Yorumları

Sütaş Yorumları – İçin Lıkır Lıkır!

29.11.2019
195
Sütaş Yorumları – İçin Lıkır Lıkır!

Herkesin enfes sütlerini ve peynirlerini yediği çoğu evin olmazsa olmazlarından olan Sütaş’ı gelin birlikte nasıl kurulmuş neler yapmışlar. Öğrenelim!
Sütaş’ın Kuruluş Hikâyesini gelin Kurucuları olan Sadık Yılmaz’dan dinleyelim. Ailesi, Lozan mübadelesinde Selanik’in drama kazasından gelip, önce Aydın’a sonra Karacabey’in ( o zamanlar köyün ismi Kimkirik’miş efendim) Harmanlı köyüne yerleşmiş. Babası Celaleddin Yılmaz Ailesi ile 2 yıl yaşadıktan sonra, köy ihtiyar heyetine girmiş, daha sonra muhtar olmuştur. 17 yıl muhtarlık yapmıştır. Celaleddin Yılmaz çevrede saygınlığı olan, iyi bir idareci olarak tanınırmış.

Çiftçilik ile beraber hayvancılıkla da uğraşırmış. O zamanlar işleri hayvancılık olan aynı zamanda muhtar olan Celaleddin Bey, o günlerde Bursa’da büyük bir mandıra sahibiyle dostluk ve iş ilişkileri varmış. Celaleddin Bey o bölgede ki işlerine yardımcı olur, dostunun orada ki mandırasına süt verirmiş. Dostları 1958’de Bursa’dan Celaleddin Bey’e telefon ederek, kendi adına Karacabey süt ihalesine girmesini rica etmiştir. Celaleddin Bey o gün yirmi beş bin lirayı o gün geçici teminat olarak yatırıp ihaleye girmeyi hak edinmiştir. İhale günü Celaleddin Yılmaz ve Oğlu Sadık Yılmaz birlikte haraya giderler ve uzun ve zor bir pazarlıktan sonra ihale onların üzerine kalmıştır.

İhalenin ertesi günü saat 11.00 sularında Celalettin Bey yazıhanede iken telefon çalar. Celaleddin Bey -karşı taraf ne dedi bilinmez- çok sinirlenmiş ve konuştukça öfkesi daha da hiddetlenmiş. Sonunda ‘Ben Kirmikirli Celaleddin’im arkadaş sözümden dönmem’ demiş ve telefonu hışımla kapamıştır. Celaleddin Bey’den ihaleye girmesini rica eden dostu, sütü almaktan vazgeçmiş ve tazminatı karar değiştirerek yakmak istemiş. Dostu Celaleddin Bey’e kendisi adına ödediği tazminatı ona ödeyeceğini söylemiştir. Ancak Celaleddin Bey başkası adına dahi olsa yolundan dönmeyi kendine yedirememiş. Kendi düşüncesince bu durumu Karacabey Harasının yöneticilerine, Karacabey sakinlerine, eşine, dostuna, izah edemeyeceğini düşünmüş. Sonucu her ne olursa olsun, ihalenin gereğini yapmaya karar vermiş.

İşte bir Aile’nin markanın doğma hikayesi böyle başlamış. İhale kurallarına göre her gün dört ton sütü bir yıl boyunca almak zorundalarmış. Fakat bu sütü almak için ne para ne kap ne kacak ne usta ne de çırak yokmuş. Ancak Kirmikirli Celaleddin bir söz verdi bir kere durur mu? Hayır, ertesi sabah erkenden haradan dört ton sütü alacaktı. Celaleddin Bey’in mandıra işlerine olan yatkınlığı ona büyük fayda sağlamıştır. Bir ahbabının kapalı olan mandırasını açtırmış ve ustaları çağırmışlar. O zamanlar peynirler koyun sütünden elde ediliyordu, ve bütün damak tatları o tada alışmıştı. Şimdide ‘Bu elimizde ki dört ton sütü ne yaparız’ diye düşünmeye başlamışlardır ve sonunda kaşar peyniri üretmeye karar kılmışlardır.

