Yorumları

Ankara’da Ne Yenir | Ankara Yemekleri | Ankara Yemek Yorumları

21.11.2020
57

Ankara’da nerede ne yenir, gece Ankara’da ne yenir, Ankara kahvaltıda ne yenir, Ankara’da akşam ne yenir, Ankara’da meşhur ne yenir, Ankara’da ne yenir liste, Ankara’da yenilecek tatlılar, Ankara’da yenecek yemekler

Ankara’da Ne Yenir |  Ankara Yemekleri |  Ankara Yemek Yorumları

1920 yılından beri başkent olan Ankara, çeşitli kültürleri bir araya toplayan şehirlerimiz arasında. Kültürlere bağlı olarak mutfağı da bir hayli zengin durumdadır. Bunun üzerine Ankara’da ne yenir merak edilir ve gidecek olanlar başta meşhur yemeklerini öğrenmek ister. İşte Ankara’ya özgü tatlar…

Ankara’da Nerede Ne Yenir?

Ankara’da ne yenir öğrenmek isteyenlere yüzlerce çeşit sıralanır. Öncelikle şehre gelenlerin mutlaka tatması gereken lezzetlerden söz etmek gerekirse:

-Ankara Tava: Ankara’da nerede ne yenir soranlara ilk başta tavasını belirtmek gerekir. Tava pilav üzerine kuşbaşı etlerle hazırlanır. Hatta kemikli olan kaburga etleri ile de hazırlanan tavalar bulunuyor.

-Öllüğün Körü: Farklı bir ada sahip olan bu yemek erişte üzerine hazırlanır. Eriştenin üzerine kıyma eklenir. Aynı zamanda isteğe göre yoğurtta temin edilir. Doyurucu bir lezzet olarak bilinir ve şehre gelenlerin mutlaka tatması tavsiye edilir.

-Beypazarı Güveci: Şehrin öne çıkan lezzetlerinden bir tanesi de güveçtir. Beypazarı güveci padişah yemeği olarak da bilinir. Kuzu eti ile hazırlanan güveç, pilavla birleşerek son derece lezzetli bir hale gelir.

Gece Ankara’da Ne Yenir?

Ankara’da ne yenir sorgulayanlara hem mekanlar hem de meşhur yiyecekler sıralanır. Örneğin geceleri açık olan mekanlarda tatmanız gerekenler şöyle:

-Dürüm: Gece Ankara’da ne yenir soranlar dürümcülere yönelebilir. Et ya da tavuk olacak şekilde dürümlere yer verilir. Çoğu içerisine patates ya da yeşillikler eklenir. Hafif olması amacıyla yanında ayran ile tüketilir.

-Ekmek Arası: Geceleri açık olan büfelerin ekmek arası servisleri de bulunuyor. Daha çok ekmek arası köfte öne çıkmıştır. Yarım ya da çeyrek gibi porsiyonları dikkate alarak dilediğinizi seçmeniz beklenir.

-Kokoreç: Geceleri akla gelen ilk yiyecekler arasında kokoreçte bulunuyor. Ankara’nın hemen hemen her semtinde kokoreç büfeleri mevcut. Çoğunun gece geç saatlere kaçak açık olması da dikkatlerden kaçmıyor.

Ankara Kahvaltıda Ne Yenir?

Ankara’da ne yenir merak edenler öğünlere göre seçimini yapabilir. Örneğin kahvaltı için sıklıkla servis edilen yiyeceklerden söz etmek gerekirse:

-Pastırma: Ankara kahvaltıda ne yenir soranlara pastırmadan söz etmezsek olmaz. Çoğu kahvaltı menüsünde pastırmalı yumurta bulunuyor. Sıcak ve tereyağlı olarak servis edilen pastırma, güne lezzetli bir başlangıç yapmak isteyenlere sergilenir.

-Gözleme: Olmazsa olmaz kahvaltı servisleri arasına gözleme de katılmıştır. Farklı olarak katmerli olacak şekilde gözleme hazırlanır. Sade olan gözlemeler kahvaltıda ekmek yerine tüketilebilir.

-Sandviç: Kahvaltı için isteyenler lezzetli sandviçlerden de seçimini yapabilir. Hem soğuk hem de sıcak olacak şekilde sandviç türleri sıralanır. Örneğin yaygın olarak dil peyniri ve jambonlu olanlar talep görüyor. Kahvaltısını lezzetli sandviçler ile yapmak isteyenlere onlarca büfe eşlik ediyor.

Ankara’da Akşam Ne Yenir?

Ankara’da ne yenir önceden araştırmak ve lezzetleri tatmak en doğrusu olacaktır. Şehre özel olarak hazırlanan yiyeceklere örnek vermek gerekirse:

-İnceğiz Çorbası: Sadece et yemekleri mevcut değil. Haricinde çorbaları da ele alabilirsiniz. Örneğin inceğiz bunlar arasında başı çeker. Nohut, kuzu eti ve buğdayla hazırlanan çorba son derece doyurucudur. Bundan dolayı ana yemek yerine geçmektedir.

-Entekke Böreği: Farklı olarak börek alternatifleri de ele alınabilir. Entekke böreği bol kıymalı oluşu ile öne çıkmıştır. Mayalı hamurdan yapıldığı için son derece lezzetli olan börek, kızgın yağda pişirilir. Daha çok beş çaylarında servis edilir.

