Yorumları

Mezuniyet Makyajı | Mezuniyet Makyajı Nasıl Yapılır?

28.12.2020
26
Mezuniyet Makyajı | Mezuniyet Makyajı Nasıl Yapılır?

İnsan hayatının en önemli ve en unutulmaz anlarından birisi mezuniyet günleridir. Mezun olmanın heyecanının yanı sıra özellikle genç kızlar o gün kusursuz görünmek ister. Mükemmel bir cilt makyajı ile ışıl ışıl görmek,  göz makyajı ile dikkat çekmek ister. Peki, tüm püf noktalarıyla mezuniyet makyajı nasıl yapılır?

Mezuniyet Makyajı Nasıl Yapılır?

Kadınların önem verdiği organizasyonlardan olan mezuniyet gecelerinde havalı bir saç modelinden seçilen kıyafet stiline, giyilen ayakkabıdan yapılan makyaja kadar her şey kadın için önemlidir.  O gün kadın sıradan günler dışında dikkat çekici ve parlak bir makyaj yapmak ister, Peki mükemmel bir mezuniyet makyajı nasıl yapılır?  Makyajın önemli püf noktası kalıcı ve suya dayanıklı ürünler kullanılmasıdır.

Çünkü makyajın akmaması bütün gece aynı şekilde dayanıklı olarak kalması gerekir. Tüm suya dayanıklı makyaj malzemelerinin yanı sıra yine suya dayanıklı bir fondöten uygulaması ile ciltteki kızarıklık sivilce gibi problemler ve kusurlar kapatılır. Ancak kullanılacak fondöten çok ince yapılı olmalı. Çünkü kalın fondöten yüzde maske gibi durur ve çekilen fotoğraflara hoş bir şekilde yansımaz.  Cilt makyajında dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de fondötenin boyun bölgesi ile aynı renkte olmasıdır.

Aksi durumda cilt tonunun da tam bir bütünlük sağlanamaz. Göz altında problemler varsa bunun içinde mezuniyet makyajı yaparken cilt tonu ile aynı renkte bir kapatıcı kullanılabilir. Bu özel gecede tüm fotoğraflarda daha canlı görünebilmek için mezuniyet makyajı yaparken alıp kullanmak önemlidir. Yüzü şekillendirmek için kontör işleminden faydalanabilirsiniz.  Makyajı yaparken allık ve bronzerin tam olarak yayıldığından emin olmak gerekir allık ve bronzeri boyun bölgesine de uygulayarak renk eşitliği sağlamak mümkün.

Göz kapakları damarlı ise bu durumda kapatıcıyı göz kapakları üzerine de uygulamak gerekir. Giyilen kıyafet ile uyumlu tonlarda far kullanılmalı, göz şekli uygunsa eyeliner uygulaması gerçekleştirir yine göz şekli müsaitse zevke göre kuyruklu bir eyeliner sürülebilir. Akmayan gece boyu kirpiklerde kalacak bir maske uygulaması da mezuniyet makyajı için olmazsa olmazdır. Göz makyajını sade tutarak dudakları ön plana çıkartmak da mezuniyet makyajı için tercih edilen yöntemlerden biridir.

Daha etkili ve daha kalıcı dudaklar için kalem yardımı ile dudakların çevresi çizilerek belirginleştirilmesi sağlanır ve ardından iç kısımları yavaşça doldurulur. Ruj sürmekte zorlananlar için fırça ile sürmek daha kolay bir uygulama yöntemi olabilir. Ayrıca mezuniyet makyajı için tercih edilen renk açık ya da uçuk tonlu ruj olmalıdır.  Seçilen ruj rengi mezuniyet makyajını sade bir görünüme kavuştururken aynı zamanda tüm gece boyunca ruj tazeleme sorununu da ortadan kaldırır.

Mezuniyet Makyajı Hangi Günlerde Yapılır?

Mezuniyet makyajı özellikle mezuniyet gecelerinde yapılan makyaj türüdür. Mezuniyet döneminde diplomalarını alan gençler düzenlenen parti ya da kutlama ile heyecanlarını paylaşır. Bu kutlamalarda kadınlar yaptıkları makyaj ile dikkat çekmek ister. Tam da bu noktada makyaj önem kazanır. Mezuniyet makyajı hangi günlerde yapılır konusunda her makyajın yapılması gereken belli bir gün olduğu gibi mezuniyet makyajının da mezuniyet kutlamalarında yapılması gerekliliğini bilmek gerekir.

