Yorumları

Demir Eksikliğine İyi Gelen Yiyecekler | Demir Eksikliği İçin 7 Mucizevi Besin

28.12.2020
25
Demir Eksikliğine İyi Gelen Yiyecekler | Demir Eksikliği İçin 7 Mucizevi Besin

Demir eksikliği ve ilerleyen derecelerde demir eksikliği anemisi ülkemizde özellikle kadınlarda sıklıkla görülmektedir. Saç dökülmesi, solgun cilt, güçsüzlük, huzursuz bacak sendromu gibi sorunlar ile kendini gösterebilmektedir. Kalp çarpıntısı ve aritmi sorunları da demir eksikliğinin en temel belirtileri arasında yer alıyor. Demir eksikliğine iyi gelen yiyecekler sayesinde tedavi sürecinin daha kısa bir süre içerisinde tamamlanmasını mümkün kılabilirsiniz. Demir eksikliği tedavisinde alınan takviye hapların ve beslenme alışkanlıklarının müspet bir etki sunması için muhakkak düzenli uygulanması gerekiyor.

Portakal

Demir Eksikliğine ne iyi gelir diye merak eden ve pratik çözümler arayan kişiler için en nitelikli alternatiflerin başında portakal geliyor. Portakal muhteşem bir C vitamini kaynağı olmasının yanı sıra aynı zamanda vücuttaki vitamin ve mineral dengesini koruması bağlamında da önem arz ediyor. Demir eksikliği tedavisinde ilaçların katkı sağlama oranını da artırmaktadır.

 • Portakal lifli yapısı sayesinde bağırsaklarda demir emiliminin artmasını sağlayacaktır. Kalıcı tedavi için en önemli şartların başında geliyor.
 • Portakalın şeker hastaları tarafından tüketiminde dikkatli olmak gerekiyor. Şeker oranı yüksek olduğu için kan şekerinde birden dalgalanma meydana gelmesine de neden olabilmektedir. Bu tür sorunları engellemek için porsiyon kontrolünü gözetmek lazımdır.
 • Portakalın demir eksikliğini külliyen ortadan kaldırması için portakal suyunun içerisine pekmez eklemek de akıllıca bir çözüm yolu olacaktır!

Portakal tüketimini suyunu sıkarak tamamlamayı isteyen kişilerin porsiyon kontrolüne çok dikkat etmesi gerekir. Lifli yapısı ile tüketildiği zaman çok sorun olmasa dahi suyu içildiği zaman kan şekerinde ani dalgalanmaların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Uzun süreli kullanımda kilo kontrolünün sağlanmasını da daha zor bir hale getirebilmektedir.

Limon

Demir Eksikliği nasıl geçer; belirtileri hissetmeye başlamanızın hemen sonrasında limon gibi C vitamini kaynaklarından yardım alabilirsiniz. Limon sayesinde hem gribal enfeksiyonlara karşı kendinizi koruyabilirsiniz hem de kan değerlerinizin yeniden yerine getirilmesini mümkün kılabilirsiniz. Demir eksikliği ile mücadele ederken salatanıza eklemiş olduğunuz yarım limon ile dahi kan değerlerinizi olması gereken seviyeye bir kademe daha yaklaştırabilirsiniz.

 • Sodyum ve potasyum bakımından zengin olan bu besin demir eksikliğinin yorgunluk ve kas ağrısı gibi etkilerinin minimum seviyeye inmesini sağlayacaktır.
 • A vitamini ve bizzat Demir değeri bakımından oldukça zengindir. C vitaminin depolanmadığının da farkında olmalısınız. Bu nedenle makul miktarlarda her gün düzenli olarak tüketmek elde edilecek olan verimliliği ve tedavi akışını daha sorunsuz bir hale getirir.

Limon tüketimi sırasında gastrit ya da ülser gibi rahatsızlıkları olan kişilerin daha temkinli olması gerekiyor. Mide hassasiyeti olan kişilerde asidik bir yapısı olması sebebi ile sorun yaratabilmektedir.

Pekmez

Pekmez geleneksel besinlerimiz arasında yer alıyor. Demir Eksikliğine iyi gelen yiyecekler arasında da en sevilen alternatiflerden bir tanesidir. Kullanımı sırasında porsiyon kontrolüne ve tüketim sıklığına dikkat edilmelidir. Şeker oranı oldukça yüksek olduğu için yüksek miktarda ve düzenli kullanımında kilo alımlarına sebebiyet verebilmektedir. Kansızlık tedavisinde bu detaylar da göz önünde bulundurulmalıdır.

 • Pekmez içeriğinde yer alan demir bağlamayı aktifleştiren besin öğeleri ile memnun etmektedir.
 • Pekmezin etkinliğinin artırılması için muhakkak portakal suyu ya da limon gibi C vitamini kaynakları ile tüketilmesi gerekir. Bu şekilde ana karışması çok daha kolay bir hal alır.
 • Küçük tansiyon şikayetinden muzdarip olan kişiler için de pekmez en nitelikli doğal çözümler arasındadır.

Pekmez temin ettiğiniz kaynak da büyük önem arz ediyor. Pekmezin içerisinde hakiki üzüm şırasının bulunması gerekir. Olabildiğince endüstriyel ürünlerden kaçınarak gerçek üreticilerden satın almaya önem vermelisiniz.

