Yorumları

KFC; Parmaklarınızı Isırmak İçin

04.08.2019
236
KFC; Parmaklarınızı Isırmak İçin

Kentucky Fried Chicken, kısaca KFC, 1952 yılında Harland Sanders tarafından kurulmuştur. İlk önce bir benzinlikte kızarmış tavuk satmaya başlayan Sanders, baktı ki benzinden çok yemek satıyor, hemen ufak bir kafe açarak kızarmış tavuk satmaya devam eder. Her şey yolunda giderken, büyük buhrana Harland Sanders’te yakalanır. 1955 yılına kadar işleri duraksadıktan sonra ilk KFC restoranını açar. Elbette sıradan bir kızarmış tavuk üreticisi değildi KFC, çok çeşitli baharatlardan oluşan ve özel bir pişirme yöntemi bulunan gizli tarifi, tavukları farklı kılıyordu. Hızlı bir şekilde büyümeye başlayan KFC, kısa sürede kendi ülkesinde yüzlerce restorana bayilik verdi. Kızarmış tavuk, tavuk burger, sandviç gibi ürünlerle adından iyice söz ettirdi. Günümüzde KFC dünya çapında 135 ülkede 20.000’i aşkın restoranla hizmet vermeye devam ediyor. Ülkemize 1989 yılında giriş yapan KFC’nin 21 şehirde 135 restoranı bulunmaktadır.

Dünyanın en büyük fast food zincirlerinden biri olan KFC’nin kuruluş hikayesine biraz daha odaklanalım. Zorlu bir hayat geçirmesine rağmen böyle büyük bir işe imza atan Sanders, pek çok kişiye ilham olabilir.

Harland Sanders, 1890 yılında ABD’de bulunan Indiana eyaletinin bir taşrasında hayata gözlerini açtı. Babası, yaşadığı yerdeki çiftçilere yardımcı olarak ailesinin geçimini sağlarken annesi ev hanımıydı. Sanders henüz 5 yaşındayken, babası ateşlenerek hastalanır ve hayata veda eder. Çok küçük yaşta babasız kalan Sanders’in ailesinin maddi durumu da iyice kötüye gitmeye başladı. Artık annesi bir fabrikada çalışıyor, Sanders ise evde küçük kardeşlerine bakıyordu. Kardeşlerinin her türlü bakımını üstlenmek zorundaydı: onlara yemek yapmak da dahil. Sanders’in adeta kaderinde vardı yemek yapmak. Küçük yaşlarda yemek yapmaya başlaması ona yıllar sonra büyük bir restoran imparatorluğu hediye edecekti…

Sanders’in annesi tekrardan evlenince herkes için hayat yeniden başladı diyebiliriz. Evde üvey babasıyla anlaşamadığı için evi terk eden Sanders Amerikan Ordusu’nda görev almaya başladı. Küba’da görevini tamamladıktan sonra ordudan ayrıldı. Sonrasında kaptanlık, çiftçilik, sigortacılık yaptı. En sonunda demiryolu şirketinde çalışırken Josephine King ile yolları birleşti. Josephine King ile olan üç çocuğunun biri erken yaşta vefat etti. Demiryolu şirketindeki uzun serüveni sona erdikten sonra karısı Josephine King, çocuklarını da alarak Sanders’i terk etti. Küçüklüğünden beri zor şartlar altında yaşamaya çalışan Sanders, tam mutlu olduğunu düşündüğü sıralarda yepyeni bir yaşama alışmak zorundaydı. Artık eşinden ve iki küçük kız çocuğundan da uzaktı. Pek çok işi denedikten sonra hukuk fakültesine başvurdu ancak oradan da reddedildi. Ne bahtsızmışsın be Sanders!

40’lı yaşlarını geçtikçe hiçbir başarım elde edememiş ve hiçbir birikim yapamamış olması Sanders’i bunalıma soktu. Parasızlık yüzünden ciddi sıkıntılar yaşıyordu ve artık bu gidişata bir dur demek gerekliydi, ve “dur” dedi. Aldığı borç paralarla bir benzin istasyonu satın aldı. Oldukça fazla müşterisi olan bu benzin istasyonunda müşterilerine kızarmış tavuk da satmaya başladı. Baktı ki yemek çok satılıyor; benzin istasyonunun hemen yanına bir kafe açtı. Çoğunlukla tavuk pişiren bu ufak kafe “Kentucky Fried Chicken of Harland Sanders” adıyla ünlendi. Elbette bu restoranda pişen tavuklar, KFC’nin 11 özel baharat ve özel pişirme yöntemiyle hazırlanan tavuklardan başkası değildi. Sanders en nihayetinde başarı merdivenlerini tırmanmaya başlamıştı. Kentucky eyaletine hizmetlerinden ötürü, vali tarafından “Albay” unvanını aldı.

