Yorumları

Filtre Kahve Devi; Nescafe Gerçekten İyi Mi

29.07.2019
217
Filtre Kahve Devi; Nescafe Gerçekten İyi Mi

Bir bardak Nescafe, bir adet kitap, buğulu bir cam ve bu üçünün aynı karede olduğu bir fotoğraf… Gözünüzde meşhur İnstagram paylaşımları belirdi değil mi? 😊 Siz siz olun, fotoğrafa gelen like’larla değil; kitap ve kahvenin uyumu ve ortamın mükemmelliğinden mutlu olun. 😊 Kahve severler kitap okurken, kurabiyenin yanında, film izlerken, hiçbir şey yapmazken… sanırım her zaman kahve içiyorlar. 😊 Ve hiç şüphesiz ki hızlı hazırlanmasıyla ve yoğun tadıyla pek çok kişi Nescafe’yi tercih ediyor. Üçü bir arada, ikisi bir arada, kahvesi bol, kreması bol, sütlü köpüklü, fındıklı, damla sakızlı çeşitleriyle her damak tadına hitap etmeyi hedefleyen Nescafe ile dünya ilk kez hazır kahve lezzetiyle tanıştı. Nescafe lezzetinin ortaya çıkışı ve ilginç hikayesini sizler için derledik.

Nescafe, Nestle markasının bir ürünüdür. 1905 yılında kurulan Nestle, özellikle Birinci Dünya Savaşı’nda savaşan askerlerin konserve yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını karşılayarak yükselişini sağlamıştır. Ancak tahmin edileceği üzere savaştan sonra bozulan ekonomiler ve dünya dengelerinin değişmesi Nestle’yi derinden vurmuştur. Savaş sırasında yakaladığı yükselişin hızında savaş sonrası düşüş yaşayan Nestle, 1930’lara kadar yeniden bir tırmanış sağlayamaz. 1930 yılında bir çıkış yolu yakalandı. Şöyle ki, Brezilya’da bulunan bir bankanın (Güney Amerika İçin Fransız ve İtalyan Bankası isimli bir banka) deposunda çok fazla satılmamış kahve stoklanmıştı. Brezilya hükümeti de depoda kalan ve satılması çok zor gözüken kahveleri suda çözünebilir vaziyete getirmek istiyordu ve şirketleri bu konuda teşvik etti. Nestle, bu durumu kendisi için fırsat gördü. Tam 6 yıl boyunca Ar-Ge çalışmaları yapıldı. 1936 yılında büyük bir hayal kırıklığıyla hiçbir gelişme olmadığını kabul ederek çalışımalar sonlandı. Ve tam bu sırada sahneye Max Morgenthaler çıktı. Bu projeyi oldukça benimseyen Morgenthaler, ısrarla çalışmalara devam etmek istedi. Birkaç ay sonra suda çözünebilen kahveyi yapmayı başararak Nestle’nin yeniden yükselmesini sağladı. Bu inatçı abimizin keşfiyle hayatımıza giren suda öğütülebilen kahvelerin yapım aşamasıysa oldukça zahmetli. Kahve çekirdekleri, öğütüldükten sonra süzgeçli ibriklere konuyor. Sıcak suyla pişen kahve çekirdekleri çeşitli tekniklerle kurutuluyor ve en son toz hale getirilen kahve ambalajlanarak piyasaya sunuluyor. İşte bu yöntemle birlikte kahve yoğunluğundan hiçbir şey kaybetmeyerek fincanlarımıza doluyor.

Tıpkı Birinci Dünya Savaşı’nda olduğu gibi, İkinci Dünya Savaşı’nda da askerlerin en çok tercih ettiği hazır gıda markası Nestle oldu. Hızlı hazırlanması, kafein ihtiyacını pratik bir şekilde karşılaması askerleri oldukça mutlu ediyordu. Savaştan sonra bu kez şirket düşüşe geçmek yerine hızla yükseldi. Nescafe, Fransa, Büyük Britanya ve Amerika Birleşik Devletleri’ne ihraç edildi.

