Yorumları

Mavi Yorumları – Çok Mu Rüküş

29.11.2019
234
Mavi Yorumları – Çok Mu Rüküş

Özellikle Jean kot pantolonlarıyla tanınan Mavi, 1991 yılında Sait Akarlılar tarafından İstanbul’da kuruldu. Sait Akarlılar 51 yaşındayken tekstil sektöründeki 37 yıllık tecrübesine güvenerek Mavi markasını kurdu. “Bu yola başlarken 100 yıllık Jean şirketlerini örnek aldık, nesiller boyu aktarılabilecek bir şirket olmayı hedefledik.” sözleriyle de tecrübesine güvenerek ne kadar doğru bir karar verdiğini bugün Mavi’nin 50 ülkede 300’den fazla şubesinin olmasından anlayabiliriz. Mavi için önemli kilometre taşlarını yıl yıl inceleyelim.

 • 1993

Kendinden emin ve sağlam adımlar atan Mavi, 1993 yılına gelindiğinde Galleria ve Akmerkez mağazaları ile perakendeciliğe giriş yaptı.

 • 1996

Çok kısa bir süre sonra, 1996 yılında Türkiye pazarında liderliği elinde bulunduruyordu. Aynı yıl ABD, Almanya ve Kanada ülkeleri de Mavi ile tanıştı. Bir yıl sonra Jean sektörüne yeni bir soluk getiren Grevv modelini tanıttı.

 • 1998

1998 yılında Molly modeliyle Kuzey Amerika’da fark yaratan Perfect Fit kavramıyla adından söz ettirdi. İndigo modelleriyle kadınsı vücut hatlarını daha da güzel gösteren kalıplarla Kuzey Amerika’nın bir numarası oldu. “Çok ileri gittik” reklam kampanyasıyla gündeme oturan Mavi, haksız da sayılmaz. 😊

 • 1999

ABD’de Bloomingdales ve Nordstrom’da, Almanya’da Peek&Cloppenburg’ta satılmaya başlandı. Mavi ürünleri girdiği her ülkede çok seviliyordu; Chelsea Clinton, Cher ve MTV DJ’leri Mavi Jeanleri ile poz veriyordu. Türkiye’de yine oldukça ses getirecek bir reklam kampanyasına Cem Yılmaz ile birlikte imza attılar. Sanata ve eğlenceye değer verdiklerini göstermek amacıyla Mavi Müzik Geceleri’ni başlattılar.

 • 2001

Kanada ve ABD’de reklam kampanyası başlatarak bu alanda ilk Türk markası olmayı başardı. Mavi Jeans, Times Square meydanında boy gösteriyordu. Bu yıl ilk defa yıllık cirosu 100 milyon TL’ye ulaştı.

 • 2002

Dünyaca ünlü Time dergisinde kendine özel bir yer bulan Mavi, yine Türkiye’den dünyaya açılan ilk marka olarak tanıtılıyordu.

 • 2003

Avrupa’nın en hatrı sayılır moda fuarı olan Bread & Butter’a kabul edildi. Bu gelişme de Türk markaları açısından bir ilkti.

 • 2004

Cosmogirl okurları tarafından ABD’nin en seksi Jean markası seçildi. İstanbul Tişörtleri koleksiyonunu yarattı ve bu koleksiyon satış rekorları kırdı.

 • 2005

Mavi hem Türkiye’de hem de yurtdışında başarılı bir şekilde yükselmeye devam ediyordu. Skinny Jean modeli ABD, Avustralya ve Kanada’da satış rekorları kırdı.

 • 2006

Mavi, 15 yılını doldurmuştu. Bu yıl Time dergisi tarafından dünyanın en iyi 16 Jean markası arasında gösterildi. Ayrıca Mavi 2006 yılında yeni bir koleksiyona imza attı: organik Jean. Bu koleksiyonu Ege’de yetiştirilen pamuklarla üretiyorlardı. Mavi, Organik Jean koleksiyonunun öncüsü haline geldi.

