Yorumları

Evde Adım Adım Manikür Nasıl Yapılır?

20.03.2021
12
Evde Adım Adım Manikür Nasıl Yapılır?

Kadınlar için plajda, işte, alışverişte, denizde ya da her gün bakımlı tırnaklarla gezmek oldukça önemli bir durumdur. Bakımlı tırnaklar yani manikürlü tırnaklar, görünüm olarak ve aynı zamanda tırnak şekli için önemli bir detaydır. Çoğu zaman kuaförlerde vakit bulunamadığı takdirde de evde de manikür yapılmaktadır. Peki, evde manikür nasıl yapılır? Manikür yapımında nelere dikkat edilmelidir? Kadınların ilgisi olduğu tırnaklar için merak edilen manikür detaylarının  tamamına  yazımızda yer verilmiştir.

  1. Adım / Tırnak Şekline Nasıl Karar Verilir?

Manikür nasıl yapılır? Manikür yapımında ilk olarak ihtiyaç duyulan durum bir törpünün olmasıdır. Metal bir törpü tırnakların şekillendirilmesinde oldukça yardımcı olduğu için plastik bir törpüye göre daha çok tercih edilir. Manikür yapımına ilk olarak tırnakların şekillendirilmesi ile başlanır. Burada tırnağın hangi şekilde olacağına karar verilmesi gerekir. Örneğin tırnak, kare tırnak, oval tırnak, badem tırnak ya da kısa tırnak olmak üzere farklı şekillerde bulunur. Bu durum kişinin parmak yapısı ve aynı zamanda tırnağın hangi verilen şekil ile güzel duracağına göre değişkenlik göstermektedir. Manikür nasıl yapılır? Tırnağın hangi tırnak şekline sahip olacağına karar verildikten sonra o şekil için güzel bir törpüleme yapılması gerekir. Törpüleme işlemi metal törpü ile yapıldığı takdirde daha iyi sonuç verir. Fakat metal törpü olmadığı takdirde plastik törpüler de kullanılabilir. Ancak istenilen sonuç için bir süre uğraşılması gerekir. Her tırnak şekli için farklı hareketler ile törpü yapılması gerekir. Törpü içeriden dışarıya doğru eğimli hareketler ile yapıldığı takdirde istenen şekiller daha kolay bir şekilde verilir.

Manikür Nasıl Yapılır

  1. Adım / Tırnak Yüzeyinde Törpüleme İşlemi

Manikür nasıl yapılır? Manikür konusundan 2. adımda törpüleme işleminden sonra tırnak yüzeyinin törpülenmesi gerekir. İlk adımda tırnağı şekli için bir törpüleme işlemi yapılmıştır. 2. adımda ise tırnak yüzeyi törpülenmesi gerekir. Bu durum ise tırnağın yüzeyinde bulunan çıkıntıların giderilmesi amacıyla yapılır. Çıkıntılar giderildiği takdirde oje ya da tırnak üzerine süsleme daha kolay bir şekilde yapılır. Manikür nasıl yapılır?  Bu durum için metal törpüye gerek yoktur. Sünger törpü kullanılarak da oldukça basit bir şekilde yapılır.

Manikür Nasıl Yapılır

  1. Adım / Manikür Suyu Nasıl Hazırlanmalıdır?

Manikür nasıl yapılır? Manikürün üçüncü adımın da manikür suyu hazırlanması gerekmektedir. Bu durum ise oldukça basit ve pratik bir şekilde yapılır. Küçük bir kase içerisine manikür suyu, yani sıcak bir su eklenir. Suyun çok sıcak olmaması ve çokta soğuk olmaması önemlidir. Ilık bir su yeterli olur. Tercihen kişiler hazırlanan su içerisine limon damlattığı takdirde daha etkili bir sonuç elde eder. Manikür suyuna limon damlası ve lavanta yağı eklenildiği takdirde yumuşak bir kıvam oluşur. Bu su içerisinde eller bekletilir. Manikür nasıl yapılır? Ellerin bekleme süresi cilt yapısına göre değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple çoğu kişinin cilt yapısı çabuk yumuşama gösterdiği için 10-15 dakika beklemesi yeterli olur. Ancak çoğu cilt yapısında kuru cilt olduğu için bu süre 1 saatti bulur. Ancak eller üzerinde oluşan pütürleşmeler ya da yumuşamadan da maniküre hazır olduğunu anlaşılabilir. Manikür suyu hazırlayamayanlar için ise elleri uzunca bir süre köpüklü ve sıcak suda yıkamak da etkili olur. Ancak bu durum manikür suyunda bekletmek ile aynı sonucu vermeyecektir. Bu sebeple bir kase içerisine eklenen ılık su ve limon damlatılmasıyla kolay ve pratik bir şekilde hazırlanır. Manikürün pratik ve eğlenceli hale dönüşmesi için manikür suyu önemli bir aşamadır.

