Yorumları

Gastrite İyi Gelen Yiyecekler | Gastrite Ne İyi Gelir

28.12.2020
27
Gastrite İyi Gelen Yiyecekler | Gastrite Ne İyi Gelir

Gastrite iyi gelen yiyecekler sayesinde midenizde ağrı ve yanmalara neden olabilecek bu rahatsızlık ile mücadele etmek sizin için daha kolay bir hal alacaktır. Genetik olan rahatsızlıkların dışında mide ile alakalı sorunların büyük kısmı kişilerin beslenme alışkanlıklarından kaynaklanır. Bu beslenme alışkanlıklarında değişimlere gidildiği zaman mide sağlığının kendini toparlaması daha kolay olacaktır. Gastrit rahatsızlığında mide duvarının iltihaplanmasından kaynaklanan bir ağrı ve yanma kendini gösterebilmektedir. Hatta ilerleyen aşamalarda mide kanaması ile dahi belirti verebilir.

Yoğurt

Gastrite ne iyi gelir; evde mayalanmış olan ve mayası da doğal olan yoğurt ile midenin sakinleşmesini sağlayabilirsiniz. Bu aşamada kullandığınız yoğurdun hazır olmamasına ayrıca dikkat etmelisiniz. Raf örünü uzatmak için hazır yoğurt ürünlerinde farklı kimyasallar kullanılabilmektedir. Gastrit rahatsızlığından muzdarip olan kişiler özellikle mide yanmasının çok olduğu günlerde yoğurttan yardım alabilir.

 • İçerisinde kalsiyumu yoğun şekilde bulunduran yoğurt sayesinde mide sağlığının kendini toplaması sağlanacaktır.
 • İltihaplanmanın minimum seviyeye indirilmesi için düzenli olarak sabahları aç karnına yoğurt tüketmeniz oldukça faydalı olacaktır.
 • Yoğurdun içerisine ekleyeceğiniz zencefil ve zerdeçal gibi ürünler ile faydasını bir kat daha artırma hakkınız olacaktır.

Yoğurdun tadından hoşlanmayan kişiler için süt de harika bir alternatif olacaktır. Süt ürünlerinde bulunan laktoza karşı alerjisi olan kişiler için laktozsuz sütten istifade etmek daha mantıklı olacaktır.

Kuşburnu

Gastrit nasıl geçer; doğada her hastalığın etkilerini minimize eden bir besin bulunuyor. Önemli olan bunları keşfetmek ve doğru dozda kullanmak! Tam bir C vitamini kaynağı olan kuşburnu da gastrit ile mücadele için harika bir fırsat sunmaktadır. Gastrit ile mücadelede kullanacağınız kuşburnunun özellikle doğal üretim olmasına dikkat etmelisiniz.

 • C vitamini kaynakları arasında midede yanma meydana getirmeyen en sevilen alternatifler arasındadır.
 • Taze olarak temin edebildiyseniz salatalarınıza ekleyebilirsiniz. Bu şekilde harika bir Akdeniz esintisini sofralarınıza taşıyacaksınız.
 • Bu noktada piyasada paketlenmiş şekilde satılan sallama kuşburnu çaylarının kullanılması uzmanlar tarafından önerilmiyor.

Kuşburnunu taze olarak bulmakta zorlanıyorsanız aktarlardan kurusunu satın alarak çayını demleyebilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz çayı ılık şekilde içmeye özen gösterin. İçeceklerin çok sıcak tüketilmesi durumunda gastrit rahatsızlığının kötüleşmesi de söz konusu olabiliyor.

Keten Tohumu  

Gastrite iyi gelen yiyecekler arasında son senelerin yıldız süper besini olan keten tohumu da bulunuyor. Keten tohumu mideye sunduğu en temel katkı lif yapısıdır. Bu şekilde uzun müddet boyunca tokluk hissi sunmaktadır. Kullanımı sırasında miktarın kısıtlı tutulması gerekir. Aksi takdirde genel sindirim akışında tıkanmalara yol aşabilir. Gastrit ile mücadele ederken bağırsağınızda tıkanıklıklara yol açılmasını bu şekilde kalıcı olarak engelleyebilirsiniz.

 • Keten tohumu temin ederken doğallığından emin olmalısınız. Endüstriyel işlemden geçmemiş olan tohumların tercih edilmesi çok daha mantıklı olacaktır.
 • Keten tohumunun sindiriminin daha kolay olması için özellikle zeytinyağı ile bir arada tüketilmesi tavsiye edilmektedir. keten tohumunun glisemik indeksi de oldukça düşüktür.
 • Kalori kontrolü yapmak ve gastrit ile mücadele ederken aynı zamanda kilo vermek isteyen kişiler için en makul alternatiflerden bir tanesi olacaktır.

Keten tohumu tüketilirken bunun en çok yakıştığı nokta salatalardır. Salatalarınızın üzerine ekleyerek bir öğün haline getirebilirsiniz.


Zencefil

Gastrit için bitkisel çözüm denildiği zaman uzmanlar tarafından en sık şekilde vurgulanan hususların başında zencefil gelir. Sadece sağlık için değil aynı zamanda sunmuş olduğu lezzet ile de zencefil memnun bırakmaya devam etmektedir. Gastrit ile mücadele ederken iltihaplanma seviyesini en düşük raddeye çekmek için zencefil en doğru alternatif olacaktır.

