Yorumları

Altıncı His Filmi Yorumları

10.03.2020
334
Altıncı His Filmi Yorumları

Altıncı his filmi 1999 yılında yazılıp yönetilen psikolojik korku filmidir. Filmin süresi 2 saat 10 dakikadır. IMDb internet sitesinde en iyi 250 film arasına girmeyi başarmıştır. Film ülkemizde 4 Şubat 2000’li gösterime giriş yapmıştır. Filmin hasılatı ise 672.806.292 dolardır. Film Amerika Birleşik Devletleri yapımıdır. Filmin aldığı ödülleri ise şöyle sıralayabiliriz:

 • Film Eleştirmenleri En İyi Genç Oyuncu Ödülü
 • Yabancı dilde en iyi film dalında Japon Akademi Ödülü
 • Peoples Choice favori film Ödülü,
 • Peoples Choice Favori Drama Filmi Ödülü,
 • En İyi Çıkış Yapan Erkek Oyuncu Dalında MTV Film Ödülü
 • Nebula En İyi Senaryo Ödülü,
 • Teen Choice En İyi Drama filmi ödülü,
 • Bram stoker En İyi Senaryo Ödülü,
 • Peoples Choice Bir Drama Filminde Favori Film Yıldızı Ödülü,
 • Satellite En İyi Kurgu Ödülü
 • Bram stoker En İyi Senaryo Ödülü
 • Block Buster Entertainment Award Favori Aktör Ödülü
 • Satallite En İyi Özgün Senaryo Ödülü

ile birlikte başarılı film ve oyuncuları 13 farklı ödül almıştır.

Film sektöründe karşımıza pek çok başarısız korku ve gerilim filmi çıkıyor. Fakat sonunda film sektörüne iyi bir hayalet öyküsü olarak girmeyi başardı. Bize göre Altıncı His filmini bir korku filmi olarak değerlendirmeye almak pek doğru bir tercih olmayacak. Ama içerisinde hayaletlerin olduğu bir filmde bazen gerilim yaşayan sahneler içermesinden dolayı filmi gerilim filmi olarak değerlendirebiliriz. Filmin konusu ise şöyle ilerlemekte:

Çocuk psikolojisi alanında yaptığı çalışmalardaki üstün başarılarından dolayı birçok ödül almayı başarmış fakat bu arada sevgili eşini çok ihmal etmiş Malcolm Crowe’u tanıyarak filme başlıyoruz. Hemen sonrasına Malcolm Crowe’ un az sayıda hastası olduğunu ve anladığımız kadarı ile tedavi edilemediği hastalarından birisi tarafından Malcolm’un vuruluşuna şahit oluyoruz. Başarılı psikoloğun hastalarından biri olan Cole Sear ile kendisinin hayat hikayesi çok benzer. Cole Sear’ın tedavisine başlar. Cole Sear annesi ile birlikte yaşamakta, babasının giderken evde bırakmış olduğu eşyaları kullanmakta ve çevresiyle ne yazık ki iletişim kuramamaktadır. Hiçbir şekilde çevreye uyum sağlayamayan küçük çocuğun annesi bu haline çok üzüldüğü için bir şekilde çocuğunun asosyalliğine çare bulmaya çalışmaktadır. Kadının çocuğunun düzelebilmesi adına çıkmadığı yol kalmamıştır. Çocuğunun neden böyle davrandığını hiçbir şekilde anlamamaktadır ne yazık ki. En son çare olarak ismini çok gez duymuş olduğu ünlü çocuk psikoloğundan yardım ister. Cole Sear hakkındaki asıl önemli olan şey de boyundan büyük, herkesten gizlediği bir de sırrı vardır. Durup dururken Cole Sear’ın çevresindeki eşyaları ortamın sıcaklığı hissedilebilir şekilde düşmektedir. Cole Sear geçmişte olan bazı olayları bilerek annesini bazı günler oldukça şaşırtmaktadır. Malcolm Crowe da bu çocuğu geçmişi ile hesaplaştırabilmek için kendisini bu çocuğu tedavi etmek zorunda hissetmiştir. Fakat çok sonradan hem biz hem de uzman psikolog öğreniriz ki bu zavallı çocuk ölü insanları yani hayaletleri görmektedir. Piyasadaki diğer filmlerde gördüğümüz gibi kopan bacaklar kollar veya tuhaf vücutlar bu filmde bulunmuyor. Zaten filmi inandırıcı kılan özellik burada kendisini gösteriyor. Zavallı çocuğun etrafında dolaşan ölü insanları gördüğünü söylemesi ile birlikte etraftaki huzursuzluk seviyesi giderek artıyor. Filmi izledikten sonra Cole Sear’ın gördüğü insanların aslında hayalet olduğunu sonradan öğrensek de filmin fragmanında bu bilgiyi öğrenmiş oluyoruz. Filmde abartılı müzik ve gerilim ses efektleri ile kullanılmaması insanın daha rahat izlemesini sağlıyor. Diğer filmler gibi hızlı olmak gene daha yavaş ilerleyen bir film söz konusu. Yavaş yavaş ilerleyen bu filmde en son sürprizi görünce çok şaşıracaksınız. Film sektöründeki diğer eski usul hayalet filminden çok da farklı değil, tabii ki filmin sonu dışında. Film sektörünün neredeyse çoğunda hikaye bu kadar da olmaz dedirtecek türden. Ama bu filmin özelliği ise sadece sonunda asıl bombayı patlatarak, ince ince düşünüp izleyicinin zihni film boyunca yavaş yavaş işlenmesidir.