Artık yavaş yavaş büyümek gerektiğini hissediyordu Albay. Kafesini, motele dönüştürerek daha fazla müşteriye hizmet vermeye başlamıştı. Albayı herkes lezzetli tavukları, beyaz takım elbisesi ve siyah papyonuyla, yani KFC logosundaki resmiyle hatırlıyordu.

Her şey çok güzel giderken bir gün motelde yangın çıktı. Sanders yeniden her şeyin mahvolduğunu düşünüyordu ancak Kentucky yönetimi devreye girdi. Moteli yeniden inşa ettiler. Sanders derin bir nefes alacaktı ki… evet… yine bir aksilik Albay’ın yakasına yapışmıştı. Yeni yapılan otoyol, Albay’ın moteline çok uzaktaydı ve yolcular artık yeni otoyolu kullandıklarından dolayı müşterileri bitmişti. 66 yaşına gelen Sanders yine yılmadı, yine ayağa kalkmaya çalıştı. Borçlarına karşılık olarak tüm mülkünü sattı. Elinde sadece 100 dolarlık emekli maaşı, bir adet düdüklü tenceresi ve eşsiz kızarmış tavuk tarifi kalmıştı.

Dedik ya, Sanders yılmak nedir bilmiyordu. Kendi geliştirdiği tavuk tarifini diğer restoranlara satarak onlara bayilik vermeyi planladı. Arabasıyla ülke civarında 1009 restoranı gezdi. 1009 restorandan sadece sonuncusu sözleşmeyi imzaladı ve KFC tavuklarını satmaya başladı. Lezzetli tavuklar yine Sanders’ın elinden tuttu. Kentucky Fried Chicken ülke çapında ünlendi. Ancak oldukça yaşlanan Albay, şirketi John Brown’a satmaya karar verdi. 2 milyon dolar karşılığında şirketi sattı ama şirketin resmi yüzü olmaya devam etti.

Zorlu ve aksiliklerle dolu hayatın ardından, 1980 yılında, 90 yaşında hayata gözlerini yuman Albay Sanders, arkasında dev bir restoran zinciri bırakıyordu. Rahat uyu Albay Sanders…

KFC Besin Değerleri

 • Tavuk But 170 kcal.
 • Kanat 91 kcal.
 • Kemiksiz Çıtır Acısız 81 kcal.
 • Kemiksiz Çıtır Acılı 104 kcal.
 • Hot Shots 39 kcal.
 • Zinger Burger Acısız 427 kcal.
 • Zinger Burger Acılı 464 kcal.
 • Double Zinger Burger Acısız 806 kcal.
 • Double Zinger Burger Acılı 778 kcal.
 • Tavuksever Burger 339 kcal.
 • Twister Tavuk Dürüm Acısız 482 kcal.
 • Twister Tavuk Dürüm Acılı 484 kcal.
 • Patates Kızartması Normal Boy 260 kcal.
 • Patates Kızartması Büyük Boy 302 kcal.
 • Coleslaw 62 kcal.
 • Gravy 50 kcal.
 • Tane mısır 71 kcal.


KFC Şikayetleri

Can alıcı kısma gelmiş bulunuyoruz. 😊 Bakalım müşteriler koooskoca KFC restoranlarında ne gibi problemlerle karşılaşmışlar? Şikayet var sitesinde yapılan yorumları sizler için derledik.

KFC Olumsuz Yorumları

“KFC’den sipariş verdiğimi bu sipariş sonra bana 1 saat sonra geri dönüş yapılarak beyefendi siparişiniz gelsin mi demelerine rağmen yine kızmadım. Sakin kaldım ve sonrasında yarım saat sonra ne patates doğru geldi ne içecek geldi kovanın içinde ücretini ödediğim ürünlerin alakasız bir şekilde gelmesine haliyle sinirlendim. Bay KFC lezzetlisin ama biraz daha ilgilensen keşke. Mağdur etmeseydiniz.”