Bu yükselişten 14 yıl sonra Nescafe dünyanın zirvesindeydi. Burada bir mecaz anlam söz konusu değil; gerçekten de, Nescafe, dünyanın en yüksek dağı olan Everest Dağı’na keşif yapan Edmund Hillary ve Tenzing Norgay’in ellerindeydi. Bu enteresan yolculuğun devamı da gelecekti. Sınır tanımayan escafe, dünya sınırlarını aşacak ve  Neil Armstrong, Michael Collins ve Buzz Aldrin’in Apollo 11 mürettebatına dahil oldu. Hiç şüphesiz ki bu, Nescafe için küçük, ama insanlık için çok büyük bir adımdı. 😊

İlklere adım atan Nescafe, yükselişini 1970’li yıllarda da devam ettirdi. 1965 yılında Nescafe Gold ile yepyeni bir deneyim sundu. Sonrasında Espresso ve Capuccino gibi pek çok ürünlerle kahve tüketiminde başı çekmeye devam etti. Günümüzde yaklaşık 50 fabrikası ve binlerce çeşit ürünü ile 150’yi aşkın ülkede bulunmaktadır. Türkiye pazarına 1984 yılında girmiştir.

Nescafe Kalori Değeri

 • Bir fincan 3’ü 1 arada 78 kcal.
 • Bir fincan 2’si 1 arada 60 kcal.
 • Bir paket Nescafe Gold 4 kcal.
 • Nescafe Latte: 127 kcal.

Nescafe Gold ile diğer Nescafe ürünlerinin kalori değerlerinde bariz bir fark olduğunu görüyoruz.

Nescafe Yararları

 • Baş ağrısına iyi gelir

Baş ağrısına iyi gelir çünkü içerisinde kafein bulunmaktadır. Kafein, güçlü bir ağrı kesicidir ve ağrınızı anlık olarak giderir.

 • Bağırsakları düzenler

Kabızlık önleyici bir kahvedir. Bağırsakların aktif bir şekilde çalışmasını sağlar.

 • Metabolizmayı hızlandırır

Metabolizmayı hızlandırması, yağ yakımını da kolaylaştırır, kilo vermeye yardımcı olur. Kilo vermeye yardımcı olmasını istiyorsanız şekerli Nescafe’den (3’ü 1 arada) uzak durarak şekersiz (2’si 1 arada) kahveyi tercih etmelisiniz.

 • Stresi azaltır

Yine kafeinin bir etkisi olarak stresi azaltır. Daha dinç ve zinde hissederek enerjinizi daha verimli kullanabilirsiniz. Üstelik serotonin hormonunun salgılanmasına da yardımcı olduğu için, depresyona da iyi gelmektedir.

Nescafe Zararları

 • Tansiyonu yükseltir

Kafein tüketimini gerektiğinden fazla almak, tansiyon değerini yükseltmektedir. Tansiyonla beraber pek çok hastalığı tetikleyeceği için tansiyon rahatsızlığınız varsa Nescafe içmemelisiniz.

 • Şeker hastaları dikkat!

2’si 1 arada kahvenin dışındaki kahveler şeker bakımından zengin oldukları için şeker hastalığına sebep olmaktadır.

 • Vitamin ve mineral eksikliğine sebep olur

Demir, kalsiyum, magnezyum gibi vitamin ve minerallerin dışarı atımını hızlandırdığı için vücuttaki vitamin ve mineral eksikliğine neden olur.

 • Mide rahatsızlıklarına neden olur

Nescafe ile birlikte mide asidi daha yüksek miktarda salgılanır. Bu da reflü, ülser ve gastrit gibi mide problemlerine neden olur.


