularında vardı. Gelin hikayenin devamını yakından inceleyelim.

2000 yılında, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunu Nevzat Aydın, e – ticaret eğitimi almak için San Francisco’ya gider. Burada yaptığı incelemeler doğrultusunda e – ticaretteki potansiyel ve bulunduğu bölgede yaygın bir şekilde kullanılan paket servis sistemi çok dikkatini çeker. Kafasında bir fikir belirmiştir. Türkiye’ye döndüğünde bu fikri sınıf arkadaşı Melih Ödemiş’e anlatır. Melih Ödemiş de tıpkı Nevzat Aydın gibi bu fikre çok sıcak bakıyor. Nevzat Aydın’ın fikri, e – ticaret ile paket servis olayını birleştirmekti. Yani yemek siparişi vermek isteyenler internet üzerinden istediği restoranın istediği yemeğini sipariş verecekti.

Bunun için en büyük engellerden biri restoranlarla anlaşabilmekti. Bu konuda sıkıntı yaşadıklarını fark ettikten sonra, turizm işiyle uğraşan Cem Nufusi’yi aralarına katarlar. Böylelikle ekip tamamlanmıştır. Genel müdür görevini Nevzat Aydın, IT sorumlusu görevini Melih Ödemiş, Satış ve Pazarlama Sorumlusu görevini Cem Nufusi üstlenmiştir.

2000 yılının Eylül ayında 26 restoran ile yola çıkan ekip, ilk siparişlerini faks yoluyla alıyordu. 2001 yılının başlarında interneti de projelerine dahil ederek interneti bulunan restoranların siparişini internet üzerinden, internet bulunmayan restoranların siparişini ise faks yoluyla almaya devam ediyorlardı. 2001 yılının ilk çeyreği bitmemişken günlük siparişleri ortalama 40’a ulaşmıştı.

İnternetin yayınlaşması Yemek Sepeti için hayati bir önem taşıyordu. Öyle ki, 2004 yılına gelindiğinde günlük 1.000 sipariş barajını aşmıştı bile. Artık siparişlerinin neredeyse tamamını internet üzerinden alan Yemek Sepeti, 3 kişi ile başladığı macerasına yeni takım arkadaşları eklemeye de başlamıştı.

Bu arada Yemek Sepeti henüz 3 – 4 aylık küçük bir şirketken, Uzan Grubu’ndan yarı yarıya ortaklık teklifi alıyorlar. Uzan Grubu’nun büyük bir e – ticaret portalı projesi vardı ve bu projenin yemek ayağını bu yeni şirketle çözmek istiyorlardı. İki taraf görüşmelere devam ederken, Uzan Grubu’nun o dönem adı geçtiği birkaç olay yüzünden Yemek Sepeti bu ortaklığı reddediyorlar. Gerçekten de yeni kurulmuş bir şirket için oldukça cesur bir karar olmuş. Sonuçta dönemin en zengin gruplarından birinden yarı yarıya bir ortaklık teklifi söz konusu. Ancak bugün baktığımızda, o kararın ne kadar yerinde olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz.

Şirketin kurucuları, 2005 yılına kadar maddi olarak büyük zorluklar çektiler. Kuruculardan Melih Ödemiş’in Startup Capital internet sitesine verdiği röportajda “2003 – 2005 arası kendimize çok ufak maaşlar verebildik. 2005 yılında askere gittiğimde banka hesabımda 0 TL vardı. Bu dönemde hepimize ailelerimiz destek oldu çünkü Türkiye’de yatırım alabilecek bir ortam yoktu. Nereye gidecek bu iş diye çok düşündük, ama doğru bir şeyler yaptığımızın sinyallerini alıyorduk.” ifadelerine yer verdi.

İşte bu inanmışlık ve azim karşılığını 2007 yılında aldı. Yemek Sepeti, European Founders Fund’dan 3 milyon dolarlık yatırım aldı ve bu gelişme, şirketin büyümesine hız kazandırdı. Artık Yemek Sepeti’nin devasa bir bütçesi vardı ve büyümesi kat be kat hızlanacaktı.

2009 yılında foodonclick.com markasıyla sistemin Dubai versiyonunu yaptılar. 2015 yılından itibaren bu internet sitesi Umman, Lübnan, Katar, Suudi Arabistan, Ürdün ve Yunanistan’da aktif olarak kullanılmaya devam etmektedir.

2010 yılında Türkiye’de yaklaşık 20 ilde hizmet verirken, günde 25 bini aşkın sipariş Yemek Sepeti üzerinden alınıyordu. Bu sırada dünya pazarına açılmayı hedefleyerek Mayıs 2010’da Rusya’da işe başlandı ancak başarısızlıkla sonuçlanan bu girişimden Kasım 2012 yılında vazgeçildi. 2012 yılında, General Atlantic Yemek Sepeti’ne tam 44 milyon dolar değerinde yatırım yaptı.

