Yorumları

LC Waikiki Yorumları – Ucuzluk Mu, Kalite Mi?

29.11.2019
323
LC Waikiki Yorumları – Ucuzluk Mu, Kalite Mi?

Les Copains Waikiki, yani “Waikiki Arkadaşları” olarak da çevirebileceğimiz LC Waikiki 1988 yılında kurulmuştur. Belki de öyle çeviremiyoruzdur emin değilim. 😊 Ama isminde bulunan LC’nin açılımı Les Copains yani “arkadaşlar” anlamına gelirken, Waikiki de çok ünlü bir plajın ismi. George Amoual ve ortağı tarafından 1988 yılında Fransa’da kuruldu. Fransa’da tekstil alanında hizmet veren LC Waikiki’nin işleri kısa zamanda yoluna girdi. Ürünler adeta kapış kapış gidiyordu.

Türkiye’de ise o dönemde tekstil sektöründe işler ihracata dayalı üretim yaparak ilerliyordu. Malatya kökenli bir aile olan Küçük ailesi, İstanbul’da fason üretimi yaparak tekstil sektöründe iş yapmaktaydı. LC Waikiki de yapılan araştırmalar sonucunda Türkiye’den fason ihraç etmek üzere girişimde bulundular. Dönemin en popüler Fransız markası olan LC Waikiki ile Küçük ailesi anlaşma yaptılar ve Türkiye’den Fransa’ya fason ihracatı başladı. Bir süre iki şirket arasındaki ilişki sadece üretim ihracatına dayalı bir şekilde devam etti. 1990 yılına gelindiğinde, LC Waikiki’nin Türkiye haklarını satın almak için görüşmelere başladı.

LC Waikiki’nin ürünlerinin kalitesine ve sektörün ihtiyacına karşılık verebileceğine inanan Küçük ailesi, Fransız şirkete yaptığı teklifin kabul edilmesinin ardından 1990 yılında 100 metrekarelik bir ofiste LC Waikiki’nin Türkiye pazarını kontrol etmeye başladı. Yıllar ilerledikçe Türkiye’de özellikle çocuk giyimde öncü isimlerden biri olmasına rağmen Fransa’da işler o kadar da iyi gitmedi. Vahap Küçük’e göre LC Waikiki’nin dar olan ürün yelpazesi, perakende satış sistemine ayak uyduramaması ve kendini çağın gerekliliklerine uygun bir şekilde yenileyememiş olması, Fransa’da finansal açıdan zor durumlar yaşamasının başlıca sebeplerindendi. Türkiye’de ise durum böyle değildi; her şey olması gerektiği gibiydi. LC Waikiki emin adımlarla ilerliyordu. İki ülkedeki bu zıt finansal durum, Küçük ailesi ile Fransız şirketini karşı karşıya getirdi. 1997 yılına gelindiğinde Fransızların kendileri için bir umut görememiş olmasından dolayı markanın tüm haklarını Küçük ailesine devretti.

LC Waikiki artık tamamen Türk markasıydı. Bu da LC Waikiki’nin büyümesindeki tüm engellerin ortadan kalkması demekti. Küçük ailesi riskli bir karar alarak üretim ve pazarlamayı ayırdı. Bayilere kendi ürünlerini vererek pazarda kendine yer bulmaya çalışan LC Waikiki, 2001 yılında yaşanan kriz sonucunda satış yaptıkları 700 bayi birdenbire 50 bayiye kadar düştü. Bu ciddi küçülme, LC Waikiki için ilk başta yıkım niteliğinde olsa da önlerine bambaşka ve yapmaları gereken bir fırsatı ortaya çıkardı: perakende satış. Bayilik sistemi LC Waikiki için kelimenin tam anlamıyla engeldi. Bayilerde bulunan onlarca marka ürünün arasında satılmayı bekleyen LC Waikiki ürünleri yerine perakende satışa geçerek kendi mağazalarında kendi markalarını satmak, büyük bir krizin sonucunda fırsat olarak karşılarına çıkmıştı.