 • 2007

Ernst & Young’ın düzenlediği Yılın Girişimcisi yarışmasında birincilikle Türkiye’yi temsil etti.

 • 2008

“Taze Geldi” uygulamasına imza atarak mağazalara yeni ürünlerin ulaştırılmasını hızlandırdı. Bu yıl, Mavi Jeans’ten Mavi’ye geçiş süreci başlatıldı. Artık sadece Jean değil diğer tekstil ürünlerine de imza atacaktı.

 • 2009

Burası İstanbul adını verdiği kampanya sayesinde İstanbul temalı ikinci çalışmasını gerçekleştirdi.

 • 2010

Herkesin diline dolanan “Vay, vay, vay…” tepkisiyle Kıvanç Tatlıtuğ’un reklam yüzü olduğu “Çok mu Çok Oluyoruz” reklam kampanyasına imza atıldı. Aynı zamanda Berlin’de Mercedes – Benz Fashion Week’te defile yapan ilk Türk markası oldu. Bu yıl 5 milyondan fazla Jean satıldı.

 • 2011

Fotobiyografi kitabıyla 20. Yaşını kutladı. Tüm mağazalarını yenileyerek daha modern bir görünüm kazanıldı. Beyoğlu’nda üçüncü mağazasını açan ilk marka olurken, aynı zamanda Mavi’nin 100. Perakende mağazasıydı.

 • 2012

Dünyaca ünlü model Adriana Lima Mavi’nin marka yüzü oldu. Sportswear dergisince Almanya’nın en iyi Jean markası seçildi. Yıllık cirosu 500 milyonu geçmişti.

 • 2013

Mavi mağazalarında artık güzellik ürünleri de yer almaya başladı. İlk kez bu yıl mavi.com’u açarak online alışveriş sistemini hayata geçirdi. Bu yılki marka yüzleriyse Barbara Palvin’di. Mavi’ye bak, bir yıl Adriana, diğer yıl Barbara… 😊

 • 2014

Türkiye’nin en güzel oyuncularından Serenay Sarıkaya yeni marka yüzü oldu. 200. Perakende mağazasını açtı. Bu yıl hayata geçirdiği İndigo Turtles kamplarıyla on binlerce karetta karetta cinsi kaplumbağayı kurtardı.

 • 2015

Serenay Sarıkaya’nın yanına ülkenin en yakışıklı isimlerinden birisi olan Kerem Bürsin katıldı. “Çok mu Çok Mavi’yiz” ve “Çok mu Çok Modayız” kampanyalarıyla özellikle genç kesime hitap etmeyi başardı. Yıl boyunca yedi milyondan fazla Jean satışı gerçekleştirildi.

 • 2017

Kıvanç Tatlıtuğ ile anlaşma sağlayan Mavi, yeni reklam filmleriyle gündemde kalmaya devam etti. 15 Haziran günü halka açıldı ve borsada işlem görmeye başladı. Mavi’nin izlemiş olduğu büyüme stratejisi Harvard Business School’da ders konusu oldu.

 • 2018

Serenay Sarıkaya ile işbirliği yaparak Serenay X Mavi Icon koleksiyonu hayata geçirildi.

Mavi Şikayetleri

ŞikayetVar.com sitesinden derlediğimiz Mavi kullanıcı şikayetlerine göre en çok iade ve değişim talebinde sıkıntılar yaşanmış.


Mavi Olumsuz Yorumları

“Mavi’den aldığım pantolonum kısa bir süre giymeme rağmen arası patlamaya başladı. Uzun yıllar Mavi giyiyorum, başka hiçbir marka giymiyorum pantolonda ama son zamanlarda çok sıkıntı olmaya başladı bu durum. Mağduriyetin giderilmesini talep ediyorum.”

Uzun zamandır Mavi’den alışveriş yapan birisi olarak böyle bir mağduriyetle karşılaşmanıza üzüldüm. Mavi kalitesine güvenerek alışveriş yapan müşterilerin kaliteli hizmet konusunda tatmin olabilmeleri gerek. Hem fiyatları da (kaliteleri öne sürülerek) piyasanın üstünde.

