Yorumları

Kola’ya Mı Kaçtınız? Coca – Cola Yorumları

31.07.2019
189
Kola’ya Mı Kaçtınız? Coca – Cola Yorumları

Dünyanın en fazla tüketilen (ve sanıyoruz ki en çok tartışılan) içeceği Coca – Cola, morfin bağımlısı kimyager bir eczacı tarafından keşfedilmiştir. Durun, hemen heyecanlanmayın. 😊 Coca – Cola’nın içinde kokain ya da alkol bulunmuyor. Sadece ilk keşfedildiği sıralarda az miktarda kokain bulunuyordu. Ancak, kokain tüketimi Atlanta yasalarına aykırı olduğundan dolayı meşhur kimyagerimiz Pemberton French, kola özütü, şarap ve koka yaprağından oluşan karışımının üretimine son vermek zorunda kaldı. Pemberton, yeni içecekler üretmeye meraklı bir abimizmiş ki, bir gün içinde alkol ve kokain bulunmayan soğuk bir şurup yapar. Karbonatlı su ile karıştırdığı şurubu dostlarına ikram eder ve tadı çok beğenilir. Sonra kendi eczanesi Pemberton eczanesinde, bardağını 5 cent’ten satışa sunar. Bu yeni içeceğin bir isim ve logosu olması gerektiğini düşünen ortağı Frank Robinson, içeceğe Coca – Cola adını verir ve kendi el yazısıyla bu ismi yazarak logo haline getirir. Bu isim ve logo günümüze kadar değişmemiştir.

1892’de Pemberton öldükten sonra, A. Candler isimli bir iş adamı 2300 dolara satım ve üretim haklarını satın alarak markalaşmayı hızlandırır ve ciddi bir vizyon kazandırır. Hızla büyüyen şirket, Candler yönetimindeki 3.yılında Chicago, Los Angeles ve Dallas’ta tesislerini kurdu. Coca – Cola ilk kez şişede satılmak istendi ve özgün bir şişe tasarlanması için bir yarışma düzenlendi. Düzenlenen yarışma sonucunda birinci olan şişe, klasikleşen Coca – Cola şişesi olarak günümüze kadar gelmeyi başardı.

Yıl 1905’e geldiğinde ortaya ciddi bir iddia atıldı. Coca – Cola’da hala kokain bulunduğunu ve uyuşturucu bağımlılığına sebep olduğu söyleniyordu. Ne var ki, şirket bu iddialara sert bir şekilde cevap verdi ve kokain kullanmadıklarını belirtti, demek isterdik ancak durum öyle olmadı. İddiaların yükseldiği zamanlarda şirket geri adım atarak içeriğini değiştirdi ve kokaini koladan çıkarttı. Yani ilk zamanlar gerçekten de içinde kokain vardı ve bağımlılık yaratabiliyordu.

Candler politikaya atılıp Atlanta Belediye Başkanı olduktan sonra, şirketin başına Robert Woodruff geçti. Coca – Cola’yı uluslararası düzeyde pazarlamayı planlayan Woodruff bu planına kısa sürede ulaştı. Coca – Cola ilk kez 1928 Olimpiyatlarında tanıtıldı. Woodruff başkanlığındaki şirket, hızla büyümeye devam ediyordu. 1960’lı yıllara gelindiğinde, kuruluşundan 70 yıl geçtikten sonra şirket yeni lezzetler üretmeye başladı. Fanta ve Sprite gibi içeceklerle portföyünü geliştirdi. 1970’lerde gelişen teknolojiyle birlikte reklamlarda boy göstermeye başlandı. 1982 yılında Diet Coke adında düşük kalorili kolayı ürettiler ve bu insanlar tarafından çok tutuldu. Kuruluşundan 100 yıl önce bir eczanenin bahçesinde 5 cente satılan kola, 100.yılı 1986’da tam 165 ülkede tüketiliyordu.

Günümüzde 4100 farklı ürün çeşidiyle 27 milyon satış noktasında bulunan Coca – Cola 1964 yılında Türkiye pazarına giriş yaptı. Gizli Define adlı ilk kampanyasıyla dikkatleri üzerine çekti. Kapakların altında yazan ödüllerle toplamda 400 bin lira tutarında hediyeyi insanlara dağıttı. O günden bugüne kadar kampanyalarla, sponsorluklarla ve bunların dışında da yarattığı istihdam olanaklarıyla ülkemizde en çok tüketilen alkolsüz içeceklerin başında gelmektedir.