Bunun üzerine LC Waikiki perakende satış modelini tam anlamıyla benimseyerek modern mağaza sayılarını artırmaya başladı. Yıllar içerisinde Türkiye’de adından oldukça söz ettiren, sektörün en iyi markalarından biri olan LC Waikiki, 2009 yılına gelindiğinde ilk yurt dışı mağazasını Romanya’da açtı. Daha sonra hızlı bir şekilde Avrupa’da mağaza açmaya devam etti; günümüzde Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna, Bulgaristan, Fas, Gürcistan, Irak, İran, Kazakistan, Kosova, Mısır, Makedonya, Polonya, Rusya, Romanya, Suudi Arabistan, Ukrayna başta olmak üzere 46 ülkede 900’ü aşkın mağazası bulunmaktadır. 2012’de açıklanan rakamlara göre 3 milyar 491 milyon 371 bin 274 lira gelir elde ettiler. Adamlar kuruşuna varasıya açıklamışlar gelirlerini, helal olsun. 😊

Şu anda LC Waikiki’nin %49 hissesi Küçük Ailesi’nde, %36 hissesi Dizdar Ailesi’nde, %7’si Kısacık Ailesi’nde, %6’sı ilk kuruculardan Fransız Amouyal Ailesi’nde, %0,04’ü Yalçın Çağlar’da ve %0,01’i de Muzaffer Mustafa İşcan’da bulunmaktadır.

LC Waikiki Şikayetleri  

Ülkemizde de en çok tercih edilen giyim mağazalarından biri olan LC Waikiki şikayetlerini sizler için araştırdık.

LC Waikiki Olumsuz Yorumları

“LCW internet mağazasından aldım. Mor kazak yırtık geldi ya sizin kalite kontrol diyen bir şey yok mu? O kadar bekliyoruz gelen ürün yırtık. Sonuna kadar şikayetçiyim. Şimdi bunu kargo ver iade bekle bir ton iş! Online alışveriş bu kadar zor olmamalı. Aklınız imanınız para kazanmak olmuş.”

İnternetten alışveriş yapmayı çok seven biri olarak, kıyafet alışverişi konusunda internete güvenmediğimi söyleyeyim önce. Bence kıyafet alırken imkan varsa mağazaya gidip satın alacağınız ürünü kontrol etmekte fayda var. Yoksa sizin de dediğiniz gibi, kusurlu ürünlerde en çok mağdur olan yine biz müşteriler oluyoruz.

“07.11.2018 yılında aldığım 2’li pijama takımının birinin paçası kısa diğerinin uzun geldi. Arada 3-4 cm ‘lik fark var. Bebeğime giydireceğim için yıkadım. Yıkadıktan sonra fark ettim. Müşteri hizmetlerini aradığımda yıkanmış olduğu için hiçbir şey yapılamaz denildi. Ortada bu kadar belirgin defo varken müşteri memnuniyeti hiç yok.”

Defolu ürünle karşılaşmanız halinde hukuki olarak 14 gün içerisinde iade etme hakkınız var. Tek yapmanız gereken faturanızla birlikte mağazaya gidip iade talebinde bulunmak.

“LCW’ den 12 ve 14 Temmuz 2019 tarihlerinde t-shirt ve şort aldım. Ürünlerden memnun kalmadığım İçin ürünleri iade etmek istedim. Müşteri temsilcisini aradım ne kadar süreyle iade edebiliyoruz diye sorduğumda müşteri temsilcisi “internet alışverişlerinde 2 yıl iade süresi var” dedi. Daha sonra 15 Kasım 2019 tarihi itibariyle ürünü iade etmek istedim müşteri temsilcisini tekrar aradım, müşteri temsilcisi “iade süresi 120 gündür, ürün 120 günü geçmiş iade edemezsiniz” dedi ve ürünü iade edemedim. Ben ürünü aldığımda LCW de iade süresi 2 yıldı fakat sonra 120 güne düşmüş bu konu hakkında hiçbir şekilde tarafıma mail ya da mesaj yoluyla bilgilendirme yapılmadığı için ürünümü iade edemiyorum. Sonuç olarak ürünü aldığımda ürünün 2 yıl iade süresi olduğu için o anki iade sürecinin geçerli olmasını, ürünümün iadesinin kabulümü talep ediyorum.”

