Yorumları

Avon Yorumları

21.04.2020
202
Avon Yorumları

Avon Nasıl Kuruldu?

Bugün 1886 yılından günümüze dünyanın önde gelen güzellik markalarından biri olan Avon’u tanıyacağız. Avon markası 1986 yılında David McConnel tarafından kurulmuştur. Avon Kişisel bakım ve ev temizlik ürünleri üreten ve satışını gerçekleştiren uluslararası şirketlerden biridir. Dünya çapında 40 bine yakın çalışanı bulunan şirketin geliri yıllık 10 milyar dolar civarında. Global çapta yapılan değerlendirmelere göre güzellik ve kişisel bakım ürünleri satışında Avon dünya beşincisidir. Avon doğrudan satış kategorisinde ise dünya çapında ikinci sıradadır.  McConnel 1980’li yılların başında kapı kapı gezip kitap satarak iş hayatına atıldı. McConnel gün boyu gezerek özellikle ev kadınlarına elindeki kitapları hem tanıtarak hem de kitapların satışını gerçekleştiriyordu. Bazen satış yapamasa bile kadınlara ufak tefek hediyeler ve eşantiyonlar veriyordu. David McConnel sonunda yerel bir eczane ile anlaşarak müşterilere minik parfümler hediye ediyor ve bunun karşılığında müşterilerinden satmaya çalıştığı kitapların özetini dinlemelerini rica ediyordu. Fakat insanlar kitaplardan daha çok parfümlere ilgi gösteriyordu, o da kitap satışı yerine parfüm işine başladı.

David McConnel 1886 yılında New York Manhattan’da 1892 yılında arkadaşın tavsiyesi üzerine firmasının ismini Parfume Company koymuştu. Fakat markanın California ile uzaktan yakından hiçbir ilgisi yoktu. California’nın ismini pazarlama tekniği olarak kullanmak gerekiyordu. Bu strateji şirketin gözleri üzerine çekmesi için başarılı olmuştu. Şirket kurulduktan 2 yıl sonra şirkete Alexander Hederson katıldı ve asıl ilerlemeyi sağlayan o oldu. David McConnel ve Alexander Hederson iki ortak anlaşma yaparak California Perfume Company‘yi anonim şirket haline getirdiler. Daha sonradan aralarına bir diğer ortak William Schele katıldı. California parfüm şirketi 1 Haziran 1928 yılında Avon isminin testi için New York şehrinde patent ofisine ilk başvurusunu yapmıştı. Kurulan bu şirket 1928 yılından itibaren Avon olarak anılmaya başladı. Avon’un ismi ise ünlü oyun yazarı Shakespeare’in doğum yerinden ilham alınarak isim olarak verilmiştir. 1 Eylül 1929 yılından itibaren şirket adına ürünlerinde kullanmaya başlamıştı.

McConnel’in yaptığı gibi kapı kapı gezerek parfüm satması o zamanlar diğer insanlar için ideal bir iş hâlinde idi. Maalesef başka şehirlere gitme imkanı olmayan kadınlarıyla bulunduğu yere kadar gidip kadın parfümü tekrar almak için özgürlüğünden yoksun olmaları David McConnel için başarısının temelinde yatan faktörlerden sadece biri diyebiliriz. Giderek başarısını artıran David McConnel daha sonra işte yardımcı olarak bir kadın satış temsilcisi kattı. Yeni işe alınan iki çocuk annesi Persis Foster Eames Albee adındaki bu temsilci keskin zekası ve strateji sayesinde Avon’un dağıtım sistemini bulmuştur.

David McConnel işe aldığı çalışanın keskin zekasından çok etkilenerek daha iyi satış yapma yönteminin daha çok kadını işe almak olduğunu fark etti. İşe alınan yeni kadın satış temsilcileri Persis Albee tarafından temsilcileri öğretildi ve Avon’un devasa kadın satış temsilci ağı böylelikle doğmuş oldu. Avon serbest kadın satış temsilciliği sistemi sayesinde uzun süre ayakta diyebiliriz. J 1935 yılında Outlook adında bir dergi yayınladı ve bu dergide satış temsilcilerine şirketi ile alakalı düzenli olarak bilgilere ulaşılması sağlandı. 1936 yılında ise Avon’un ürün çeşitliliği katalog hazırlanacak kadar büyüdü. Bu yıldan itibaren de satışlar sürekli olarak artış gösterdi. 1930’lu yıllarda Avon şirketi ürün fiyatlarını indirime sokmuştu ve satışta yüzde 70 artış gösterdi. Avon İkinci Dünya Savaşı’nda Amerika Birleşik Devletleri ordusuna gaz maskesi ve ilaç üretimi için fabrikasına açtı. Avon parfüm ve Kozmetik ürünlerinin yanı sıra da savaş malzemeleri satmaya başladı. 1950’li yıllarda ise Avon bilinen en meşhur reklam filmini yayınladı. Reklam tarihinin en uzun soluklu ve en başarılı reklam kampanyalarının biri olan bu reklam filmi 1954 ve 1967 yılları arasında aralıksız olarak kullanıldı.

