Yorumları

Türkan Şoray Makyajı | Türkan Şoray Makyajı Nasıl Yapılır?

30.01.2020
25
Türkan Şoray Makyajı | Türkan Şoray Makyajı Nasıl Yapılır?

Türk sinemasının belki de en güzel kadını Türkan Şoray makyajı, güzelliği ve tarzı ile yıllardır kadınların fenomeni ve ikonu erkeklerin ise rüya kadını. Kocaman anlamlı bakan gözlerinin yanı sıra güzelliği ve tarzı ile hemen hemen herkesi etkilemeyi başaran güzel oyuncunun makyajı ve kostümleri kendi ismi ile anılmakta. Dillere destan güzelliği ile gözleri kamaştıran Türkan Şoray’ın havasına bürünmek onun gibi görünmek isteyen kadınlar makyaj stilini Türkan Şoray makyajı adını vererek bir tarz oluşturmuştur.

Türkan Şoray Makyajı Nasıl Yapılır?

Peki, makyaj hileleri ile Türkan Şoray gibi görünmek kolay mıdır?  Gelin öncelikleri Türkan Şoray makyajı nasıl yapılır görelim. İnsanı etkileyen o kocaman gözlerin makyajına geçmeden önce ilk yapmamız gereken ten makyajıdır. Makyajı yaparken cildi nemlendirir dikten sonra ince bir fondöten görüntüsü elde etmek gerekir. Her kadın kendi cilt renk tonuna göre istediği tonda bir fondöten tercihi yapabilir. Ardından gelelim gözleri önce göz içerisine beyaz kalem çekilir bu yöntem ile göz daha iri ve daha parlak bir görünüm elde eder.

Yine ten rengine yakın bir fark sürüldükten sonra crease bölgesine kahverengi tonunda bir kalem sürülmeli ve fırça yardımı ile dağıtılarak gözleri derinlik kazandırılmalı.  Derinlik kazandırıldıktan sonra sürülecek dipliner da gözlerin olduğundan daha büyük görünmesine yardımcı olur.

Gözaltının dış kısmına siyah kalemle bir hat belirleyerek fırça yardımı ile dağıtır ve ardından göz içine beyaz kalem uygulanır. Alt Kirpiklerin hizasını yarısından başlayarak siyah kalem çekilir,   kalem gözün iç kısmına değil dış kısmına uygulanır.  Gözün üst kısmına göz pınarlarından başlayarak ince bir eyeliner sürülür, eyelinerin uzun ve düz şekilde çekilmesi gözleri daha da iri gözükmesini destekler. Maskara kirpiklere kirpik diplerinden başlayarak dikkatli şekilde bir kat olarak uygulanır. Kurumasının ardından ikinci kat sürülür, uygulama kirpiklerin daha dolgun ve daha uzun olmasını sağlar. Türkan Şoray makyajı için kirpik önemlidir ve her zaman ön planda olmalıdır. Bu yüzden bol bol maskara sürmek de fayda vardır.  Göz makyajının tamamlanmasından sonra yanaklar içinde şeftali ya da uçuk pembe tonlarında bir allık tercih edilir. Son olarak dudaklara şeftali renginde ya da kırmızı bir tonda ruj sürülmesi ile Türkan Şoray makyajı sonlandırılır.

Türkan Şoray Makyajı Hangi Günlerde Yapılır?

Türk sinemasının sultanı Türkan Şoray’ın dillere destan güzelliğini ön plana çıkartan makyajı kendi adıyla anılıyor. Türkan Şoray makyajı hangi günlerde yapılır diyecek olursanız, o dumanlı bakışları elde etmek için yapılacak makyaj için özel bir gün beklemeye gerek yok.  Makyajsız evden çıkmayan kadınlar, iş yerinde sürekli makyaj yapanlar özel bir davete ya da kutlamaya katılanlar tarafından tercih edilen Türkan Şoray makyajı istendiği zaman yapılabilen makyajlardandır.

Türkan Şoray Makyajı İpuçları

Kadın-erkek hemen herkesin hayran olduğu Türkan Şoray’ın o muhteşem güzelliğini gözler önüne seren makyajı gözleri ön plana çıkarır. Türkan Şoray makyajı ipuçları açısından bakıldığında gözleri uygulanan makyaj dikkat çeker. Kirpik diplerinden başlayarak göze çekilen kalemden kullanılan eyelinere, kirpiklere sürülen yoğun maskaradan göz kapaklarının üzerine uygulanan far sonuna kadar kullanılması gereken renk tonları ve ne kadar kullanılacak makyajı ön plana çıkartan ipuçlarıdır.


