Yorumları

Flo Yorumları

24.03.2020
220
Flo Yorumları

Bugün ayakkabı denince akla gelen birkaç markadan biri olan Flo’yu tanıyacağız. Ayakkabı sektörünün devlerinden biri olan FLO mağazacılıkta ilk olarak 1960’lı yılların başında küçük bir atölyede temelleri atılarak Ahmet Ziylan tarafından Gaziantep’te kurulmuştur. Bu başarılı markanın günümüzde Türkiye’nin yanı sıra Kazakistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Gürcistan, İran ve Suudi Arabistan ülkelerinde de mağazaları bulunmakta. Satış konusunda doğrudan 9700’ün üzerinde, dolaylı olarak ise 30 bine yakın kişiye istihdam sağlayan FLO, yılda tahmini olarak 55 bin çift ayakkabı satışı gerçekleştirmektedir. Mağazaları ile Türkiye’nin hemen hemen her şehrine ulaşan Flo ülke içerisinde 500’e yakın mağaza ülke dışında ise 14 ülkede 80 mağazası ile müşterilerine hizmet vermektedir. FLO bünyesinde birçok markayı bulundurmaktadır. Bu markalardan bazıları ise şöyle sıralanmaktadır: 1960 yılında Flo, 1994 yılında Polaris, 1989 yılında Kinetix, 2015 yılında Butigo, 2014 yılında IN Street, 2003 yılında Dockers ve 1945 yılları arasında Lumberjack ile anlaşma yaparak tek bir çatı altında bu markaları toplamıştır.

Flo mağazası bünyesinde bulunan çok markalı sneaker konseptteki satış noktaları ile hizmet vermektedir. Hızlı bir şekilde büyümeye devam ederken 2012 yılında 20 milyon TL yatırım ile Şanlıurfa ayakkabı fabrikasının açılışını gerçekleştirerek ikinci fabrikasını kurmuştur. Fabrika toplam 22.000 metrekare kapalı alanı ile yılda 3 milyon çift ayakkabı üretebilecek kapasiteye sahip olup, toplamda 1500 kişiye istihdam sağlamaktadır. Flo markası 2 fabrika ile Şanlıurfa organize sanayi bölgesinden sektörel kümelenme modeli uygulayarak Ayakkabıcılar Sanayi bölgesinin kullanılmasına öncülük etmektedir. Ülkemizde ayakkabı sektörü için üretim ve ihracat üssü olarak Organize Sanayi Bölgesi ayakkabı sektörünün yapısal değişiminde stratejik bir rol üstlenecektir. Kurulacak olan bu alan toplam olarak 130 bin metrekare proje alanında kurulacak 26 fabrika ve toplam 8500 kişi istihdam olanağı sağlanacaktır. FLO mağazacılık 2015 yılında yıllık 240.000 ekolojik ve fiziksel test kapasitesine sahip olan kalite laboratuvarı kurdu. 2016 yılının nisan ayında ise TÜRKAK AKREDİTE belgesi aldı. 2013 yılı Kasım ayı itibari ile Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş., Bim ve Mater Footwear BV markaları ile güçlerini birleştirerek dev bir ortaklığa imza atılmıştır. FLO’nun hedefi ise 2023 yılında Türkiye’den çıkacak 10 markadan biri olma hedefindedir.