O zamanlar isimleri Yılmaz Kaşarlarıydı amblemleri ise YK. Sütaş 1974 senesinde kurulmuştur. O yıllarda Türkiye’de anonim şirketi kurmak çok popülerdi. O sıralar da Sadık Yılmaz Karacabey Ticaret Borsası kuruluşunda çalışıyormuş. O vesile ile borsa komiseri olan Metin Bey’de Sadık beyi teşvik ederek anonim şirket kurmak için cesaret vermiştir. O cesaret ile 1975’de şirketi kurmuşlar efendim. ‘Hedefimiz sütçü olmak, tek olmak’ sloganıyla başarılarını ileri sürmüşlerdir. İsmini de Sütaş koymuşlar. Ne güzel olmuş iyi ki kurmuşlar.

ARALARA SÜTAŞ’IN SEVDİĞİM KARİKATÜRLERİNİ YERLEŞTİRDİM. Umarım sizi de mutlu ederler 🙂 🙂 🙂

Sütaş’ın Ortakları Kimlerdir?

Sütaş Süt Ürünleri AŞ’nin ortakları kimmiş bir bakalım:

Yılmaz Holding A.Ş, Muharrem Yılmaz, Haydar Yılmaz, Mürvet Tezel, Selim Tarık Tezel, Serpil Veral, Celile Bilbay’dır.

Sütaş Şikâyetleri

Ürün hakkında ki şikayet içerikli yorumları ‘sikayetvar.com’’dan aldığımızı belirtelim bu arada.

Şikayetler genellikle içlerinden yabancı madde çıkması, kıvam ve eski lezzeti bulamamasıyla ilgili. Süt ürünlerinin de çabuk bozulabileceği unutmayalım ama kaliteden de ödün vermeyelim tabi ki.

Sütaş Olumsuz Yorumları

“Sütaş firmasını bu zamana kadar hep tercih etmişimdir ancak son zamanlarda ürünlerinin tadı eskisiyle alakası yok Hatta en son 1.5 litre ayran aldık ama bildiğin su ayranla alakası yok Misafirin olsa ikram etsen gerçekten rezil olursun o kadar kötü Sütaş üçgen peynir senelerdir kullanıyorum ama bir ekşi tat bir değişik koku yiyemiyoruz bile Paketli ürünlerde tercihimi artık asla Sütaş’ tan yana kullanmıyorum istediği kadar indirim vs… Yapılsın almıyorum Müşteri kaybınızı gözden geçirmeniz gerektiğini düşünüyorum Keşke kendini bozmayan hep aynı tatta kalabilen diğer firmalar gibi olabilseydiniz.”

Milli içeceğimiz olan ayranı içememek kadar kötü bir şey var mı yahu! Ah o üçgen peynirler ne güzeller. Eğer ürünlerin son kullanma tarihinin geçmediğinden eminseniz incelenmesi için Sütaş ve tüketici haklarına başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

“10 Kasım 2019 tarihinde Snowy Market Gürsel şubesinden 01/12/2019 son tüketim tarihli Sütaş marka kaymaksız yoğurt satın aldım. Kapalı ürünü 12 Kasım 2019 Salı akşamı evde açtığımda paket içerisinde sinek olduğunu tahmin ettiğim bir çeşit kanatlı türü böcekle karşılaştım. Şanslıymışız ki paketi açtığımızda böcekle karşılaştık, fark etmemize fırsat dahi olmadan böceği afiyetle yemiş olabilirdik. Uzun zamandır Sütaş ürünlerini ailece severek tüketiyoruz fakat böyle bir şeyi kabul etmemiz mümkün değil. Yapılacak bütün incelemelere karşı ürünü paketli olarak buzdolabımda saklıyorum. Resmi makamlara başvurmadan önce ilgili firmadan yanıt bekliyorum.”

