Yorumları

Torku Yorumları, Torku Kaliteli Mi?

25.12.2019
534
Torku Yorumları, Torku Kaliteli Mi?

Torku Markası bir üretici kooperatifi olarak Konya şekerin stratejik bakış açısı ile 2007 yılında ortaya çıkıyor. Ama Konya Şeker’in tarihçesi daha eskilere dayanmaktadır. Konya Şeker arkasında 900 bin çiftçinin yer aldığı başlarda şeker ile başlayıp çikolata çeşitlerinden, bisküvi, lokum, helva, et ve süt ürünleri, sert şekerlere ve hatta dondurulmuş gıdaya kadar uzanan ürün çeşitliliği Torku Markası altında üretilmeye başlanmıştır. Konya Şeker’in Torku Markası olarak devam etmesinin 2 büyük nedeni ve amacı vardı. Konya Şeker Torku Markası ile hem üretici ortaklarının bereketini arttırmayı hem de tüketicilere üretimden fabrikaya, fabrikadan paketlemeye kadar her adımını özenle ve kalite ile atıldığı yüzde 100 doğal güvenilir kaliteli ürünler üretmeyi ve ticaretini hedefledi. 1952 yılında Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş kuruldu. 1953 yılında Konya Şeker fabrikası inşaatı tamamlandı. 1954 yılında Konya Şeker Fabrikası üretime başladı.

1973 yılında süt inekçiliği hayvan kreşi olarak adlandırılan Çum-Paş’ A.Ş’nin Çumra yöresinde süt inekleri ile ticaret yapan küçük işletme projesi hayata geçirildi. 1977 yılında Melaslı kuru küspe fabrikası kuruldu. 1983 yılında Çum-San Çumra Gıda Sanayi A.Ş. kuruldu. 1993 yılında Konya Şeker ve Konya Pancar Ekicileri iştirakleri ile birlik olarak 1993 yılında tüketicilerine ulaşabilecekleri üstün kalite ve lezzetli ürünler sunmayı amaçlayarak Şekersüt’ü kurdular. Konya Şeker ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi iştirakleriyle 1993 yılında kurulan Şeker süt tüketicilerine ulaşabilecekleri üstün kalite ve lezzetli ürünler ulaştırmayı hedeflemekteydi.

1994 yılında Konya Şeker Fabrikası kamunun tedvir yetkisi ortadan kaldırılarak kurucu ortaklarına geri verilmiştir. 1999 yılında Konya Şeker’in büyük değişimine en büyük katkısı olan Sayın Recep Konuk Konya Pancar Kooperatifi ile Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş yönetim kurulu başkanı seçildi. Konya Şeker’in 1999 yılında Recep Konuk ‘un başkanlığa geçmesi ile tarım ve sanayi hayatında sağlam adımlar atılmaya ve hedefe yönelik yatırımlar tek tek hayata geçmeye başladı. 50 milyon dolar yatırım ile fabrika rehabilite edildi ve üretim hızı arttırıldı. 2003 yılında Konya Şeker’in en büyük yatırımlarından olan ikinci şeker fabrikasını Çumra Şeker Entegre Tesisinin temelini attılar. 2003 yılında Yem Tesisi kuruldu. Çumra Şeker Fabrikası üretime geçti. 2005 yılında paket Küsme Üretim Tesisi hizmete başlamıştı, sıvı şeker üretmeye başlamışlardı. 2005 yılında şekerli ürünler sert şeker ve yumuşak şeker üretim tesisi hizmet etmeye başladı. Aynı yıl içinde küp ve paketli şekerler ve arı yemi üretiliyordu. 2005 yılından 2016 yılına kadar üretim çiftlikleri kurulmaya başlandı.

Bunun içinde besi çiftliği, damızlık çiftliği, dana çiftliği, süt üretim çiftliği, bulunmaktaydı. 2006 çikolata üretim tesisi, Biyoetanol üretim tesisi ve buharlı küspe kurutma tesisi de bulunmaktaydı. Seralar aynı yıl içerisinden 2012 yılına kadar ultra klimalı ve yüksek teknolojili seralar hizmet etmeye başladı. 2007 yılında gelindiğinde Panplast Sulama tarım San. ve Tic. A.Ş. üretime geçti. Aynı yıl içinde organik gübre üretim tesisi de üretime koymuştur. 2007 yılında işler o kadar yolunda gidiyordu ki Doğrudan tarım ve gıda marketler hizmete açılmıştı. 2008 yılına gelindiğinde ise dondurulmuş ürünler üretmeye başlamış parmak patates işletmesi, yem fabrikası, Altınekin Tohumluk üretim tesisi üretime başlamıştır.

