Yorumları

Kansızlığa İyi Gelen Yiyecekler | Kansızlığa Çözüm Olan 6 Müthiş Yiyecek

28.12.2020
32
Kansızlığa İyi Gelen Yiyecekler | Kansızlığa Çözüm Olan 6 Müthiş Yiyecek

Kandaki hemoglobin seviyesinin normal sınırın altına düşmesinin sonucunda meydana gelen kansızlık sadece organ işlev bozukluklarına değil aynı zamanda saç dökülmesi ve halsizlik gibi durumlara da sebebiyet verebilmektedir. Kansızlık özellikle kadınlarda sıklıkla rastlanan ve tüm hayat kalitesini etkileyen sorunlar arasındadır. Kansızlığa iyi gelen yiyecekler ile ilaç desteği alırken aynı zamanda beslenme konusunda da bir destek alarak muhteşem bir sonuç ortaya koyabilirsiniz. Sizin için kan değerlerini destekleyecek besinleri derledik! Kişisel alerji durumlarını ve hastalık geçmişini de dikkate alarak önerilerimizden istifade edebilirsiniz.

Mercimek

Kansızlık’a ne iyi gelir sorusunun yanıtını bitkisel olarak çözmek isteyen kişiler için en doğru kaynakların başında yeşil mercimek geliyor. Bitkisel ürünlerdeki protein seviyesinin en yüksek olduğu unsurların başında gelen yeşil mercimek sizin için harika bir fırsat yaratmaktadır. Haşlayarak ya da pilav/sulu yemek halinde tüketebilirsiniz. Kansızlık ile mücadele etmek sizin gün içerisinde sergilediğiniz performansa ve canlılığa da yansıyacaktır!

 • Kansızlık ile mücadelede bitkisel bir ürün kullanmak isteyen kişiler için en kurtarıcı alternatiflerden bir tanesi olacaktır.
 • Bir haftada en az 3 kere ana öğün olarak tüketilmesi durumunda kan değerlerinde ciddi bir yükseliş meydana gelecektir.
 • Sadece kansızlıkta değil aynı zamanda demir eksikliği anemisinde de tedavi aşamasında kullanılabilir.

Tüketim aşamasında ölçüye dikkat edilmesi gerekiyor. Fazla tüketildiği zaman bağırsaklarda hareketlenmelere ve gaz sorunlarına da neden olabilmektedir.

Kırmızı Et

Kansızlık nasıl geçer; bu sorunun en genel geçer yanıtı kırmızı et tüketimidir. Kırmızı et birçok dezavantaja sahip olsa da vazgeçilmez bir kansızlık ilacı olduğunu da belirtmek gerekiyor. Özellikle kırmızı etin düzenli aralıklar ile ve kilo dengesine uygun miktarlarda tüketilmesi durumunda faydasını net şekilde görebilirsiniz. Kırmızı et dana ya da koyun kaynaklı olabilir. Dana etinde yap oranı daha düşük olduğu için daha sık tavsiye edilmektedir.

 • Hamilelik sürecinde kırmızı et tüketimi sırasında tüketilen etin tam pişmiş olması gerekir. Aksi takdirde bakteri geçişi yaşanabilmektedir.
 • Haftada bir ya da iki kere ana öğün olarak tüketilmesi yeterli olacaktır.
 • Kırmızı etin yanında beslenme düzeninizde muhakkak sebzelere de yer açılmalıdır. Bu şekilde beslenme düzeninizi çok daha dengeli nitelikli bir hale getirmek mümkün olacaktır.

Kırmızı et tüketiminde pişirme tarzı da çok önemlidir. Kızartmak yerine haşlama ya da fırınlama alternatiflerini tercih etmelisiniz. Bu şekilde elde edilecek olan kalori miktarı da azalacaktır.

Semizotu

Kansızlığa iyi gelen yiyecekler arasında en sevilen ve lezzeti ile büyüleyen seçeneklerin başında semizotu geliyor. Semizotu sayesinde ilaç kullanmadan dahi kansızlık ile mücadele etme imkanını elde edebilirsiniz. Pişirme tarzınız çok önemlidir. Bu ürün uzun müddetler boyunca pişirildiği zaman besin değerlerini kaybetmektedir. Ya çok kısıtlı bir sürede pişirilmeli ya da çiğ olarak tüketilmelidir. Kansızlık ile bitkisel kaynaklı tedavi adımını tamamlamak semizotu yardımı ile daha kolay olacaktır!

 • Semizotu kansızlık ile mücadele ederken kandaki hemoglobin oranının kısa sürede artırılmasını sağlayacaktır.
 • Yorgunluk, soluk cilt, halsizlik gibi durumlar ile mücadele edebilmek için semizotu en temel kaynaklardan biri olacaktır.
 • Zeytinyağı ile bir araya getirilerek kullanıldığı zaman hem lezzeti hem de faydası perçinlenecektir.

Çiğ olarak tüketecek olan kişilerin ürünü bol suda yıkaması gerekiyor. Bu şekilde üretim sırasında kullanılan kimyasallardan da büyük ölçüde temizleyeceksiniz. Vegan ve vejetaryen kişiler için kansızlık ile mücadelede en sevilen alternatifler arasındadır.


