Yorumları

İzmir’de Ne Yenir? | İzmir Yemekleri | İzmir Yemek Yorumları

28.12.2020
28
İzmir’de Ne Yenir? | İzmir Yemekleri  | İzmir Yemek Yorumları

Kıyı kesimine sahip olduğu için balıkları ile meşhur olan İzmir, pek çok meşhur yemeğe sahip. Sadece balıkları değil beraberinde gelen ünlü yemeklerinin de tadına bakmadan gitmek olmaz. Bunun için İzmir’de ne yenir sorusuna karşı işte cevaplar…

İzmir’de Nerede Ne Yenir?

İzmir’de ne yenir soranlara karşı en ünlü yiyeceklerin sergilendiği yüzlerce kafe ve lokanta eşlik edecektir. Hizmet sektöründe sınır tanımayan İzmir’in eşsiz lezzetlerinden bazıları şunlar:

-Boyoz: Hiç kuşkusuz İzmir denilince ilk akla gelenler arasında boyoz bulunuyor. Hamur işi tutkunlarının vazgeçilmezi olan boyoz, günün her saati tüketilebilir. Ancak daha çok çay saatlerine eşlik eden, İzmir’in meşhur tatlarından bir tanesidir.

-Kumru: Boyoz kadar öne çıkan bir diğer meşhur yiyeceğin ise kumru olduğu görülüyor. Sucuk, salam ve peynir gibi çeşitli malzemelerin buluştuğu bir sandviç türü olarak sergilenir. Ekmeği kalın tutulur ve son derece doyurucu bir lezzet olarak karşımıza çıkar.

-Lokma: Hamur işlerinden devam etmek gerekirse lokmayı da tatmadan gitmemek gerekir. İzmir’in her köşesinde lokmacılar bulunur. Sıcak ve taze taze yapılan lokmalar farklı soslar ile buluşur, herkesin damağına hitap eder. İzmir’de nerede ne yenir soranlar tatlıları da es geçmemelidir.

Gece İzmir’de Ne Yenir?

İzmir’de ne yenir sorgulayanlara gece öğünlerini de sıralamak gerekir. Gece hayatı bir hayli renkli olan İzmir, günün her saatine uyum sağlamaktadır. Örneğin gece öğünü olarak:

-Kokoreç: Geç saatlere kadar açık olan kokoreç büfeleri bulunuyor. Gecenin vazgeçilmez yiyeceği olan kokoreç, taze taze hazırlanıyor. Kıyı kesiminde olan İzmir, kokoreçte adını duyuran şehirlerimizden bir tanesidir.

-Söğüş: Daha sade tatlara meraklı olanlar söğüş tercihinde de bulunabilir. Gündüzleri ve geceleri yenilen söğüş, meze olarak takdim edilir. Bazı yerlerde dürüm içerisine eklenir ve son derece doyurucu bir lezzet haline gelir.

-Hamur İşleri: Gece İzmir’de ne yenir soranlara hamur işleri de eşlik edecektir. Örneğin boyoz hemen hemen her yerde bulunur. Gece geç saatlerde dahi taze taze tüketebileceğiniz İzmir’in meşhur lezzetlerinden bir tanesidir.

İzmir Kahvaltıda Ne Yenir?

İzmir’de ne yenir sorgulayanlara en ünlü kahvaltı mekanları eşlik eder ve bu öğüne özel lezzetler birer birer sıralanır. Sabahları tüketilecek meşhur yiyecekleri:

-Reçeller: Taze ve tatlı reçellerin her kahvaltıya eklendiği şehirlerden bir tanesidir. İzmir’in organik reçellerini tatmadan gitmemeniz gerekir. Bunun için ayva, incir ve çilek gibi pek çok çeşit ardı ardına sıralanacaktır.

-Tatlılar: Tatlı olarak sadece reçeller ile sınırlı kalınmaz. Bazı mekanlarda trileçe ve lokma ikramı da yapılır. Kahvaltı sonrasında tatlı yenir mi demeyin. Mutlaka tatmanız gereken lezzetler kahvaltı sonrasında da devam edecektir.

-Börek: Hamur işleri sadece boyozdan ibaret değil. Zeytinyağlı olarak hazırlanan böreklerin de tadına bakmalısınız. Ispanaklı veya kaşar peynirli olarak servis edilen sıcacık börekler kahvaltıların daha da anlamlı hale getirecektir. İzmir kahvaltıda ne yenir soranlar tüm bu alternatifleri bir araya toplayabilir.

 

İzmir’de Akşam Ne Yenir?

İzmir’de ne yenir merak edenlere geleneksel yemeklerini sıralamak en doğrusu olacaktır. Örneğin yemeden gitmemeniz gerekenler:

-Keşkek: Düğünlerde sıklıkla yapılan keşkek, çoğu lokantanın menüsünde yer alır. Yerli ve yabancı turistin merak ettiği lezzetlerden bir tanesidir. Buğdaydan hazırlanan bu eşsiz lezzet, salçalı sosla ikram edilir.

-Midye: Klasik midye dolma ile sınırlı kalınmıyor. Aynı zamanda midye yemeklerinin sıralanması dikkat çekmekte. Şehre gelenler dolma kadar diğer midye yemeklerinin de tadına bakmalıdır.