Yurtdışında büyümek konusuna gelecek olursak, FLO mağazacılık 2015 yılında ilk mağazasını açmıştı. Bu sefer de amacı Avrupa’da büyümekti ve Avrupa’da büyüme hedefi doğrultusunda 2012 yılında İtalya’da ikonik bir ayakkabı markası olan Lumberjack’ i bünyesine aldı. Lumberjack bugün İtalya’nın en büyük ayakkabı markalarından biri olup en hızlı gelişen ayakkabı markasıdır. Lumberjack markasını bünyesine aldıktan sonra Lumberjack mağazasıyla Rusya’ya giriş yapma yönünde olan çalışmalarını sürdüren Flo bunun yanısıra Afrika kıtasında Fas, Kenya ve Kongo Cumhuriyeti’ne de mağaza açmayı hedeflemektedir. Rusya Romanya Ukrayna başta olmak üzere en yakın coğrafyada uluslararası Flo Web sitesine insanları ulaştırmaya çalışan Flo e-ticaret’teki performansını daha da yükseltmeyi planlamakta. Flo markası 2023 yılı yurtdışı hedefleri arasında 300 milyon dolarlık ihracat sağlamayı, toplam 47 ülkede 370 mağazaya ulaşmayı ve Türkiye’yi dünyanın en büyük ayakkabı üretim devlerinden biri yapmayı hedeflemektedir. Erzincan, Türkiye yakın coğrafya ve Avrupa’da bine yakın mal ve hizmet veren Erbil Ayakkabı perakende platformuna sahip bir şirkettir. Bu başarılar ile birlikte ödül almaya doymayan Flo markası Murat Dalkılıç ve Meryem Uzerli ile birlikte çalışarak güzel reklam projelerine imza atmıştır. 2017 yılında ise Türkiye’nin Lider Sneaker markası Kinetix Türkiye’nin ekran başına kilitleyen programı Survivor’ un ayakkabı sponsoru olmuştur. 7 Şubat 2017 yılında Alışveriş Merkezleri ve Araştırma Şirketi olan AKEDEMETRE ile birlikte Türkiye genelinde yaptığı araştırma sonucu AVM’lerde en çok beğenilen ve tercih edilen parakende markalar araştırmasında ‘En Beğenilen Ayakkabı ve Çanta Markası’ kategorisinde tüketiciler tarafından birinciliğe layık görülerek ödülünü almıştır. Geçtiğimiz günlerde ise turuncu bağcık kampanyası yapan Flo her turuncu bağcık bir gülücük kampanyasını başlatmıştır. Çocuklar için birlikte adım atalım sloganı ile başlatılan turuncu bağcık projesi ilkokul çağındaki ihtiyaç sahibi çocuklara yeni bir çift ayakkabı sağlayan bir dayanışma kampanyasıdır. Bu kampanya ile birlikte satın alacağınız turuncu bağ ile oluşturulan destek ve katkılar, Türk Kızılay’ı aracılığı ile ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırılacaktır. Bu proje ile elde edilen 561.389 TL gelir Flo markasının katkıları ile iki katına çıkarıldı. Şu ana kadar toplam 40000 çocuğa ulaştırıldı.

Flo bu sözleri ile insanları kampanyasına davet etmektedir: “Gelin Flo mağazalarımız veya e-ticaret platformumuz olan www.flo.com.tr’den satın alacağınız turuncu bağcıklarımızı elde edilen gelir ile ihtiyacı olan çocuklarımız için bir kaynak yaratalım. Flo Mağazacılık olarak; sizlerden gelen desteği daha da büyütmek için yaratılan kaynak kadar biz de katkıda bulunalım. Hep birlikte ortaya çıkaracağımız bu kaynakla ihtiyaç sahibi çocuklarımıza yeni ayakkabılar üreteceğiz ve onların kendilerini daha mutlu hissetmeleri için katkıda bulunmuş olacağız.”

Diyerek bizleri de yardım kampanyası çağırıyor. Sizler de bu kampanyaya katılmak isterseniz en yakın Flo mağazalarında veya internet sitesinden bu güzel kampanyaya destek verebilirsiniz.
Flo Kurucusu Kimdir, Ortaları Kimlerdir?
1960 yılında Ahmet Ziylan tarafından kurulmuştur.