Türkan Şoray Makyajında Gerekli Makyaj Malzemeleri

Türkan Şoray makyajı yaparken dönemin retrosunun yansıtan özellikle 70’li ve 80’li yılları anlatan malzemeler kullanmak gerekir. Bu malzemeler renkli olmayan olabildiğince mat, koyu renk ve renksiz ürünlerdir. Türkan Şoray makyajında gerekli makyaj malzemeleri siyah göz kalemi, ince far fırçası, beyaz göz kalemi, siyah mat göz farı,  maskara, eyeliner, fondöten ve rujdur.  Tüm bu malzemelerin tamamlanmasının ardından makyaj yapmaya başlanabilir.

Abartılı Türkan Şoray Makyajı

Yılların güzelliğinden hiçbir şey alıp götürmediği, güzelliğini yitirmeyen kadın Türkan Şoray aklımıza derin ve dumanlı bakışları ile kazındı.  Masumiyeti ve zarafetinin yanı sıra iri, belirgin ve buğulu gözleri ile kalplerde yer edinen Türkan Şoray’ın adı ile anılan makyajı yıllardır kadınların vazgeçilmez makyaj tercihlerinden oldu.  Türkan Şoray demek abartılı bir göz makyajı demektir bu yüzden abartılı Türkan Şoray makyajı gözlere yapılan uygulama ile ön plana çıkar. En fazla vakit alan gözdür çünkü Türkan Şoray göz makyajı demek abartılı bir göz makyajı demektir. Bunun için göz makyajı aşamasında eyeliner kullanırken kuyruk yapmak gözün daha derin bakmasını sağlar. Kuyruk istendiği kadar abartılabilir ayrıca uzun kirpiklere sahip olabilmek için takma kirpik kullanmakta işe yarar.

Yüz Şekline Göre Türkan Şoray Makyajı

Makyaj güzel görünmenin yanı sıra aynı zamanda yüz kusurlarında kapanması için uygulanan bir yöntemdir. Kadınlar beğenilen ve hayran duyulan ünlülerin makyaj tekniklerini uygulayarak daha güzel görünmek ister.  Bu makyaj türleri arasında en fazla tercih edilen ise hiç şüphesiz Türkan Şoray makyajıdır. Gözlerin daha belirgin olduğu Türkan Şoray makyajında en fazla zaman alan gözlerdir. Yüz şekline göre Türkan Şoray makyajı yapılabilir mi sorusunun cevabını verebilmek için öncelikle Türkan Şoray makyajında yüz konturünün nasıl yapıldığına bakmak gerek.  Makyajda yüz kontürü yaparken her zaman koyu ya da açık bir fondöten kullanmak gerekir.  Fondötenin ardından üzerine en koyu fondötenler ile gölgeler yapılarak kızıl tonların kullanılmasına dikkat edilir. Yapılan yüz konturü sonrası cilt nemlendirilerek makyaja hazırlanır,  burun, çene dudak üzerine matlaştırıcı baz sürülerek parlamanın önüne geçilir. Koyu tonlu fondöten ile gölgeleme işleminde yapıldıktan sonra en son burun gölgelendirmesi yaparak makyaj tamamlanır.

Türkan Şoray Makyajı Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Sultanın makyajı tüm kadınlar açısından vazgeçilmez makyaj çeşitlerindendir. Her zaman en güzel ve ön planda olmayı hedefleyen kadınlar bu yüzden bu tür bir makyaja önem verir.  Makyajın en önemli noktası göz makyajıdır çünkü Yeşilçam’ın sultanı gözleri ile dikkat çeker.  Türkan Şoray makyajında gözler için uygulanan makyaja profesyonel makyözler tarafından dumanlı göz makyajı adı verilir. Türkan Şoray makyajı yapmadan önce bilmeniz gerekenler nedir bakalım.  Önce nemlendirici kullanmak önemlidir, ciltteki renk eşitsizliğini düzenlemek için fondötenden yardım alınır. Cilt pürüzsüz bir hale getirilerek yüze iyice yedirilmesi sağlanır. Yüzde öne çıkması istenen yerler için açık renkli bir kapatıcı geri kalan bölüm içinse koyu renkli bir kapatıcı ile uygulama yapılır. Far uygulamasına başlamadan göz kapağına astar uygulanır ardından istenen tonlar en açık renkten koyu renge doğru uygulanır.  Gözleri daha belirgin bir hale getirmek için eyeliner çekilir ardından çekilen eyelineri daha belirgin hale getirmek için fırça yardımı ile yayılır ve eyeliner ile kuyruk uygulaması gerçekleştirilir. Eyeliner uygulamasının ardından gözleri kalem sürülerek bakışların belirginleşmesi sağlanır. Kaşları sabitlemek için de şeffaf birkaç sabitleyicisi kullanılır. Kaşta açıklık varsa tercih edilen renkte doldurulur ve bu şekilde kaşları daha belirgin bir hale gelir. Kullanılan allık tonları ise genellikle şeftali tonlarıdır, ruj seçimi yaparken de daha çok açık renk ruj tercih edilerek göz makyajının ön plana çıkması desteklenir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumlari.net sitesine katkıda bulunmak için lütfen ulaşın.