 • Uykuyu kaçırır

Kafein bakımından zengin olduğu için Nescafe de diğer kahveler gibi uykuyu kaçırır. Uykusuz bir gece geçirmek istemiyorsanız yatmadan önce Nescafe tüketmemelisiniz.

 

Nescafe Şikayetleri

Tabii ki Nescafe’den memnun olan kadar memnun olmayan da var. Biz önce memnun olmayan kullanıcı yorumlarına değineceğiz.

Ama önce bi’ kahve molası verelim.😊

Nescafe Olumsuz Yorumları

“Eskiden ailece ikisi bir arada kadar sevdiğimiz bir şey yoktu, sonra içeriğini değiştirdiniz şimdi almayı bıraktık. Sadece biz de değil, eskiden bağımlısı olan arkadaşlarımız da artık almıyorlar. Nasıl zarar etmiyorsunuz bilmiyorum ama lütfen eski halini satışa geri sunun. Bu haliyle çok kötü, kimyasal içiyormuşuz gibi bir tadı var. Eski haline getirmeniz hem sizin için hem de Türkiye’nin damak zevki olan geri kalan kesimleri için çok büyük bir iyilik olur.”

Nescafe tadı bozdu, eskisi gibi tatlı değil kahveler. Başka bir katkı maddesi mi var bilemedim. Nescafe 1 numaraydı gözümde çıtayı mı düşürüyorsunuz? Herkese Nescafe önerirdim şimdi öneremiyorum farklı bir markaya geçmeyi düşünüyorum. Eskisi gibi üretimler olursa iyi olur…”

Bu iki yorum öznel bir yorum olmuş. Herkesin damak tadı farklıdır ve insanların damak zevki zamanla değişebilir. Şahsen 2’si 1 arada ve 3’ü 1 arada kahvelerinin pek çok çeşidini her gün tüketiyorum ve gayet de memnunum. Memnun olmayanlar da olabilir çünkü herkesin damak zevki farklıdır.

Nescafe Gold paketini açar açmaz sanki kahve kokusu değil de plastiğimsi yanık bir koku var. Tadını tarif bile edemeyeceğim şekilde berbat. Kahve içiyormuşum gibi hissedemedim çünkü ilk yudumda gidip döktüm. Paketi de olduğu gibi attım. Fiyatı da öyle ucuz bir kahve değil. Üzgünüm Nescafe yollarımız ayrıldı.”

Bu tarz durumlar gıda sektöründe en sık karşılaşılan durumlar olsa gerek. Bozuk gıdaları aldığınız gibi iade etmenizi ve tüketici haklarına ilgili markayı ve ürünü bildirmenizi tavsiye ediyoruz.

“29.06.19 da yaklaşık 10 gün önce almış olduğum Nescafe nin içerisinden canlı ve ölü kahve böcekleri çıktı. Konuyla ilgili müşteri hizmetleri yle görüştüm 1 hafta içinde dönüş olacağı söylendi. Bugün ayın 16 si 17 gündür ne gelen var ne haber veren saka gibi kahveden tiksindim bana 2 kutu kahve yollamışlar ürünü elimden almadılar bile. Süreci aktarmadılar bile. Konuyu en kısa sürede çözümlemezlerse Tüketici Hakları’na başvuracağım. Evimin bile her köşesinde o ufak böcekleri görüyorum koş koca Nestle firmasının ürünü de sürecinde bu şekilde.”

Nescafe aldım bardağa tozunu aktardım ve suyun kaynamasını beklerken birden içinden karıncaların çıktığını gördüm. Uzun zamandır kullanıyorum, ilk defa böyle bir şey başıma geldi açıkçası. Bundan sonra alma niyetinde değilim, sonuçta hiç hoş bir görüntü değil.”

Yiyecek ve içeceklerde en iğrenç olaylardan biri de budur. Böcek, karınca ve diğer yabancı maddelerle karşılaşmayı kimse istemez. Nescafe de ambalajlı bir ürün olduğu için ambalajlanma aşamasında ciddi ihmaller söz konusudur. En kısa zamanda bunun önüne geçilmelidir.