 • Zencefil mide bulantısını sakinleştirme ve mide iç duvarına destek olma özelliğine sahiptir.
 • Hafif mayhoş yapısı sayesinde midede iltihaplanmadan kaynaklanan huzursuzluğun giderilmesini sağlayacaktır.
 • Sade olarak tüketmekte sıkıntı çekiyorsanız salatalarınızın üzerine ya da yoğurdunuzun içerisine rendeleyebilirsiniz. Aynı faydalı etki bu şekilde de kendini gösterecektir.

Zencefil tüketimi sırasında taze, kuru ve toz halde kullanabilirsiniz. Özellikle daha pratik olduğu gerekçesi ile son dönemlerde toz olanın satış oranları patlamıştır. Uzmanlar ise taze zencefilin mide sağlığı için çok daha yararlı olduğunun belirtilmesi gerekir.

Yer Elması

Gastrit’e iyi gelen şeyler arasında son dönemlerde bilinirliğini kaybetmek üzere olan yer elması da bulunuyor. Özellikle tatlı yapısı ve yüksek nişasta oranı ile midenin yatışması için harika bir alternatif olacaktır. Yer elması türlerini dilerseniz fırınlayarak dilerseniz de haşlayarak kullanabilirsiniz. Midede meydana gelen bulantıların en düşük seviyeye inmesi ve gastrit iltihabından kaynaklanan şişliğin giderilmesi için muhteşem bir alternatiftir.

 • Patates ile çok benzer bir kök bitkidir.
 • Kilo kontrolü yapmak isteyen kişilerin özellikle porsiyon miktarına dikkat etmesi gerekir.
 • Kök bitkilerin her birinde olduğu gibi aşırı tüketiminde karbonhidratın yağ olarak depolanması ve kilo alımı ile süreç tamamlanabilir.
 • Kullanmış olduğunuz yer elmasını haşlarken kabuklarını soymamalısınız. Bu şekilde faydalı vitaminlerin sebzenin gövdesinde kalmasını mümkün kılabilirsiniz.

Bu detaylara göz atarak yer elmasının mide sağlığı için ne derece mucizevi bir besin olduğu yeniden fark ediliyor. Hastalıklar meydana gelmeden bu tür besinleri yeme düzeninize dahil olmak çok daha efektif olacaktır.

Adaçayı

Gastrite iyi gelen yiyecekler arasında adaçayı bitkisi harika bir yer tutmaktadır. Adaçayı denildiği zaman akla ilk olarak içecek gelse de adaçayını taze olarak temin ederek beslenme düzeninize dahil edebileceğinizi de unutmamalısınız. Özellikle mide rahatsızlıkları ile mücadele eden kişiler için harika bir alternatif olacaktır. Gastrit gibi mide duvarının iltihaplanmasından kaynaklanan sorunlarda iltihabın kurutulması için uygun uçucu yağlara sahiptir.

 • Taze adaçayının keskin biri kokusu ve tadı vardır. Sade olarak tüketmek zor olabilir. Bu nedenle yoğurt ya da zeytinyağı ile bir araya getirilerek tüketmek çok daha lezzetli olacaktır.
 • Düzenli olarak kullanmakta olduğunuz bir ilaç varsa adaçayının günde bir kereden fazla tüketilmemesi öneriliyor. Aksi takdirde ilaçlar ile kontrendike meydana getirebilir.
 • Adaçayı düzenli olarak kullanıldığı zaman vücudun mikroplardan ve virüslerden kalıcı olarak kurtarılması için bir fırsat sunmaktadır.

Hazırlanma sürecinde taze olarak temin etmekte zorlandıysanız kurusunu alarak aynı bir baharat gibi öğütebilir ve yemeklerinize dahil edebilirsiniz. Bu şekilde de midenin daha sakin bir hal almasını sağlayabilirsiniz.

Kuru Üzüm

Gastrit hastalarının tatlıdan uzak durması gerektiği sıklıkla dile getirilmektedir. Peki tatlı ihtiyacı nasıl karşılanacak? Kişilerin tatlı krizlerinde özellikle kuru üzüm tercih ederek hem kilo kontrolüne destek olmaları hem de gastrit iltihaplanmasının etkisini hafifletmeleri mümkün olacaktır.

 • Kuru üzüm satın alırken fabrikasyon olmamasına dikkat etmelisiniz. Mümkünse doğal üreticilerden destek almak sizin için çok daha verimli olacaktır. Fabrikalarda üretilen ürünlerde kurutma aşamasında farklı kimyasallar kullanılabiliyor.
 • Kuru üzüm tüketirken içinde yer alan çekirdeğin diş ile ezilmesi gerekiyor. Ancak bu şekilde elde edilecek olan vitamin değeri artırılacaktır. Ezilmeden yutulduğu zaman boşaltım sistemi ile atılacaktır.
 • Üzüm tüketiminde günde 10 15 adeti geçmemeniz gerekir. Oldukça faydalı ve masum bir tatlı olsa da yüksek miktarda tüketildiği zaman kilo dengesinin olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilir.

Kuru üzümü direkt olarak tüketmekten hoşlanmıyorsanız şekersiz bir hoşaf hazırlayarak içerisine zencefil, zerdeçal ve tarçın ekleyerek muhteşem bir içecek oluşturabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumlari.net sitesine katkıda bulunmak için lütfen ulaşın.