Yorumları

Bursa’da Ne Yenir | Bursa Yemekleri Yorumları

26.11.2020
115
Bursa’da Ne Yenir | Bursa Yemekleri Yorumları

Türkiye’nin el kalabalık dördüncü şehri olan Bursa, yaşanılabilir şehirler arasında boy gösterir. Gerek kültürel ortamı gerekse meşhur yiyecekleri ile adından söz ettirmeyi başarmıştır. Bunun üzerine Bursa’da ne yenir öğrenebilir ve şehir gezilerinize yön verebilirsiniz.

Bursa’da Nerede Ne Yenir?

Bursa’da ne yenir sorusuna karşı net cevap verilen birkaç yemekten söz etmek en doğrusu olacaktır. Bunlar:

-İskender: İskender denilince ilk akla gelen şehir hiç kuşkusuz Bursa oluyor. Bursa’da nerede ne yenir sorgulayanlar bol tereyağlı ve yoğurtlu olan iskendere yönelebilir. İskender kebabın tadına bakanlar başka hiçbir yerde bu lezzetin olmadığını anlayacaktır.

-Cantık: Şehrin mutlaka tadılması gereken lezzetleri arasında cantıkta bulunuyor. Cantık küçük ebatlardan bir pide çeşidi olarak bilinir. Bol kıymalı olan bu lezzet ayran ile servise hazırlanıyor.

-Pideli Köfte: Bursa’ya gitmişken mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında pideli köfte de boy gösterir. İskender ile benzer şekilde hazırlanan bu lezzet, pide üzerinde dökülen köfteler ile servis edilir. Aynı zamanda olmazsa olmaz tereyağı ile domates sosu eşliğinde her damağa hitap etmektedir.

Gece Bursa’da Ne Yenir?

Gece geç saatlerde yemek yemeği sevenler için de birkaç örnek vermek en doğrusu olacaktır. Gece Bursa’da ne yenir merak edenlere:

-Köfte: Olmazsa olmaz yemekler arasına köfte eklenebilir. Nitekim Bursa’da gece geç saatlere kadar açık olan onlarca köfteci bulunuyor. Aralarından en meşhur olanları seçmek ve gece geç saatlerde de olsa eşsiz lezzetleri tatmak sizin elinizde.

-Fastfood: Bursa’da ne yenir soranlara atıştırmalıklardan da söz edilebilir. Özellikle de geceleri açık olan hammurger mekanlarının dolup taştığı yerden bir tanesidir. Öğrenci sayısının fazla olması da buna etki etmektedir.

-Balık: Geceleri geç saatlere kadar açık olan balık lokantalarına da talepler bir hayli fazla. Özellikle de Mudanya ile Trilye bölgelerinde olan balıkçıklara gitmeden şehri tamamlamamanızı tavsiye ederiz.

Bursa Kahvaltıda Ne Yenir?

Bursa’da ne yenir soranlara öğünlere göre tavsiyelerde bulunmak daha doğru olacaktır. Örneğin kahvaltıda öne çıkanlar şöyle:

-Salatalar: Bursa kahvaltıda ne yenir soranlara yeşillikler tavsiye edilebilir. Şöyle ki kahvaltılara salatalar dahil edilir. Boş yeşil sebzelerden ve ekşili tatlardan oluşan salatalara yönelebilirsiniz.

-Köy Kahvaltısı: Köy kahvaltısının da şehirde bir hayli talep gördüğünü söylemek gerek. Organik yumurtalar, tereyağları ve köy peynirler eşliğinde hazırlanan serpme kahvaltılara yönelebilirsiniz. Özellikle de Trilye bu alanda adını duyurmayı başarmıştır.

-Serpme: Olmazda olmaz kahvaltı türleri arasında serpme de yerini almıştır. Patates kızartması, börekler ve çeşitli sıcaklar eşliğinde servis edilen serpme kahvaltı herkesin beğenisi topluyor. Kısacası şehrin kahvaltılarının son derece zengin tuttuğu açık durumda.

Bursa’da Akşam Ne Yenir?

Bursa’da ne yenir soranlara kahvaltı kadar akşam yemeklerinden de örnek vermek gerekir. Şehrin eşsiz lezzetleri olarak:

-İnegöl Köfte: İskender gibi talep gören yiyecekler arasında İnegöl köfte de boy gösteriyor. İlçeye bağlı bir lezzet olan köfte, yassı olarak hazırlanır. Kullanılan et ve baharatlar ile ülkemizin öne çıkan köfteleri arasında yerini almıştır.

-Elbasan Tava: Bursa’da akşam ne yenir soranlara Elbasan tavadan da söz etmek gerekir. Arnavut yemeği olarak bilinen tavanın, kuzu eti ile hazırlanması dikkat çekiyor. Aynı zamanda içerisine katılan peynir ve patates püresi eşliğinde lezzeti dorukları taşıyor.

-Kırnaçe: Adını çok fazla duyurmayan kırnaçe yemeğinin sosisle hazırlanması söz konusudur. Daha çok köfte yanına meze olarak eklenir. Bursa’ya özgü bir lezzet olduğu için de mutlaka tadılması gerekir.


Bursa’da Meşhur Ne Yenir?