2013 yılında 2 milyon kayıtlı üye, 10 bin kayıtlı restoran ve 60 binden fazla günlük sipariş ile Yemek Sepeti büyümeye devam ediyordu. Artık kendi alanında öncü bir duruma gelen Yemek Sepeti, Mayıs 2015’te Delivery Hero’ya hisselerinin tamamını 589 milyon dolara sattı. Bu satış, Türkiye’nin milyar lirayı aşan değerlemeyle yapılan ilk internet girişimi olarak tarihe geçti. Söylenenlere göre, bu satıştan elde edilen gelirle birlikte 114 çalışanının her birine 237 bin liralık prim verildi.

Kuruculardan Nevzat Aydın, halen daha şirketin CEO’su olarak görev yapmaktadır.

Yemek Sepeti’nin başarı hikayesini aktardıktan sonra, biraz da sistemin nasıl işlediğinden bahsedelim. Android, IOS, Windows uygulamasından ya da yemeksepeti.com internet sitesinden üyeliğinize giriş yaptıktan sonra bulunduğunuz konumu sisteme giriyorsunuz. (Üyelik tamamen ücretsiz bu arada.) Daha sonra sistem sizin bulunduğunuz konuma paket servis yapan restoranları listeliyor ve siz de istediğiniz restorandan istediğiniz yemeği sepete ekliyorsunuz. Siparişiniz dakikalar içinde onaylanarak restorana ulaşıyor ve hazırlanmaya başlıyor. Ödeme konusunda üç tane seçeneğiniz var: nakit, kapıda kart ile ödeme ya da internet bankacılığıyla direkt ödeme. Yani kredi kartı vermek gibi bir zorunluluğunuz yok. Siparişiniz elinize ulaştıktan sonra restoranı Yemek Sepeti sipariş detayından hız, lezzet ve servis başlıklarında puanlayabilirsiniz. Böylelikle her restoran ortalama puanlara sahip olur ve bu da sipariş veren insanlara o restoran hakkında fikir verir.


Yemek Sepeti Şikayetleri

Yemek Sepeti, restoranlarla müşterileri ortak bir çatı altında buluşturan aracı bir şirkettir. Elbette bu demek değildir ki Yemek Sepeti’nin yapılan alışverişlerde hiçbir sorumluluğu yoktur. Yemek Sepeti şikayetlerinin ve olumlu yorumlarının bir kısmını sizler için derledik. Sizin de bir şikayetiniz varsa info@yemeksepeti.com mail adresinden, ŞikayetVar internet sitesinden şikayetinizi belirtebilirsiniz.

Yemek Sepeti Olumsuz Yorumları

“Sepetten KFC sipariş verdim ve ne mana ise o bölge bakmadığından 20 dakika sonra siparişiniz iptal edildi diye mesaj geldi. Saat 14.30 ve yemek saatim geçmiş ve acıktığım dan acil olması gerekirken 20 dakika sonra iptal geliyor. 1.Madem bu tarafa hizmet verilmiyor neden benim siparişim onaylanıyor? 2. Online ödeme yaptım kartımdan para çekildi iadesini de hemen yapın diyorum,1 ila 7 iş günü diyor? Hesabımda para yok siz benim hesabımdaki parayı yatırmazsanız ben ne yiyeceğim? Bir kereliğine KFC getirsin zaten arka sokağa geliyor bizim sokağa girmiyor. Ya da ücretimi ödemesini hızlandırın. Parayı da aldınız ben ne yiyeceğim şimdi?”

Yemek Sepeti’ne kayıtlı olan zincir restoranların (KFC, McDonald’s, Burger King gibi) büyük çoğunluğu sokak ve caddelere göre gönderim yapıyor. Yani o restoranın gönderim yapabileceği yerler restoranın kendi sorumluluğunda. Ödeme iadesi konusunda Yemek Sepeti yetkilisinin yaptığı açıklama şu şekilde: “Siparişinizin, ödemesi bankanız aracılığıyla iade edilmiştir. Dilerseniz bankanız ile görüşme sağlayarak sürecin hızlandırılmasını sağlayabilirsiniz. Bilgilerinize sunar, anlayışınız için teşekkür ederiz.”

“Yemek Sepeti uygulamasında e-posta adresimi değiştiremiyorum. Üyelik sözleşmesinde e-posta adresinin değiştirilebileceği yazmasına rağmen sözleşmeye aykırı davranarak böyle bir değişikliğin mümkün olmadığını söylüyorlar. Ulaşamadığım bir epostayla kayıtlı durumdayım dolayısıyla kampanyalarından hiçbir şekilde faydalanamıyorum, bilgilendirme mailleri alamıyorum. Yeni epostayı doğrulamanın birçok metodu var. Değiştiremememin hiçbir bahanesi olamaz.”