Şirket ortakları ise şöyle sıralanmaktadır:

 • Ahmet Muktad Ziylan
 • Mahmut Uğur Ziylan
 • Mehmet Ziylan
 • Mehmet Büyükekşi
 • Zöhre Büyülekşi
 • Ayşe Erbalcı
 • Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş.
 • BİM Birleşik mağazalar A.Ş.’ dir.

Flo Şikâyetleri

Flo mşüterileri genellikle kargo, stok sıkıntısı ve hatalı ürün konusunda sıkıntı yaşamışlar. Ürünler hakkında ki şikayet içerikli yorumları Şikayet var sitesinden  aldığımızı belirtelim bu arada.

Flo Olumsuz Yorumları

MNG Kargo Ankara Dikmen Şubesi ve FLO işbirliğiyle hazırlanmış olduğunu düşündüğüm şaka gibi vukuat. Ben 2 farklı siparişimde sırf kargo ücreti vermemek için ücretsiz kargo limiti dahilinde fazladan alışveriş yapıyorum. FLO bunu 8 parçaya bölerek ücretsiz kargo ile yolluyor, fakat 5 gün boyunca MNG kuryesi kargoyu getirerek gün aşırı “2-3 TL bahşiş verir misiniz? “diye soruyor. Her defasında bu bahşişi ödediğimizde kargo ücretinden fazlaya geliyor. Kurye arkadaş da genç, tabii ki çalışan ve destek çıkıyoruz kıramıyoruz ama; 12 saat önce zaten gelmişsin bir utanır insan günde 2 defa bahşiş istemeye. FLO’ya da sitemlerimi iletiyorum, lütfen parça pinçik göndermeyin kargomu.


Kargoyu getiren arkadaşın neden bahşiş alma çabasına girdiğini biz de anlamadık ne yazık ki! Zaten Mng kargoda çalıştıkları için her ay maaşlarını alıyorlar. Bu neyin çabası? Bu sorunun Flo şirketi ile ilgili bir sorun olacağını zannetmiyoruz. Bu durumu Mng kargo çağrı merkezine 444 06 06 numaralı telefondan ulaşıp bölge sorumlusuna şahsın ismini belirterek uyarıda bulanabilirsiniz. FLO’nun da kargo gönderiminde çok daha dikkatli olması lazım tabii ki. Tek parçada gönder işte siparişleri kardeşim, ne uğraştırıyorsun insanları?

 • Hepsiburada sitesinden aldığım Sipariş Numarası:778 ***419 Olan ürünlerden Kinetix Perla w 9Pr açık Pembe Kadın Koşu Ayakkabısında iki ayda dikişlerinde açılma oldu. Ürün iadesi için nereye başvurmam gerektiği konusunda Hepsiburada’ya ulaşamıyorum. Müşteri hizmetleri telefona çıkmıyor. Ürünümü FLO mağazası göndermiştir. Ücretimin iadesini talep ediyorum.

Bu sorun ise kinetix ille ilgili bir sorun, hepsi burada sitesi burada sadece aracılık yapıyor. Bu sorunu Kinetix ya da Flo’ya 0850 290 3356 numaralı telefondan ulaşıp sorununuzu dile getirerek sıkıntıyı çözebileceğini düşünüyoruz.

 • 11.2019 tarihinde 31911071508838 sipariş verdim. Daha sonra ürünün hatalı olduğunu ve geri ödeme yapacaklarını %10 indirim kuponu verdiklerini söylediler. Bunun üzerine 01.12.2019 tarihinde 31912011313190 yeni bir sipariş verdim. Ürünün kargoya verildiği yönünde mail geldi. 1 hafta geçmesine rağmen ürün gelmeyince MNG Kargo’ya gittim. Oradaki görevli ürünün kargoya verilmediğini bunun FLO mağazacılığın satış politikası olduğunu söyledi. Siz indirimli ürünü sipariş verdikten sonra ürünün indiriminin bitmesinden ardından normal fiyattan stokta bitmesini beklediklerini bittikten sonrada ürünü temin edemediklerini söylediler. Ürünü 202 TL sipariş vermiştim ürün 280 TL olmuş yorum sizin.