“İlk defa KFC web sitesine üye olarak siparişimi verdim. Ve bu son oldu, patates kızartmasını getirmemişler ayrıca da içecek farklı geldi daha sonra getirdikleri patates de aşırı soğuktu atmak zorunda kaldım. Müşteri hizmetlerini 4-5 kere aramak zorunda kaldım.”

“Max 30 dakikada geleceği söylenen siparişim 2 saati geçti ve hala gelmedi. Restoranı aradığımda bana sürekli yolda olduğu bilgisi verildi. En sonunda ise siparişler karıştı. İsterseniz tekrar gönderelim dediler, bir özür bile dilemediler. Yolda diye yalan söylendi. Daha sonra tekrar siparişi göndermeye bile tenezzül etmeden benim sinirlenip aramamı beklediler herhalde. Bunu ilk kez yaşamıyorum, daha önce de 3 saat geç gelmişti.”

 “Dün akşam Optimum İzmir KFC’den yediğimiz tıka basa kova menünün ardından arkadaşım gece ben ise sabah inanılmaz derecede rahatsızlandık tabiri caizse midemizdeki her şeyi geri çıkardık. Üzerine farklı bir ürün tüketmediğimiz ve ikimiz de aynı problemi yaşadığımız için ürünlerinde kesinlikle bir sorun var. İnsan sağlığını bu kadar hiçe saymayı kabul etmiyorum. Tükettiğimiz ürün tavuk zehirlenmenin daha ötesi de olabilirdi.”

“Cumartesi akşamı KFC’de yemek yemek üzere sipariş verdim. Yemeğimi alıp eşim çocuğum ve ben menümüzdekileri yemeye başlamıştık ki arkadan mutfaktan çıkan elemana baka kaldık, hani bu sokaklarda çöplerden plastik toplayan kişiler var ya onlar yanında pırıl pırıl kalır abartmıyorum mis gibi kalır içeriden çıkan eleman denilen kişiden bildiğiniz yağ akmasını bırakın üzerindeki elbiseye eliniz deyse tiksinirsiniz, ayakkabıları leş gibi üzerindeki kiri bıçakla kazısanız çıkmaz anlatamıyorum bile emin olabilirsiniz gözlerimle takip ettim, bütün çöpleri boşalttım elindeki mavi eldivenle içeriye götürdü ve o eldivenlerle iş yapmaya devam etti arkada o tezgahtaki her şeye dokunarak iş yapmaya devam etti, tabii ki ben bu duruma sessiz kalmadım ama müdür olacak zat bile duruma sessiz kaldı.”

“Bursa Atabulvarı’na hizmet veren şubenizden (sanırım ertuğrulkent) hiç memnun değilim. Vermiş olduğum son 3 siparişimden 2 si hiç elime ulaşmadı birisi de yanlıştı. Ben konuyu büyütmedim. Yalnız bu kadar büyük bir operasyona sahip bir zincir restoranın sizi saatlerce sorumsuzca aç bırakması kabul edilebilir değil. Üstelik bu bir seferlik münferit bir olaydan da kaynaklanmıyor… Madem sipariş aldığınız bir menüyü bana ulaştıramayacaksınız (ulaşsa da 2 saat sonra ve soğuk olarak ulaşacak) o zaman o siparişi de hiç almayacaksınız.”

Sadece lezzetli yemek vermek yetmiyor; kaliteli, temiz ve sağlıklı hizmet de vermek gerekiyor. Geç ve eksik gelen siparişler, gıda zehirlenmeleri ve temizlik problemleri bir restoranın öncelikle dikkat etmesi gereken hususlar. Müşteriler orada ücret karşılığında hizmet alıyorlar ve bu ücret de düşük bir ücret sayılmaz. KFC gibi bir markanın bu tarz ihmalleri önleyeceğini umuyoruz.

“Libadiye caddesinde bulunan şubenizde aldığımız iki ayrı menü patatesleri için ketçap mayonez 1er adet verdiler. Daha sonra küçük ketçap mayonez paketleri yetmediği için birer tane daha istediğimizde ücrete tabi olduğunu söylediler. Bunca yıldır bende cafe işletmecisiyim böyle bir şey duymadım. Yönetici arkadaş firmamızın uygulaması yapabileceğim bir şey yok demekle yetindi.”

