Yorumları

Edirne’de Ne Yenir? | Edirne Yemekleri | Edirne Yemek Yorumları

28.12.2020
11
Edirne’de Ne Yenir? | Edirne Yemekleri  | Edirne Yemek Yorumları

Osmanlı kültürü ile harmanlanan eşsiz şehirlerimiz arasında Edirne’de yerini almıştır. Aynı harmanın lezzetlere de ayrı bir tat katması dikkatlerden kaçmıyor. Bunun üzerine Edirne’de ne yenir merak konusu haline gelmiştir. İşte Edirne’nin en meşhur lezzetleri…

Edirne’de Nerede Ne Yenir?

Edirne’de ne yenir sorgulamanız ve en iyi lokantaları değerlendirmeniz işinizi kolay hale getirecektir. Bu kültür şehrinin mutlaka tadılması gereken yiyeceklerine örnek vermek gerekirse:

-Ciğer: Edirne denilince ilk akla gelen hiç kuşkusuz ciğer oluyor. Ciğerin ana merkezi olarak adını duyurmaktadır. Edirne’de nerede ne yenir soranlar ciğercileri öğrenebilir. Akabinde onlarca meze ile servis edilen Edirne ciğerinin tadına bakabilir.

-Köfte: Ciğeri ile öne çıktığı için köfte çok fazla akıllara gelmeyebilir. Ancak şehrin lezzetli köftelere de sahip olduğunu unutmamak gerekir. Özellikle de kaburgadan hazırlanan köfteler şehrin imzasını taşır. Mutlaka tadılması gereken yiyecekleri arasında yer alır.

-Tandır: Sadece ciğer ile köfte gözler önüne serilmez. İsteyenler şehre özel diğer et yemeklerinin de tadına bakabilir. Örneğin kuzu tandır bunlar arasındadır. Çoğu lokantada yer alan kuzu tandır, ciğer gibi onlarca meze eşliğinde servise hazırlanır.

Gece Edirne’de Ne Yenir?

Edirne’de ne yenir veya nerede yenir önceden araştırmanız zaman kaybetmenizi engeller. Şehrin ünlü lokantalarında en ünlü yemekleri tatmaya başlarsınız. Örneğin geceleri:

-Ocakbaşı: Et yemeklerinin Edirne’yi temsil etmesi dikkatlerden kaçmıyor. Bunun üzerine ocakbaşı kültürü yaygın hale gelmiştir. Ocakbaşı hizmeti veren çoğu lokantanın gece geç saatlere kadar açık olduğu bilinir. Köfte başta olmak üzere çeşitli et ürünlerinin sıralanması söz konusudur.

-Sakatat: Gece yemekleri denilince ilk akla gelen sakatat oluyor. Edirne’de de bu kültürün bulunduğunu unutmamak gerekir. Gece Edirne’de ne yenir merak edenlere uykuluk ve lavaş ciğer şeklinde alternatifler eşlik edecektir.

-Çorba: Geceleri sıklıkla tüketilen Edirne çorbalarından da söz etmeden olmaz. Örneğin tavuk suyuna çorbası bir hayli meşhur. Aynı şekilde kelle paça ile damar çorbaları da gece acıkanların tercihi halindedir.

Edirne Kahvaltıda Ne Yenir?

Edirne’de ne yenir sorgulayanlara kahvaltı öğünlerinden de söz etmek gerekir. Şehrin kahvaltıda sık sık sunduğu lezzetler şöyle:

-Menemen: Olmazsa olmaz kahvaltı lezzeti olarak menemenlere başvurulur. Çeşitli menemenler servise hazırlanır. Gerek sebzeli gerekse kaşarlı gibi alternatifleri ele alarak dilediğinizi seçmeniz beklenir.

-Gözleme: Edirne kahvaltıda ne yenir soranlara sadece menemen eşlik etmez. Menemen kadar öne çıkan bir diğer lezzetin gözleme olduğu görülüyor. Gözlemeler patatesli ve peynirli gibi çeşitli türleri ile sıralanır. Çıtır çıtır olacak şekilde servise hazırlanır.

-Çorba: Son olarak kahvaltı önerileri arasına çorbalar da katılmıştır. Örneğin şehrin mercimek çorbası ile güne başlaması dikkatlerden kaçmıyor. Aynı şekilde tavuk suyuna hazırlanan çorbalar da kahvaltı için sıklıkla tercih edilmektedir.

Edirne’de Akşam Ne Yenir?

Edirne’de ne yenir merak edenler öğünlere göre hepsini dikkate alabilir. Örneğin kahvaltıdan ziyade akşam yemekleri için sıklıkla tercih edilenler şöyle:

-Kaşarlı Köfte: Köfteler farklı iç harçları ile gözler önüne serilir. İsteyenler bunlar arasından kaşarlı olanlara yönelebilir. Daha çok piyaz eşliğinde servis edilen köfteler herkesin beğenisini toplar.

-Kuzu Şiş: Edirne’de akşam ne yenir sorgulayanlara et yemeklerinin sıralandığı açık durumda. Ciğer ile köfte bunlar arasında başı çekebilir. Ancak yine bunlar kadar lezzetli olan kuzu şişi de es geçmemek gerekir. Kuzu şiş mis gibi mangal kokuları eşliğinde servis edilir.