Avon meme kanseri ve kadına yönelik şiddetle mücadele gibi kadın haklarını savunan bir şirket olarak bugün de faaliyetlerini devam ettirmekte. Yüzyılı Aşkın kadın merkezi bir iş modeline sahip olması gerçekten çok zekice diyebiliriz. Avon kuruluşundan bu yana kapıdan satış ve doğrudan satış olarak adlandırılan günümüze kadar getirmeyi başarmış. Şirket günümüzde satış ağı ile dünya çapında 100 ülkeyi kapsamakta. Şirketin gelirinin yüzde 90’a yakınlık kısmı Amerika dışındaki ülkelerden elde edilmekte. Öyle ki, 2010 yılında Brezilya’da yaptığı satışlar Amerika Birleşik Devletleri’ni bile geçerek Avon’un en büyük pazarı haline gelmiştir. Günümüzde Avon’un yönetim kurulu başkanlığına Douglas Connact siyonu görevini ise CEO’luk görevini ise Sherilyn S. McCoy yönetmektedir. Ama onun bu hikayesi kitap satmaktan dünya çapına bir kozmetik markasına dönme hikayesi büyük resme odaklanmayı seven insanlar için pek çok ders içermekte.

Avonun bünyesinde olan markalar:

 • Avon care,
 • Naturals,
 • Advance techniques,
 • Attraction,
 • Disney,
 • Skin So Soft,
 • Simply Delicate,
 • Senses,
 • Planet Spa,
 • Foot Works,
 • Buuble Bath,
 • Avon Men,
 • Anew,
 • Mission,
 • Avon true nutra effects,
 • Avon sun,
 • Clear skin,
 • Mark,
 • Color trend,
 • Avon celebre,
 • Pur blanca,
 • Surrender,
 • V for Victory,
 • Viva la vita,
 • Far Away,
 • Wild Country,
 • Incandessence,
 • Eve discovery,
 • Maxıma,
 • Maxıme,
 • Today tomorrow always,

gibi çeşitli markalarında tek bir çatı altında toplayarak ev sahipliği yapmaktadır.

Avon Kurucusu Kimdir, Ortakları Kimlerdir?

Avon’un kurucusu ve sahibi David McConnel’dir ve ortaklar ise Alexander Henderson ve William Scheele’dir.

Avon Şikâyetleri

Avon kullanıcı şikayetlerini sizler için ŞikayetVar.com sitesinden derledik.

Avon Olumsuz Yorumları

“Avon firmasında satış danışmanlığı yapıyorum. Bundan daha önce 137 TL’lik bir siparişim oldu ve 3 gün gecikmeyle ödeme yaptım yalnız 142 TL gibi bir rakam ödemiştim. 27.11.2019 tarihinde bir kez daha 288 TL’lik bir sipariş verdim ki siparişimde kargo ve hizmet bedeli yoktu yalnız bugün fatura ödemek istediğimde 295 TL gibi bir rakam karşıma çıkardılar. Müşteri hizmetlerini aradığımda ise “daha önceki faturanızdan kalan borç” dendi. Evet yanlış okumadınız. Avon mükerrer olarak satış temsilcilerinden para tahsil etmekte ki kaç tane temsilcisi var. Evet 5-6 TL büyük bir rakam değil. Her gün nelere harcamaktayız 5-6tl’yi fakat 1 kişiden değil her temsilcisinden bu kadar parayı sürekli hizmet bedeli bilmem ne adı altında tahsil etse zaten gönderdiği ürünlerin 3-4 katı para kazanacak. Müşteri hizmetleri ayrı bir sorun zaten neyin ne olduğunu bilmiyor. Soruyorum “önceki faturanızın faizi” diyor. E diyorum zaten benden gecikme bedeli aldılar bu neyin faizi diyorum “eh bilmiyorum” diyor. Bizde Avon gibi bir yerden sürekli alışveriş yapıyoruz. Size 100 TL fatura deyip sonra “önceki faturanızda sorma ver parası almayı unutmuşuz onu tahsil ettik” demesinler.”


Cidden bu sorun Avon gibi büyük bir markaya yakışmamış. Sorunumuzu tüketici haklarına Alo 175 ‘ den veyahut 0312 419 37 74 numaralı telefondan ulaşıp bölge sorumlusu ile görüşmeniz hata raporu oluşturmanız daha iyi olur diye düşünüyoruz.