Artık öyle bir hale geldik ki, yakında aldığımız nefese dahi ücret ödeyeceğiz. 😊 Alt tarafı ketçap – mayonez be KFC, müşterilerini birkaç sos yüzünden üzme be KFC…

KFC Olumlu Yorumları

“Normalde tavugu bu kadar sevmem ama KFC yaptigi o muhtedem soslar ile Bana bile tavugu sevdirdi. Gecen gun yine arkadaslarla kfc gittik ve yeni cikan kfc kova menulerden aldik ve kovanin ici soslu tavuk ile dolu ve hepsi de birbirinden leziz.”

 “KFC tavuklarının hazırlanmasından sonraki ilk 15 dakika içinde yendiğinde tadı gerçekten bi başka güzel oluyor. kızarmış tavuğun suyu içinde ve sıcak hali aslında sevilen de. bu yüzden her gittiğimde yeni hazırlanacak ne varsa onu sorarım. eve sipariş verecekseniz mutlaka mikrodalgada en yüksek ısıda 2-3 tur atmalı.”

 “Geçenlerde aklıma takılan bir soruyu sordum KFC çalışanlarına. tavuklarının tazeliğini merak ediyordum. dediklerine göre tavukları her saat başı yeniliyorlarmış. ama restoranların 45 dakikaya tavuk bırakmak istemedikleri oluyormuş. yani tazelik buradan geliyormuş arkadaşlar.”

Zaten KFC’yi farklı kılan noktalardan biri de bu. Genellikle (restoranda yendiğinde) tavuklar sıcak hatta yeni pişmiş bir şekilde önümüze geliyor. Böylelikle taze ve sıcacık tavukları afiyetle yiyebiliyoruz. 😊

KFC‘nin burgerleri ve sandviçleri bence diğer fast food restoranlarındaki tavuk menülere göre çok daha lezzetli ve doyurucu. KFC dururken başka yerde tavuklu hamburger yiyenler var maalesef. tavuk tavukçuda yenir.”

Tavuk lezzetlerinin yanı sıra burgerleri de gerçekten denemeye değer. Özellikle Zinger Burger’i tavsiye ediyoruz. 😊

KFC Satın Alınır mı?

Eğer yemeğinizi dışarıdan sipariş edecekseniz KFC tavuklarına bir şans vermenizi tavsiye ediyoruz. Gerçekten de tavukları çok lezzetli.

KFC Fiyatları

Tek Kişilik Kutular

 • Kemiksiz menü (5 kemiksiz çıtır, 4 hot shots, biscuit, gravy ve 450 ml içecek): 25,99 TL
 • Best of Menü (but, 2 acılı kanat, 2 kemiksiz çıtır, 4 hot shot, biscuit ve 450 ml içecek): 25,99 TL
 • Double Xtreme Kutu (Double Zinger Burger, 2 acılı kanat, 4 hot shot, Coleslaw ve 45 ml içecek) 34,99 TL
 • Akıllı Seçim Kutu (bir parça but, 3 acılı kanat, 1 biscuit, 1 büyük boy patates kızartması, 330 ml içecek) 25,99 TL

Kova Menüler

 • Karışık Kova 4 kişilik (14 kanat + 14 kemiksiz çıtır + 4 biscuit + 1L içecek): 71,99 TL
 • Kemiksiz Büyük Kova 4 kişilik (28 kemiksiz çıtır + 4 biscuit + 1L içecek) 71,99 TL
 • Kemiksiz Çıtır Kova 2 kişilik (14 kemiksiz çıtır + 1L Coca-Cola) 46,99 TL
 • Tıka Basa Kova 2 kişilik (4 kanat + 2 acısız kemiksiz çıtır + 2 but + 2 acılı kemiksiz çıtır + 4 hot shots + 2 biscuit + 1L içecek) 46,99 TL
 • Aile Kovası (2 Ekobur Burger, 4 But, 4 acılı kanat, 4 kemiksiz çıtır, 2 biscuit ve 1L Coca Cola) 64,99 TL

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumlari.net sitesine katkıda bulunmak için lütfen ulaşın.