Yorumları

Adana’da Ne Yenir | Adana Yemekleri | Adana Yemek Yorumları

28.12.2020
24
Adana’da Ne Yenir | Adana Yemekleri | Adana Yemek Yorumları

Birden fazla kültürü içerisinde barındıran Adana, lezzet durağı olarak bilinir. Kültürlere ait çeşitli yiyecekleri sıralar ve her daim tam puan alır. Bunun üzerine Adana’da ne yenir soranlara eşlik edecek cevaplar yazımızda…

Adana’da Nerede Ne Yenir?

Adana’da ne yenir soranlara sıralanacak pek çok lezzet bulunuyor. Bunlar arasında başı çekenleri sıralamak gerekirse:

-Kebap: Adana denilince ilk akla gelen yiyecek kebap oluyor. Kebap çeşitli mezeler eşliğinde servis edilir. Kebap gelmeden önce karnınız doysa da bu eşsiz lezzete ‘hayır’ demeniz mümkün değil.

-Lahmacun: Adana’da nerede ne yenir soranlara başta kebap sergilenir. Hemen arkasından ise lahmacunundan söz etmek gerekir. Ana yemek öncesi tadılan lahmacun, şehrin meşhur yiyecekleri arasında. Özel salatası ve mezeleri eşliğinde midelerde şenlik yaratan lezzetlerden bir tanesidir.

-İçli Köfte: Başlangıç olarak sadece lahmacun ile sınırlı kalınmıyor. Lahmacun kadar öne çıkan bir diğer lezzetin içli köfte olduğu görülüyor. Lezzetli iç harcı ile göz dolduran içli köfte, olmazsa olmaz Adana lezzetlerinden bir tanesidir.

Gece Adana’da Ne Yenir?

Adana’da ne yenir merak edenlere öğün öğün hepsini sıralamak en doğrusu olacaktır. Örneğin geceleri de şehrin eşsiz lezzetlerine tanıklık etmeniz mümkün olacaktır. Bunun için:

-Şırdan: Geceleri daha çok sakatatlar ön plana çıkar. Bunun üzerine gece Adana’da ne yenir öğrenmek isteyenlere şırdan tavsiye edilebilir. Öyle ki gece geçen saatlere kadar şırdan servisi yapan pek çok lokanta bulunuyor.

-Mumbar: Şırdan ile benzerlik gösteren mumbar da Adana’nın meşhur yiyecekleri arasındadır. İsteyenler geceleri tatmak için lokantaları değerlendirebilir. Mumbar servisi yapan lokantaların da gece geç saate kadar açık olması dikkatlerden kaçmıyor.

-Kokoreç: Sakatat olarak sadece bunlarla sınırlı kalınmaz. Hemen arkasından kokoreçte olmazsa olmazlar arasına katılmıştır. Geceleri müşterilerini karşılayan yüzlerce kokoreç lokantasının olması da işinizi kolay hale getirecektir.

Adana Kahvaltıda Ne Yenir?

Adana’da ne yenir öğrenmek isteyenler sabah, öğle, akşam ve gece olarak ayrı önerileri dikkate alabilir. Örneğin şehrin olmazsa olmaz kahvaltı önerilerini sıralamak gerekirse:

-Ciğer: İlk duyulduğu zaman herkese garip gelen bir kahvaltı önerisi olduğu açık durumda. Ancak Adana’da sabahları ciğer yemek bir hayli meşhurdur. Hatta ciğer şiş haline getirilir ve başlangıç olarak tatmanız tavsiye edilir.

-Sıkma: Adana kahvaltıda ne yenir sorgulayanlara farklı olarak sıkma da eşlik edecektir. Peynirli ve soğanlı olarak hazırlanan sıkma, lavaş ekmeği ile hazırlanır. Malzemelerin hepsi lavaşa eklenir ve dürüm halinde servis edilir. Adana halkının vazgeçilmez kahvaltıları arasına sıkma da katılmıştır.

-Paça Çorbası: Hem geceleri hem de sabahları içilen paça çorbasından da söz etmek gerekir. İsteyenler kahvaltı için paça çorbası tercihinde bulunabilir. Yöresel olan çorbanın faydalarından dolayı tavsiye edildiğini de unutmamak gerekir.

Adana’da Akşam Ne Yenir?

Adana’ya gelenler akşam yemeği için başta kebaba başvuruyor. Ancak Adana’da ne yenir soranlara sadece kebap eşlik etmez. Diğerlerine de örnek vermek gerekirse:

-Tantuni: Mersin’e ait bir lezzet olan tantuni, Adana’daki bazı bölgelerde öne çıkmayı başarmıştır. Tantuni öncesinde gelen mezeler ve lavaşlı servisler ile meşhur yiyecekler arasına katılmıştır.

-Humus: Kebapçıların sıklıkla sunduğu lezzetler arasında humusta başı çekiyor. Adana’da akşam ne yenir merak edenlere kebap eşlik edebilir. Ancak kebap öncesinde gelen humus gibi lezzetleri de es geçmemek gerekir.

-Dolma: Adana dolmasının diğerlerinden bir hayli farklı olduğunu belirtmek gerek. Şöyle ki bağırsak içerisine dolma yapılır. Buna ‘şırdan dolması’ denir ve şehrin tadılması gereken lezzetleri arasında boy gösterir.


