Yorumları

Netflix Dizi ve Filmlerin Reklamsız Hali

29.07.2019
225
Netflix Dizi ve Filmlerin Reklamsız Hali

Uykusuz gecelerimize eşlik eden, her türlü ruh halimize hitap edebilen Netflix, özellikle son yıllarda adından sıkça söz ettirmeye başladı. Öyle ki, dünya çapında 140 milyon aboneye hizmet verdiği iddia ediliyor. 21 yıl önce kurulan dizi – film yapımcılığı şirketi Netflix, zaman içerisinde gelişen teknolojiye ayak uydurarak kendini geliştirdi. İlk zamanlar sadece DVD kiralayarak ve satarak iş yapıyorlardı ancak bir yıl sonra sadece DVD kiralamaya odaklandı. Üstelik bu ilk akla gelen korsan DVD’ciler gibi köşe başlarında yapılan bir iş değildi. Kullanıcılara posta yoluyla DVD kiralanıyordu; ta ki İnternet hayatımıza iyice işleyene kadar. İnternetteki potansiyeli erkenden fark eden Netflix 2007’de internet üzerinden film izlenebilecek bir platform kurdu. Posta yoluyla DVD kiralamak yerine, bir internet bağlantısı yeterliydi film izlemek için. 2010 yılında Kanada’da açılan Netflix, zaman içinde sabırla büyümeye devam etti. İnternet üzerinden film izleyebilme özelliği insanların hoşuna gitmiş olmalı ki, yeni platformdaki macerasından sadece 9 sene sonra 190’dan fazla ülkede erişilebilir hale geldi. 2016 yılında, 8,8 milyar dolar gelir ve 13,6 milyar dolar toplam varlık rakamları dudak uçuklatan cinstendi.

Peki nasıl oldu da Netflix birdenbire böyle büyümeyi başardı? Elbette Netflix havayı çok güzel koklayarak tam zamanında internet platformuna atılarak sektöre öncülük eden şirketlerin başında gelmişti ama kullanıcıları kendisine çekmeyi başardığı asıl olay özgün içerikleriydi. Daha önce çekilmiş ve beğeni toplamış dizi ve filmleri izleme imkanı sunmanın dışında bize bambaşka bir seçenek daha sunuyordu: Netflix Orijinal İçerikleri.

İlk kez 2013 yılında House of Cards isimli Amerikan politikasını konu alan orijinal içeriğini kullanıcıların beğenisine sunan Netflix, yine ne kadar başarılı olacağını zaman içerisinde görecekti. (House of Cards için işler son sezonda pek iyi gitmedi, bu yüzden içimiz buruk…) House of Cards’ın bu kadar sevildiğini gören Netflix, gaza basmaya devam etti. 2016 yılında 126 tane orijinal içerik yayınladı ve hala da yayınlamaya devam ediyor.

Bazen bu kadar çok içerik olması insanın kafasını karıştırmıyor değil. “Şunu mu izlesem, buna mı başlasam, acaba bu nasıl” derken hiçbir şey izleyemediniz oldu mu? Eğer öyle olduysa, şunları izleyebilirsiniz. 😊

Amerika politikasını konu alan dizi Netflix’in ürettiği ilk orijinal içeriktir. Michael Dobbs’un aynı isimle yazdığı romandan ve 1990 yılında BBC’de yayınlanan mini diziden uyarlanmıştır. Dizi, karşımıza pragmatik bir politikacı çıkarır: Frank Underwood. Zaman zaman yüzünü direk kameraya yani seyirciye dönerek hitap etmektedir ki bu da izleyiciyi daha fazla odaklar. Pragmatist ve manipülatif tavırlarla politika yapan Frank, hayalini kurduğu dış işleri bakanlığına başka birinin atanmasıyla gözünü daha yukarı, en yukarı dikmiştir: ABD başkanlığına. Karakter olarak pek çok yönden birbirlerine benzeyen karısı Claire Underwood ile Amerikan politikasında oldukça etkin bir rol oynayan Underwood’lar, en yakın adamı Douglas Stamper ile birlikte türlü planlar yaparak diziyi çekici hale getirmişlerdir. Dizi hakkında spoiler vermemek adına hikaye detaylarına fazla girmiyoruz. Bir Frank Underwood repliğiyle dizi incelememize son verelim: “Besin zincirinin tepesine tırmananlar için merhamet diye bir şey yoktur. Tek bir kural vardır: Avla ya da avlan.”