“Üsküdar’da cadde üstündeki bir mağazadan satın aldığım ürünü, ertesi gün iade ettim. Para kartıyla alışveriş yaptığından iade süresi 3 iş günü olarak belirtildi. Aradan bir hafta geçmesine rağmen iade yapılmadı. Müşteri hizmetlerinin açıklaması; bazı mağazaları kurumsalmış bazıları bayi, bayi olanlar da geri ödeme bir ay dahi sürebiliyormuş. Yani bayi parayı bir ay kullanıyor. Biz hangisinin bayi hangisinin kurumsal olduğunu nereden bileceğiz? Bayi genel şartlara uymak zorunda değil mi?”

Hangisinin bayi hangisinin mağaza olduğunu bilmek müşterinin sorumluluğunda olmamalı. Mavi böyle bir bahane öne sürerek iade konusunda müşteriyi yıpratma yoluna gitmeyi seçmektedir. Yıllarca müşterilerini kaliteli ürünleriyle memnun etmek için gayret eden Mavi bu tarz hareketlerle neyi amaçlamaktadır? 😊

“2-3 ay önce müşteri temsilcisi tarafından asla solma yapmaz, renk atmaz hakiki deridir, rahatlıkla kullanabilirsiniz diye satılan cüzdanım şu an bu halde renk diye bir şey kalmadı resmen. Mağazaya gittiğimde biz bir şey yapamayız cüzdanlarda, aksesuarlarda değişim iade yapılmıyor, beklerseniz mağaza müdürünün inisiyatifine bağlı bir şey yapabilir deniliyor. Müşteri hizmetlerini arıyorum bir şey yapamayız diyor. Ürünün arkasında sadece satana kadar duruluyor, satış sonrası ilgi, alaka, hizmet sıfır.”

Mavi.com adresinde yapılan açıklamayı sizlere direkt olarak aktarıyoruz: “Hijyen koşulları gereği iç giyim ürünlerinde iade kabul edilmez. Aynı sebeplerden dolayı, orijinal koruma bandı çıkarılmış ya da zarar görmüş bikini altı ve mayolarda ürün değişimi ve iade yapılmamaktadır. Kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin iade edilebilmesi için ambalajının açılmamış, bozulmamış ve ürünlerin kullanılmamış olması gerekmektedir. Kitap ürünlerinin değişim ve iadesi yapılmamaktadır.”

“Geçen hafta Mavi’den mont, kazak, gömlek, pantolon gibi 600 TL’lik ürünler aldım. Bu hafta da mağazaya gidip bir kere bile giymediğim montu iade etmek istediğimi söyledim. Cevap şu şekilde; aldığınız mağazaya gitmeniz gerekiyor. Aynı gün aldığım mağazaya gittim iade alamayız, aynı tutar kadar değişim yapabilirsiniz sadece! En küçük butiklerde bile iade alınıyorken Mavi’nin bunu yapması beni çok şaşırttı. Neden iade edilmiyor? Tüketici Mahkemesi’ne mi gitmem gerekiyor. Hiç yakışmadı Mavi’ye bir daha tercih edeceğimi zannetmiyorum.”

Mavi’nin vaadine göre, kullanılmamış olması şartıyla ürüne ait tüm aksesuarları ve iade formunu eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra 30 gün içerisinde iade edebilirsiniz. İade sonucunda aynı fiyatlı ya da aradaki fiyat farkını ödeyerek farklı bir ürünle değiştirebileceğiniz gibi ürün bedelinin karşılığı olan Mavi hediye kartını Mavi mağazalarında kullanabilirsiniz.

Mavi Olumlu Yorumları

“Mavi’den gelen mesajda belirli mağazalarda %50’ye varan indirimler olduğu yazıyordu. Ben de tam bu indirimleri bekliyordum açıkçası. Hemen gittim ve birkaç parça alışveriş yaptım. Mavi ürünleri normalde pahalı ama böyle indirimleri yakalayınca çok keyifli oluyor.”

