Yorumları

Koton Yorumları – Moda Kokokoton’da Mı?

29.11.2019
322
Koton Yorumları – Moda Kokokoton’da Mı?

Koton markası ülkemizde en çok satan sayılı tekstil mağazalarımızdandır. Günümüzde 365’ten fazla mağazasıyla (Bunlardan 256’sı Türkiye’de 107’si yurtdışında bulunmaktadır.) yurt dışı ve ülkemizde hizmet vermektedir. Tekstil perakendecisi sektörün de en önde gelen isimlerden biri olan Koton markasının kuruluş hikayesini duyunca çok şaşıracaksınız. Gelin bir markanın doğma hikayesini inceleyelim birlikte.

Biri öğretmen diğeri deniz subayı olan Yılmaz Yılmaz ve Gülden Yılmaz çifti, birlik olup birbirlerine destek vererek tam olarak sıfırdan bu günlere gelmişler. Koton markasının yıllık cirosu 1 milyar Türk lirasına yakın olup markanın geçmişi Beykoz’a (kuzguncuk) dayanmaktadır. Bir zamanlar subay ve öğretmen olarak geçimlerini süren çift, bir arkadaşları vasıtası ile giyim perakendeciliği işine atılma fikrine kapılmışlar. Sağdan soldan buldukları beş bin dolar ile ufak bir dükkan açmaya karar verirler. Açtıkları bu dükkanda (Beykoz, kuzguncuk) ihraç fazlası olan giyim ürünlerini alıcılarla buluşturup ticarete açılmışlar.

Yılmaz çifti işlerine o kadar tutku ile bağlanmış ki kazançları katlanmış ve daha çok müşteri çekmeyi başarmışlar. İlk başlarda Gülden Yılmaz’ın öğretmen arkadaşı ortak olsa da daha sonradan yedi bin Türk lirasına ortaklıktan vazgeçmiştir. İşleri günden güne katlanarak büyüyen Yılmaz çifti ürün çeşitliliğini yüz bin gibi rakamlara çıkarıp daha sonradan bunların bir kısmını satmak için Laleli’de ki Willy isimli yabancı satıcı ile anlaşırlar. Buradan kazandıkları toptan para ile Merter’de ilk dükkanlarını açarlar. Yılmaz çifti 1990’lı yıllarda 2 mağazaya ve bir imalathaneye sahip olup işi temelden kavramışlardır. Yılmaz çifti daha çok büyümek ve global olmak için ihracat yapmak için atılım yapmaları gerekiyordu. Hayallerine sıkı sıkı tutunan Yılmaz çifti Almanya’ya showroom açıp markalarını insanlara tanıtmak üzere girişimci ruhlarıyla atak yapmışlardır. Yılmaz çifti bu saatten sonra sıfırdan getirdikleri markaları kurumsallaşmış olup ve sistem oturduğu için çok daha fazla işi rayına koyduklarından çok daha hızlı ilerlemeye başlamıştır.

Koton markasının büyümesinde büyük bir rol oynadığı Yılmaz Beyin en büyük destekçilerinden firmanın danışmanlığını yapan Prof. Dr. Arman Kırım’ın Koton markasının büyümesinde yardım ve çabası olduğunu Yılmaz Bey tarafından sürekli dile getirilmiştir. Koton markasının danışmanlığını yapan Prof. Dr. Arman Kırım Bey ile Yılmaz Bey birbirleri ile tanışması perakendecilik ile ilgili bir konferansta denk gelmiş ve tanışmaları bu şekilde meydana gelmiştir. Firmanın bu kadar büyüyüp gelişmesinin tamamen müşteri odaklı olup farklılık olduğunu belirten Yılmaz çifti Koton markasını 2012 yılında Dünyanın en gelişmiş yatırım ve girişim danışmanı Turkven’e satmışlar. Buradan 500 milyon dolar alan Yılmaz ailesi Kotonun gücüne güç katmıştır. Geçtiğimiz yıl Koton giyim kategorisinde ‘Müşteri Deneyimini En İyi Yöneten Marka’ seçilmiş.

