Yorumları

Bolu’da Ne Yenir | Bolu Yemekleri | Bolu Yemek Yorumları

28.11.2020
57
Bolu’da Ne Yenir | Bolu Yemekleri | Bolu Yemek Yorumları

Bahçeleri ile tanıdığımız Bolu şehri, doğal güzelliklerinden dolayı her yıl binlerce turisti karşılar. Aynı şekilde şehre özgü meşhur yiyecekler de turistleri mest etmektedir. Bunun için Bolu’da ne yenir soranlara eşlik eden lezzetlerden söz etmek daha doğru olacaktır.

Bolu’da Nerede Ne Yenir?

Bolu’da ne yenir öğrenmek isteyenler tavsiyeleri dikkate alabilir. Örneğin şehirde tadılan ve beğeni toplayan yemeklerden bazıları şöyle:

-Abant Kebabı: Bolu’da nerede ne yenir sorusuna onlarca lokanta kadar yemekler de eşlik edecektir. Örnek vermek gerekirse Abant kebabını tatmak gerekir. Kızarmış ekmek ile beraber servis edilen kebabın asıl sırrı ise patlıcan yatağında getirilmesidir.

-Mengen Pilavı: Yöresel yemekleri arasında başı çeken ise mengen pilavı oluyor. İçeriğinde badem ve mantar gibi çeşitli lezzetlerin bulunduğu pilav, tadanları kendine hayran bırakıyor.

-Kaldırık Dolması: Mengen ilçesine bağlı olarak sadece pilava yer verilmez. Bunun yanı sıra dolmasını da tercih edebilirsiniz. Farklı olarak hodan yaprağı kullanılır ve özel iç harcı ile sarılır. Sarımsaklı yoğurtlar tatlandırılan dolma, şehrin meşhur lezzetleri arasındadır.

Gece Bolu’da Ne Yenir?

Mengen ilçesine bağlı aşçılarından dolayı Bolu’nun her türlü lezzete ev sahipliği yapması dikkatlerden kaçmıyor. Bunun üzerine Bolu’da ne yenir merak edenlere pek çok alternatif sıralanır. Örneğin geceleri için:

-Ovmaç Çorbası: Geceleri ağır yemekten kaçınılır. Bunun yerine daha çok çorbalar tercih edilir. Bolu’nun yöresel çorbalarından olan ovmaç tercih edilebilir. Benzer şekilde hazırlanan yayla çorbası da geceleri sık sık tüketilmektedir.

-Sakatat: Gece Bolu’da ne yenir soranlara ilk önce çorbalar ve sakatat ürünleri sergilenir. Çoğu şehrimizde olduğu gibi kokoreç mekanları bulunuyor. Gece geç saatlere kadar açık olan kokoreççiler arasından istediğinizi seçebilirsiniz.

-Pide: Cantıklı pidesi de şehrin tadılması gereken lezzetleri arasındadır. İsteyenler gece geç saatlerde tüketebilir. Nitekim geç saatlere kadar açık olan pideciler mevcut durumda.

Bolu Kahvaltıda Ne Yenir?

Bolu’da ne yenir sorusuna karşı kahvaltı ve akşam yemeği şeklinde ayrı alternatifler sıralanır. Örneğin kahvaltılarda sık sık sergilenen yiyeceklerden bazıları şöyle:

-Gözleme: Sıcak kahvaltı tabaklarına sıklıkla gözlemeler eklenir. Özellikle de şehre özgü olan yoğurtlu gözlemeyi unutmamak gerekir. Yoğurtlu olduğu için ağır gelmeyen bu lezzet, sıcak olarak kahvaltı masalarına dahil edilir.

-Sucuk: Bolu’da kahvaltıda ne yenir soranlara ızgara sucukta eşlik edecektir. Büyük dilimler halinde kesilen ve ızgarada pişirilen sucuklar iştah kabartır. Sıcak ve tereyağlı olarak servis edilmesine de özen gösterilir.

-Köy Kahvaltısı: Abant Parkı içerisinde bulunan mekanlar köy kahvaltılarını servis eder. Doğal peynirler, köy ekmekleri ve organik sebzeler eşliğinde kahvaltı keyfinin doruklarda yaşanmasına özen gösterilir.

-Açık Büfe: Yine şehre özgü bir diğer kahvaltı türü olarak açık büfeye başvurulabilir. Tüm kahvaltı seçenekleri birer birer sıralanır. Örneğin yumurtanın birkaç türü sergilenir. Açık büfeden istediğinizi seçmeniz beklenir. Yumurta kadar yoğurtlu gözlemeler de büfede boy gösterir.

Bolu’da Akşam Ne Yenir?

Bolu’da ne yenir sorusuna karşı onlarca lezzetten söz edilebilir. Bunları akşam veya sabah öğünü olarak ayırmanız işinizi kolay hale getirecektir. Örneğin Bolu’da akşam ne yenir soranlara:

-Bolu Köftesi: Kendine has köftesi ile adını duyuran şehirlerimiz arasındadır. Özel kıyma harcı ile hazırlanan köfte, maydanozlu olarak servis edilir. Aynı zamanda farklı çeşniler içerdiği için tadanlara farklı gelmektedir.

-Paşa Pilavı: Yöresel yemekler arasında paşa pilavı da bulunuyor. İçeriğinde patates ve yumurta gibi çeşitli ürünlerin olduğu pilav diğerlerine benzemez. Son derece doyurucu olduğu için de zeytinyağlı sevenlerin tercihi halindedir.