“Avon’dan her zaman aldığım celebre ve Avon aldım. 1 -2 ayda biter çok çeşitli parfümler kullandığım için hiçbir zaman sorun olmuyordu. Yıllardır kullanır ve tavsiyesini yapardım yalnız su iki gündür UHU gibi kokmaya başladı parfümlerim. Hem de ikisi de 1 gün arayla bu şekilde geldi. Bir türlü anlam veremezken bu sayfaya göz attığımda benim gibi bu duruma düşen bir çok kişi olduğunu fark ettim. Koku konusunda aşırı hassas biri olarak şu an o kadar mağdurum ki sadece mesai saatimi bir an önce doldurup eve gitmek için saatleri sayıyorum.”

Yaşadığınız mağduriyetten çok üzgün olduğumuzu söylemek isteriz. Kim parfümü uhu gibi koksun ister ki? Bu sorunu ise Avon tüketici halkları numarasından 0850 221 10 10 numaralı telefondan ulaşıp sorununuzu dile getirerek sıkıntıyı çözebileceğini düşünüyoruz. Eminiz ki Avon gibi kozmetik devi bir marka da müşterilerini bu şekilde mağdur edip akıllarda “uhu” kokusuyla kalmak istemez…

290 TL’lik son faturamı gecikme faiziyle 670 TL ödedim hiçbir bildirimde bulunmadan temsilciliğim iptal edilmiş ve icraya verilmişim. Verildiğim avukat veya Avon saha temsilcilerinden hiçbirinden bir bildirim almadım. Nasıl oluyor da bu kadar kısa sürede icraya verip tebliğ ediliyor. Çarşamba günü mesaj geldi cuma günü ödemeye gittiğimde icra bürosu avukatlarıyla görüştüm. Bize fazla miktar ödetmemek için hiçbir mesaj vs. atmadınız ya da aramadınız sizde güvenilmez bir firma çıktınız.

En azından bir telefon ile bildirebilirlerdi. Bildirim yapmamış olması kabul edilemez. Yapmanız gereken güvenilir bir avukat bulup tüketici haklarına bildirebilirsiniz. Umuyoruz ki bir daha böyle durumlar ile karşılaşmazsınız.

Bu durumun çok benzeri bir durumu biz de yaşadık. Faturada sadece 50 kuruş eksik kalmış. Bu konuda hiçbir şekilde bilgilendirilmeden, bir seneyi biraz süre geçtikten sonra 24 TL’lik ödeme yapmamız gerektiğini aksi taktirde icra işlemlerinin başlatılacağını öğrendik.

Avon power Stay mat ruj siparişi verdim. Ruj geldi. Run on rouge Rengi kabında istediğim renk gibiydi. Ama alakası bile yok.

1.Katalog da mat hoş bir koyu pembe durur iken çingene pembesi çıktı.

 1. Mat diyorsunuz ama içinde mor pembe ışıltılar var bu nasıl mat?

3.Yapış yapış dudaklarımı yapıştırdı birbirinden ayırırken parça parça oluyor yama yama duruyor. Çizgi çizgi oluyor.

4.Yeter bununla mı uğraşalım deyip çıkartmak istiyorum makyaj temizleme yağı ile bile zor çıktı. Ben hayatımda bu kadar kötü bir ürün görmedim. Yapısı güzel olsaydı kalıcılığı için alırdım. Bu kadar övdüğünüz ürünü kullanıcı testine sokmadan mı sundunuz? Cidden fiyasko.

Bu konu birçok kişinin sorunu olmuş. Katalogda ve tende duruş renkleri elbette farklılık gösterebilir. Fakat renkler de yanıltmaca olmamalı insanlar size güvenip ürünlerinizi alıyor sonuçta. Avon müşteri temsilcisine ulaşarak hata raporu oluşturmanız daha iyi olur diye düşünüyoruz.

Bu Avon Anew markasından 2 krem aldım bugün geldi nemlendiricisini ve kapatıcısını almaz olaydın 100 küsur TL verdim 2 sınınde tarihi geçmiş bir şekilde geldi insanı böyle aptal yerine koymaları çok can sıkıcı bir iş bir de marka olacak sözde tek kelimeyle kötü bir marka.

Avon markasından değişim / iade talebinde bulunabilirsiniz. Ya da tüketici haklarına bildirebilirsiniz. Tarihi geçmiş ürünler satmak insan sağlığını çok ciddi bir şekilde etkiler. Böyle bir sorumsuzluk kabul edilemez.

Avon Olumlu Yorumları

“Eskiden rujlarimi pastel den alırdım şimdi ise rujlarımı parfüm aldığım yerden yani avon dan alıyorum bir kere denedim testerlardan hoşuma gitti sipariş verdim ve o zamandan beri de sadece açından alıyorum ama mutlaka testerlardan deniyorum ve daha sonra sipariş veriyorum”

En mantıklısını yapıyorsunuz. Önce aynı rujun testerını denemek, uygun tonda ve kalitede olduğundan emin olduktan sonra ürünün orijinalini sipariş etmek gayet yerinde bir hareket.