%50’ye varan indirimlerde acaba %50 indirim var mıydı? Hep %10 – 15 civarındadır kesin. 😊 Ah, ah bunlar hep kapitalizmin oyunl… neyse. 😊 İyi günlerde giyiniz sayın bilinçli tüketici. 😊

“Ben Mavi’den sadece kot pantolon alanlardan değilim bence tişörtleri ve diğer ürünleri de oldukça başarılı ve en az kot pantolonları kadar kaliteli. En azından bir şans vermenizi tavsiye ediyorum Mavi’ye. Biraz pahalı ama verdiğiniz paraya değiyor inanın.”

Evet Mavi Jean pantolonlarıyla ünlendi belki ama dediğiniz gibi diğer ürünleri de çok kaliteli. En son mağaza mağaza aramış olduğum kapüşonlu hırkayı Mavi’de bulmanın sevinciyle buna bir kez daha ikna olmuştum. 😊

Mavi’den Ürün Satın Alınır mı?

Mavi ürünlerini uzun zamandır kullanan birisi olarak gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim. Ancak ufak bir tavsiyede bulunabilirim (bu biraz çağ dışı bir tavsiye gibi görünebilir 😊) eğer alışveriş yapacaksanız ve imkanınız varsa ürünü Mavi mağazalarından bizzat deneyerek almanız. Kıyafet alışverişinde çok titiz biri olduğum için internetten kıyafet alışverişine çok sıcak bakamıyorum henüz. 😊

Mavi Fiyatları

Mavi.com internet sitesinden erkek, kadın ve çocuk ürünlerinden bazılarını sizler için araştırdık. Binlerce ürüne ait fiyatları ve indirimleri mağazalardan ve internet sitesinden dönem dönem takip edebilirsiniz.

Erkek

 • Kapüşonlu Siyah Sweatshirt Rahat Kesim: 129,99 TL
 • Kareli Gömlek Normal Kesim: 169,99 TL
 • Dik Yaka Ceket Rahat Kesim: 299,99 TL
 • Blok Renkli Siyah Sweatshirt Rahat Kesim: 129,99 TL
 • İndigo Gömlek Normal Kesim: 149,99 TL
 • Normal Bel Geniş Klasik Kesim Jean: 199,99 TL
 • JAKE Normal Bel, Skinny: 269,99 TL
 • MARCUS Normal Bel, Dar Kesim: 179,99 TL
 • PIERRE Normal Bel, Dar Kesim: 229,99 TL

Kadın

 • TESS Yüksek Bel, Skinny Jean: 189,99 TL
 • SERENAY İkonik Yüksek Bel, Skinny: 199,99 TL
 • LILY Yüksek Bel: 189,99 TL
 • STAR İkonik Yüksek Bel, Mom Jeans: 189,99 TL
 • Tyra Jean Büstiyer Dar Kesim: 129,99 TL
 • Frida Jean Ceket Rahat Kesim: 199,99 TL
 • Eva Gold Icon Mavi Jean Tulum Normal Kesim: 299,99 TL
 • Kürk Siyah Parka Oversize: 349,99 TL
 • Kareli Blazer Normal Kesim: 199,99 TL
 • Queen of İstanbul Baskılı Tişört Rahat Kesim: 49,99 TL
 • Best Friends Baskılı Siyah Sweatshirt Oversize: 119,99 TL
 • Baby Baskılı Sweatshirt Oversize: 99,99 TL

Çocuk

 • Mavi Logo Lacivert Tişört: 49,99 TL
 • LARA Normal Bel, Skinny: 109,99 TL
 • Mavi Baskılı Sarı İstanbul Tişört: 45,99 TL
 • TOM Normal Bel, Süper Skinny: 109,99 TL
 • Batman Baskılı Beyaz Tişört Normal Kesim: 39,99 TL
 • Superman Baskılı Tişört Normal Kesim: 49,99 TL

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumlari.net sitesine katkıda bulunmak için lütfen ulaşın.