Ardından Anadolu Birlik Holding kuruldu. 2009 yılında Seydibey Tarım Ürünleri Entegre Tesisi, 2011’de  Trijen Santral Çumra Şeker Entegre Tesisi, 2012’ de ise Beta Ziraat Tohum Üretim ve İşletme Tesisi, Et ve Süt Entegre gıda kompleksi, Seydibey Biyogaz tesisi, Endüstriyel atık su arıtım tesisi, Doku kültürü laboratuvarı, Çoban Yıldızı Elektrik Üretim A.Ş, Patates nişastası fabrikası, halka soģan ve patates kroket üretim tesisi, çuval fabrikası, Altınekin Kampüsü ham yağ fabrikası, pvc ve korige boru üretim tesisi, sıvı karbondioksit üretim tesisi, baklava şerbeti üretim tesisi, doğal depo, unlu mamuller, bisküvi, kek, gofret, üretim tesisi, tatlı şerbeti üretim tesisi, embriyo üretim merkezi, Meram kampüsü Panagro et-süt entegre gıda kompleksi, ilaç şekeri üretim tesisi, geleneksel ürünler tesisi, balya ipi fabrikası, Konya ovası balık yetiştirme tesisi, ve daha nice başarılara imza attılar. Başarılarını dünyaya duyurdular. Toplam olarak 11 tesisten oluşan Çumra Şeker Entegre Tesisleri’nin temeli atılarak dev bir yatırım olarak 2004 yılında faaliyet göstermeye başlamıştır.

Bu dev yatırımla ile birlikte Konya Şeker iki fabrikası ile Ülkemizde’ ki şeker üretiminin toplam yüzde 22’ sini karşılamaya başladı. Bu üretim gücü yönetimin ileriye dönük bakış açısı ile birleşerek son tüketiciye yönelik yenilikçi ve kaliteli ürünlerin çoğalmasını, ve hepsinin tek bir çatı altında toplayarak ev sahipliği yaptı. Torku Markası verimini hızla arttırarak zamanla hızla büyümüştür. Ve bu üretici kooperatifi meyvesi olan Torku Markası yüzde 100 doğal güvenilir ürünlerin çatısı olmuştur. Torku’ nun büyümesi ve hiç eksilmeyen hatta günden güne çoğalan ürün yelpazesini nasıl genişlettiğine bakalım. Konya Şeker’in ektiği tohumdan tutun her şeyi ile kendi ürettiği katma değerli ürünlere dönüştürmek üzere kararlı bir şekilde önce Çumra Şeker Entegre Tesisi bünyesinde Çikolata Üretim Tesisi kuruldu.

Çikolata Üretim Tesisi 2010 yılında tamamlanan yeni tesisleri ile birlikte dünyada ki en modern teknolojiye sahip fabrikalardan biri haline gelmiştir. Çumra Şeker Entegre Tesislerinde güç büyüme durmadı daha da gelişmekteydi. 2012 yılında unlu ve şekerli ürünler, şekerli ürünler, çikolata, bisküvi, kek, gofret, üretim tesisleri eklendi. 2013 yılında işi inanılmaz bir strateji ile topraksız üretimin yapıldığı modern seralar geliştirip orada ekip biçmeye devam ettiler. Konya Şeker Torku markalı ürünler de kullandığı yatırımını 2016 yılında tamamladığı Un tesisinde üretime başlamıştır. 2000 yılı ve 2017 yılları arasında Konya Şeker Fabrikası Rehabilitasyon Merkezi kurularak faaliyetine devam etti.

2002 ve 2017 yılları arasında Fidan Üretim Merkezini hizmete sundu. 2013 yılında et ve süt ürünlerinin üretimine atıldılar. Bunun nedeni ise hem üreticinin hak ettiği geliri elde edememesi hem de tüketicinin satın alma güçlüğü yaşadığı tabloya dur demek için atıldılar. 2011 yılında Dünyanın en büyük et süt entegre tesisi Panagro’nun temelini attılar. Günlük olarak iki ton çiğ süt işleyecek güce sahiptir. Günlük 200 bin büyük 3 bin küçük baş işleme kapasitesine sahiptir. Torku 2007 yılında tüketiciye merhaba demiş üretici kooperatifi olan Konya Şeker’in 63 yıllık birikimi üzerine 900 bin üretici ortağı ile meydana geldi. Şimdi ise tüketicilerine anılarında kalan çocuklarına yemeğe doyamayacakları tüm lezzetli ürünlerin Torku ürünlerini tüketicilere sunmaktan gurur ve mutluluk duyuyor.

Bize de başarılarını taktir etmek düşüyor.


Torku Kurucusu Kimdir, Ortaları Kimlerdir?

Anadolu Birlik Holding’in sahip olduğu Torku 900 bin çiftçi kooperatifi olan Torku birlik iş adamları tarafınca kurtulmuştur.

Torku Şikayetleri

Torku kullanıcı şikayetlerini sizler için Şikayet Var sitesinden derledik.