Bir ekip düşünün; hepsi de soyguncu, hepsinin de takma isimleri şehir isimlerinden oluşuyor ve ekibin başında her ihtimali hesaplayan bir dahi var: Profesör. Sadece dahi değil, hayal gücü de bir o kadar fazla. Profesör, tarihin en büyük soygununu yapmak üzere ekibi toplar. Ekip, İspanya Kraliyet Darphanesi’ni “ödünç” alacaktır. Ödünç almak diyoruz, çünkü planda kimsenin parasını çalmak söz konusu değil. Darphaneyi kendi yöntemleriyle kapalı tutarak piyasada hiç bulunmayan yeni para basmayı planlıyorlar. Yani teoride de pratikte de kimsenin parasını çalmış olmuyorlar. Beş aylık planlamanın sonunda hikaye başlar, ancak elbette Profesör ve ekibi her detayı hesaplayamazlar…

Karizmatik lider Berlin, başına buyruk Tokyo, fedakar Moskova, samimi Denver, asi ama çocuksu Rio, eğlenceli ve dobra Nairobi, Sırp görev adamları Helsinki ve Oslo ve dahi Profesör… Harika karakterlerden oluşan bu diziyi izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Teknolojinin gelişmesi zaman zaman hepimizi korkutur. Black Mirror, teknolojinin getirebileceği felaketleri kurgulayan bir bilim kurgu dizisidir. Her bölümünde farklı karakterler ve farklı hikayeler bulunması onu farklı kılmaktadır.

  • Black Mirror: Bandersnatch

Bandersnatch’e ayrı bir başlık açıyoruz çünkü bu yapımın başka bir özelliği var. Bandersnatch, ilk interaktif yapımlardan. Hikayenin gidişine, başrolün verdiği kararları seçerek doğrudan etki edebiliyorsunuz. Çok eğlenceli ve özgün bir yapım olan Bandersnatch’i bir an önce denemelisiniz.

  • Narcos

Kolombiyalı meşhur uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ın hayatını konu alan Narcos, Netflix’in en çok sevilen yapımlarından birisi. 4. Sezon olarak planlanan, sonrasında ayrı bir yapım olan Narcos – Mexico’yu da izlemenizi tavsiye ediyoruz.

  • Hakan: Muhafız

Hakan: Muhafız, ya da yabancı adıyla The Protector, Netflix’in Türkiye’de çektiği ilk orijinal içeriğidir. Çağatay Ulusoy, Ayça Ayşin Turan, Hazar Ergüçlü, Burçin Terzioğlu, Okan Yalabık ve Engin Öztürk gibi isimlerin oynadığı dizi fantastik bilim kurgu yapımı olmasıyla ülkemizde de alışılmışın dışında bir proje olarak karşımıza çıkıyor.

  • Prison Break

Her şeyi planlayan, ince ince işleyen, amaca ulaşacağından emin olan bir dâhiyle tanışıyoruz bu dizide: Michael Scofield. Abisinin suçsuz yere idam cezasına çarptırılmasından sonra kendi tasarladığı hapishaneye kendi rızasıyla girerek abisini hapisten kaçırmaya çalışır. 4. Sezonda final yapan dizi, hayran kitlesinin büyük ısrarları sonucu 5. Sezonla yeniden adından söz ettirmiştir. 6. Sezon için şimdilik resmi bir açıklama yok.

  • Breaking Bad

Kimya öğretmeni Walter White, akciğer kanseri olduğunu öğrenir. İzleyenlerin çok severek izlediği karısı Skyler White 😊 ve fiziksel engelli çocukları Walter JR.’a ölmeden iyi bir gelecek bırakmak için kısa zamanda çok para kazanmak ister. Kimya alanındaki üst düzey bilgisini kullanarak en saf uyuşturucuyu üretir ve ölüme her an yaklaşan fedakar baba, uyuşturucu baronu olma yolunda ilerler.

  • How I Met Your Mother

2005 yılından 2014 yılına kadar tam 9 sezon yayınlanan How I Met Your Mother, 2030 yılında yaşayan Ted Mosby’nin (Josh Radnor) anneleriyle nasıl tanıştığını anlatan dizidir. 25 yıl öncesini çocuklarına anlatırken arkadaşları Marshall (Jason Segel), Lily (Alyson Hannigan), Barney Stinson (Neil Patrick Harris) ve Robin (Cobie Smulders) ile olan hikayelerini izleriz. Diziye George Clinton, Adriana Lima, Miranda Kerr, Britney Spears, Kim Kardashian, Jennifer Lopez, Katy Perry ve Mike Tyson gibi çok ünlü isimler de konuk oyuncu olarak katılmıştır. İzlemeyenler için kesinlikle tavsiye ediyoruz. Çünkü bu dizi kelimenin tam anlamıyla LEGEN…wait for it…DARY, LEGENDARY! 😊

Netflix Şikayetleri

İncelememiz boyunca övmeden duramadığımız Netflix, şikayet var sitesinde kullanıcıların olumsuz yorumlarına maruz kalmış vaziyette. Kimi şikayetler yerindeyken, kimileriyse sadece saldırı amacı gütmektedir…

Netflix Olumsuz Yorumları

“Bugün ilk defa Netflix’e kayıt oldum ve 30 günlük deneme hesabı açabiliyorduk fakat kart bilgilerini girdikten sonra hesabımdan 41.99 ₺ çekildiğini gördüm. Yanlış bilgi vererek beni yanılttınız. Deneme hesabımın iptal edilip ücretin hesabıma geri yaptırılmasını rica ediyorum yaptığınız çok ayıp.”