Kotonun Sahibi Kimdir?

Yılmaz Yılmaz ve Gülden Yılmaz çifti ile birlikte Turkven şirketidir.(%50 bölüşmekteler.) Bununla birlikte Koton markasının bir kısmı Franchising sistemi ile yönetilmektedir.

Koton Şikayetleri

Tüketici yorumlarını özenle seçerek ‘sikayetvar.com’dan aldığımızı belirtelim.

Koton Olumsuz Yorumları

“8 Kasım tarihinde geçtiğim siparişim 11 gün geçmesine rağmen gönderilemedi. Şikayet kaydı açtığımızda 3 ürünün tedarik edildiği 1 ürünün henüz tedarik edilemediği söyleniyor. Ürünleri sistemden göremiyorlar mı? Bu kadar memnuniyetsizlik varken bari memnun etmek adına temin edilen ürünleri gönderin. Gerçekten artık şu süreçlerden sıkıldık. Daha fazla satış olsun adı altında her kampanya yapılıyorsa sonrasındaki süreçlere de hazırlıklı olmaları gerekiyor. Sıkıldık gerçekten.”

Bu tüketici ürünü sipariş vermiş ama maalesef ki ürün tedarik eksiği olduğu için siparişine ulaşamamış. Yani bu yaptıkları gerçekten çok garip. Ürün yok ama satış yapma planları var. Daha çok stok olsa daha iyi olabilir sevgili şirket sorumluları duyurulur.

“Yaklaşık bir yıldır Erzurum MNG Koton mağazasından aldığım montum soldu. Aldığımda garantisinin iki yıl olduğunu belirtmişlerdi. Müşteri hizmetlerini aradım fişini kaybettiğimi belirttim. Montun barkodu duruyorsa sorun olmayacağını gerekli işlemlerin yapılabileceğini belirtti. Bende montu mağazaya götürdüm. Kasa da S*** hanım vardı. Durumu anlattım ve ürünün barkodunu bile okutmadan biz alamayız altı ayı geçen ürünü alamayız diye belirti. Müşteri hizmetleri ile görüştüğümü ve bana barkod varsa sorun olmayacağını ve iki yıl geçerli olduğunu söylediğini belirttim. Öyle bir şey olmadığını ve yanımda müşteri hizmetlerini araya bileceğimi söyledi. Aradım ve hoparlörü açmamı söyledi açtım durumu müşteri hizmetlerine belirttim. Müşteri hizmetleri tam beni doğrularken S**** hanım telefonu istedi verdim ve aldı yanımda biraz konuştuktan sonra içeri gidip bir şeyler konuştu geldi. Telefonu bana uzattı müşteri temsilcisi de konu hakkında dönüş yaptı ve fiş olmadığından kullanıcı hatası olduğunu belirtti. Bu nasıl bir mağazacılık anlayışı. Bundan sonra Koton benim için bitmiştir. Bana bu konu hakkında detaylı mail atar mısınız. Konuyu Tüketici Hakem Heyeti’ne taşıyacağım.”

Bu tüketici sorunu ise aldığı mont solmuş ve geri iade edilebileceği söylendiği halde iade alınmaması. Müşteri temsilcisi alabileceklerini sorun olmayacağını söyleyip mağaza çalışanı 6 ayı geçince iade alamayacaklarını söylüyor. Bir karar verin kardeşim diye bağırasımız geliyor ama neyse. 😀 Bir de telefonu alıp bir yerde konuşup gelmesine ne demeli pes doğrusu!


12.11.2019 tarihinde vermiş olduğum sipariş hala kargoya dahil verilmemiş görülüyor. Normal teslim süresi 2-5 gün yazmasına rağmen 8 gün oldu ürünler ortada yok. Bu nasıl bir şey böyle büyük bir firma için. Oğlum ve yeğenim için almıştım, kıyafetler gelene kadar çocukların beden ölçüsü değişecek sanırım.!’