Mezuniyet Makyajı İpuçları

Mezuniyet törenleri yıllar boyu hatırlanan her resimlerine bakıldığında yeniden yeniden anılan özel günlerdir. Bundan dolayı mezuniyet balolarına çok daha fazla özen gösterilir, seçilen bir elbise ya da takılan bir aksesuar ne kadar önem taşıyorsa doğru makyaj da o kadar önemlidir ve dikkat edilmesi gereken konudur. Mezuniyet makyajı ipuçları açısından öncelikle son dönemlerin trentlerini yakalamak çok daha önem taşır. O sezonu etkisi altına alan göz makyajı, ışıltılı eyeliner kuyruklar, cesur rujlar ön plana çıkar. Mezuniyet makyajı kişinin yaşını ve tarzını ortaya koyan ve yansıtan özelliklere sahip olmalı.  Eğlenceli ve sıra dışı göz makyajları yanı sıra tektonik uygulamalardan makyaj için olmazsa olmazlardır. Ayrıca blok renkler ve metalik tonlarla yapılan göz makyajı bakışları üzerinize çekmeniz için yeterlidir. Işıltılı ve simli dudakların zemin hazırlayan lipglosslar ile göz alıcı bir görünüm elde edilirken highlighter ışıltısını da unutmamak gerekir.  En önemli ipucu ise doğallığı trendler ışığında kişiselleştirmektir.


Mezuniyet Makyajında Gerekli Makyaj Malzemeleri

Mezuniyet törenleri için hazırlanan makyaj için gerekli malzemeler tüm makyaj türleri için kullanılan malzemeleri ile aynıdır. Yani mezuniyet makyajında gerekli makyaj malzemeleri özel bir seçim değildir. Güzel bir makyaj güzel bir cilt bakımı ile başlar onun için nemlendirici ve makyaj bazı cildin pürüzsüz ve makyajın kalıcı olmasını sağlar. Ciltte bulunan kızarıklık ya da sivilce gibi kusurları kapatmak için o özel günde de tercih etmeniz gereken en önemli makyaj malzemelerinden biri de fondötendir.  Yüzde en dikkat çeken kaştır. Bu yüzden kaş fırçasından yardım alarak kaşa şekil verebilir kaş farı uygulayarak daha yoğun bir görünüm elde edilebilir. Maskara ile eyeliner ikilisi tüm makyajlar için malzeme olup gözlere çok daha farklı bir hava katar ve elbette her makyajla olduğu gibi mezuniyet günlerinin de olmazsa olmaz makyaj malzemesi ruj.  Tüm bunların yanı sıra makyaj süngerleri fırçalar, allıklar, highlighter,  far paleti ve makyaj temizleme mendili bulunması gereken makyaj malzemeleridir.

Abartılı Mezuniyet Makyajı

Yıllar sonra fotoğraflara bakıldığında tebessüm ile hatırlanan en özel günlerden birisi mezuniyet günleri Kıyafetten aksesuara makyajdan ayakkabıya kadar her şeyin gündür. Mezuniyet balosunda üzerine çekmek isteyen genç kızlar özellikle abartılı mezuniyet makyajı ile ön planda olmayı tercih eder. Oysa o en özel ve en heyecanlı günde abartıdan kaçılmalı. Çünkü balo abartı için uygun bir yer değildir ve dikkat çekici bir makyaj ile insanların bakışlarını üzerinde toplamakta mümkündür. Cilt makyajı abartıdan uzak doğal olmalı, döviz ve bu işlerde kullanılan uygulama sade ve kalıcı olarak tercih edilmeli. Kıyafete göre far seçimi yapılarak siyah tonlardan uzak durulmalı. Aynı şekilde kontür ve allık işlemlerini de abartmamak ve birbirine iyice karıştığından emin olmak gerekir.

Yüz Şekline Göre Mezuniyet Makyajı

Kusursuz makyaj için öncelikle yüz şekline uygun bir makyaj tercih edilmeli. Yüz şekline göre mezuniyet makyajı öncelikle yüz şeklinizi belirlemeniz gerekir, kare, yuvarlak, uzun, oval ya da kalp şeklinde yüzünüz hangi şekilde olursa olsun önemli olan doğru makyaj tercih yapmaktır.  Şekle göre kullanılan malzemeler belirlenir ve hangi yoğunlukta ve hangi renklerde makyaj malzemelerini kullanılacağı ortaya çıkar.

Mezuniyet Makyajı Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Mezuniyet dönemlerinde yapılan makyaj seçiminde öncelikle karakteri ortaya çıkaracak renkler tercih edilmeli. Her ne kadar eğlenceli ve gururlu bir gün yaşanacak olsa da arkadaşlardan ayrılmanı burukluğu içerisinde geçen bir baloda arkadaşlarım ile son kez görüşeceğini unutmamalısın. Bu güne hazırlanırken kendine en iyi şekilde ve en doğru şekilde yansıtacak karakterine akşam makyaj istediğini bulmalısın. Mezuniyet makyajı yapmadan önce bilmeniz gerekenler arasında önemli olan gün boyu kendinizi güvende hissedeceğiniz ve günün keyfini doyasıya çıkarabileceğiniz bir makyajın sizi desteklemesidir. Doğru makyaj ile gece boyu eğlenirken duygusal anlara da cesurca göğüs germek mümkündür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumlari.net sitesine katkıda bulunmak için lütfen ulaşın.