Ispanak

Demir Eksikliği için bitkisel çözüm arayan kişilerin aklına ilk gelen seçeneklerin başında ıspanak geliyor. Aslına bakılırsa sadece ıspanak değil tüm koyu yeşil yapraklı besinlerin kan değerlerini düzenlemede büyük rol oynadığı fark edilmektedir. Demir eksikliği sorununu minimuma indirmek için sebzeler size gerekli olan takviyeyi sunuyor.  Ispanak besin değerlerine dair dikkat çeken hususlar;

 • Ispanak lifli yapısı ile bağırsaklarda demir emiliminin hız kazanmasını sağlayacaktır.
 • Kolesterol ve tansiyonun dengelenmesi için harika bir alternatiftir.
 • Kansızlıktan kaynaklanan aritmi ile mücadele edebilmek için de ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerden faydalanmak akıllıca olacaktır.
 • Ispanağın yüksek ısıya maruz kalmadan pişirilmesi gerekiyor. Uzun süre pişirildiği zaman besleyiciliğinde kayıplar yaşanacaktır.

Ispanak tüketirken kum ve çamurdan nitelikli şekilde ayrılmış olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca uzmanlar yaklaşık olarak 1 saat boyunca sirkeli suda bekletilmesini de tavsiye etmektedir. Bu şekilde kimyasallardan kurtulmak daha kolay bir hal alacaktır.

Semizotu

Demir Eksikliği’ne iyi gelen şeyler arasında tüm vücudun sağlığını yerine getirmek için en iddialı seçenek kesinlikle semizotu! Semizotu içeriğinde yer alan vitamin ve mineraller ile sizin için harika bir besleyicilik barındırmaktadır. Uzmanlar bu besinin kansızlık sorununa karşı çiğ olarak tüketilmesini önemsemektedir. Pişirildiği zaman besleyiciliğinin büyük bir kısmını kaybetmesi de uzmanlar tarafından vurgulanan hususlar arasında!

 • Semizotu sodyum oranı oldukça yüksektir. Yüksek miktarlarda tüketildiği zaman yüksek tansiyona sebebiyet verebilir. Pişirme sırasında ekstra tuz eklenmemesi tavsiye ediliyor.
 • Semizotu A vitamini yönünden en zengin besinler arasındadır. A vitamini sayesinde vücudunuzun eski dinçliğini yeniden kazanması da mümkün olacaktır.
 • Magnezyum, Demir ve C vitamini konusunda da değerleri oldukça iddialıdır.

Semizotunun etkinliğini daha da artırmak için mercimek ile zeytinyağı ile bir araya getirerek harika doyurucu bir salata oluşturabilirsiniz. Bu şekilde birçok destekleyici ürünü bir araya getirmek sizin için çok daha verimli olacaktır.

Kırmızı Et

Demir Eksikliğine iyi gelen yiyecekler arasında özellikle kırmızı etin besleyici değeri çok yüksektir. Kırmızı et sayesinde kısa bir süre içerisinde kan değerlerinizi en yüksek dereceye çıkarabilirsiniz. Kırmızı et tüketimi sırasında öğününüze muhakkak sebze de eklemeniz gerekiyor. Bu şekilde kansızlık sorununa karşı dengeli bir öğün oluşturmak daha kolay olacaktır.

 • Kırmızı et demir eksikliği ve kansızlık konusunda en temel katkı sağlayan ürünler arasındadır.
 • Yağ oranı düşük olduğu için dana eti tercih edilmelidir.
 • Öğünlerin erken saatte tüketilmesi ve daha sonrasında çay kahve tüketimi yapılmaması elde edilecek demir seviyesini artırır!

Yeme sıklığı haftada en fazla 2 olmalıdır. Aksi takdirde bağırsağın genel florası, kalp ve damar sağlığı için olumsuzlukları içerisinde barındırabilmektedir. Pişirme sürecinde kızartmadan ziyade haşlama ya da buğulamayı tercih etmeniz öneriliyor.

 

Mercimek

Demir eksikliği ile mücadele ederken mercimek en sevilen alternatiflerden bir tanesi olacaktır. Mercimek sayesinde hem eşsiz bir protein kaynağı edinmiş olacaksınız hem de içerisinde yer alan vitamin ve mineraller ile kan değerlerinin düzelmesi sağlanacaktır.

 • İçerisinde yer alan karbonhidrat oranının düşük olması kilo kontrolünü sağlarken demir eksikliği tedavisinin tamamlanması için harika bir fırsat sunuyor.
 • Potasyum miktarı oldukça fazladır. Bu durum demir eksikliğinden kaynaklanan huzursuz bacak sendromunun giderilmesi için biri imkan sunacaktır.
 • A vitamini ve kalsiyum miktarı da oldukça yüksek seviyededir. Vücut direncinin yeniden kazanılması için harika bir imkan sunuyor. Pişirme sürecinde haşlama metodunu tercih etmek ve kimyon eklemek lezzet bakımından harikalar yaratmanızı sağlayacaktır.

Mercimek tüketiminde özellikle porsiyona çok dikkat edilmesi gerekir. Sıklıkla tüketildiği zaman bağırsaklarda gaz oluşturma ve hazımsızlık yaratma olasılığı da vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumlari.net sitesine katkıda bulunmak için lütfen ulaşın.