Torku Olumsuz Yorumları

“Torku Banada çikolatasını almıştım. Alalı daha 10 gün oldu üstelik paketini yeni açmıştım. Üzerinde belirtilen koşullara uygun muhafaza etmeme rağmen ürün bozuldu. Üstelik üzerinde beyaz beyaz tortular meydana geldi. Resmen tadı acı ve saf tahin tadı geliyordu. Bozulmuştu. Öğrenciyim Torku markasına güvenerek diğerlerine nazaran pahalı olmasına rağmen tercih ettim. Parama yazık.”

Öğrenciler biraz kıt kanaat geçiniyor biliyoruz buradan onlara zihin açıklığı diliyoruz onlara da! J Sevgili tüketici Torku markasına güvenip ürünlerini tercih edip öncelik vererek almış ancak ürün son kullanma tarihi gelmeden bozulması herkesi üzeceği gibi bu tüketiciyi de üzmüş. Ne diyelim kötü olmuş yahu! Umuyoruz bir şans daha verir ve ürün bir daha bozuk çıkmaz! Torku dikkat edelim lütfen.

“Torku’nun fıstıklı tahin helvasını, normal helvasının iki katı fiyatına A101 marketinden satın aldım. Kilogram fiyatı yaklaşık 47.50 TL. Kuşbaşı etten daha pahalı ancak eşimin canı istediğinden paraya kıydım. Helva 500 gramlık plastik kapaklı kutularda. Helvanın yarısına gelindiği halde fıstığa rastlayamadık. Tek tük parçalar mercekle görülüyor. Fotoğrafları mevcut. K*** helvası ki yıllardır bilinir sizden daha ucuz ve daha fıstıklı. Helvayı sade yanına 100 gram fıstık almak daha ucuza gelir. Hiç değilse birileri gibi kandırılmamış, aldatılmamış oluruz.”

Eşini düşünen düşünceli eş paraya kıyıp almış ama maalesef hevesleri kursaklarında kalmış, ne kadar üzücü! Fıstıklı diye aldık ama en çok fıstığından yok kardeşim demeden edemeyeceğiz gerçekten biraz ayıp olmuş Torku…

“Beyaz peynir ‘de şimdiye kadar aldığım, ürünlerinizde olmayan bir acılık ve çok kötü gazımsı bir koku oluştu. Torku gibi nezih bir firmanın ürününde oluşması hiç hoş bir şey değil. Günümüz şartlarında tüketicilerin temiz gıda ararken bizler Torku’yu öneriyoruz. Bu bahsettiğim olumsuzluk beni çok üzdü peyniri tüketemiyoruz. Bu konunun yetkililere iletilmesini dolabımda duran ürününde analiz edilmesini istiyorum.”

Torku’yu hepimiz desteklemek istiyoruz ancak söz konusu gıda ve insan sağlığı olduğunda akan sular durur. Bu durumda Torku’yu ürünlerin kalitelerini daha sıkı bir şekilde teftiş etmeye davet ediyoruz.

“21.11.2019 tarihinde 17 aylık oğlum için aldığımız sütü bugün sabah 9 ‘da içmesi için açtım keşke açma saydım farkında olmadan biraz dökmüş bulundum ve kötü bir koku belirdi birden bu kadar kötü bir durum olamaz ya biz bebeklerimize içiriyoruz, ben her gün süt alıyorum oğluma ve şu an çocuk aç süt var ama bir ise yaramıyor, daha önce de kapak sorunu yaşadım 1 tanesini size yansıtmıştır sadece o zamanda 3 kere tam sütlerim boşa gitmişti sonuçta para veriyoruz ve karşılığında kalite almak istememiz de hakkımız olmalı hiç yakışmadı Torku…”

Konu bebekler olduğu zaman daha bir hassas oluyoruz! Onlar bizim geleceğimiz onlardan biz sorumluyuz. İyi ki ebeveyn tarafından fark edilmiş ve tüketilmemiş. Bir şey olmamasına sevindik lakin bu durum bizi epey bir üzdü o süt güzel taze olsaydı da bebeğinizin karnı doyup protein alsa idi. Umuyoruz ki bir daha olmaz!

“Torku’ya güvenip aldığım ürün içeriğini okuduğumda palm yağını görünce masadan ürünü kaldırdım. Bu devam ederse de almayı düşünmüyorum. Ayrıca çevremdeki herkes bu yağ kullanılmadığı için alıyordu. Duyduklarında onların da tepki vereceğini düşünüyorum. Bence bu hatadan firma bir an önce dönmelidir.”

Özellikle kendi markalarını tanıtırken yüzde yüz doğal derken bunu görmek pek hoş olmadı efendim. Umarız buna verebilecek bir cevabınız vardır. Ve umuyoruz ki bir daha zararlı ürünler yerine vaat edilen doğal ürünler kullanılır!