-Bakla Çullaması: Kuşbaşı etler baklaya katılır ve ortaya son derece lezzetli bir yemek çıkartılır. Hem sebze hem de et yemeklerini beğenenler bu yönde seçimini yaparak lezzetten haberdar olabilir.

Bolu’da Meşhur Ne Yenir?

Bolu’nun meşhur yemekleri saymakla bitmiyor. Yöresel lezzetleri ile adından söz ettiren şehirlerimizden bir tanesidir. Örneğin Bolu’da meşhur ne yenir soranlara sıralananlar:

-Erişte: Klasik erişte makarnası ile sınırlı kalınmıyor. İçerisine keş ve ceviz ekleniyor. Aynı zamanda yoğurt ile tereyağı eşliğinde servis edilen son derece lezzetli yiyeceklerden bir tanesidir.

-Mudurnu Baklası: Bakla Bolu’nun olmazsa olmazları arasında. Örneğin Mudurnu baklası bu lezzete tanıklık etmek isteyenlere sergilenir. Şehrin yöresel yemeği olarak kabul edilir. Soğanlı ve salçalı olan yemek, yoğurtlu olarak servis edilebilir.

-Kedi Batmaz: Şehrin mutlaka tadılması gereken yiyecekleri arasında kedi batmaz da bulunuyor. Mısır unu ile hazırlanan hamurun üzerine kaz ciğeri ekleniyor. Aynı zamanda pişmiş keş ile servis edilen farklı lezzetlerden bir tanesidir.

Bolu’da Ne Yenir Liste

Sadece et ve sebze yemekleri mevcut değil. Bolu’da ne yenir liste olarak merak edenlere hamur işlerini de sıralamak gerekir. Örnek vermek gerekirse:

-Kabaklı Gözleme: Gözleme için kabak kullanması şehrin ayırt edici özellikleri arasında. Elde incecik açılan hamur içerisine kabaklar eklenir. Çıtır çıtır olan gözlemeler başta kahvaltılarda sık sık servis edilir.

-Çiğ Börek: Merkezi Eskişehir olan çiğ börek, Bolu’nun da sevilen yiyecekleri arasındadır. Soğan, kıyma ve ince hamurdan hazırlanan çiğ börek, daha çok öğle saatlerinde tüketilen yiyeceklerden bir tanesidir.

-Pide: İsteyenler listesine pideyi de ekleyebilir. Cantık olarak pideler hazırlanır ve sergilenir. Daha çok kıymalı olarak servis edilen pidelerin, özel fırınlarda pişirilmesi ayrı bir lezzete sahip olmasını sağlamaktadır.

Bolu’da Yenilecek Tatlılar

Yemeklerin arkasından şehrin ünlü tatlılarını da değerlendirmeye alabilirsiniz. Bolu’da yenilecek tatlılar nelerdir merak edenlere:

-Saray Helvası: Bolu’dan çıkan helvaların Türkiye’nin dört bir yanına ulaştığı görülüyor. Şehirde de taze taze temin ediliyor. Hatta son zamanlarda fıstıklı ve çikolatalı gibi farklı türleri de gözler önüne serilmiştir.

-Bolubeyi Tatlısı: Profiterol ile benzerlik gösteren tatlının, Bolu’ya has olarak hazırlanması dikkatlerden kaçmıyor. Yine çikolata soslu olarak servis edilir. Aynı zamanda üzerine eklenen saray helvası ile ayrı bir tada sahip olur. Herkesin de beğenisi toplayan Bolu tatlıları arasındadır.

-Bolu Çikolatası: Son olarak tatlıları arasında çikolatanın da katılması dikkat çekmektedir. Çikolata içerisine fıstık ya da ceviz ekleniyor. Bu şekilde tatlı tutkunlarına hitap eden çikolata, yemeklerin ardından sık sık temin edilir. Hatta çoğu yerde kahve yanında da ikram edilmektedir.

Bolu’da Yenecek Yemekler

Çorbalar, et yemekleri, hamur işleri ve tatlılar şehre özel olarak arka arkaya sıralanır. Bolu’da yenecek yemekler nelerdir öğrenenler zaman kaybetmeden çoğunu tatmaya başlayabilir. Örneğin mutlaka tadılması gerekenlerden birkaçını sıralamak gerekirse:

-Mantı: Küçük küçük hazırlanan mantılarını da tatmaktan geri durmamak gerekir. Sarımsaklı yoğurtla servis edilen mantısı herkesten tam puan almıştır. Aynı zamanda üzerine salça ile tereyağı sosu eklenir.

-Çorba: Osmanlı Sultan çorbası gibi çeşitli yöresel yiyeceklerin de tadına bakılabilir. Şehre özgü çorbalarda sık sık kuru baklalar temin edilir. Aynı şekilde yoğurtla terbiye edilen çorbaları öne çıkmıştır.

-Tatlı: Mutlaka tadılması gereken yiyecekleri arasına ekmek kadayıfı da boy gösterir. Yemeklerin arkasından bu yönde seçiminizi yapabilirsiniz. Özellikle de manda kaymaklı olan ekmek kadayıfını mutlaka tatmalısınız. Bunun gibi dondurmalı irmik de meşhur tatlıları arasındadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumlari.net sitesine katkıda bulunmak için lütfen ulaşın.