Filmin sonundaki sürprize gelecek olursak… Aslında başarılı psikoloğumuz da bir hayalet. Filmin ilerleyen öyküsüne bakacak olursak izleyiciler de sürprizin filmin sonunda olacağını büyük bir ihtimalle biliyorlardır. Aslında filmin sonunda sürpriz olacağını bilen dikkatli izleyici çocuğun ölü insanlar hakkında ilk konuşması esnasında tüm olayı rahatlıkla çözebilir. Filmin içerisinde çeşitli ipuçları bulunmaktaydı, örneğin çocuk otobüsten inerken anne ve psikolog neden hiç konuşmadı? Filmde en çok ve asıl olarak hissettiğimiz duygu filmin tümüne yayılmış olan tedirgin edicilik duygusunun olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle başrol oyuncularından biri olan Haley Joel Osment 11 yaşında çocuk oyuncu olmasına karşın yeteneğini gördükten sonra gerçekten mest olduk. O yaşta o oyunculuk, bravo! O korku ve tedirginliği pek çok büyük oyuncunun ekrandan bize geçilemeyecek bir duygu olduğunu çoğu sinemasever olarak gayet iyi biliyoruz. Bruce Willis de çoğu filminde de olduğu gibi gayet başarılı oyunculuk sergilemiş. 6.his filminin bu süre içinde büyük filmlerden biri olup olamayacağını zaman içinde göreceğiz fakat benim için en iyi izlediğim 25 film arasına girebilir diyebilirim. Zamanınız olduğunda bu filme bir şans verip en azından 11 yaşındaki bir çocuğun muhteşem oyunculuğuna kendi gözlerinizle şahitlik edebilirsiniz.

Altıncı His Filmi Yazarları Kimdir Oyuncuları ve Karakterleri Kimlerdir?

Filmin yönetmen ve senarist koltuğunda M. Night Shyamalan oturmakta. Senaristliği de yönetmenliği de başarılı bir şekilde gerçekleştirmiştir.

Filmin oyuncularının sıralamak gerekirse şöyle sıralayabiliriz:

 • Haley Joel Osment
 • Bruce Willis
 • Toni collette
 • Olivia Williams
 • Donnie Wahlberg
 • Mischa Barton
 • Bruce Norris
 • Gleen Fitzgerald
 • Peter Anthony Tambakis
 • Jeffrey Zubernus
 • Angelica Page
 • Firdous Bamji
 • Lisa Summerour
 • Greg Wood
 • Samia Shoaib
 • KaDee Strickland
 • Hayden Saunier
 • Sarah Ripard
 • Janis Dardaris
 • Micheal J. Lyons

Altıncı His Filmi Replikleri

 • Hani bazen boşluğa düşermiş gibi hissedersin ya. Ama aslında olduğun yerde duruyorsundur. Hani bazen ensendeki tüyler kalkar ya ve kollarındaki küçük tüyler de. İşte bunu onlar yapıyor. Kızdıkları zaman bizi ürpertiyorlar.
 • İnsanlar eşyalarını kaybettiklerini düşünürler, oysa sadece yerleri değişmiştir.
 • Bana inanmazsan bana nasıl yardım edebilirsin ki?
 • Ölü insanlar görüyorum, ölü olduklarını bilmiyorlar.


Altıncı His Filmi Olumlu Yorumları

Bir psikiyatrist olan doktor Malcolm Crowe, çocukların ruh sağlığı hakkında bir çare bulma konusunda çok başarılıdır. Ama eski hastalarından birisi tarafından vurulunca Crowe, düşüşe geçer. Ama bir gün Cole adındaki bir çocuk onun ilgisini çeker ve onun sorunlarını düzeltmeye çalışır. Fakat Cole’un yaşadığı sorunlar çok daha derindir ve Crowe da bunu anlamaya çalışır. The Sixth Sense, gerçekten de çok iyi bir film. M. Night Shyamalan, bu filmde harikalar yaratmış. Filmin her bir karesine koyulan detaylar ve senaryo inanılmazdı. Oyunculuklar da çok iyiydi. Bruce Willis, bu filmde Unbreakable’dan sonraki en iyi performansını sergilemiş. Ama Haley Joel Osment inanılmazdı. Tüm zamanların en iyi çocuk performanslarından birisi. Ayrıca filmin ters köşesi de dahiceydi. Bütün filmin akışını değiştiriyor. Eğer izlemediyseniz, izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Ustaca hazırlanmış bir gerilim. TOPLAM PUAN: 8.7/10