Burada ilk görüştüğünüz müşteri temsilcisiyle bir iletişim sıkıntısı olmuş. LC Waikiki, kanunen 14 gün iade hakkına sahip olan müşterilerine ekstradan 120 gün iade hakkı tanımakta. Sizin iade hakkınız 12 – 14 Kasım 2019 tarihinde sonlanmış ne yazık ki.

“11/11/2019 tarihinde LCW firmasından Rakle marka bardaklar sipariş ettim. Aras Kargo ile gelen bardaklardan 3 tanesi kırık çıktı. Konuyla ilgili görüştüğüm LCW müşteri temsilcisi bana Aras Kargo şubesiyle görüşmemi iade talep formu doldurup hepsini iade etmemi söyledi fakat ben tamamını iade etmek değil kırılan bardaklarımın yerine yenisinin gönderilmesini istiyorum. Ayrıca kargo şubesi telefonu açmıyor.”

Kargoların en çok dikkat etmesi gereken şey bu. Satın aldığımız ürünler böyle kargo ihmali yüzünden kırılarak gelebiliyor bu durumda hem müşteri hem de satıcı firma zor durumda kalıyor. Aras Kargo’nun ilgili şubelerine gidip durumu açıklamanızda fayda var. LC Waikiki’nin iade talebi gerçekleştirmeniz doğrultusunda sizi yönlendirmesi de hoş bir tavır olmuş doğrusu. 😊


LC Waikiki Olumlu Yorumları

“Bebek kıyafetleri konusunda birçok alternatif marka üretmek mümkün. Bu anlamda çok fazla marka var ama hepimizin de bildiği gibi çocuk ya da bebek kıyafetleri büyükler için olan kıyafetlerden çok daha pahalı oluyor çoğu markada. Bu anlamda bence en makul ve de kalite olarak d karşılığını fazlasıyla veren bir marka”

Dediğiniz gibi çok uzun zamandır en çok da bebek giyimde LCW öncü bir marka durumunda. Umuyoruz bu kalitelerini hiç bozmadan, sağlıklı ve kaliteli ürünlerle piyasada kalmaya devam edebilirler. 😊

“Eskiden sadece LCW de kıyafet almak için giderdik şimdi ise durum değişti artık nevresim, pike, battaniye ne varsa almak için uğrar olduk gecen seneden beri var olan koleksiyonunu gitgide geliştirdi arada bakıyorum bende çok güzel şeyler var bu nevresim takımını da geçen seneden kalan indirimli ürünler arasında buldum ve aldım… Eğer varsa mutlaka bakabilirsiniz Yeni ürünleri de şahane.”

Evet ev tekstil ürünleri konusunda da LCW oldukça başarılı gözüküyor. İlk etapta (diğer bilindik alternatiflerinden dolayı) ev tekstil ürünleri konusunda LCW’ye şüpheyle yaklaşılsa da bir şans vermek gerekiyor.

“Hemen her yerde büyük büyük mağazalarda herkesin mutlaka bir kez uğramış olduğu bir yer LCW ve her bütçeye hitap ettiği içinde ekstra seviliyor bence ben özellikle kot pantolonlarını çok seviyorum ve beğendiğim seri oldu mu inanın birden fazla aynı modelden de aldığım oluyor.”

Türkiye çapında yüzlerce mağazası var, hemen herkes alışveriş yapmıştır ya da alışveriş yapmak için girmiştir ancak artık fiyat/kalite olarak LCW için çok da iyi yorumlar yapamayacağım. Eskiden sizin de dediğiniz gibi, kaliteli ürünleri çok cazip fiyatlara alıp kullanabiliyorduk ancak son zamanlarda durum biraz değişti. Bence. 😊

LC Waikiki’den Ürün Satın Alınır mı?

Çok uzun yıllardır hem hesaplı hem de kaliteli ürün satan LC Waikiki müşterilerini memnun etmeyi başarmıştır. Ancak özellikle son dönemde (ki bu şahsi tecrübelerime dayanan bir yorumdur😊) ürün kalitesinde düşüş yaşanırken fiyatlarda da artış olduğunu söyleyebilirim. Yani iyice emin olmadan, ürünlerin kalitesini mağazada kontrol etmeden alışveriş yapmanızı tavsiye etmem.