Manikür Nasıl Yapılır


  1. Adım / Tırnak Etleri Temizlenirken Nasıl Hareketler Yapılır?

Manikür nasıl yapılır? 4. adıma geldiğimizde tırnak etleri tamamen yumuşama göstermiş durumda olur. Aynı zamanda eller bakım yapmaya hazır duruma gelmiştir. Tırnak kenarlarında bulunan temizlenmesi gereken tırnak etleri geriye doğru itilir. Bu durum törpünün kenar kısmı kullanılarak yapılabilir. Fakat tırnak etlerini geriye doğru itmek içinde farklı bir manikür ürünü de yer alır. Çok sivri ise ete zarar verir. Bu sebeple kenarının kullanılması daha doğru olmaktadır. Manikür nasıl yapılır? 4. adımda tırnak etleri ileriye doğru itilip yumuşamadan sonra soyulan etlerde tırnak makası ile kesilir. Ancak etleri kesmek yerine kenarı ile itildiği takdirde daha sağlıklı olur. Böylelikle tırnak kenarlarında kanama olmaz. Özellikle hassas ciltli kişilerin dikkat emesi gerekir. Tırnak etine fazla bastırmadan yumuşak hareketlerle bir itme yapılır.

Manikür Nasıl Yapılır

  1. Adım / Tırnak Önü Etleri Nasıl Dikkatli Temizlenir?

Manikür nasıl yapılır? 5. adıma gelindiğinde tırnak önünde bulunan, çıkmış etler ya da kurumuş cilt derileri temizlenir. Tırnaklar, manikür suyundan sonra yumuşadığı için tırnak kenarlarındaki etler ya da tırnak önündeki kurumuş deriler kolay bir şekilde tırnak makası ile de temizlenebilir. Ya da bunun için ekstra olarak bulunan küçük makaslar da tercih edilmelidir. Ancak bu konuda evde manikür yapıldığı takdirde sağlıklı bir şekilde yapılması gerekir. Manikür nasıl yapılır? Önceden yapılmış bir manikür seti ile tekrardan manikür yapılması tırnak sağlığı için doğru değildir. Bu konuda dikkat edilmesi gerekir. Bir başkasının kullandığı tırnak setini kendi tırnağınıza kullanmaktan da kaçınmalısınız. Manikür yapılırken sağlığa önem vererek işlem uygulanmalıdır.

  1. Adım / Tırnak Yüzeyindeki Mikropları Oje İle Temizleme İşlemi

Manikür nasıl yapılır? Manikür işlemi 6. adıma gelindiğinde tamamen bitmeye yakın durumdadır. Bu aşamada el, krem ile yumuşatılır. Tırnak bazı kullanılarak tırnak üzerindeki mikroplar alınabilir. Bunun için özel olarak bulunan tırnak ojeleri yer alır. Bu ojeler tırnak üzerinde bulunan mikropları temizleyerek bir baz şeklindedir. Tırnakta parlak bir görünüm oluşturur. Manikür nasıl yapılır? 6. aşamasında yapılan mikrop temizleme işlemi hassas tırnaklar için daha da önemlidir. Sağlıksız tırnak yüzeyini süslemektense sağlıklı tırnak yüzeyi süslenir.

  1. Adım / Tırnak Yüzeyi Nasıl Süslenmelidir?

Manikür nasıl yapılır? Yedinci adım aşamasında tırnak süsleme ya da tırnak renklendirme aşamaları yapılır. Burada kişilerin tercihine göre ya da moda zevklerine göre herhangi bir oje kullanılarak tırnak süslenebilir. Tercihen french yapılır. Manikür nasıl yapılır? Tercihen sade bir oje sürülür. Ya da tercihen süsleme de yapılabilir. Yaz aylarında iseniz renkli ojeler manikürünüzü öne çıkarır. Kış aylarında ise daha mat ojeler tercih edilebilir.

  1. Adım / Parlatıcı Ve Yüzükler İle Manikürü Ön Plana Çıkarma Aşaması

Manikür nasıl yapılır? 8. adıma gelindiğinde burada tamamen manikür yapılmış tırnaklar ile son aşama olmaktadır. Son aşamada parlatıcı aşamasıdır. Kişiler  tırnaklarına  baz olarak mikrop temizleyici oje sürdükten sonra ardından kendi tercihlerine göre diğer renklendirme işlemi yapılır. Manikür nasıl yapılır? Tamamen güzel bir şekilde oje sürme yapıldıktan sonra üzerine parlatıcı geçildiğinde, tırnak parlayarak manikürlü ve sağlıklı bir şekilde görünür. Renklendirme aşamasında yalnızca french yapılıp üzerine parlatıcı sürüldüğünde de güzel bir görünüm sağlanmaktadır. İsterseniz eklem yüzükleri ile ya da güzel taşlı yüzükler ile manikürlü tırnaklarımıza ekstra bir güzellik sağlayabilirsiniz. Kuaföre gitmek yerine ya da kuaför sırası beklemek yerine evde kolay ve basit bir şekilde manikürünüzü bu şekilde yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumlari.net sitesine katkıda bulunmak için lütfen ulaşın.