Yorumları

Ellerde Bakım Kılavuzu Tırnak Bakımı

25.03.2021
16
Ellerde Bakım Kılavuzu Tırnak Bakımı

Bakımlı ve iyi görünen eller hem kadın hem erkeklerin en çok ilgilendiği kişisel bakım çeşitlerinden birisidir. Bakımlı ellerin sırrı tırnakların ve el bakımının düzenli ve sık sık yapılıyor olmasıdır. İyi görünen tırnaklar kişiyi bambaşka bir görünüme sokar.

Tırnak Bakımı Nedir?

Kişisel sağlık açısından bilindiği üzere hijyen çok önemlidir. Hijyen de öncelikle ellerin temizliğinden başlar. Gün içerisinde her işi ellerimizle yapıyor, her yere ellerimizle dokunuyoruz. Dolayısıyla gerek ellerimiz, gerekse tırnaklarımız gün boyu temiz ya da kirli her yer ile çokça temas ediyor ve üzerinde ya da tırnak aralarında birçok mikrop barınıyor. Evde temizlik yaparken kullanılan kimyasallar bile tırnak sağlığını olumsuz yönde etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Tırnakların kırılması ve ellerin sertleşerek cildin bozulması bir an önce önlem alınması gereken sorunlardandır. Tırnakların kırılması kalsiyum eksikliğinden kaynaklanabileceği gibi farklı sorunlardan da kaynaklanıyor olabilir. Tırnak bakımının düzenli yapılması hem tırnak hijyeni açısından hem el güzelliği açısından son derece önemlidir. İşte tırnak bakımı yapılırken dikkat edilmesi gerekenler;

Tırnak Bakımı

1-      Tırnak bakımı yaparken mutlaka törpü kullanın. Tırnaklar törpü ile şekillendirildiği zaman hem daha temiz oluyor hem de kırılmaya karşı direnç kazanıyor. Tırnaklar törpülenme sayesinde hasar görmez ve kırılmaz. Tırnak bakımı için tırnakları törpülemeye başlamadan önce eller ılık suda 15 dakika kadar bekletilmelidir. Sonrasında yumuşamış tırnaklara törpü yapıldığı zaman hem daha kolay törpü yapılacak hem de daha kolay şekil verilecektir.

Tırnak Bakımı

2-      Tırnakların temiz tutulmasına ekstra dikkat edilmelidir. Eller sık sık bol sabunlu su ile yıkanmalıdır. Tırnaklar uzatılıyor ise mutlaka içleri de tek tek temizlenmelidir. Unutulmamalıdır ki tırnakların içlerinde çok fazla mikrop ve bakteri barınır. Özellikle sabunlu suda tırnaklar bekletilerek sabunun tırnak içlerine iyice nüfuz etmesi sağlanmalıdır. Tırnak bakımı konusunda dikkat edilmesi gerekenlerden birisi de sürekli oje sürülmemesidir. Çünkü sürekli oje kullanımı sebebi ile tırnakların üst kısımlarında sararmalar oluşur. Bu sararmalar ojeden dolayı tırnakların oksijen almamasıyla ortaya çıkar. Dolayısıyla bunun önüne geçmek için tırnaklar 3 günden fazla oje ile tutulmamalıdır. Tırnak bakımı açısından oje asetonla silindikten sonra mutlaka bol su ve sabun ile eller yıkanarak nemlendirilmelidir.

Tırnak Bakımı

3-      Manikür tırnak bakımı için olmazsa olmaz. Tırnak diplerinde ve çevresinde katiküllerin sıklıkla temizlenmesi gerekir. Manikür makası ile yapılması gereken bu işlem bir güzellik uzmanı tarafından yapıldığı zaman daha sağlıklı olmaktadır. Tırnak manikürü güzellik salonunda yapılabilirken evde kendi kendine de yapılabilir. Tırnak bakımı yaparken maniküre başlanacağı zaman öncelikle eller 15 dakika kadar ılık su içerisinde bekletilerek tırnakların ve diplerinin yumuşaması sağlanır. Bu şekilde etler yumuşayacağı için katiküller daha kolay bir şekilde kesilebilir. Zaten ılık suda bekletildiği zaman tırnak etleri yumuşayacağı için manikür makası ile kesmek çok daha rahat olacaktır.

4-      Tırnak bakımı için manikür ile temizlendikten sonra çeşitli yöntemlerle güçlendirilmelidir. Evde yapılabilecek doğal tarifler ile tırnakların daha güçlendirilmesi mümkündür. 6 damla limon suyu ve 3 yemek kaşığı zeytinyağı karıştırılarak tırnaklar 15 dakika kadar bu karışım içerisinde bekletilir. Tırnaklar limon sayesinde güç kazanacaktır. Bu şekilde tırnak kırılmalarına da karşı önlem alınmış olacaktır. Zeytinyağı sayesinde de zedelenmeler onarılmış olacaktır. Zeytinyağının antioksidan özelliği sayesinde de tırnaklar beslenmiş olacaktır.