Haklı bir yorum olmuş. İstediği ürünler doğum günü hediyesi olarak düşünürsen fazla can sıkıcı bir durum gerçekten. Tabi bu kadar sürede çocuklar büyür mü bilemeyiz. 😊 Elbette istediğimiz ürünlerin daha kısa sürede ulaşması satıcı kadar alıcının da işine gelir. Daha dikkatli olmalarını umuyoruz.

“Koton’dan 279.99 TL’ye mont aldım. Ama kendi internet sitesinde aynı ürün%30 indirim ile 195.99 TL’ye satılıyor. Aynı ürün internet sitesinde neden başka fiyat, mağazadan alınca resmen mağdur olduk! Bu durumun düzelmesini istiyorum. Arada ki farkın iadesini istiyorum.”

Beni oldukça rahatsız eden bir yoruma değinmek istiyorum. Aynı ürün neden internette daha ucuz satıyorsanız ikisinide ya 280 ₺ yapın ya da 196₺ yapın bu affedersiniz ama biraz kandırmaca desek fazla olmaz galiba! Daha dikkatli olunmalı Sayın Koton markası!

“Birer hafta arayla Koton’dan 2 tane mont sipariş ettik. İlk gelen Camel rengi montun cebi yırtık geldi eşim dikti sorunu hallettik. Diğer ürün de 13 Kasım’da Kartala geldi. Fakat 20 dakikalık mesafedeki evimize yani Maltepe’ye 6 gün sonra teslim edildi. (sipariş kodu:O97X6YJ9ND1Q) O da hayal kırıklığı oldu çünkü 6 gün sonra zorluklarla elimize ulaşan ürünün iç kol astarı da boydan boya yırtık geldi. Yani Koton diyor ki: ” internette 30 lira daha ucuza satarım ama yırtık ürünleri alacak müşterilerim var.” 20 dakikalık mesafeyi 6 günde zar zor teslim alan birisi tekrar iade edip yenisini isteyene kadar 10 -15 günde öyle geçer ,üşenir kendisi otursun diksin diyorsunuz herhalde. Müşterilerinize sürekli yırtık ürün yollayarak. Bundan sonraki siparişlerinizin yanına dikiş seti de gönderin!”

Can sıkıcı haberler serisinde bugün diyebiliriz. Parası ödenen bir ürünün elime yırtık zedelenmiş olarak geçmesi kimsenin hoşuna gitmez. Madem yırtık zedelenmiş neden gönderiyorsunuz ki? Yirmi dakikalık mesafeye 6 günde teslim etmek düşündürücü cidden.

“Koton mağazasından küpe aldım ve küpeyi ertesi gün kullanmak için çıkardığımda ucundaki demirin kırıldığını fark ettim. Daha küpeyi çıkartamadan demiri kırıldı ya da zaten kırık olan bir şeyi sattılar bilemiyorum. İade için gittiğimde iade almadıklarını söylediler. Saçmalık ötesi bu. Aşırı dayanıksız ve kalitesiz aksesuar çok pişmanım aldığıma 25 lirayı çöpe atmak gibi bir şey bu. Hem hiç kullanamadım hem de kendi kalitesiz ürünlerini geri kabul etmediler. Mağaza çalışanı da aşırı ilgisiz ve alaycı bir tavırdaydı.”

Oldukça yaratıcı bir ürün(!) gerçekten. Kulağınız da paralansın deyimi ile daha elinizde kopması ayrı trajikomik eyvallah eskisinde kullana kullana eskisin yahu. Ne diyelim daha sağlam küpe bulup bu sefer kullana kullana eskimesini umuyorum.

Koton Olumlu Yorumları

“Koton yıllardır var olan ve yerli olması ile bizi gururlandiran bir marka ben yerli ürünlere biraz daha özen gösteriyorum diyebilirim Sanki küçük bir payım oluyor gibi geliyor bana ufacık ama anlamlı..koton markasının da Outlet mağazasında çok güzel ve uygun fiyata şeyler oluyor ve bende bu tarz şeyleri kaçırmam kendime küçük bir hediye verdim ve bu elbiseyi aldım yarı fiyatından daha ucuza geldi”

Gerçekten indirimler çok iyi ve parasına göre de ürünler de cok kaliteli. Denemeyen varsa koşup mağaza ya da internet sitelerinden ulaşabilirsiniz.