-Kelle Söğüş: Gece – gündüz her daim tüketilen kelle söğüş, tadanlardan tam not almayı başarmıştır. Sakatat içeren yiyecek, çeşitli baharatlar ile harmanlanır. Özel salatası ile beraber servis edilir. İzmir’de akşam ne yenir soranlara kelle de eşlik edecektir.

İzmir’de Meşhur Ne Yenir?

Boyoz, midye ve kumru gibi eşsiz lezzetler birer birer sıralanır. Bunların arkasından İzmir’de meşhur ne yenir soranlara eşlik edecek olanlar şöyle:

-Balık: Kıyı kesimine sahip olduğu için balıkları da meşhurdur. Kalamar ve şevketi bostan gibi ünlü mezeleri ile balıkları servis edilir. Her ay en taze balıklar temin edilir ve özenle hazırlanarak turistlerin masalarına eklenir.

-Çorba: Özel spesiyal çorbaları da tatmadan gitmemelisiniz. Örnek vermek gerekirse balık çorbası bunlar arasındadır. Farklı olarak ördek çorbası ile de herkesin beğenisini toplayan lokantaları bulunmaktadır.

-Kabak Dolması: Diğerlerinden farklı bir dolma olduğunu unutmamak gerekir. Şöyle ki kabak çiçeği içerisine özel harç doldurulur. Zeytinyağlı olarak yapılan bu eşsiz lezzet, görüntüsü itibariyle de herkesten tam puan almıştır.

İzmir’de Ne Yenir Liste

İzmir’in yemek sunumları turistleri mest ediyor. Sunumlar kadar lezzetler de çok konuşuluyor. Bunun için İzmir’de ne yenir liste yapmak ve tüketmek daha doğru olacaktır. Örneğin:

-Enginar Dolması: Zeytinyağlı yiyeceklerin ana merkezi olduğu bilinir. Zeytinyağlı olarak hazırlanan enginar dolması da buna örnek gösterilebilir. Pirinçle doldurulan enginar, limonlu servisi ile göz doldurmaktadır.

-Pişi: Hamur kızartmalarında da sınır tanımıyor. Neredeyse her yörede adını duyuran pişi, çeşitli mezeleri ile beraber servis edilir. Hem tatlı hem de tuzlu olarak tüketilebilir. Daha çok kahvaltılarda boy gösteren bu lezzet, İzmir’e gelenlerden tam puan almıştır.

-Bomba: İzmir’e özgü olan bomba, bugün pek çok pastanede bulunuyor. Ancak İzmir’de daha taze ve akışkan halde ikram edilir. Çikolata dolgulu olan kurabiye, çay ve kahve saatlerinin vazgeçilmezi halinde.

İzmir’de Yenilecek Tatlılar

İzmir’in en meşhur tatlısı lokmadır. Ancak lokma kadar talep gören birkaç tatlısı daha bulunuyor. İzmir’de yenilenecek tatlılar hangileri soranlara lokma dışında:

-Revani: İrmikten hazırlanan revani, geleneksel tatlılardan bir tanesidir. Şerbetli olarak hazırlanır ve son derece hafif gelir. Hatta bunun için dondurma eşliğinde servisini yapanlar da mevcut durumda.

-İrmik: Revanide de kullanılan irmik, çoğu tatlıya eklenir. Aynı zamanda direk olarak irmikten yapılan tatlısı da tüketilebilir. Daha çok dondurmalı olarak servis edilen irmik tatlısı, yaz – kış talep görmektedir.

-İncir Tatlısı: İncir reçellerinden sonra tatlısı da gözler önüne serilir. Şerbetli olarak hazırlanan tatlı, kaymakla servis edilir. Hatta ceviz de eklenir ve ortaya muazzam bir lezzet çıkartılır.

İzmir’de Yenecek Yemekler

Balık ve balık ürünlerinin sıklıkla servis edildiği açık durumda. İzmir’de yenecek yemekler nelerdir merak edenlere balık dışında eşlik edecek olanlar:

-Köfte: Her şehrin olduğu gibi İzmir’in de köftesi bulunuyor. Farklı baharatlar eşliğinde harmanlanan köfte, fırın tepsisinde pişirilir. Sosları üzerine dökülür ve hoş bir şekilde servise hazırlanır.

-Sura: Kuzu kaburgası eşliğinde yapılan sura yemeğinin de tadına bakabilirsiniz. Genelde Kurban Bayramı sonrasında hazırlanan bu özel yemek, iç pilava da sahiptir. Hem pilav hem de kuzu eti eşliğinde son derece doyurucu ve lezzetli hale gelmektedir.

-Kavurma: İzmir’in kavurması diğerlerinden oldukça farklı. Çünkü içerisine et yerine kuşkonmaz eklenir. Yeşil bir bitki olan kuşkonmaz, baharatları ile beraber harmanlanır. Sıcak olarak servise hazırlanır.

-Kirde Kebabı: Saray mutfağından gelen kirde kebabı da şehrin yöresel yemekleri arasında. Dana etinden hazırlanan kebap, ince hamurlar eşliğinde servis edilir ve sosu ile lezzete tanıklık etmenizi sağlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumlari.net sitesine katkıda bulunmak için lütfen ulaşın.