Yorumları

Arap Makyajı | Arap Makyajı Nasıl Yapılır Yorumları

29.11.2020
95
Arap Makyajı | Arap Makyajı Nasıl Yapılır Yorumları

Makyaj trendleri arasında son zamanlarda yükselişe geçen Arap makyajı sosyal medyadan birçok unsurda yerini almış bulunmaktadır. Özellikle makyaj sever kadınların kendini daha egzotik ve çekici görünmesine yol açan stil sayesinde çarpıcı etkiyi yakalayabilirler. Kalın eyelinerların tercih edildiği Arap makyajı içeriğinde iddialı duruş vardır. Arap makyaj dünyasının olmazsa olmazı kontür tekniği yüz üzerinde keskin belirleyici bir çizgiyle ön plana çıkar. Ayrıca aydınlatıcının sık kullanılmasının altında pürüzsüz cilt makyajının etkisinden bahsetmemek olmaz. Makyaj stilince farklı ve kadınımsı duruşu yakalayan çeşit yüzünüzde trendi yakalatmanıza yardımcıdır.

Arap Makyajı Nasıl Yapılır?

Arap dünyasında olan kadınların çekici kabul edilmesinden kaynaklı Arap makyajı da ilgi çekmeye başlamıştır. İddialı göz makyajları abartılı takılarıyla son yıllarda sosyal medyada Arap kadınları kendilerinden daha fazla söz ettirmeyi başarmışlardır. İlgi çeken Arap makyajı nasıl yapılır araştırması bu nedenle sıklıkla araştırılmış ve birçok kadın tarafından yapılmaya başlanmıştır.

Arap kadınları makyaj uygulaması yapmadan önce ciltlerinin pürüzsüz görünüme ulaşması için bol nemlendirici takviyesi yapıyorlar. Makyajın altında baz kullanım yerine nem takviyesi oluşturulan ürünlerle cildin bakımı uygulanır. Cilt neme kavuşmasının ardından genellikle stick formunda olan fondöten ile tüm yüz eksiksizce kapatılır. Ancak Arap makyajı yapımında asıl etkili olarak görülen durum ise kontürdür. Yoğun yapılan işlemde yüzünüzün belli kısımları ön planda olur. Arap kadınları genellikle krem formunda olan kontür ile işlemini uygulamaya sokuyor. Elmacık kemiği, burun kemiğinin kenarı, alt çene bölgesi ve alın kenarları yapılan işlemle vurgulanması meydana gelir. Ayrıca kaşların doldurulmuş ve kalın yapıda olması kaş boyamayı bu makyaj türünde vazgeçilmez kılıyor. Göz farında ışıltının öne çıkmasıyla beraber ekstra uzun kirpikler Arap makyajı içeriğinde yer alır.

Arap Makyajı Hangi Günlerde Yapılır?

Son dönemde moda olan Arap makyajı hangi günlerde yapılır sorusunu soran olsa dahi bilinmesi lazım ki her kadın dilediği zaman bu makyaj uygulamasını yapabilirler. Belirli bir sınırlama ölçütünün olmamasından kaynaklı yapılmasında belli şartlar aranmaz. Daha kadınımsı ve cazibeli görünmek istediğiniz günlerde Arap makyajını tercih edebilirsiniz.

Arap Makyajı İpuçları

Arap makyajı ipuçları arasında en önemli detay cildin tam olarak nemlendirilebilmesidir. Nemi almış bir cilt zaten pürüzsüz bir görünümde olacaktır. Ayrıca bir diğer görülen ipuçlarından birisi ise stick formunda olan fondötendir. Çünkü cildin her bir yerinde aynı tonun kalmasını ve dağıtılmayla uygulanan makyaj malzemesi Arap esintisinin kalınlığının yaşanmasını sağlar. Doğal ve yoğun kapatıcılığı olan bu stick fondöten tüm ciltte olan kusurları kapatır. Makyaj fırçasıyla yuvarlak hareketlerle dağıtarak doğal ve aynı zamanda yoğun kapatıcı bitiş yüzünüzde elde edilir. Ayrıca Arap makyajı için kontür üst derecede etkiyi görmek istediği için bir çeşit kontür değil hem krem hem de pudra yapısından faydalanabilirsiniz. Elmacık kemiklerinin tam altına uygulanması kemik yapınızı daha fazla çıkmasını sağlayacaktır. Burun yapısında da mutlaka uygulanan kontür alın ve çenede de hatları belirginleştirilerek dağıtılması gerekmektedir. Bu işlemin üstünden makyaj stilini tam yakalamak için bir daha pudra kontürle bu çizgileri belirginleştirmelisiniz. Ayrıca Arap makyajını oluşturmak için kaşlarınızı kavisli yapıda çizimini gerçekleştirmelisiniz. Kesik uçlu kaş fırçası yardımıyla bu adım yapılır. Daha fazla aydınlık esintilerin üzerinizde yer alması için aydınlatıcı ve far tercihlerinizde pigmenti yoğun seçenekleri kullanmalısınız.