Kuru Erik

Erik gülgiller ailesinde yer alan bir meyvedir. Kansızlık ile mücadele eden kişilerin en keyifli şekilde tükettikleri unsurların başında gelir. Hem kuru erik biçiminde hem de taze hali ile tercih edebilirsiniz. Direkt olarak tüketmekten hoşlanmayan kişiler şerbetini de hazırlayabilir. Kuru erik şerbeti sayesinde besinleri alarak hem sıvı ihtiyacınızı karşılayabilir hem de kan değerlerini yükseltecek meyveyi tüketebilirsiniz. Şerbet hazırlanırken içerisine şeker dahil edilmemesi tavsiye edilmektedir.

 • Kuru erik içerisinde bulundurduğu bakır, potasyum ve A vitamini desteği ile vücudunuzun toparlanmasını sağlayacaktır.
 • Ayrıca kansızlık ile beraber en sık seyreden durumlardan biri olan B vitamini eksikliği ile mücadele sırasında da kuru erik kurtarıcı bir rol üstlenecektir.
 • Glisemik indeksinin yüksek olmaması sebebi ile şeker hastalarının dahi sorunsuz şekilde tercih etmesi mümkün kılınacaktır. Kan şekerinin çok daha kontrollü biçimde yükselmesini sağlamak için eriği tarçın ile bir arada tüketebilirsiniz.

Kansızlık için bitkisel çözüm bulmak isteyen kişiler için uygun fiyatları ve lezzetli yapısı ile kuru erik harika bir alternatif olacaktır.

Kuru Üzüm

Kansızlık’a iyi gelen şeyler denildiği zaman akla gelen en temel noktaların başında kuru üzüm gelmektedir. Kuru üzüm şeker hastaları için uygun bir alternatif değildir. Tip 1 ya da Tip 2 şeker hastalığı olmayan bireyler düzenli olarak kuru üzüm tüketerek hemoglobin de dahil olmak üzere değerlerini normal seviyeye ulaştırabilir. Bu noktada üzümü hangi üreticiden temin ettiğiniz de büyük önem arz ediyor. Kansızlık ile mücadele ederken kullanmış olduğunuz ürünlerin doğal üreticiden temin edilmesi gerekir. Bu süreç içerisinde olabildiğince endüstriyel materyallerden uzak kalınması gerekiyor.

 • Kuru üzüm demir, bakır ve çinko bakımından oldukça zengindir.
 • Kuru üzümü direkt olarak tüketmekten hoşlanmayan kişiler için pekmez de harika bir alternatif olacaktır.
 • Kilo sorunu olmayan kişilerin günde bir avuç kuru üzüm ya da günde 1-2 yemek kaşığı pekmez tüketmesi tavsiye ediliyor. demir bağlama kapasitesinin artırılması için kuru üzümün yanında C vitamini deposu olan seçeneklerin tercih edilmesi de oldukça faydalı olacaktır.

Bu detaylara bakıldığı zaman elde edilen katkının neredeyse ilaçların sunmuş olduğu katkı kadar yüksek olduğu fark ediliyor. Tabi ki sunmuş olduğu faydanın kalıcı olması için beslenme düzeninize kalıcı olarak eklemeniz gerekir. Sadece bir iki kere tüketildiği zaman birden kan değerlerinde artış meydana gelmesini beklemek mantıklı olmayacaktır.

Portakal

Kansızlığa iyi gelen yiyecekler arasında lezzeti ile dikkat çeken portakal da bulunuyor. Kış aylarının en sevilen meyvelerinden biri olan portakal muhteşem aroması ile dikkat çekmektedir. C vitamini ve kansızlık durumunun düzelmesi arasında sıkı bir ilişki bulunmaktadır. Kansızlığın giderilmesi için kullanılan ilaçların etkinliğini artırmak için dahi günde makul bir ölçüde c vitamini alımının uzmanlar tarafından tavsiye edildiği görülüyor.

 • Portakal sayesinde vücudunuzda demir bağlama kapasitesini artırma imkanını yakalayabilirsiniz.
 • Kansızlığın giderilmesi için kullanılan kuru üzüm ya da kuru erik gibi besinlerin tamamlayıcı maddesi kesinlikle portakaldır.
 • Kullandığınız portakalın organik olduğundan eminseniz dilerseniz kabuklarını da kullanabilirsiniz. Kabuklarını kullanırken kurutma sürecinde organik olmayan meyvelerde yetiştirme sürecinde kullanılan kimyasalların vücudunuza alınmasına neden olabilirsiniz.
 • Portakalın kesildikten ya da suyunun sıkılmasından sonra kısa sürede tüketilmesi gerekir. Aksi takdirde etken maddelerin etkisiz hale gelmesi sorunu doğabilmektedir. Portakal tüketimini kış aylarında düzenli olarak yaparak hem kan değerlerinizi destekleme ham de gribal enfeksiyonlara karşı kendini koruma fırsatını edinin!

Portakalı sıkmadan meyve olarak tüketmek daha faydalı olacaktır. Bu şekilde lif desteğinin de vücudunuza dahil olmasını mümkün kılabilirsiniz. İsteyen kişiler sadece suyunu tüketme imkanına da sahiptir. C vitaminin vücutta depolanmadığının bildirilmesi gerekiyor. Bu nedenle her gün makul bir ölçüde tüketmek çok daha mantıklı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumlari.net sitesine katkıda bulunmak için lütfen ulaşın.