İmzamızı atıyoruz, çok yerinde bir yorum olmuş. 😊

“Ölü insanlar görüyorum…Zamanının en iyi gerilimlerinden birçok filme ve yapıma da kapı aralamış bir yapıt. Muhteşem bir senaryo gerçekten… Yazan, yöneten çok ince düşünmüş… Her sahnesi bir hayli ilginç ve sürükleyici olan bir film. Bazı sahneleri bir çok seyircinin hala aklındadır eminim… Joel Osmen’tin küçük yaşta rolünü bu kadar başarılı ve yaşıyormuş gibi oynaması ve izleyiciye bunu aksettirmesi takdire şayan hakikaten. Bruce willis’de aksiyon filmleri dışında gerilim filmlerini de hakkıyla oynarım der gibi bir oyunculuk sergilemiş. Final de zaten birçok insanın hala dilindedir muhteşem, başarılı ve şaşırtıcı bir son. İzleyici için büyük bir keyif tabi.. izlemeyenler varsa hala şiddetle tavsiye ederim. İyi seyirler…”

Dediğiniz gibi, küçük Joel’in oyunculuğu filmin bu kadar iyi olmasındaki en büyük etkenlerden birisi.

Ne denebilir ki… Oyunculuksa oyunculuk, senaryo ise senaryo, çekim ise çekim kusursuz. İlk sinemada izleğimde arada kız ark dönüp- nasıl oldu da b.willis gibi bir oyuncu filmin başından sonuna aynı gömlekle gezer demiştim…:) azıcık yakalayabilmiştim ama yine de uyanamamıştım. Gerilim sevenler ve sinemada zeka görmek isteyenler Altıncı hiis şimdiden klasik. kaçıranların hisleri bayağı zayıfmış

Enteresan detaylara takılmışsınız. 😊

Film boyunca o küçük çocuğa ve onun oyunculuğuna hayran kalıyorsunuz… sonra filmi hiç sıkılmadan merakla seyrediyorsunuz… sonra da filmin sonunda şoka giriyorsunuz.. açıkçası ben çifte çok yaşadım çünkü Shyamalandan böyle bir film beklemiyordum.. kesinlikle seyredilmeli.. 8,5/10 😀

O 1,5 puanı filmin çok yavaş ilerlemesinden kırdığınızı düşünüyoruz. Yani biz olsak oradan kırardık. 😊

Ya kardeşim siz bu filmde tartışacak ne buluyorsunuz. Tüyleri diken diken edici senaryo ve oyunculuklar. Sinema tarihindeki dönüm noktalarından biri. Eminim ki seneler sonra değeri daha da anlaşılacak. Oscar verilmediği için akademi elemanlarına bir güzel sövülecek-aynen şimdi olduğu gibi-.tadını çıkarın ya!

Ve filmin yönetmeninden bir yorum! 😊 Sakin olun efendim, sakin. 😊

Altıncı His Filmi Olumsuz Yorumları

 • Filmi daha önce baştan sona tam olarak izledim mi izlemedim mi hatırlamıyordum bende bu yüzden filmi dün gece izledim ama şöyle bir durum vardı ki filmin sonunun nasıl biteceğini biliyordum bu yüzden de film tam olarak tat vermedi ama burada filmin hiçbir suçu yok. Film baştan sona durgun bir tempoda geçiyor film ne çok heyecanlandırıyor ne de çok sıkıyor ama ben psikolojik filmleri sevdiğim için filmi keyifle izledim. Filmi izlemeden önce şunu bilmelisiniz ki film korku filmi değil tam olarak gerilim filmi de değil çünkü filmde yaklaşık 2-3 tane ürkütücü sahne var ama o kadar az olmasına rağmen beni 1-2 sahnede ürkütmeyi başardı, kısacası filmi psikolojik bir film. Ben filmin kurgusunu beğendim özellikle filmin sonuna göre çok iyi bir kurgu oluşturulmuş. Zaten filmin sonu da efsane diyebilirim gerçekten şaşırtıcı bir son zaten bence 6.His filmi şaşırtıcı sonu sayesinde adından başarıyla söz ettiren bir film konumuna geldi. Oyunculuklara gelirsek Haley Joel Osment döktürmüş diyebilirim mükemmel oynamış, Bruce Willis de fena oynamamış Haley Joel Osment’la ikisi iyi bir ikili oluşturmuşlar. Son olarak ben filmi psikolojik filmler kategorisinde gayet başarılı buldum ve filmi de beğendim ama fazla heyecanlı ve fazla korkutucu sahneler beklemeyin, izlenmesi gereken bir film. 7.5/10

Evet filmin en kötü yanı da bu zaten. Durgun, yavaş ilerleyen bir yapıya sahip. Haklısınız bu konuda.