Şehrin en meşhur yemeğinin İskender olduğu açık durumda. Ancak sadece İskender ile sınırlı kalmıyor. Diğerlerini de sıralamak gerekirse:

-Kebapçe: Adı ile merak uyandıran meşhur yiyeceklerden bir tanesidir. Şöyle ki küçük kebap olarak ifade edilir. Aslen köfte harcı ile hazırlanmasına rağmen son derece lezzetli bir sunuma sahiptir. Bunun için Bursa’da meşhur ne yenir soranlara örnek gösterilebilir.

-Tandır: Her ne kadar şehri özgü bir tat olmasa da tandır lokantası bir hayli fazla. Lokantalardan en lezzetli haliyle servis edilen tandır, tadılması gereken yiyeceklerden bir tanesidir.

-Sulu Yemekler: Sulu yemeklerin servis edildiği lokantalar da sayıca fazla. Özellikle de kuru fasulye öne çıkmıştır. Son olarak Muradiye çorbasının çoğu lokantada yer alması dikkatlerden kaçmıyor.

Bursa’da Ne Yenir Liste

Görüldüğü üzere Bursa’da hem sulu yemekler hem de köfteler öne çıkmıştır. Bunların dışında kalan diğer yiyeceklerden de söz etmek gerekirse:

-Lokum: Hamur işi alanında da meşhur olan birkaç yiyeceği bulunuyor. Örneğin lokum bunlar arasında. Çayın yanına sıklıkla eklenen lokum haşhaşlı ile hazırlanır. Bir de içerisine katılan ceviz eşliğinde herkesin beğenisini toplar.

-Pide: Sadece kıymalı pidesi ile meşhur değil. Bunun dışında tahinli pideyi de tatmadan şehri terk etmemek gerekir. Bir hayli lezzetli olan tahinli pide, başta kahvaltılara katılır ve tadanları kendisine hayran bırakır.

-Muradiye Çorbası: Bursa’da ne yenir liste içerisinde çorbayı da katmak gerekir. Muradiye çorbası kabak ile havuçtan hazırlanır. Aynı zamanda içerisinde katılan tavuk kuşbaşı eşliğinde hoş bir lezzet ortaya çıkar. Sadece lezzeti değil görüntüsü ile de iştah kabartan lezzetler arasındadır.

Bursa’da Yenilecek Tatlılar

Şehre özgü et ve sulu yemekleri takiben tatlıları da değerlendirmek gerekir. Bursa’da yenilecek tatlılar nelerdir sorgulayanlar için:

-Kestane: Şehrin kestanesi ile meşhur olduğu bilinir. Bunun için kestane içeren tatlılar öne çıkmıştır. Örneğin kestane şekerinin çoğu yemekten sonra ikram edilmesi bu eşsiz lezzeti tatmanızı mümkün kılacaktır. Hatta farklı olarak çikolata kaplama olanları dahi seçmekte özgürsünüz.

-Bağdat Hurması: Tadanların aklına kazınan tatlılar arasında Bağdat hurması da yerini almıştır. Şerbetli olarak hazırlanan tatlı, Hindistan cevizi ile süslenir. Gerek tadı gerekse görüntüsü ile herkesin beğenisini toplayan lezzetler arasındadır.

-Kemalpaşa: Hemen hemen herkesin tatmış olduğu Kemalpaşa tatlısı da şehirin önde gelen tatlıları arasındadır. Şerbet eşliğinde hazırlanan tatlı, kaymakla servis edilebilir. Aynı şekilde yaz aylarında isteyenler kaymaklı dondurma eşliğinde talep edebilir. Gerek tadı gerekse görünüşü ile göz dolduran tatlı, şehre gelenlerin listesinde boy göstermektedir.

Bursa’da Yenecek Yemekler

Bursa’nın meşhur yiyecekleri saymakla bitmiyor. Gerek et yemekleri gerekse tatlıları oldukça zengin. Geriye kala yemeklerden de söz etmek gerekirse:

-Uludağ Pilavı: Çoğu kişinin aklına gelmeyen yiyecekler arasında Uludağ pilavı da mevcut durumda. Pilav son derece doyurucu bir forma sahip. Bunun için içerisinde kuşbaşı etler, kestane ve üzüm katılır. Tam bir Osmanlı yemeği olarak servis edilir.

-Ciğer Sarması: Mutlaka tadılması gereken yiyecekler arasına ciğer sarma da katılmıştır. Rumeli mutfağına ait olan bu eşsiz lezzet, son derece meşakkatlidir. İç harcından dışına kadar ayrı aşamalardan geçer ve kızartma olarak servis edilir.

-Kereviz: Daha çok zeytinyağlı olarak servis edilen kerevizin şehirde ayrı bir şekilde servis edildiği görülüyor. Şöyle ki etli kereviz yemeği olarak karşımıza çıkar. Neticesinde Bursa’da yenecek yemekler listesine katılır. Merak edenler tüm bu lezzetleri:

  • Şehrin ünlü lokantalarında tadabilir.
  • Şehri ziyaret etmeden önce lokanta araştırmasına geçmeniz faydalı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumlari.net sitesine katkıda bulunmak için lütfen ulaşın.