Bu bayağı ciddi bir sorun. Sadece yoğurttan protein ve kalsiyum alalım artı olarak böceğe gerek yok.


“Geçen ay aldığım Sütaş’ın 1 kg’lık yoğurdunun içinden ıslak mendil çıktı. Peçete falan konulduğu söylentileri oluyordu zaten de böyle bir şey beni şok etti doğrusu. Videosunu çektim tüketici hattını arayıp durumu anlattım biz daha fazla ödeyip sırf kaliteli güvenilir diye sizi tercih ediyoruz böyle bir şey nasıl olur dedim, benden adresimi istediler verdim, kapıya eline bir torba meyveli yoğurt falan verip bir şoför göndermişler. Ben şikayetimi dinlemeye geldiler sanıyorum beyefendi ben sizi dinleyemem bana bunu bırakıp dönmemi söylediler dedi poşeti almayacağımı söyledim o da bende alamam dedi bende çöpe attım. Bu olaydan sonra takındıkları umursamaz hatta dalga geçer durum gözümde bu markayı bitirmiştir.”

Cidden çok düşünceli bir hareket yoğurdu yiyelim sonrasında elimizi ağzımızı silelim diye ıslak mendil de göndermişler! Sevgili düşünceli firmamız bir daha ki sefere de ayrı paket olarak gönderin içinde olmaz tamam mı? Özür hediyesi güzelmiş ama önce bir dinleseydik yahu!

“Bu sabah ambalajını açtığımızda Sütaş süzme peynir (250 gr) içerisinden tanımlayamadığımız jel kıvamında hafif renkli birkaç parça gördük. Böylesine köklü bir marka için mide bulandırıcı bir görüntüydü. Yıllardır severek tükettiğim bu ürünü bu şekilde görmek benim için tam bir hayal kırıklığı oldu. Sadece bu ürün için değil, kullandığım diğer birçok Sütaş ürünlerine olan güvenim tamamen bitmiş durumda.”

Eh, bir kere güven sarsılınca geri yerine gelmiyor tabii siz de haklısınız… Umuyoruz ki bir daha böyle bir durumla karşılaşmazsınız!

“Sütaş hüptrik yoğurt zehir gibi Son kullanma tarihine daha 15 gün var iken 6 yaşında ki kızım bir miktar aldı ve kustu. Bende tadına baktım gerçekten de zehir gibi. Çocukların sağlıyla oynamanıza hakkınız yok. Aldığımız tüm paketi denedik hepsi aynı. Belki sevk sırasında sorun yaşıyorsunuzdur diyeceğim ama bildiğiniz adam öldürecek cinsten bir şey. Renkte bir sorun yok koku yok ama tadı cidden kusturacak cinsten bir şey.”

Tam küçükken hüptrik delisi olanlar elini havaya kaldırsın diyecektim oysa ki… Çocukların bu kadar bayıldığı bir ürünün bozuk çıkması minnoş kalbimizi kırdı tabi..

Sütaş Olumlu Yorumları

Ürünler hakkında ki memnuniyet içerikli yorumları da ‘memnuniyet.net’den aldığımızı belirtelim.

“Ayran bizim milli içeceğimiz ve bende her zaman yemekler de gazlı içecekler yerine ayranı tercih ederim. Ev de olsun dışarda yemek yerken olsun hep ayran içerim. Evde de her zaman 1.5 litrelik Sütaş ayran hazır olur. Sütaş ayran dışında başka marka ve urun kesinlikle almam güvenmem asla başka marka ayrana.”

Ayran dünyanın en sağlıklı içeceklerinden biri afiyetle içmek gibisi de yok gerçekten! Afiyet bal olsun efendim.

“Kahvaltıda, börekte, poğaçada kullanılabilecek doğal, ekonomik ve lezzetli bir beyaz peyniri uzun denemeler sonucu buldum; Sütaş beyaz peynir. bu peynir hem sert hem de yoğun bir tada sahip. yani az bir parçayla peynirin tadına varabilmek mümkün. Bim’in beyaz peyniri kadar ucuz olmasa da lezzet olarak onu ikiye katladığı kesin. bir Ezine değil ama yine de tavsiye ederim.”