Burada ise Flo müşteri temsilcisini arayıp durumu açıklayıp yeniden bir indirim kuponu isteyebilirsiniz. Zaten sistemde kuponun kullanılıp kullanılmadığı belli olacağını düşünüyoruz.

 • Ankara Acity AVM FLO mağazasından 20 gün kadar önce çocuklara iki adet Kinetix Waterproof bot aldık. Bugün kışın ilk yağmurları başladı ve sonuç hüsran. Çocuk eve ayakları sırılsıklam geldi. Daha bunun buzu var. Eğer beceremiyorsanız üzerine yazmayın su geçirmez diye. Alacaklar ona göre bilerek alsın.

Direkt olarak aldığınız mağazaya ürünün fişi ile (ve diğer istenen belgelerle, bu konuda mağazadan bilgi alabilirsiniz) giderek iade talebinde bulunmanız taktirde ürün iadesinin sıkıntısız bir şekilde gerçekleştirileceğini düşünüyoruz.

 • FLO’dan kızıma Nike marka ayakkabı aldım 5 ay sonra ayakkabının arka tarafında çökme ve iç astarı da deforme oldu mağazaya götürdüm 9 gün sonra kusurun üretim kaynaklı olmadığına dair bir SMS gönderildi bu sorun üretim kaynaklı değilse aynı markanın daha uzun süredir kullandığımız ayakkabılarında neden bu ya da benzer bir sorun yaşamadığımı açıklar misiniz FLO bunu hep yapıyor ürünü satana kadar 6 ay Garanti veriyor fakat sorunları gidermiyor müşterileri başından def etmeye çalışıyor Tüketici Hakları’na gideceğim yeter artık.

Bu ürünün deforme olmasının sebebinin, hatalı kullanımdan da kaynaklanabileceğini düşünüyoruz. Fakat üretim departmanı ile ilgili bir sorun da olabilmesi mümkün tabii. İlk başta müşteri hizmetlerini aramak daha sonra ise tüketici haklarını aramak daha çözüm odaklı olacaktır diye düşünüyoruz. Umuyoruz ki bütün tüketicilerin sorunları çözülür ve bir daha böyle durumlar ile karşılaşmazlar.

Flo Olumlu Yorumları

 • yazın Flomağazalarında fiyatlar çok iyiydi. sürekli bir indirim vardı. bu sayede epey bi ayakkabı aldım. fiyatların yüksek olacağını düşündüğümden bu ara biraz uzak duruyordum bütün ayakkabıcılardan. malum sezon başı. dün mağazaları şöyle bir dolaşayım dedim. Flo’da durum hala aynı arkadaşlar. yazın nasıl fiyatlar çok uygunsa henüz sezon başında olmamıza rağmen kışlıklarda da fiyatlar çok iyi. ben yine de abartmayıp bir tane botla idare edeceğim bir süre. ama farklı giyinirim diyenler tek bot fiyatına 2 hatta 3 bot bile alabilirler.

Müşterilerini sürekli indirim yararak sevindirmeyi yine unutmamış anlaşılan. Bir bot fiyatına iki veya üç bot mu? Bence hemen koşup Flo mağazalarına bir bakın. J

 • Hafta sonu alışveriş ve gezme günümüzdü ve esimle birlikte Ankara forum alışveriş merkezine gittik orada Flo ayakkabı mağazasına uğradım. Malum Ankara çok soğuk ve karlı şuanda. Bana da bu soğuklara iyi gelecek bir bot lâzımdı. Tam da istediğim modeli Flo mağazasında bulduk. Fiyat biraz yüksekti ama sonuçta deri bot zamanı şuanda ve bu tarz bir bot uygun fiyata bulmam çok zor bu sezonda.