Torku Olumlu Yorumları

Ürünler hakkında ki memnuniyet içerikli yorumları da Memnuniyet.net sitesinden aldık.

“Torku Ay çiçek yağını marketlerde bir süredir görüyordum. hafta sonu alıp denedim. 5 litresi 32 lira. yağı hem kızartmada hem de yemekte iyi buldum. kaliteli bir yağ olduğu belli. kalite olarak yudum gibi. fiyatı yudumdan biraz daha düşük. yüzde yüz yerli sermaye olması da artısı. tavsiye ederim.”

Tüketici de oldukça memnun kalmış ne güzel afiyetler olsun efendim!

“A101 de bu hafta büyük indirimler var yine ve özellikle de Süt alanlar için harika kampanya var. Torku 4’lü süt paketi sadece 9 lira yani tanesi 2,25 geliyor ve Torku kalitesinde bir şut için çok uygun bu rakam. Bence kaçırmayın çünkü kampanya bugün başladı. Diğer bir çok üründe de çok ciddi indirimler başlamış durumda.”

Fiyatı da ekonomik evlerimizin vazgeçilmezi süt indirimi yapılmış çok da şahane olmuş canım daha ne olsun!

“Eskiden hazır ayran nerdeyse hiç almazdım ama Torku ayran denedikten sonra fikrim değişti diyebilirim torku markasının hemen hemen her ürünü doğal özellikle gerçek şeker yani şeker pancarı kullanmaya başlayarak ürünlerinde başarısını bu şekilde kazandı ve çok kısa bir zamanda herkes tarafından sevilen bir marka oldu ürün yelpazesi o kadar geniş bir şekilde artı ki yağ bile üretmeye başladılar ayranı sevenler mutlaka denemeliler torku ayranı çok çok güzel tamamen doğal…”

Torku ayranı doğal lezzeti dolayısıyla ben de severek tüketiyorum. Torku ayran candır can! 😊

“Torku’nun davet adını verdiği fındıklı ve çikolata damlalı kurabiyelerini ilk kez alıp denedim. Bu kurabiyelerle ünlenmiş hanım ellerden çok daha taze ve lezzetli. Fırından yeni çıkmış gibi. Şu sıralar gittiğim marketlerde indirimde görüyorum. Siz de deneyin, beğeneceğinize eminim.”

Kim kurabiye sevmez ki özellikle taze ve bol çikolatalı! Canımız çekti, açık market var mi ki bu saatte acaba?

“Markette gezinirken pek alışkanlığım değil ama dondurulmuş patates almak istedim elma dilim dolapta Superfresh vardı eh çok pahalı geldi tam vazgeçmişken diğer dolapta Torku ürünlerini gördüm aldım hem normal hem elma dilim patates geldim ertesi gün denedim inanın çok lezzetli idi ve fiyat olarak daha uygun geldi şimdi soğan halkasını alıp deneyeceğim.”

Lezzetli patates kızartması olsa da yesek değil mi ? Afiyet bal olsun efendim sizlere.

Torku Ürünleri Satın Alınır mı?

Olumsuz yorumlar bizi üzse de olumlu yorumlar ile kalbimizi alan bir Türk firmasıdır Torku. Yabancı ithal markaları bir kenara bırakıp tamamen yerli markalarımızı her zaman desteklemeliyiz. Tabii başka hoşunuza giden markaları da alalım ama ülkemizin markalarını desteklemek her zaman daha iyi olacaktır ve doğal olduğu için daha sağlıklı olacaktır efendim. Biz bu markaya bir şans tanımanızı öneririz.

Torku Fiyatları

Torku’nun en sevilen ve en çok alınan ürünlerinden birkaçının fiyatını sizler için araştırdık. Bu fiyatların dönem dönem değişiklik gösterebileceğini hatırlatalım.

 • Torku no 1 fındıklı gofret 5’li paket 14.50 ₺
 • Torku banada kakaolu fındık kreması 19.90 ₺
 • Torku yer fıstıklı portakallı protein bar 50 gram 14.50 ₺
 • Torku miniki dolgulu çikolata 8 parça 11.90 ₺
 • Torku sütlü kremalı proteinli gofret 32 gram 12.50 ₺
 • Torku 5 kilo toz şeker 21.90 ₺
 • Torku geleneksel tereyağı 1 kilo 52.90 ₺
 • Torku 370 gram fındık ezmesi 14.00 ₺
 • Torku 600 gram tahin 18.70 ₺
 • Torku 1 litre yarım yağlı süt 4.50 ₺

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Ota dedi ki:

  Bende helvasını aldım hemde iki kez ama çok şekerli vede kum tanesi gibi hiç beğenmedim çocuklarıma yediriyorum birde yok asla almam bir daha😣

Yorumlari.net sitesine katkıda bulunmak için lütfen ulaşın.