Bu ürün cidden bizim de evimizin olmazsa olmazlarından. İnsan yedikçe yiyesi geliyor! Tabi dikkatli olalım kilo almayalım sonra suçlusu biz olmayalım. J Hem de ekonomik fiyatı ile de gönlümüzde taht kuruyor.

“En çok sevdiğim tatlılardan birisi cheese kek her seferinde denerdim bir türlü tutturamazdım sonunda istediğim kıvamı yakaladım ve bu güzel cheese keki Sütaş labne peyniri ile yaptım ve farkın en çok peynirden kaynaklandığını anladım mutlaka deneyin enfes oluyor.”

Cheese kek sevmeyen var mı? Bizce yoktur ama tabi sevmeyenler de olabilir gayet normal tabi. Cheese kekin en önemli kısmı kreması diyebiliriz. Ee, yapması da zor siz en iyisi püf noktasını bulmuşken yapın gitsin.

“Dun marketten Sütaş kasar peyniri aldım ve gerçekten de çok taze lezzetli bir peynir’ miş.. İyi ki Sütaş almışım. Çocuklar da çok sevdiler taze kasar peynirini ve her sabah kahvaltı da kaşarlı tost yapıyorum onlara.”

Bir tost aşığı olarak haliyle kaşar peyniri olmazsa olmaz bence! J Çocuklar da çok sevmişler. Afiyetler olsun efendim!

“Sütaş peynir, kaşar kahvaltı soframızın olmazsa olmazı. Sütaş yoğurt akşam yemeğimizin olmazsa olmazı. İstinasız tüm süt ve süt ürünleri ihtiyaçlarımızı Sütaş marka seçiyoruz. Tüm ürünleri çok güzel. Sütaş lezzeti her zaman güvenli tüketim demek bizim için. Özellikle en iyi kaşarı kesinlikle Sütaş üretiyor.”

Sütaş tutkunu bir tüketici vay canına! Doğru seçim efendim.

“Çocuklar için süt içmenin maalesef direk olması mümkün olmuyor Sütaş süt meyveli ve kakaolu olanlar dışında bizim çocuklar süt içmiyor o yüzden Sütaş dan biz koli ile alıyoruz Hem daha uygun oluyor hem de bizimkiler keyifle her kahvaltıda içiyorlar.”

Kolilerce meyveli ve kakaolu süt mü? Aman tanrım dedim!

Sütaş Ürünleri Satın Alınır mı?

Bizce her firmada olabileceği gibi bu firmada da bozuk mallar olabilir. Çünkü hepimiz biliyoruz ki süt ve süt ürünleri çok çabuk bozulabilir. Ama yine de ticareti yapılınca dikkat etmek tedbiri elimizden kaçırmamak da gerekir. Tabi takdir tüketicilere kalmış. Seveni hatta evinde bütün süt ürünlerini Sütaş’tan alanda var. Birkaç ürün kötü çıktı diye markadan soğuyan da var. Ben gönül rahatlığıyla ürünlerini kullanabiliyorum.

Sütaş Fiyatları Nedir?

  • 1 litre günlük Süt ₺5.95
  • 1 litre uzun ömürlü süt ₺ 4.95
  • 200 ml. uzun ömürlü süt ₺1.50
  • 1 litre kaf kefir ₺7.95
  • 1 kilo tava yoğurt ₺9.95
  • 400 gr. tuzlu tereyağı ₺23.50
  • 1 litre salep ₺7.95
  • 200 ml. Krema ₺6.45
  • 500 gr. Meyveli yoğurt ₺5.95
  • 1 kilo beyaz peynir ₺25.45

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumlari.net sitesine katkıda bulunmak için lütfen ulaşın.