LC Waikiki Fiyatları

LC Waikiki’nin internet sitesinden kadın, erkek, kız ve erkek çocuk ve ev tekstili kategorisindeki en çok satan ürünleri sizler için derledik. Bu fiyatların ve ürünlerin dönemden döneme değişiklik gösterebileceğini hatırlatalım. 2019 kış aylarında en çok satan ürünler ve fiyatları şu şekilde:

  • Kadın

Yazı Baskılı Sweatshirt: 34,99 TL

Kapüşonlu Düz Sweatshirt: 59,99 TL

Çiçek Desenli Kemerli Pileli Elbise: 149,99 TL

Kapüşonlu Düz Tonik: 49,99 TL

Kol Detaylı Düz Tunik: 59,99 TL

Uzun Tayt: 39,99 TL

Desenli Pamuklu Hamile Pijama Takımı: 79,99 TL

Baykuş Desenli Baskılı Pijama Takımı: 59,99 TL

Çiçek Desenli Elbise: 89,99 TL

Yarım Balıkçı Yaka Triko Kazak: 59,99 TL

Çiçek Desenli Yaka Detaylı Krep Bluz: 59,99 TL

Düğme Detaylı Uzun Ekose Etek: 69,99 TL

Yüksek Bel Jean Pantolon: 89,99 TL

Skinny Pantolon: 39,99 TL

Kaz Ayağı Desenli Esnek Etek: 59,99 TL

  • Erkek

V Yaka Basic Triko Kazak: 44,99 TL

Slim Fit Gömlek Yaka Kalın Triko Hırka: 89,99 TL

Slim Fit Bisiklet Yaka İnce Triko Kazak: 49,99 TL

Rahat Kalıp Basic Sweatshirt: 49,99 TL

760 Skinny Fit Jean Pantolon: 79,99 TL

779 Regular Fit Jean Pantolon: 79,99 TL

Kapüşonlu Baskılı Sweatshirt: 79,99 TL

Slim Fit Uzun Kollu Oxford Gömlek: 59,99 TL

Kapüşonlu Kalın Kaşe Kaban: 209,99 TL

Kapüşonlu Deri Görünümlü İnce Mont: 169,99 TL

Slim Fit Armürlü Pantolon: 79,99 TL

Slim Fit Bisiklet Yaka Desenli İnce Triko Kazak: 59,99 TL

Rahat Kalıp Dik Yaka Basic Hırka: 69,99 TL

NASA Baskılı Slim Fit Jogger Eşofman Alt: 89,99 TL

Triko Bere: 16,99 TL

Erkek Dar Kalıp Gabardin Chino Pantolon: 69,99 TL

  • Kız Çocuk

Kız Çocuk Çift Yönlü Payetli Sweatshirt: 59,99 TL

Kız Çocuk Elsa Baskılı Pamuklu Tişört: 24,99 TL

Kız Çocuk Frozen Baskılı Tayt: 39,99 TL

Kız Çocuk Dantelli Tütü Elbise: 129,99 TL

Kız Çocuk Çiçek Nakışlı Tüllü Elbise: 34,99 TL

Kız Çocuk Frozen Baskılı Pamuklu Atlet: 26,99 TL

Kız Çocuk Fırfırlı Tül Etek: 39,99 TL

Kız Çocuk Kadife Elbise: 79,99 TL

Kız Çocuk Jogger Eşofman Altı: 29,99 TL

Kız Çocuk Niloya Baskılı Sırt Çantası: 49,99 TL

Kız Çocuk Uzun Kadife Tayt: 35,99 TL

Kız Çocuk Triko Bere: 29,99 TL

Kız Çocuk Kalın Kapüşonlu Kaban: 199,99 TL

Kız Çocuk Skinny Kadife Pantolon: 59,99 TL

Kız Çocuk Desenli Külotlu Çorap: 14,99 TL

  • Erkek Çocuk

Erkek Çocuk Uzun Kollu Gömlek ve Kravat: 54,99 TL

Erkek Çocuk Jogger Eşofman Altı: 35,99 TL

Erkek Çocuk Slim Fit Kadife Pantolon: 59,99 TL

Erkek Çocuk Esnek Dar Jean Pantolon: 69,99 TL