Coca – Cola Şikayetleri

İncelememizin başında da söyledik, Coca – Cola çok tüketiliyor ama bir o kadar da eleştiriye maruz kalıyor. Kimi zaman çeşitli komplo teorileriyle gündeme gelen Coca – Cola “merak ettim” projesiyle insanların aklındaki soru işaretlerine birinci ağızdan cevap veriyor. Şikayet var sitesindeki yorum analizlerine geçmeden önce bu soru ve cevapları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

 • Coca – Cola logosunu tersten okuyunca Arapça “Allah yok” anlamına mı geliyor?

Coca – Cola’nın birinci ağızdan verdiği cevapta, Diyanet İşleri’nin resmi belgesi bulunuyor. Bu belgede “Şirketiniz logosunun tersinden yazılışı dikkatle incelendiği halde Arapça yazıyla ilişkilendirilememiştir. Dolayısıyla logonun tersten yazılışı herhangi bir anlam ifade etmemektedir.” İfadesi yer almaktadır.

 • Coca – Cola’da böcek var mı?

Yine birinci ağızdan, 2011 tarihli Tarım ve Köyişleri Bakanlığı belgesiyle Coca – Cola’nın içinde böcek olmadığı söylenmektedir.

 • Coca – Cola’da alkol var mı?

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı laboratuvarında yapılan incelemeye göre Etanol madde (alkol) bulunmamaktadır.

 • Böcek yok, alkol yok, peki ne var kardeşim Coca – Cola’nın içinde?

Kafein, renklendirici karamel, karbondioksit, şeker veya früktoz-glukoz şurubu, fosforik asit, su, doğal aroma vericiler bulunuyor. Elbette ticari amaçlar doğrultusunda açıklanmadığı söylenen bir de gizli formülleri mevcut.

 • Coca – Cola İsrail malı mı?

Hayır. Coca-Cola Şirketi 200’den fazla ülkede faaliyet gösteren global ve halka açık bir şirkettir.“ Biz

demiyoruz, Coca – Cola böyle diyor. 😊

Coca – Cola Olumsuz Yorumlar

“Coca – Cola light 1 litre ürününü bir daha kesinlikle almayacağım. Son bir yıl içerisinde net hatırladığım 6 adet kola su gibiydi, hiç asit yoktu. İnan’in içemedik. Her seferinde belki bu sefer olmaz dedik ama sonuç değişmedi. Sayın yetkililer insanlar markanıza güvenerek ürününüzü alıyor ama içemiyor lütfen gereken özeni gösterin. Şahsen ben bir daha almayı düşünmüyorum.”

“Coca – Cola içicisiyim ama bu yaz iki defadır aldığım colayı çöpe attım. Biri kutu cola araçta aldım içmek istedim klasik tat yazıyor üzerinde inanamadım kötü bir hale gelmiş cola içinden belli ki malzemeyi almışlar. Ben de mi sorun var dedim bir kutu daha aldım aynı kötü tatla karşılaştım, eve litrelik aldım samimiyetle söylüyorum 1 bardak denedikten sonra çöpe attım. Resmen gazlı asitli su içtim, Coca – Cola firması cola lezzeti ile oynamıştır malzemeden almıştır. Belkide sadece Türkiye üretiminde bu yola girmiştir ama benim etrafıma ve evime Coca – Cola girmesi söz konusu değildir.”

“Şirketimiz için sürekli aldığımız Coca – Cola’nın 330 ml teneke kutularında artık eskisi gibi tat ve asit yok. Buna istinaden cam şişe almaya başladık fakat onlarda da durum farklı değil. Birkaç farklı yerden aldım fakat sonuç değişmedi. Genel olarak bir bozulma söz konusu.”


Yukarıdaki üç şikayet yorumunda, müşteriler hemen hemen aynı problemi yaşamışlar. Asitsiz, lezzetsiz ve tuhaf bir tada sahip kolaların bu duruma gelmesinde üretim hatası dışında pek çok sebep olabilir. Güneşte kalmış, uzun süre bekletilmiş olabilir ya da tamamen dağıtıcı hatasıyla bozulmuş olabilir. Coca – Cola gibi büyük bir şirket, ürünlerinin üretim sürecinde her daim belirli standartlara bağlı kalır. Zaten ürünleri belli bir standarda bağlı kalmasa bu kadar büyük bir şirket haline gelemezdi.