-Kuzu Kaplama: Kuzu etinin çoğu yemeğe katılması dikkatlerden kaçmıyor. Hatta direk olarak kuzu kaplama gibi meşhur yiyeceklere de başvuruluyor. Kaplama son derece lezzetli yemekler arasındadır. Üstelik mezeleri ve özel salatası eşliğinde servis edilmektedir.


Ankara’da Meşhur Ne Yenir?

Ankara’nın lezzet durakları oldukça fazla. Hepsine göz atmak ve tercihte bulunmak ise sizin elinizde. Ankara’da meşhur ne yenir devam etmek gerekirse:

-Tamtak Tiridi: Çemenli olarak hazırlanan yemek, kebap görünümüne sahiptir. Kıymadan hazırlanır ve şehriye eşliğinde pişirilir. İçerisine eklenen domatesler ve biberler eşliğinde de son derece lezzetli hale gelmektedir.

-Efelek Sarması: Meşhur yiyeceklerden efelek sarmasına da göz atılabilir. Diğerlerinden farklı olarak üçgen şeklinde sarılır. Yanında çoğu zaman cacık ikram edilir. Cacık eşliğinde hem lezzetli hem de doyurucu hale getirilen yiyeceklerden bir tanesidir.

-Bazlama Kebabı: Adı üstünde yemek için önce bazlamalar hazırlanır. Bazlamaların üzerine et harcı eklenir ve sulu bir şekilde pişirilmesi sağlanır. Yanında domates ve yeşillik ile servis edilen kebap, herkesten tam puan almıştır.

Ankara’da Ne Yenir Liste

Ankara farklı kültürleri bir araya topladığı için mutlakta da zengin bir yapıya sahiptir. Bunun için Ankara’da ne yenir liste yapmak ve zaman buldukça tatmak en doğrusu olacaktır. Şöyle ki:

-Bici Aşı: Farklı adlandırmalar ile yiyecekler sıralanır. Örneğin bicir aşı bunlar arasındadır. Asma yapraklarından hazırlanan yiyecekte bulgurun tadı öne çıkar. Yoğurtla servis edilir ve herkesi beğenisini toplar.

-Çıkınağıl Asıdası: Un ve pekmez karışımını tatmak kimsenin aklına gelmez. İşte bu aşamada çıkınağıl asıdasını tadabilirsiniz. Çünkü hem unun hem de pekmezin birleştirilmesi ile hazırlanan farklı yemeklerden bir tanesidir.

-Karga Beyni: Ankara’nın yöresel yemeklerinde sık sık yoğurt temin edilir. Yoğurt kadar pekmezin de kullanılması dikkatlerden kaçmıyor. Örneğin karga beyni direk olarak yoğurt be pekmezle hazırlanır. Yöresel yemeklerden olan karga beyni, kahvaltılarda sık sık temin edilir.

Ankara’da Yenilecek Tatlılar

Meşhur yemekler kadar tatlıları da değerlendirmek gerekir. Şehre özel birden fazla tatlı bulunuyor. Ankara’da yenilecek tatlılar olarak öne çıkanlardan söz etmek gerekirse:

-Şibit Tatlısı: Bir diğer adı kaşık atması şeklindedir. İnce hamurların tereyağı ve keş ile buluşması sağlanır. Son derece sade bir lezzet elde edilir. Neticesinde ister kaymaklı ister dondurmalı olarak tüketmeniz mümkün olacaktır.

-Köfter: Son derece pratik ve hafif lezzetler arasına köfterin de katıldığı görülüyor. Öyle ki üzüm pekmezi, su ve nişasta kullanılarak hazırlanır. Muhallebi gibi hazırlanan tatlı soğuk olarak tüketilir. Süsleme için de çoğu zaman ceviz temin edilir.

-Kaygana: Ankara’ya özgü tatlılar arasına kaygana da katılmıştır. Hamurun top haline getirilmesi halinde kızartma işlemine geçilir. Son olarak şerbete batırılan toplar lezzetli hale gelir. Aslında lokmaya benzer bir şekilde servis edilmektedir.

Ankara’da Yenecek Yemekler

Ankara pek çok kültüre ev sahipliği yapan şehirlerimiz arasında. Bundan dolayı mutfak kültürü ve gelişmiş durumda. Gerek ana yemeklerde gerekse tatlılarda pek çok alternatife sahiptir. Ankara’da yenecek yemekler olarak arama yapanlara:

-Çorbalar: Yöresel olarak önce inceğiz çorbası sergilenir. Hemen arkasından malzemesi bol olan aş çorbasından da söz etmek gerekir. İçerisinde nohut ve kıyma gibi çeşitli malzemelerin bulunduğu çorba, tadanlardan tam puan almayı başarmıştır.

-Çılbır: Hemen hemen herkesin duyduğu yemekler arasında çılbırda bulunuyor. Üstelik Ankara’nın çoğu lokantasında yer alan lezzetler arasında gösteriliyor. Yumurtanın yoğurt ile buluştuğu bu lezzet, başlangıç olarak gözler önüne seriliyor.

-Orman Kebabı: Ankara’nın yöresel yemekleri arasına orman kebabı da katılmıştır. Malzemesi bol olan kebap türü fırınlanarak pişirilir. İçerisinde kuşbaşı etlerden ziyade havuç, bezelye ve havuç gibi çeşitli sebzeler de eklenir. Bundan dolayı zengin kebap türleri arasındadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumlari.net sitesine katkıda bulunmak için lütfen ulaşın.