“Ben her sene akmayı düşündüğüm şeylere bir sezon başında bir de Eğer çok pahaliysa sezon sonunda bakarım ki fiyatta yarı yarıya bir indirim olur bazen elde varsa alırım ama idare edebileceksem o giyim ürünü ile beklerim sezon sonunu bu sene de kaban ihtiyacım vardı sezonda çok pahalı geldi bana bende bekledim sezon bitmeye yakın alırım dedim bu hafta sonu Koton’dan baktım ve baya uygun bir fiyata aldim rengi modeli Tam istediğim gibi oldu”

Fahriye Evcen’in de reklam yüzü olduğu Koton markası birbirinden güzel, kaliteli kabanlarıyla dikkat çekiyor. Gerçekten güzel bir koleksiyon olduğunu söylemeden edemeyeceğiz.

“Büyük küçük hiç farketmez diyerek her sezon sonunda alacağımızı almak ekonomik olarak bizi bu pahalilikta biraz daha mutlu eder hem de kesemiz daha az boşalır diye her bir markanın sezon sonu ürünlerine bakarım..bu kez de hediyelik Evde bulunsun diye özellikle çocuk kısmına baktım kisliklar Şuan için cidden çok düşmüş bazıları neredeyse yarı fiyatı denebilecek kadar da var…#kotonkids de çok güzel şeyler buldum bir kaçtan doğmayı bekleyen arkadaşım içinde bu tulumdan aldim .normalde fiyatı 45 tl iken 20 tl ye düşen birkaç üründen biriydi …ihtiyaç listesi kabarık olan kaçırmadan baksın derim kışlık olan herşey ortadan kalkmadan…”

Yetişkin tekstil yanı sıra çocukları da düşünen Koton çocuklara da kıyak geçmeyi unutmuyor.

 “Yaz sezonunda satışa sunduğu kıyafetlerde büyük hayal kırıklığı yaşadığım koton’da yeni sezon ürünleri raflarda yerini aldı. özellikle pantolon, sweatshirt ve montlar şıklığıyla dikkatimi çekti ama en çok dikkatimi çeken şey ise fiyatların son zamlardan nasibini almamış olması. hala 20 tl’ye t-shirt, 60 tl’ye pantolon, 40-50 tl’ye sweatshirt alınabiliyor. alışverişe çıkarsanız koton’a uğramadan bir şey almayın beyler.”

Yeni sezon bomba gibi gelmiş bile kaçırmayın!

Koton’dan Ürün Satın Alınır mı?

Ekonomik fiyatlarıyla kalitesiyle tüketiciyi memnun eden Koton bizim için cep dostu gardırobumuzun baş tacı markalarından olabilir tabi karar size kalmış efendim.

Koton Fiyatları

Kadın

 • Yüksek Yaka Kazak Siyah: ₺34,99
 • Bisiklet Yaka Kazak Beyaz: ₺39,99
 • Düğme Detaylı Kaban Petrol: ₺104,99
 • Kemer Detaylı Elbise Siyah: ₺90,99
 • Yazılı Baskılı Jean Ceket İndigo: ₺69,99

Erkek

 • Cep Detaylı Pantolon Bej: ₺69,99
 • Yakası Suni Kürklü Jean Mont Mavi: ₺111,99
 • Justin Jean Pantolon Mavi: ₺76,99
 • Polo Yaka T-Shirt Lacivert: ₺14,99
 • Çizgili T-Shirt Mavi Çizgili: ₺14,99

Çocuk

 • Deri Görünümlü Mont Siyah: ₺76,99
 • Kol Detaylı Kazak Pembe: ₺59,99
 • Baskılı Sweathirt Sarı: ₺20,99
 • Pul Detaylı Kazak Beyaz: ₺59,99
 • Yazılı Baskılı T-Shirt Kırmızı: ₺19,99

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumlari.net sitesine katkıda bulunmak için lütfen ulaşın.