“Karabük merkezde ikamet etmekteyim. Coca – Cola ve F** beyaz kapaklarında 2 kapak getirene 1 litre çeşitleri bedava kampanyası 31 Ağustos 2019 tarihine kadar devam ettiği halde bütün satış noktaları kampanya bitti diyerek ürünleri vermemektedirler. Tüketici tamamen firma tarafından mağdur edilmektedir gerekli incelemelerin yapılarak bu yanlışın düzeltilmesini bekliyorum ayrıca tarafıma bilgi verilmesini bekliyorum.”

 “2 kapak getirene L litre kampanyasında yararlanmak istiyordum. Yalnız market bu kampanyanın bittiğini belirti. İnternetten baktığımda 31 Ağustos’a kadar devam etmektedir. Neden bitmiş deniliyor yardımlarınızı rica ediyorum Coca – Cola firmasına yakıştıramadım.”

Tüketici bu gibi durumlarda firma tarafından değil, market ya da bakkal tarafından mağdur edilmektedir. Anlaşma dahilinde olan her işletme, kampanyaya sadık kalarak promosyon ürünleri tüketiciye vermek zorundadır. Bu gibi durumlarda direkt olarak Coca – Cola firmasını arayarak söz konusu bakkal ya da marketin davranışlarını ve ürünleri alamadığınızı anlatmalısınız. Tabii tekrar belirtmekte fayda var, bu ürünleri sadece anlaşmalı market ve bakkallardan alabilirsiniz.

“26 Temmuz 2019 Cuma günü, gümüşlük-Bodrum yolunda, saat 9.30 sularında yaşadığım bir olayı anlatmak istiyorum. 34 rn ** plakalı bir Coca – Cola satış elemanı arabası, trafiği birbirine katarak bir sürü insanın hayatını tehlikeye attı. Arka arkaya hatalı sollamalar yaptı, aşırı hız yaptı ve makas attı. Kendisine farklı araçlar defalarca kez korna çaldı ve selektör yaptı. Sürücü, kendisine tepki gösterenlere, el kol hareketleri yaptı. Arabasında çocuğuyla seyir halinde olan bir annenin önüne bile kırdı. Bu tarz olaylar kabul edilemez. Lütfen Coca – Cola düşük maaşlı çalışanlarını yollardan ve trafikten çeksin. Marka kaliteniz ciddi zarar görüyor. Söz konusu teröristi işten çıkarın”.

Coca-Cola, sadece ürünlerin kalitesinden değil, çalışanların davranışlarından da sorumludur. Trafikte bu şekilde davranan her kim olursa olsun, insan sağlığını tehlikeye attığı için, yaptırımlar uygulanmalıdır; bu şikayette belirtilen şahıstan da Coca – Cola’nın kendisi sorumludur. Umuyoruz ki bu çalışan hakkında gerekli uyarılar, işlemler yapılmıştır.

“İş yerimde Coca – Cola ürünlerini satmaktayım. Sattığım Coca – Cola şişesinde beyaz yaklaşık 2 cm genişliğin de yuvarlak bir cisim çıktı. Müşteri ile bu konuda tartıştım müşteri bozul mal sattığımı iddia etti. İş yerinde fark ettik kolayı kapağı açılmamış.”

Hem müşteriyi, hem de iş sahibini mağdur eden bu ihmalin yaşanması Coca – Cola gibi bir firmaya yakışmamış doğrusu. Bu tarz ihmallerin yaşanmaması insan sağlığı açısından da çok önemli olduğundan gerekli mercilere şikayette bulunmakta fayda var.

Coca – Cola Olumlu Yorumlar

“Yerini doldurmayan içecekler vardır ama Coca – Cola özellikle Tam da bunun için olan bir içecek olsa gerek Coca Cola dünyada satılan bir içecek ve düşünün ki yerini alan tam birşey yok bu yüzden de her zaman bir numara sanırım Coca Cola zero da Aynı lezzet ama ben gene orjinal tatdan yanayım”

“Bugun aliaverise ciktik cocuklar ile ve her zaman ki gibi alisveris sonrasi yemek yemek icin bir mekana gittik ve degismeyen fiks icecegimiz Coca Cola ile doner menimu soyledik. Her yemek sofrasinda mutlaka kolam olur ve kolasiz bir yemek sofrasi dusunemiyorum ben. Evime de buyuk 2.5 litrelik kola aliyorum ve keyifle tuketiyorum. Tabi en iyi tat coca cola efsane sise kolasinda.”