Arap Makyajında Gerekli Makyaj Malzemeleri

Kadınımsı görünüme kavuşmayı sağlayan Arap makyajından gerekli malzemeleri şunlardır;


 • Nemlendirici
 • Stick Fondöten
 • Krem Kontür
 • Pudra kontür
 • Kapatıcı
 • Transparan Pudra
 • Kaş pomadları
 • Işıltılı far
 • Toprak rengi far
 • Eyeliner
 • Rimel
 • Aydınlatıcı
 • Allık
 • Dudak kalemi
 • Mat ruj

Abartılı Arap Makyajı

Arap makyajı başlı başına abartılı kabul edilen bir türdür. Bakışları cazibeli ve etkili kılan egzotik bir havayı içerisinde taşır. Abartılı Arap makyajı olarak anılmasının sebebi ise bu yüzdendir. Yüzün daha keskin görünmesini sağlayan kontür uygulaması vazgeçilmez kabul edilmesi ve iki kat yapılması abartı kabul edilebilir. Ancak çekici ve trend olduğu gerçeğini de kabul etmek gerekir. Kaşların kavisli görünmesini sağlayacak uygulamalarla birlikte makyaj bir sanat haline dönüşür. Yoğun aydınlığa sahip göz kapakları ve aydınlatıcı etkisiyle parlatılan elmacık kemikleri makyaj stilinde kullanılan detaylardandır.

Yüz Şekline Göre Arap Makyajı

Yüz şekline göre Arap makyajı yapılması ile en etkili görünüme kavuşabilirsiniz. 5 çeşit bulunulan yüz şekilleri kendi özelliklerine hakim olunması ile makyaj stilindeki detaylar doğru uygulanabilir. Doğru yapılan işlemlerde ise sizin güzel görünmenizi sağlar. İlk önce bunun için nasıl bir yüz şekline sahip olduğunuzu öğrenmeniz gerekmektedir. Bunun için tam karşıdan mimiksiz bir şekilde fotoğrafınız çekin. Alın başlama bölümüne, şakaklarınıza, çene ucunuza ve yanak bölgenizin başlangıcına nokta koyun. Bu noktaları birleştirdiğiniz zaman çıkan şekil sizin yüz şeklinizi bulmanıza yardımcı olur. Yüz şekilleri;

 • Oval
 • Yuvarlak
 • Kare
 • Dikdörtgen
 • Kalp şeklindedir.

Eğer ki oval bir yüze sahipseniz bronzlaştırıcıyı şakaklardan başlayarak yüzünüzün ortasına doğru indirebilirsiniz. Elmacık kemiklerinizin çıktığı yere kadar krem ve pudra kontürü uygulayarak Arap makyajı stilini yakalayabilirsiniz. Aydınlatıcıyı şakaklara, kaş kemiğine ve burun kemerine ve çenenize uygulayabilirsiniz. Ancak yuvarlak bir yüze sahipseniz yüzün tüm dış kısmına ve elmacık kemiklerinin altına kontürü uygulamanız gerekmektedir. Burnun iki parmak yanından başlayarak elmacık kemiklerinizin de üstünden geçmeniz halinde yuvarlak görünümün etkisi kırılarak makyajınızı uygularsınız.

Kare ve dikdörtgen yüzünüzde ise kontür uygulamalarınızı diğer uygulamalara nazaran daha az yapabilirsiniz. Yüz genişliğini arttırmak için elmacık kemiklerinden geriye ve aşağı yöne doğru uygulanması köşeli olan kare ve dikdörtgen yüz şeklinde uygulanır. Elmacık kemiklerinin üst kısmına, şakakların arka kısmına, kaş kemiğine ve burnun ucuna aydınlatıcı yapılarak yüzün yumuşaması sağlanır. Bu sayede Arap stili daha rahat uygulanır. Kalp yüz şekline sahip olma durumunda ise elmacık kemiklerinizi daha fazla belirginleştirme çalışmasına girmeniz gerekmektedir. Alnın üst kısmından başlayarak şakaklara ve oradan da elmacık kemiklerine doğru kontür uygulaması yapılır. Burnun iki parmak yanından başlayarak, elmacık kemiklerinizin de üstünden geçerek kulaklarınıza doğru fırçanın dağılma hareketleri kalp yüz şeklinde uygulamasından faydalanılır.

Arap Makyajı Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Arap makyajı yapmadan önce bilmeniz gerekenler kaliteli makyaj malzemeleri kullanarak yüz şeklinize uyan adımları yapabilmektir. Ayrıca cildin iyi derecede nemlendirilmesi sayesinde Bu makyaj stilinin istediği pürüzsüz ve kadifemsi yüze kavuşulmuş olunur. Ayrıca makyaj yapılmadan önce bilinmesi gereken nokta fondötenin cilt renginize uyumluluğudur. Daha koyu ve açık görünmeyi sağlamada farklı kalan boyun renginiz nedeniyle makyajınızın güzel görünmeyeceğini de bilmelisiniz. Kontür paletlerindeki renklerin de kapatıcınıza uyan renklerde tercihi yapılmalıdır. Tüm bu gerekliliklerin sağlanmasının yanında ise kaşlarınızı ekstra güçlü olmasını sağlayacak serumları uygulayarak kaşınızı boya işlemine geçebilirsiniz. Kaş üzerinde fırça hareketini seven Arap stili kavisli olmasına önem gösterir. Ayrıca makyajınızdan önce kirpiklerinizin ekstra güçlü ve uzun görünmesini sağlayan takma kirpikleri alabilirsiniz. Mıknatıslı takma kirpikler sizi daha az uğraştırır. Arap stili makyajında zorlanıyorsanız öncesinde eyeliner kalıbı alarak da görünümünüzü tamamlayabilecek duruma erişirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumlari.net sitesine katkıda bulunmak için lütfen ulaşın.