-Sucuk: Farklı olarak sucuğu ile öne çıkmıştır. Akşam yemekleri için isteyenler bu yönde de seçimini yapabilir. Kasap sucuklar ocakbaşında hazırlanabilir. Baharatları ile iştahınızı arttırabilir.


Edirne’de Meşhur Ne Yenir?

Şehrin en meşhur yiyeceğinin tava ciğeri olduğu biliniyor. Sadece ciğer değil arkasından gelen diğer ünlü lezzetleri de tatmak sizin elinizde. Edirne’de meşhur ne yenir soranlar:

-Piyaziye: Adından dolayı önce farklı bir lezzet gibi gelebilir. Aslında soğan dolması olarak bilinir. Soğan içerisine etli bir harç doldurulur. Hatta genel olarak kuzu eti tercih edilir. Böylece hem tatlı hem de doyurucu bir lezzetin yakalanması söz konusudur.

-Mutancana: Osmanlı lezzetleri arasında olan mutancana, şehrin meşhur yiyecekleri arasındadır. Etli olan yemek içerisine çeşitli kuruyemişler eklenir. Hem tatlı hem de tuzlu lezzetlerin bir araya getirilmesi amaçlanır.

-Elbasan Tava: Tava olarak sadece ciğer servis edilmez. Ciğer kadar lezzetli gelen elbasan tava da öne çıkmıştır. Osmanlı mutfağından gelen bu tava çeşidi et ve kaşarın eşsiz lezzetine sahiptir.

Edirne’de Ne Yenir Liste

Şehrin ünlü yemeklerini liste yapabilir, ünlü lokantalarda tatmaya başlayabilirsiniz. Örneğin Edirne’de ne yenir liste için dikkate alınması gereken lezzetlerden bazıları şöyle:

-Mamzana: Ana yemek olarak tercih edilmeyen mamzana daha çok başlangıçlarda yer alır. Közlenmiş sebzelerden hazırlanır. Sebzeler üzerine yoğurt eklenir ve salata hazırlanır. Genel olarak et yemeklerinin yanına eşlik eden hoş bir salata olarak adını duyurmuştur.

-Kandilli Mantı: Listenize hamur işlerini de ekleyebilirsiniz. Örneğin kandilli mantısı bunlar arasındadır. Diğerlerinden farklı olarak tavuk eti ile hazırlanır. Hatta bazı yerlerde içerisine tavuk ciğerinin katılması da dikkatlerden kaçmıyor.

-Zirva: Osmanlı yemekleri arasında olan zirva, padişahların beğenisini toplamıştır. Mutancana gibi kuruyemişlerden hazırlanır. Aynı şekilde kuzu eti içerisine katılan tatlı meyveler de yemeği tatlandırmaktadır.

Edirne’de Yenilecek Tatlılar

Et yemeklerinin arkasından tatlılar dikkate alınır. Yemeğini tatlı ile sonlandırmak isteyenlere en meşhur olanları sıralamak gerekir. Edirne’de yenilecek tatlılar olarak:

-Zerde: Osmanlı tatlıları arasında olan zerde, şehrin en meşhur lezzetlerinden bir tanesidir. Son derece hafif bir tatlı olduğu için yediden yetmişe herkese hitap eder. Hoş sunumu ile çoğu lokantada boy gösterir.

-Gerdan Tatlısı: Farklı lezzetlere açık olanlar gerdan tatlısına yönelebilir. Adı üstünde koyun gerdanı eşliğinde hazırlanan bir tatlıdır. Aynı zamanda içerisine kuru meyveler eklenir. Bu şekilde tatlandırılır ve yemeklerin arkasından servis edilir.

-Trileçe: Ülkemizin dört bir yanında servis edilen trileçe de Edirne’nin meşhur lezzetleri arasındadır. Daha çok karamelli olacak şekilde servise hazırlanır. Yumuşak keki ve sütlü olan sosu eşliğinde herkesin beğenisini toplayan tatlılardan bir tanesidir.

Edirne’de Yenecek Yemekler

Edirne’nin Osmanlı mutfağına bir hayli hakim olduğu görülüyor. Özellikle de tatlı – tuzlu dengesine göre yemeklerin hazırlanması bunu kanıtlar nitelikte. Sonuç olarak Edirne’de yenecek yemekler nelerdir sorgulayanlara:

-Et Yemekleri: Öncelikle et yemekleri ile adını duyurduğu görülüyor. Ciğer tava bunlar arasında başı çekiyor. Aynı zamanda kuzu eti çoğu yemekte kullanılır. Örneğin mutancana, kuruyemişler ve kuzu eti eşliğinde hazırlanan, Edirne’nin eşsiz lezzetlerinden bir tanesidir.

-Çorbalar: Kahvaltılarda sıklıkla tercih edilen çorbaları da unutmamak gerekir. Örneğin kelle paça bunlar arasındadır. Aynı zamanda dil çorbası meşhur olan illerimizden bir tanesidir. Son olarak işkembe ile tavuk suyu çorbaları çoğu mekanda bulunmaktadır.

-Tatlılar: Hayrabolu tatlısı şehre özgü lezzetlerdendir. Bunun dışında peynir helvasına ilgi bir hayli fazla. Hatta şehirden ayrılanların ilk temin ettiği lezzetler arasında helva da bulunuyor. Son olarak tahinli ve cevizli olarak servise hazırlanan kabak tatlısını da unutmamak gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumlari.net sitesine katkıda bulunmak için lütfen ulaşın.