Adana’da Meşhur Ne Yenir?

Kebabın merkezi olan Adana, gastronomi alanına yön vermektedir. Eşsiz lezzetlere ev sahipliği yaptığı için merak edilen şehirlerden bir tanesidir. Buna karşı Adana’da meşhur ne yenir soranlara sıralananlar şöyle:

-Kaburga: Kebap türleri kadar diğer et yemeklerini de değerlendirmek gerekir. Örneğin kaburga bunlar arasındadır. Kebap gibi kaburga öncesinde de mezeler servis edilir ve lezzet şöleni yaşanır.

-Pideler: Lahmacun daha çok kebap öncesinde başlangıç olarak servis edilir. Bunun haricinde kaşarlı ve kıymalı pideleri de talep görüyor. Şehrin pideleri bol tereyağlı ve malzemeli olduğu için tadanlardan tam puan almayı başarıyor.

-Beyti: Kebapta sınır tanımayan şehirlerden bir tanesidir. Örneğin beyti kebabı bunlardan sadece bir tanesidir. Üstelik çeşitli mezeler eşliğinde servis edilir ve herkesin beğenisini toplar.

Adana’da Ne Yenir Liste

Et yemekleri Adana’na öne çıkmayı başarmıştır. Bunun üzerine Adana’da ne yenir liste olarak sorgulayanlara et yemekleri eşlik edecektir. Örneğin:

-Ciğer: Şiş eşliğinde hazırlanan ciğer şehrin meşhur yiyeceklerinden bir tanesidir. Hatta sadece akşamları değil sabahları da tercih edilir. Lavaş ile servis edildiği için her öğünde tüketilir ve son derece lezzetli gelir.

-Kuzu Şiş: Şişte sadece ciğer servisi yapılmaz. Ciğer kadar öne çıkan kuzudan da tercihte bulunabilirsiniz. Çeşitli salatalar ve ezmeler eşliğinde servis edilen kuzu şişler, şehrin meşhur yemekleri arasındadır.

-Börek: Son birkaç senedir Adana böreğinin tüm ülkeye ses getirdiği görülüyor. Bunun için Adana’ya gelenler meşhur böreği tatmadan gitmiyor. Özellikle de kahvaltılarda tercih edilen börek, herkesten tam puan almaktadır.

Adana’da Yenilecek Tatlılar

Ana yemeklerin arkasından Adana’da yenilecek tatlılar da ele alınmalıdır. Şehrin et yemekleri kadar tatlıları da bir hayli meşhur. Örnek vermek gerekirse:

-Karakuş: Adana denilince akla gelen ilk tatlı karakuş oluyor. Bol cevizli bir tatlı olan karakuş, ince hamurdan yapılır. Bol şerbetli haliyle servise hazır edilir. Hatta kimi yerlerde kaymak ve de dondurma ilavesine de yer verilmektedir.

-Taş Kadayıf: Tadanları kendine hayran bırakan lezzetler arasında taş kadayıfta bulunuyor. Bu şekilde anılmasının nedeni kadayıfın sert bir forma sahip olması. İçerisine koyulan cevizler ile tatlı hazırlanır. Son olarak şerbete batırılır ve inanılmaz bir lezzete tanıklık etmeniz sağlanır.

-Cezerye: Daha çok ikramlık olarak kabul edilse de cezeryelere başvurulabilir. Ağır bir yemek sonrasında tek bir cezerye ile tatlı ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Aynı zamanda cezeryelerin hediye olarak sıklıkla temin edildiği ve Adana’yı simgelediği bilinir.

Adana’da Yenecek Yemekler

Adana’nın yöresel yemekleri tüm ülkemizde bilinir. Hatta farklı şehirlerde taklitlerine dahi yer verilir. Öncelikle Adana’da yenecek yemekler olarak kebap sergilenebilir. Bunun dışında kalan yöresel yemeklere örnek vermek gerekirse:

-Yüksek Çorbası: Bir diğer adı mantı çorbası şeklindedir. Çünkü içerisinde küçük mantılar bulunur. Aynı zamanda hem nohut hem de kırmızı et içerebilir. Kısacası doyurucu bir çorba olarak şehrin yöresel yemeklerine eklenmiştir.

-Kırkat: Şırdanın tadına bakanlar arkasından Kırkkat tercihinde de bulunmalıdır. Adana’nın önde gelen lezzetleri arasında bulunuyor. Adından anlaşıldığı üzere 40 kat olacak şekilde sarılır. Daha sert olmasına rağmen tadına bakanlardan tam puan almıştır.

-Analı Kızlı: Çorba olarak anılmasına rağmen yemek formuna sahiptir. Analı kızlı için bulgurdan köfteler hazırlanır. Et ve bulgur içeren köfteler çorbaya katılır. Salça sosu eşliğinde servis edilen çorbanın son derece doyurucu olduğunu unutmamak gerekir.

-Fellah Köftesi: Yöresel yemeklerden fellah köftesi de bulgurla hazırlanır. Sarımsaklı yoğurt eşliğinde servis edilir ve herkesin damağına hitap eder.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumlari.net sitesine katkıda bulunmak için lütfen ulaşın.