Bu gerçekten çok gereksiz bir prosedür. Ancak kullanıcı sözleşmesinde bu durum mevcut. E – postanızı sonradan değiştiremiyorsunuz. Eğer e – postaya ulaşım sağlayamazsanız yeni üyelik açmaktan başka çare yok. Vazgeç bu durumdan Yemek Sepeti, ne saçma bir durumdur bu…

 “Bu hafta 2 kez KFC restoranından sipariş verdim ve 1) İlk verdiğim siparişte istediğim acılı mayonezli twister sade şekilde ve diğer verdiğim siparişin içeceği şeftalili istememe rağmen limonlu geldi. İçeceğin yanlış getirdim diyen walenin olabilir önemli değil tamam dedim fakat sade twister. 2) Bugün bir sorun olmaz bu sefer sipariş verirken iletim istediklerim doğru gelir herhalde diye düşünmeme rağmen: Acı mayonezli Twister’im neredeyse hiç sarılmamış kağıdın içine atılmış şekilde ve diğer siparişim olan Tavuk sever ekonomik menümdeki hamburgerimin içindeki tavuk parçacığı neredeyse 1tatlı kaşığı kadardı. Gelen tüm siparişlerim kuru ve buz gibi olmasıda başka büyük bir sorun. Hepsi çöpe gitti. Daha önceden şikayetler direk sayfadan şikayet ediliyordu ya herhalde artık bundan böyle bizzat kendim gidip orada yemem gerekiyor. Bütün bir yaz Antalya Alanya bölgesinden verdim siparişlerimi bu cumartesi İstanbul’a dönmem ve siparişlerimi eskisi gibi buradan vermeye devam etmem bugün bu kararımın devamını getirmez herhalde.”

Yemek Sepeti üzerinden siparişi doğru verdiğinizden eminseniz bu durum Yemek Sepeti’nin değil KFC restoranının sorumluluğunda. Çünkü sizin verdiğiniz siparişler hiçbir şekilde değiştirilmeden restorana iletiliyor. Yemek Sepeti uygulamasında sipariş detayı kısmından puanlayıp – yorum yaparak restoranın bu ihmalini tüm kullanıcılara belirtmenizde fayda var.

Yemek Sepeti Olumlu Yorumları

“Teknolojinin en büyük nimetlerinden biri şu Yemek Sepeti. Eskiden telefonla restoranı ara, yemekler hakkında bilgi al, fiyatı öğren, siparişi ver derken insan çileden çıkıyordu. Şimdi elimde telefonla onlarca seçenekten istediğim siparişi verebiliyorum. Üstelik tüm detaylar da gözümün önünde. Bravo Yemek Sepeti”

Özellikle seçenekleri direkt olarak önümüze sunması gerçekten çok önemli. Tabii insan bazen kararsız kalabiliyor. Bu yüzden restoranları puanlarına göre listelemekte fayda var. 😊

“YemekSepetinin joker indirimleri ve diğer kampanyaları çok iyi oluyor. Hele bir de sevdiğiniz restorandan gelince gerçekten çok mutlu oluyor insan. Ama bazen uzunca bir zaman joker indirimleri göremiyorum. Hatta öyle bir durum oluyor ki yanı başımda uygulamayı kullanan arkadaşıma joker indirimi gelirken bana indirim gelmiyor. Galiba benim hesabımdan kaynaklı bir problem diye düşünmeye başladım artık. Eğer joker indirimi gelmezse ben de diğer kampanyalardan yararlanıyorum.)

Joker indirimler evet fark yaratabilecek indirimler olabiliyor ama dediğiniz gibi nadiren karşımıza çıkıyor. Diğer indirim kampanyalarında çok kısıtlı ve aslında düşük oranda indirimler mevcut. Keşke daha fazla kampanya ile bizleri memnun etseler. 😊

Yemek Sepeti’nden Sipariş Verilir mi?

Kendi tecrübelerime dayanarak Yemek Sepeti’nden şu ana kadar bir sorun yaşamadığımı belirtmek isterim. Restoran ve sipariş hakkında uygulama üzerinden yapacağınız olumlu – olumsuz geri dönüşlerinizin diğer kullanıcılar ve restoran için çok önemli olduğunu unutmayın. Siz de sipariş verirken yüksek puanlı restoranlara ve yapılan kullanıcı yorumlarına dikkat ederseniz siparişiniz hakkında ön bilgiye sahip olabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumlari.net sitesine katkıda bulunmak için lütfen ulaşın.