“Çiçek ve meyve kokularının harmanlandığı; ince, zarıf, hoş ve kalıcı bir koku arıyorsanız avon celebre’yi tavsiye ederim. 4’lü setini aldığım bu parfümü ikinci kez kullanıyorum. bu tarzda çok koku olduğu bir gerçek fakat bu kadar iyisi lüks markalarda çok pahalı fiyatlara satılıyor. avon celebre bu özellikleri barındıran en ucuz parfüm.”

Dediğiniz gibi fiyat olarak alt kademede ancak yine de iyi bir parfüm. Ben çok tercih etmesem de kullanıp memnun kalanları tanıyorum. Zevk meselesi. 😊

“Benim gibi kalabalık bi aileniz, 4 kız kardeşiniz ve çok sayıda kadın kuzeniniz varsa ve hiçbirisi avon temsilcisi değilse bunu avantajınıza çevirebilirsiniz. avon temsilcisi olduktan sonra makyaj malzemelerini ucuza almaya değil, para kazanmaya da başladım. ayrıca indirimlerden anında haberdar oluyoruz ve ilk çıkan ürünleri de ilk biz denemiş oluyoruz. tavsiye ederim :)”

Kadın istihdamını desteklemesi açısından Avon’un bu yönü çok iyi. Bol kazançlar diliyoruz.

“Artık devir mat ruj devri oldu herşeye de daha çok yansıdı bu durum mat farlar mat rujlar ve mat ojeler her şey de var bu durum ve benim de ilk rujla başladı deneyimim şimdi de Avon dan mat ruj aldım çok güzel sürmesi rahat çok da hızlı kuruyor”

Aslında son dönemde parfümlerinde kalıcılık veya koku konusunda bir düşüş yaşadığını düşünüyorum, demek ki bu durum rujlarda geçerli değil.

“Uzun zamandır sadece banyo da duş için Avon alıyorum Hem çok uzun süre gidiyor Hem de kokusu o kadar kalıcı ki şu sıcaklar saymazsam eğer normalde iki ya da üç gün tenimde kokusu parfüm gibi kalıyor inanın abartmıyorum çok güzel çok uygun ve uzun süre kalıcı Hem de bir litre boyları ile de uzun süre gidiyor çevrenizde satan varsa düşünmeden alın…”

Kalıcı parfüm? Avon’da? Enteresan. Ben yanılıyor da olabilirim tabii ama açıkçası memnun kalmamıştım. 😊

Olumlu yorumlarda da gördüğümüz üzere Avon tüketicilerine ürünlerini vazgeçilmez bir tercih olmayı başarmış. Ürün çeşitliliği de oldukça fazla. Bir sürü farklı dünyaca ünlü markalar ile de ortaklık yapıyor. Bazı ürünlerin fiyatları da ekonomik daha ne olsun efendim. Bir ara bizim yerimize de göz atmayı unutmayın bizden söylemesi. J

Avon Ürünleri Satın Alınır mı?

Kendi sektöründen bir dünya markası olmayı başarmış firmalardan olan Avon Gün geçtikçe kadınların desteğini ürünlerindeki çeşitliliğini arttırmakta. Özellikle kadınlara iş fırsatı sağlayan Avon markasına kadınları iş fırsatı sağlayarak kadınlarda ki cevheri gördükleri ve bir iş imkanı sağladıkları için bir sürü kadının adına da biz teşekkür ederiz. Ben kozmetik alanında başka markaları tercih ediyorum ancak elbette ki zevk meselesi. Avon ürünlerini kullanırken kullanıcıların yaşamış olduğu şikayetleri gözardı etmeyin. Önce ürünlerin testerlarını denemenizi de tavsiye ediyoruz; beğenirseniz ürünün kendisini alırsınız.

Avon Fiyatları Nedir?

 • Avoncare nourishing kakao yağı içeren çok amaçlı krem 21 TL
 • Avon naturals festive wishes turunçgil kokulu vücut spreyi 10 TL
 • Avon Advance techniques ay veya içeren besleyici saç serumu 15 TL
 • Avon Bubble Bath Orkide ve Gardenya kokulu banyo köpüğü 7.50 TL
 • Avon True lash genius maskara 28 TL
 • Avon anew Ultimate altın içeren soyulabilen yüz maskesi 22 TL
 • Avon Senses festive wishes elma ve tarçın kokulu sıvı el sabunu 8 TL
 • Avon Full Speed power sprey deodorant 9 TL
 • Avon True Colour glimmer stick açılıp kapanabilen göz kalemi 15 TL
 • Avon 3’lü perceive parfüm seti 140 TL

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumlari.net sitesine katkıda bulunmak için lütfen ulaşın.