Erkek Çocuk Eşofman Altı: 32,99 TL

Erkek Çocuk V Yaka İnce Triko Kazak: 35,99 TL

Erkek Çocuk Uzun Kollu Basic Tişört: 26,99 TL

Erkek Çocuk Spiderman Baskılı Pamuklu Pijama Takımı: 54,99 TL

Erkek Çocuk Kapüşonlu Şişme Mont: 149,99 TL

Erkek Çocuk Kapüşonlu Ekose Gömlek: 59,99 TL

Erkek Çocuk Çift Taraflı Kalın Kaban: 179,99 TL

Erkek Çocuk Jean Jogger Pantolon: 69,99 TL

Erkek Çocuk Skinny Jean Pantolon: 49,99 TL

Erkek Çocuk Slim Fit Kadife Pantolon: 59,99 TL

  • Kız Bebek

Kız Bebek Tül Elbise: 29,99 TL

Kız Bebek Yazı Baskılı Pamuklu Tişört: 19,99 TL

Kız Bebek Desenli Pantolon 29,99 TL

Kız Bebek Mont: 149,99 TL

Kız Bebek Desenli Twill Elbise: 49,99 TL

Kız Bebek Çıtçıtlı Body ve Etek: 49,99 TL

Kız Bebek Gabardin Şort: 40,99 TL

Kız Bebek Ekoseli Flanel Gömlek: 35,99 TL

Kız Bebek Pamuklu Tayt: 15,99 TL

Yenidoğan Minnie Mouse Desenli Takım Üçlü: 49,99 TL

Kız Bebek Maşa ve Koca Ayı Takım İkili: 53,99 TL

Kız Bebek Triko Kazak: 39,99 TL

Kız Bebek Tayt İkili: 30,99 TL

Kız Bebek Desenli Tulum: 32,99 TL

Kız Bebek Skinny Fit Jean Pantolon: 49,99 TL

Kız Bebek Kapüşonlu Fermuarlı Mont: 99,99 TL

  • Erkek Bebek

Erkek Bebek Triko Kazak: 39,99 TL

Erkek Bebek Desenli Triko Pantolon: 29,99 TL

Erkek Bebek Gabardin Pantolon: 44,99 TL

Erkek Bebek Baskılı Sweatshirt: 35,99 TL

Erkek Bebek Baskılı Tişört ve Pantolon: 44,99 TL

Erkek Bebek Kapüşonlu Fermuarlı Sweatshirt: 39,99 TL

Erkek Bebek Slim Fit Kadife Pantolon: 44,99 TL

Erkek Bebek Fermuarlı Kaban: 119,99 TL

Erkek Bebek Jogger Pantolon: 39,99 TL

Erkek Bebek Pantolon: 44,99 TL

Erkek Bebek Jean Pantolon: 54,99 TL

Erkek Bebek İnce Triko Kazak: 29,99 TL

Erkek Bebek Desenli Tulum: 32,99 TL

Erkek Bebek Kamuflaj Desenli Mont: 129,99 TL

Erkek Bebek V Yaka Triko Yelek: 29,99 TL

Erkek Bebek Kadife Ceket: 89,99 TL

Erkek Bebek Eşofman Altı İkili: 35,99 TL

  • Ev Tekstili

Arabalar Lisanslı Nevresim Takımı: 159,99 TL

Mikrofiber Bebek Yastığı: 29,99 TL

İkili Yastık Kılıfı: 29,99 TL

Minnie Mouse Lisanslı Kurulama Bezi: 26,99 TL

Kız Çocuk Kapüşonlu Bornoz: 89,99 TL

Yüz Havlusu: 14,99 TL

Baskılı Masa Örtüsü: 64,99 TL

Baskılı Şönil Kırlent: 39,99 TL

Tek Kişilik Yazlık Yorgan: 69,99 TL

Çift Kişilik Nevresim Seti: 129,99 TL

Erkek Çocuk Desenli Battaniye: 79,99 TL

Erkek Bornoz: 99,99 TL

Desenli İnce Halı: 39,99 TL

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumlari.net sitesine katkıda bulunmak için lütfen ulaşın.