“Netflix’e üye oldum. f**z.ca**@gmail.com mail adresimden. deli gibi bağırıyorlar ilk ay ücretsiz diye bende üye oldum. Kart bilgilerimi istediler kart bilgilerimi girdim. Bir baktım 49.90 TL ödeme çekildi ödemeyi iade etmelerini rica ediyorum. Netflix’ten!

Aylardır Netflix kullanıcısıyım ve önül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, ilk ay kesinlikle ücret ödenmiyor. Bu yorumlar ya saldırı amacıyla yapılmış ya da ortada bir yanlış anlaşılma var. Şöyle ki, her kredi/banka kartıyla bir kez ücretsiz deneme üyeliği başlatabilirsiniz. Örneğin A kartı ile bir ay ücretsiz kullanıp kapattınız, üç ay sonra yine A kartıyla üyelik açarsanız bu kez aylık ücreti ödersiniz. Belki de böyle bir durum söz konusudur.

Emeğe saygımdan bu uygulamaya para veriyorum ama yine gidip internetten izlemek zorunda kalıyorum. O zaman benim neden Netflix hesabım var? Sitede olan dizilerinde çoğunun sezonu eksik zaten. TWD’in 9. sezonu yok, The 100 aynı şekilde eksik. Ben hem buraya para verip hem internetten izleyeceksem ne anlamı var? Lütfen bu sorunu düzeltin ama lütfen…

Bildiğimiz gibi dünya üzerindeki tek yayın – yapım – dağıtım şirketi Netflix değil. Bahsettiğiniz dizilerin yayıncısı ve yapımcısı farklı bir şirketle/platformla anlaştıysa dizileri oradan izlemek zorundayız. Ancak Netflix, her geçen gün artan içeriğiyle yine de izlemek istediğiniz kaliteli pek çok içeriği bünyesinde barındırmaktadır.

Netflix Olumlu Yorumları

“Son zamanların en iyi komedilerinden biri: The Big Lebowski / Büyük Lebowski

Bu filme daha önce bazı web sitelerinin komedi filmleri listesinde rastlamıştım. Bu pazar Netflix’te buldum ve izledim. Öncelikle film çok komik. Filmin ana karakterinin elinde sürekli içki bardağı var ve sürekli ya hayal görüyor ya da başından tuhaf tuhaf olaylar geçiyor. Arada bir de kendisinden daha kuvvetli olan güçlerin emri altına giriyor. Bizim film kültürümüze biraz ters gelse de senaryodan tiplemelere kadar her ayrıntısı güzel bir film. Aldığı 8.1’lik IMBD filmini kesinlikle hak ediyor. İzlemenizi tavsiye ederim.”

Biz de bu diziyi listemize aldık. 😊

“Netflix’in yeni dizisi “The Witcher” duyrulduğundan beri merak konusu olmuştu ve sonunda dizi için ilk resmi görseller medyaya yayınlandı. Dizinin konusu Witcher Geralt; insanların, elflerin, cadıların, cücelerin ve canavarların hayatta kalmak ve ileriye gitmek için mücadele ettiği, iyiliğin ve kötülüğün kolayca ayrılamadığı, insanların yaratıklardan daha kötü olabildiği bir dünyada kendine yer edinmeye çalışmaktadır. Merakla ilk bölümünü bekliyorum.”

Fantastik bir yapıma benziyor, bunu da listemize ekliyoruz. 😊

“Netflix harika bir platform. Kullanımı çok rahat ve içerikleri çok fazla. Ben dizi ve filmden çok belgesellerine hayranım. Çok çeşitli konularda belgeselleri var ve gerçekten ufkumu açıyor.”

Dimi, dimi… 😊

Netflix Satın Alınır mı?

Netflix zaman geçirmeye, günün yorgunluğundan birkaç saatliğine kurtulmaya birebirdir. Oldukça pratik ve rahat bir kullanımı vardır. Üstelik hemen hemen hepimizin kullandığı cihazlardan da desteklenmektedir. Netflix’i almak gibi bir düşünceniz varsa hiç zaman kaybetmemenizi öneriyoruz. Zaten üye olduğunuz ilk ayda hiçbir ödeme yapmıyorsunuz ve memnun kalmazsanız hiçbir ücret ödemeden üyeliğinizi iptal edebiliyorsunuz. Ancak sizi temin ediyoruz ki, üyeliğinizi iptal etmek istemeyeceksiniz. 😊

Netflix Fiyatları

Netflix’in üç ayrı ödeme türü vardır: Temel, Standart ve Özel.

  • Temel

Aynı anda bir ekran, HD görüntü kalitesi (Ultra HD yok), istediğiniz zaman iptal hakkı ile (ilk ay ücretsiz) her ay 17,99 TL

  • Standart

Aynı anda iki ekran, HD görüntü kalitesi (Ultra HD yok), istediğiniz zaman iptal hakkı ile (ilk ay ücretsiz) her ay 29,99 TL

  • Özel

Aynı anda dört ekran, HD ve Ultra HD görüntü kalitesi, istediğiniz zaman iptal hakkı ile (ilk ay ücretsiz) her ay 41,99 TL

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumlari.net sitesine katkıda bulunmak için lütfen ulaşın.