Nescafeden kahve aldım toz kahve ama aldığım kahve bildiğiniz kum tanesi sanki. Aldığım Migros’a gittim ne yazık ki siz ürünü alalı uzun süre olmuş dediler oysaki ürünümü ben ramazan ayında almıştım fakat ramazan ayında açmamıştım içemem diye. Şimdi aldığım ürün çöp, zaten içilmiyor bile onu geçtim firmaya karşı ciddi bir güvensizlik oluştu. Ben ne yapmalıyım?”

Derhal tüketici haklarına o kahveyi satın aldığınız marketi ve ürünü bildirmelisiniz ki bu tür ihmallerin önüne geçilsin. Üreticiler ve satıcılar, sağlıklı ve kaliteli gıdayı bizlere sunmak zorundadır.

Nescafe Olumlu Yorumları

“Bazen es geçmek gerekiyor hayylatta ya da bir soluk almak lazım hayatın içinde yuvarlanmadan kosturmadan kendimize özel bir zaman ayarlamak lazım iyi hissetmek adına ben de o bu zamanlar da bir Nescafe yapıyorum kendime içi dolu dolu huzur ve mis gibi kokular eşliğinde mesafenin Yeni tadına bayilacaksiniz”

Valla o kadar güzel anlatmış ki, tam bir pazarlama mesajı olmuş. 😊 Kahve molasının tadına tam anlamıyla vardığını hisseden bu kullanıcıya özendik doğrusu…

“Cafelerde 10 liradan aşağı satılmayan latte kahveyi, nescafe’nin crema latte’si ile yapıyorum. fiyatı marketlerde 75 kurul ile 1 lira arasında değişiyor. lezzeti birçok kahveciden farksız. içine biraz sade nescafe ekleyince onlardan daha güzel olduğunu bile söyleyebilirim. köpüğü bol, tadı fantastik…”

Kahve, kaliteli yerlerde içildiğinde bambaşka bir deneyim sunar. Pratik ve günlük kullanıma uygun olması nedeniyle elbette Nescafe çok cazip, ama kaliteli bir yerde içtiğiniz kahvelerle kıyaslanamaz. Bu yoruma katılmamakla beraber, düzgün bir yerde kahve deneyimi yaşamanızı tavsiye ediyoruz.

Nescafe Satın Alınır mı?

Pratik kullanımı ve gündelik yaşamın koşuşturmacasına uygunluğu nedeniyle Nescafe’yi gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz, tabii sizin için sağlık yönünden bir sorun teşkil etmiyorsa. Damak zevkinize uygun olan Nescafe ile günün stresini azaltabilir, molalarınızı kahve ile lezzetlendirebilirsiniz.

Nescafe Fiyatları

 • Nescafe 3’ü 1 arada: 0,75 TL
 • Nescafe 2’si 1 arada: 0,75 TL
 • Nescafe 3’ü 1 arada kahvesi bol 0,75 TL
 • Nescafe 3’ü 1 arada sütlü köpüklü 0,75 TL
 • Nescafe 3’ü 1 arada fındıklı 1,00 TL
 • Nescafe 3’ü 1 arada damla sakızlı 1,00 TL
 • Nescafe Latte: 1,00 TL
 • Nescafe Cappucino: 1,15 TL
 • Nescafe Mocha: 1,00 TL
 • Nescafe Gold 50 gram: 11,95 TL
 • Nescafe Gold 100 gram: 18,75 TL
 • Nescafe Classic 200 gram: 18,90 TL
 • Nescafe Classic 350 gram: 32,90 TL
 • Nescafe Xpress Orijinal 250 ml (Soğuk kahve: 6,75 TL

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumlari.net sitesine katkıda bulunmak için lütfen ulaşın.