Ankara’nın soğuğunda sıcacık bir bot fena olmamış. İyi günlerde kullanın efendim. J

 • Flo ayakkabı mağazalarında tam bir indirim festivali var. Bahar ve sezon sonu sebebiyle tüm spor ayakkabılar da birbirinden güzel indirimler var. Eğer ki ayakkabı ihtiyacınız var ise mutlaka Flo mağazasına da bir göz atın. Ben çok beğendiğim columbia marka ayakkabılardan aldım. Normalde çok pahalı olan bu ayakkabıyı neredeyse yarı fiyatına aldım ve çok da mutluyum bunun için. İyi ki Flo mağazaları var.

İndirim festivallerini kim sevmez ki? Flo yine yapmış bir sürprizini ne yapacağınızı biliyorsunuz sayın okurlar anlatmaya gerek yok. J

 • Bu sene stajım var ve staj için alışverişe mecbur çıktım normal hayatta spor giyinen biri olarak klasik giyimde seçim yapmak başlı başına beni zorladı başta ayakkabıdan başlayayım dedim ve Flodan bu çok topuklu olmayan ayakkabılardan aldım. Gayet rahat ve ayağımı rahatsız etmedi. Spor giyinen biri için birden çok topuklu giymek çekilmez olur diye düşündüm ki bunda sanırım haklıydım. Bu ayakkabılar bile aynı gün ayağımda çok durunca biraz ağrıttı. Keşke topuklu ayakkabılarda spor ayakkabı rahatlığı olsa bizlerde rahat rahat giysek flo gibi markalar bu konuya el atmalılar acilen

Topuklu ayakkabılarınızdan memnun kalmış olmanıza oldukça sevindik. Umuyoruz ki bir gün  topuklu ayakkabılar da spor ayakkabılar kadar rahat olur. J

 • Bu senenin en dikkat çeken erkek ayakkabı modası bunlar oldu ve bende ne zamandır böyle bir model ayakkabı bakıyordum kendime. Kipa Avm de bulunan Flo mağazasında bu modeli gördüm fiyatı da çok uygundu kaçırmak istemedim bu fırsatı bulmuşken ve aldım ayakkabıları giymeye de başladım bile.

Bu yeni moda ayakkabılarız’ dan umuyoruz ki memnun kalırsınız. İyi günlerde kullanın efendim.

Flo Ürünleri Satın Alınır mı?

Kendini oldukça sevilmiş bir marka Flo. Bünyesinde oldukça kaliteli markalardan bulundurup kendi markasındaki ürünleri de kalite ve özenle üretiyor. Müşterilerin de iyi ve kötü yorumlarını gördük. Tabi her ayakkabının aynı malzemelerden yapılmadığını, ürünün kalite ve fiyat olarak değişim gösterebileceğini de düşünmeliyiz. Yine de birçok marka ve geniş ürün yelpazesine sahip olan bu marka ya bir şans tanımanızı öneririz. J

Flo Fiyatları Nedir?

Son dönemde en çok satılan Flo ürünlerinden birkaçını sizler için derledik. Ürün yelpazesi oldukça geniş olan bu markanın daha detaylı fiyat bilgisine Flo internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

 • Butigo Elantra beyaz kadın bot 149.99 TL
 • Lumberjack Federico 9pr siyah erkek postal 279.99 TL
 • Nike todos beyaz erkek koşu ayakkabısı 359.99 TL
 • Nike Air Max Gravition siyah kadın koşu ayakkabısı 669.99 TL
 • Butigo 19K 961 mavi Multi Kadın sneaker 99.99 TL
 • Forester 89407 B C siyah erkek basic casual ayakkabı 109.99 TL
 • Torex akadia w beyaz kadın sneaker 89.99 TL
 • Garamond erkek sırt çantası 69.99 TL
 • Butigo siyah sırt çantası 69.99 TL

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumlari.net sitesine katkıda bulunmak için lütfen ulaşın.