Tamam lezzetli, serinletici bir lezzet ama kolanın da ciddi zararları olduğunu unutmamakta fayda var. Kemik erimesine sebep olması en büyük zararlarından biri. Özellikle çocukların tüketmemesi tavsiye ediliyor. Her öğünde kola içmenin sağlık sorunlarına yol açabileceğini unutmayalım.

“İstisnasız her gün, kahvaltı hariç her yemekle coca cola içerim. Çok kilolu değilim ama bu yaz ciddi bir selülit ve 3-4 kilo fazlalığı verme kavgasına girdim. Tek yaptığım normal coca cola yerine zero coca cola içmek, su içmeyi arttırmak ve biraz yürüyüş oldu. 1 ay gibi kısa bi sürede sorun bitti. eğer spor falan yapmıyorsanız ve fazla kilolarınız varsa ilk yapacağınız şey colayı şekersiz içmek olsun.”

Öyle bir yorum ki, sanki Coca – Cola Zero zayıflamaya yardımcı olmuş. 😊 Böyle bir şey mümkün değil arkadaşlar, sadece şekersiz olduğu iddia edilen kola içerek zayıflamak mümkün değil. Bence bu yorumun sahibi, daha fazla su tüketerek ve biraz yürüyüş yaparak zayıflamış. İnanıyoruz ki bu süreçte Coca – Cola tüketmemiş olsa çok daha sağlıklı olurdu. 😊

“Neredeyse hiçbir yemeğimi Coca – Cola olmadan içmedim senelerdir. nerede bir kırmızı renk görsem aklıma da bir şekilde gelir. geçenlerde karşılaştığım bir yazıda gördüm. coca cola çıkmadan önce noel baba yeşilmiş. 1930’larda coca cola ile uyumlu olsun diye kırmızı giydirilmiş. ne kadar gerçek bilemiyorum ama böyle bi hikayesi var.”

Noel baba figürüyle Coca – Cola arasında ticari bir ilişki olduğu gerçek ancak Coca – Cola’dan önce de Noel baba kırmızı ağırlıklı renklerle karikatürize edilmiştir. Coca – Cola ile birlikte Noel baba eski çizimlere göre daha sevecen, tonton, yaşlı ve arkadaş canlısı bir figür haline gelmiştir. Öncesinde daha ciddi ve katı bir şekle sahipti.

Bu arada, kırmızı görünce akla Coca – Cola gelmesi mi? Enteresan… 😊

Coca – Cola Satın Alınır mı?

Sizlere kola tüketin ya da tüketmeyin demeyeceğiz. Sadece birkaç zararından bahsedelim, tüketip tüketmeme kararını siz verin.

 • 330 ml.’lik bir kolada, vücudumuzun günlük ihtiyacının kat be kat fazlası şeker bulunmaktadır. Vücuda bu kadar fazla ve ani bir şeker girmesi zamanla şeker hastalığını tetikler. Kan şekeriniz yükselir, kan şekerinin fazlası karaciğere yağ olarak gider, pankreasınız zarar görür.
 • İçerdiği kafein, kan basıncını yükseltir ve kan şekerinizi yükseltir ki bu da karaciğer yağlanmasını daha da artırır.
 • Şişmanlatır. Zero ya da başka ne içerseniz için, Coca – Cola içerdiği bileşenlerden dolayı yağlanmayı hızlandırır.
 • Ağız ve diş sağlığını olumsuz etkiler.
 • İç organlara ve salgı bezlerine zarar verir.
 • Kemiklerin güçlenmesini engeller ve kemik erimesine yol açar.

Coca – Cola Fiyatları

 • Coca – Cola 2,5 litre: 5,50 TL
 • Coca – Cola 2,5 litre şekersiz: 4,95 TL
 • Coca – Cola 1,5 litre: 4,25 TL
 • Coca – Cola 1,5 litre Lime Limonlu: 4,25 TL
 • Coca – Cola 1 litre: 3,75 TL
 • Coca – Cola 1 litre şekersiz: 3,50 TL
 • Coca – Cola 450ml: 2,75 TL
 • Coca – Cola 250ml şişede: 2,75 TL
 • Coca – Cola 250ml kutuda: 2,40 TL

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumlari.net sitesine katkıda bulunmak için lütfen ulaşın.