5-      Tırnak bakımı için bir yemek kaşığı karbonat ile 1 bardak su iyice karıştırılarak eller 15 dakika kadar bu su içerisinde bekletilmelidir. Bu sayede tırnaklar güçlendirilerek kırılmalara karşı daha sağlamlaşır. Karbonat tırnaklar için antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu şekilde tırnakları mikrop ve enfeksiyonlardan temizler ve mantar oluşumunu engeller. Tırnak bakımı amacı ile hem el hem ayak tırnakları için mutlaka haftada 3 defa uygulanması tavsiye edilir. Özellikle ayak mantarlarından muzdarip olanlar için mutlaka uygulanması gereklidir. Tırnakların kırılmaması ve daha sağlıklı bir görüntü için düzenli olarak uygulanmalıdır. Tırnak bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli şey devamlılıktır. Her hafta rutin bir şekilde tırnak bakımı yapılmalıdır.

Tırnak Bakımı

6-      Tırnak bakımında tırnak etlerinin güçlendirilmesi ve şeytantırnağı denilen deri kalkmalarını önlemek için evde besleyici tarifler uygulanabilir.  2 yemek kaşığı papatya suyu, 1 çay kaşığı badem yağı ve 1 yumurtanın sarısı bir kap içerisinde tamamen jel hale gelene kadar iyice karıştırılır. Temiz bir oje fırçası ya da başka bir fırça yardımı ile tırnaklara ve tırnak etlerine sürülür. Hem el hem de ayak tırnakları için uygulanmalıdır. Yarım saat boyunca beklendikten sonra soğuk su ile durulanmalıdır. Bu tarif günlük olarak uygulanmalıdır. Tırnakların güçlenmesini sağlarken tırnak diplerinin de sağlıklı ve canlı bir görünüme kavuşmasını sağlar. Günlük el bakımının bir parçası olarak mutlaka uygulanmalıdır.

7-      Nane ve papatya özellikle soğuk algınlıklarına iyi gelen özelliği ile bilinirken aynı zamanda tırnaklar için de çok faydalıdır. Tırnak bakımı için en iyi yöntemlerden biri ola papatyalı naneli karışım, tırnakların kırılmaya karşı daha dirençli olmasını sağlar. 2 yemek kaşığı papatya, 4 yaprak nane kaynamakta olan bir kap suyun içerisine eklenir. 30 dakika boyunca demlenmesi için beklenir. Sonrasında bu suyun içerisine 1 yemek kaşığı kadar zeytinyağı eklenir. Ayrıca 2 yemek kaşığı da un eklenerek kıvamlı hale getirilir. Bu karışım tırnaklara ve tırnak diplerine bolca sürülerek yarım saat kadar bekletilir. Sonrasında eller ılık su ile durulanır. Tırnak bakımı konusunda önemli olan güçlü tırnaklar için mutlaka uygulanması gereken doğal bir yöntemdir. Aynı zamanda bu tarif haftada 3 kez uygulanmalıdır.

Tırnak Bakımı

8-      Çok fazla malzeme kullanmadan az ve öz malzeme ile de tırnak bakımı yapak mümkündür. Buna göre sadece diş macunu kullanarak hem tırnakların güçlenmesi sağlanırken hem de tırnaklar bembeyaz olur. Oje sebebi ile zaman içerisinde tırnaklarda sararma başlar. Kullanılmayan bir diş fırçasına az miktarda sürülecek diş macunu ile tüm tırnaklar nazik bir şekilde fırçalanır. Tırnaklar bu sayede güçlü bir form kazanırken aynı zamanda daha temiz ve parlak görünecektir. Düzenli kullanım halinde gözle görülür bir fark mutlaka görülecektir.

9-      Tırnak bakımı için fazla zamanım yok tek bir malzeme ile tırnak bakımı olmaz mı diyenler için de sadece limon ile de tırnak bakımı yapmak mümkün. Kullanılmış bir limon ile tırnaklar on dakika boyunca ovulduğu zaman büyük bir fayda sağlayacaktır. Özellikle limonun içerdiği antioksidan sayesinde tırnaklar canlılık kazanacaktır. Aynı zamanda mikrop ve bakteriler de öleceği için hijyen açısından da çok faydalıdır. Çok kısa bir sürede, vakit ayırmaya gerek olmadan ayak üzerinde bile kolaylıkla uygulanabilen bir tırnak bakımı işlemidir.

10-   Tırnak bakımı yapmanın bu şekilde birçok yolu vardır. Fakat bunların içerisinde dikkat edilmesi gereken şey ise ellerde herhangi bir cilt sorunu, egzama ya da başka herhangi bir hastalık varsa mutlaka dikkate alınmalıdır. Ellere yapılacak her türlü tırnak bakımı işlemi için bir uzmana danışıldıktan sonra uzman tavsiyesi ile işlem yapılmalıdır. Özellikle tırnak beyazlatma formülleri normal tırnak bakım ürünlerine göre daha güçlü formüllerdir. Bu sebeple tırnak bakımı egzama gibi cilt problemlerinde ilerlemeye sebep olmaması için uzman önerisine göre yapılmalıdır. Limon, sirke, oksijenli su, karbonat gibi malzemeler tırnakların beyazlamasını sağlar fakat el üzerinde yaralar a da farklı bir cilt problemi varsa o zaman kullanımı önerilmemektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumlari.net sitesine katkıda bulunmak için lütfen ulaşın.