Yorumları

Eskişehir’de Ne Yenir? | Eskişehir Yemekleri | Eskişehir Yemek Yorumları

28.12.2020
26
Eskişehir’de Ne Yenir? | Eskişehir Yemekleri  | Eskişehir Yemek Yorumları

Ülkemizin Avrupai şehirleri arasında başı çeken Eskişehir, her alanda kendini geliştirmiştir. Örneğin kültürel etkinlikler ve çevre düzeni bunlar arasında boy gösterir. Aynı zamanda Eskişehir’de ne yenir sorusuna karşı verilen yanıtlar da şehre merakın günden güne artmasına neden olmuştur.

Eskişehir’de Nerede Ne Yenir?

Eskişehir’de ne yenir merak edenlere en meşhur yiyeceklerini sıralamak gerekir. Bu kültür kentine gelenlerin tatmadan gitmemesi gereken lezzetlere örnek vermek gerekirse:

-Çibörek: Önceleri Çiğbörek ya da Çiborek tartışmasına neden olan bu eşsiz lezzet, Eskişehir’in öncü yemekleri arasında. Çibörek olarak anılır ve boy kıymalı lezzetler arasında yerini alır. Yemeğe ilişkin:

  • Tatar yemekleri arasında başı çeker.
  • Hamur işinin kıyma ile buluştuğu yiyecekler arasındadır.

Eskişehir’de başınızı döndürdüğünüz her yerde bir çibörek lokantası görürsünüz. Hızlı hızlı yapılan börekler sıcacık olacak şekilde servis edilir. Yağsız kıyma ve kuru soğan eşliğinde hazırlanan börekler ayran ile servise hazır hale getirilir.

-Balaban Köfte: Eskişehir’de nerede ne yenir sorgulayanlara balaban köfteden de söz etmeden olmaz. Şehrin özgün lezzetleri arasında olan balaban köfte pide eşliğinde hazırlanır. Hatta bunun için bazı yerlerde pideli köfte olarak da anılır.

-Kuzu Çorba: Çibörek gibi Tatar yemeği olarak anılan kuzu çorbanın orijinal adı ‘kuzu sorpa’ şeklindedir. Şehrin her köşesinde sıcak çorba sunan lokantalar mevcuttur. İsteyenler bu ünlü çorbadan yana seçimini yapabilir ve tadına bakabilir.

Gece Eskişehir’de Ne Yenir?

Eskişehir’de ne yenir merak edenlere öğünlere göre liste sunmak daha doğru olacaktır. Örnek vermek gerekirse gece hayatı ile tanınan şehirlerden bir tanesidir. Bunun için gece Eskişehir’de ne yenir sorusuna yanıt aranıyor. Cevaplarına gelecek olursak:

-Çorba: Geceleri hafif olması açısından çorba alternatiflerine yönelebilirsiniz. Çorbacıların gece 3 – 4’e kadar açık olduğu görülüyor. Daha çok işkembe ve mercimek gibi geleneksel çorbalara yer veriliyor.

-Sakatat: Gece yenilecek yemekler arasında sakatatlar da başı çeker. Eskişehir bu alanda da bir hayli öne çıkmıştır. Örneğin kokoreç ve uykuluk gibi lezzetlerin geceleri tercih edilmesi söz konusudur.

-Börek: Öğrenci kentinde börekçilerinde sayıca fazla olması dikkatlerden kaçmıyor. İsteyenler geceleri dahi açık olan börekçilere yönelebilir. Örneğin şehre özgü haşhaşlı börekten yana tercihte bulunabilirsiniz.

Eskişehir Kahvaltıda Ne Yenir?

Kahvaltı geleneğinin şehirde hayat bulduğunu söylemek yanlış olmaz. Özellikle de öğrenci şehri olduğu için dışarıda yapılan kahvaltılar bir hayli talep görüyor. Neticesinde:

-Serpme: Eskişehir’de ne yenir merak edenlere öğünlere göre hepsini sıralamak daha doğru olacaktır. Örneğin kahvaltıda serpme öne çıkmıştır. Adı üstünde tatlı ve tuzlu tüm alternatifler sıralanır ve istediğinizi tüketmeniz sağlanır.

-Menemen: Yumurtanın her türlü hali kahvaltıda boy gösterir. Örneğin sıklıkla menemen tercih edilir. Rafadan ya da haşlama seçenekleri de talebiniz üzerine hazırlanabilir.

-Börek: Eskişehir kahvaltıda ne yenir merak edenlere börekler de sıralanır. Börek ve simit tabağı hazırlanır. Kahvaltının daha doyurucu ve lezzetli hale gelmesi sağlanır.


Eskişehir’de Akşam Ne Yenir?

Eskişehir’de ne yenir ve nerelerde yenir sorusuna karşı pek çok alternatif boy gösterir. Örneğin akşam yemekleri için:

-Güveç: Güveç yemekleri hem şehrin merkezinde hem de ilçelerinde öne çıkmıştır. Köylerde dahi düğünlerde güveç yemeklerine başvurulur. Örneğin tavşan güveci bunlardan sadece bir tanesidir.

-Mantı: Eskişehir’de akşam ne yenir merak edenlere mantıdan da söz etmek gerekir. Bu sefer diğer mantılardan farklı olarak nohutlu olanları seçmek sizin elinizde. Öyle ki şehre özgü mantı içerisine nohut eklenmektedir.