Çok kötü bir filimdi bence. Bir daha kesinlikle izlemek istemiyorum. Bütün filmleri ikinci defa seyrettiğim halde bir tek bu filmi ikinci defa seyredemedim. Allah düşmanıma seyrettirmesin :))))))Nedenine gelince: bir film bu kadar mı sıkıcı bu kadar mı temposuz olur be kardeşim.80li yıllarda karanlık atmosferlerde çekilen, anlamsız entel Türk filmleri bile bu filmin yanında daha akıcı ve anlamlı kaldı valla. Bu filmi izlerken o filmleri arar oldum. Hele o küçük oyuncunun acayip kısık bir sesle Bruce Wills’e ‘Ölüler Görüyorum’ demesi yok muydu?. Resmen gıcık etmişti beni. Âmâ daha da önemlisi bu filmin bu kadar süper bir filmdi ,şaheser bir filmdi gibisinden değerlendirilmesine hiç anlam veremiyorum açıkçası.

Durgun bir tempoya sahip olduğunu söyledik ama bu kadar da gömmeyin yahu. Ne filmler izledi bu gözler. 😊

Bu filmi şişirmekten bıkmadınız mı hala? bir gün elinizde patlayacak haberiniz olsun. Çok sıkıcı bir filmdi filmin sonunda ise çok abartılacak bir şey yoktu. Bana baştan sona saçmalık gibi geldi. Ayrıca türünün ilk örneği diyenler Dehşetin Nefesi – Jacobs Ladder Filmini izlesinler…10/2

Bir filmle başka bir filmi kıyaslamaktan bıkmadınız mı hala? Siz o filmden keyif almışsınızdır, başkası bundan. İzleyin, beğenmediyseniz neden beğenmediğinizi anlatın. Tamam film baştan başa şaheser değil ancak baştan sona da saçmalık değil.

Altıncı His Filmi İzlenir Mi?

Altıncı his filmi tabii ki de izlenmeye değecek bir film. Fakat gerilim filmi olduğu için biz size gece izlemek gerektiğini şimdiden söylemek isteriz. 😊 Fakat gündüz müsait olduğunuzda anne babanıza kardeşinize kendiniz herhangi bir insanı alarak kahve veya çaylarınızı alıp izleyebileceğiniz gayet güzel bir film olacaktır. Korku filmi olarak izlerseniz pek umduğunu bulamamanız çok normal. Ama gayet güzel dram ve gerilim filmi olarak bu filmi değerlendirebilirsiniz.

Altıncı his filminin izleyicilerin dikkat ile ve soluksuz bir şekilde filmi izlediğini anlamak pek zor değil. Filmi beğenmesem de sonuna yapmış oldukları sürpriz son ile diğer izleyiciler kadar beni de bir o kadar şaşırtmayı başardılar. Filmin sonunda Zavallı Çocuk için çok üzüleceksiniz eminim. Ben de bu zavallı çocuk için gözyaşlarımı tutamamıştım. Üstelik bu kadar ufak yaşındaki bir çocuğun gördükleri ve duydukları karşısında bu kadar normal ve sakin kalması insanı daha da üzüyor. Altıncı hissi çok kuvvetli olması ona büyük bir yük oluyor. O kadar küçük yaşta bir çocuğun bu kadar başarılı oyunculuk sergilemesi bizi de bir hayli şaşırtıyor.

Altıncı his filmini beğenenler kadar beğenmeyenler de olmuş. Açıkçası doğruyu söylemek gerekirse film başlarda gerçekten çok sıkıcı. Hiç ilerlemiyor ama film izledikçe anlamaya başladıkça film sonlara doğru gerçekten çok güzel bir hal alıyor. Bir ara filmi izlerken kapatıp kapatmamak arasında kalmıştım. Fakat sonradan kapatmamayı seçerek muhteşem sonu gördüğüm için kendimi çok şanslı hissetmiştim. Ama olumsuz yorumlardan bazıları doğru diyebiliriz bazı yerlerinde senaryo ve mantık hataları mevcut durumda. Eğer filmleri çok zor beğenen bir izleyici iseniz bu filmi izlemeden kapatanlardan olmanız çok normal. Ama bir filmin sonuna kadar izleyip filmin sonundaki sürprizi görenlerden olmanızı umuyoruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumlari.net sitesine katkıda bulunmak için lütfen ulaşın.