-Bamya Çorbası: Hafif lezzetlere meraklı olanlar çorbalara yönelebilir. Örneğin şehrin olmazsa olmaz lezzeti bamya çorbasıdır. Çorbanın çok yoğun olması yemek olarak anılmasına da neden olur. Son derece doyurucu bir lezzet olarak karşımıza çıkmaktadır.

Eskişehir’de Meşhur Ne Yenir?

Öğrenci şehrinin meşhur yemekleri saymakla bitmiyor. Diğerlerini de sıralamak gerekirse:

-Met Helvası: Mutlaka tatmanız gereken yiyecekleri arasında met helvası da yerini almıştır. Gerek sade gerekse kuru yemişli olarak birkaç türü bulunuyor. En ünlü ustaların elinden çıkan helvalar herkesten tam puan alıyor.

-Halkalı Şeker: Hazırlanışı bir hayli zahmetli olan halkalı şeker de tatmanız gereken yiyeceklerden bir tanesidir. Özellikle de çay ile kahve yanında ikram edilen lezzetlerin başında gelmektedir.

-Dolma: Yöresi Sivrihisar olan kalem dolmayı da seçebilirsiniz. Lahanadan hazırlanan bu eşsiz lezzet Eskişehir’de meşhur ne yenir sorusuna karşılık olarak dikkate alınabilir. Lahana içerisine eklenen kıymalı harç eşliğinde oldukça lezzetli bir yemek ortaya çıkıyor. İsteyenler limonlu veya yoğurtlu olacak şekilde tüketmeye başlıyor.

Eskişehir’de Ne Yenir Liste

Çeşitli kültürlerin bir araya geldiği Eskişehir’in yemek kültürü de gelişmiş durumda. Eskişehir’de ne yenir liste olarak merak edenlere:

-Göbete: Tatar yemeği olarak bilinen göbete herkesi kendisine hayran bırakıyor. Kat kat bir börek çeşidi olarak bilinir. İç harcı ve tereyağlı oluşu ile göz dolduruyor. Özellikle de kıymalı ve pirinçli olarak hazırlanan göbete herkesten tam puan almayı başarıyor.

-Toğğa Çorbası: Şehrin meşhur yiyecekleri arasında toğğa çorbası da bulunuyor. Nohut ve yarma eşliğinde hazırlanan bu eşsiz çorba da tadına bakanları kendine hayran bırakıyor. Aynı zamanda içerisine yoğurt ekleniyor ve hafif ekşi tadı ile beğeni topluyor.

-Lokum: Bu lokum diğerlerinden bir hayli farklı. Şöyle ki haşhaşlı olacak şekilde hazırlanır. Aynı zamanda içerisine katılan ceviz ile tadına bakanları kendine hayran bırakır.

Eskişehir’de Yenilecek Tatlılar

Sadece çorbalar, börekler ve de güveçler ile sınırlı kalmayan şehirler arasında. Arkasından Eskişehir’de yenilecek tatlılar nelerdir soracak olursanız:

-Sütlü Tatlılar: Olmazsa olmaz sütlü tatlılar çeşitli mekanlarda gözler önüne serilir. Örneğin keşkül ile sakızlı muhallebi bunlar arasındadır. Aynı şekilde su muhallebisi ve sütlaçlar da taze taze servis edilir.

-Dondurma: Sade ve meyveli seçenekleri ile dondurmalar da şehrin her yerinde boy gösteriyor. Özellikle de yaz aylarında bir hayli talep gören dondurmalar, soslu olarak servise hazırlanıyor.

-Waffle: Öğrencilere hitap eden pek çok tatlıya yer verilmektedir. Örneğin waffle bunlar arasında yerini almıştır. Özellikle de meyveli olarak servis edilen waffle, şehre gelenlerden tam puan almayı başarıyor. Neyse ki şehrin çoğu yerinde waffle hazırlayan kafelerin olması işinizi kolay hale getirecektir.

Eskişehir’de Yenecek Yemekler

Hamur işlerini sevenler şehri ziyaret edebilir ve meşhur yiyecekleri tatmaya başlayabilir. Eskişehir’de yenecek yemekler nelerdir sorgulayanlara birkaçını sıralamak gerekirse:

-Kıygaşa: Pişi sevenler kıygaşadan da hoşlanacaktır. Çünkü benzer şekilde hazırlanır ve tatları da birbirine yakındır. Hatta Kırım Tatar kökenli yiyecekler arasındadır. Çıtır çıtır bir lezzet olan kıygaşa, başta kahvaltılarda olmak üzere çoğu öğüne katılmaktadır.

-Ağzı Açık: Lezzetli hamur işleri arasında ağzı açıkta katılmıştır. Gerçekten de ağız kısmının açık olması lezzetin adını belirlemiştir. Hamur işi için mercimek temin edilir. Mercimek gibi kıymalı olacak şekilde de hazırlanır.

-Abısta: Çerkez yiyecekleri arasında abısta da yerini almıştır. Peynirle hazırlanan bir ekmek olarak akıllara kazınmıştır. Tadına bakanları kendine hayran bırakan ekmek, mısır unu ile hazırlanır. Mısır unu ve peynir eşliğinde eşsiz bir lezzete tanıklık etmeniz sağlanır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumlari.net sitesine katkıda bulunmak için lütfen ulaşın.