Yorumları

Düğün Makyajı 2021 | Düğün Makyajı Nasıl Yapılır Yorumları

24.11.2020
48
Düğün Makyajı 2021 | Düğün Makyajı Nasıl Yapılır Yorumları

Herkesin büyülü günü olan ve unutulmaz anı bırakmak istediği düğünlerinde özel hissetmek isterler. Bunun için gelin adayları kendi özelliklerini en iyi yansıtabilecekleri ve güzel görebilecekleri makyajı yüzünde yer aldırırlar. Gelinliğin beyaz görünümü ile bütünleşen makyaj tüyoları uygulanarak en güzel görünümün üzerinizde yer alması için üst çaba sarf edilir. Muhteşem bir gelin olabilmek adına muhteşem düğün makyajı uygulaması yapılır. Uygulamada dikkat edilen detaylar ise yüz şekli, gelinlik modeli, düğünün olacağı mevsim ve daha birçok unsurdur. Ayrıntılı detay incelemeleri sayesinde hayal ettiğiniz masallara konu olacak görünümünüz sizin elinizde olabilir. Ayrıca uzun zamandır birbirini görmeyen dostlar düğünler sayesinde kendilerini güzel gösterebilecek düğün makyajı detaylarını yüzlerinde bulundurur.

Düğün Makyajı Nasıl Yapılır?

Gelin olarak öne çıktığınız masalsı ve mutluluk dolu hikayenizde güzel görünmek için düğün makyajı nasıl yapılır sorusuna cevap arayabilirsiniz. Ayrıca yaz mevsiminde art arda gelen düğünlerle uzun süredir görmediğiniz arkadaşlarınız, dostlarınızla buluşmak için önem teşkil eden düğünlerde sizi daha cazip kılacak makyajı yüzünüzde uygularsınız. Gelin ve damadın mutluluk dolu hikayesinde başrol olan ve davetliler uygulayacakları makyajlarda en çok dikkat etmesi gereken unsur kalıcı ten makyajıdır. Düğün için makyajda, doğal aynı zamanda da kusursuz bir ten görünümü elde etmek için makyaj bazı uygulaması mutlaka yapılmalıdır. Baz üstüne uygulamasını yapacağınız fondöten ise ince bitişli olması yüzünüzü daha pürüzsüz göstermeye yardımcı olur. Fırça ya da süngerle uygulamadan sonra kapatıcı ile ekstra durumları gizleyebilirsiniz.

Cildinizin sağlıklı ve fit görünümde olması için allık, bronzer ve aydınlatıcı kullanmanız gerekebilir. Bu renklilik yüzünüzde sağlıklı bir ışıltı katmaya yardımcı olur. Ancak düğün makyajı yapımında ise bu renklilikleri abartmamakta fayda vardır. Yoksa istenilen doğal görünümün aksine yapay bir ifade yüzünüze yerleşir. Teninizle alakalı işlemleri bitirdikten sonra göz ve dudak makyajı işlemini gerçekleştirerek son görüntünüze sahip olabilirsiniz. Makyajınızı bozmadan giyiminizi gerçekleştirebileceğiniz gibi üst giyimi yaptıktan sonra da makyaj işlemine girişebilirsiniz.

Düğün Makyajı Hangi Günlerde Yapılır?

Düğün demek iki kişinin hayat arkadaşı olarak ömürlerinin sonuna kadar birbirlerine sadakat sözü verdiği ve bu verdikleri sözü tüm yakınlarını davet ederek gerçekleştirdikleri bir törendir. Mutlu bir güne şahit olunmasından kaynaklı herkes özenli ve şık olma çabası içerisinde olur. Bu çabaya ise makyaj yapımı da girer. Düğün makyajı hangi günlerde yapılır sorusuna cevap verebilecek olan düğünler her mevsimde karşınıza çıkar bu özel törenlerde yapılır. Özellikle yaz mevsiminde ardı ardına yapılan düğünlerle beraber belirleyeceğiniz makyaj stillerini bu toplanma durumunda uygulayabilirsiniz. Gelin oluyorsanız ise gelinlik giyeceğiniz her an bu makyaj stilini kendinize en uygun şekli belirlemelisiniz. Düğün salonunda, nikah salonunda, kına gecesinde, bekarlığa veda partisinde ve daha birçok eğlencede bu makyajı uygularsınız.

Düğün Makyajı İpuçları

Düğün makyajı yapmak için öncelikli olarak kıyafetinize göre bir seçim gerçekleştirmelisiniz. Uzun süre yüzünüzde durak makyaj için kalıcılık önemlidir. Kalıcılığı yakalamak için mutlaka makyaj bazı uygulaması yapmalısınız. Ayrıca cildinizi makyajınızdan önce derinlemesine temizlemeli ve nemlendirmesiniz. Bunun sayesinde ise kadifemsi ve pürüzsüz bir cilt makyajının adımına girişmiş olursunuz. Fondöten ise cilt tonunuzla uygun bir renkte seçimi yapılmalıdır. Bunu anlayabileceğiniz bir nokta boyun renginizle bütün durmasını sağlamaktır. Cildinizi kapatacak olan fondöten için ince bitişli olması hafif ama kusurları kapatabilen çizgide yüzünüzü gösterir. Ardından kapatıcı ile göz altlarınızı üçgen şekilde uygulamasını yaparak mor görünümün önüne geçebilirsiniz. Cildi kapatma konusunda fırça ya da ıslatılmış süngerden yardım alabilirsiniz.


Kusurları kapanmış olan cildinizde düğün makyajı ipuçları için mevsime ve cilt alt tonunuza uygun allık, bronzer ve aydınlatıcı uygulamalısınız. Bu makyaj malzemelerini abartmadan yapmanız halinde sağlıklı ve canlı bir yüze sahip olursunuz. Allığınızda özellikle likit seçmeniz renk pigmentini daha yayılmış ve yerleşmiş şekilde görmenizi sağlar. Bronzer uygulamasında yüzünüzün oval görünmesini sağlayacak gölgelendirmeler yapılır. Aydınlatıcı sağlıklı ve parlak görünmeyi sağlayan ana makyaj unsurlarındandır. Özellikle düğünlerde verdiği parlaklıklardan dolayı aydınlatıcı kullanımı ön plana çıkar.

Düğün makyajı aşamasında en önemli görülen detaylardan birisi göz makyajıdır. Düğün temasına uygun olarak kızıl ve bakır tonlar tercih edilebilirken ayrıca lila ya da uçuk pembe rengiyle de sevimli bir görünüm yakalanabilir. Koyu tonların çok tercih edilmediği düğünlerde enerjik ve doğal görünüm trendler arasında yerini almış durumdadır. Göz kapağının katlanma çizgisine koyu renk yaparak gözün uzun görünmesini sağlarken kapağının üstüne de parlak renk yaparak yuvarlak göz bakışına sahip olursunuz. Far fırçasını kirpik diplerinde yoğunluk kazanması için koyu tonlardan yararlanabilirsiniz. En son ise hacim verici rimel uygulaması gözünüzde bütün görünümün olmasını sağlar. Daha uzun çarpıcı bakışların sahibi olabilirsiniz.

Düğün Makyajında Gerekli Makyaj Malzemeleri

Düğün makyajında gerekli malzemeler ten, göz, dudak için kullanılan makyaj malzemeleridir. Ten makyajında gerekli olan malzemeler;

 • Makyaj bazı
 • Fondöten
 • Kapatıcı
 • Allık
 • Aydınlatıcı
 • Bronzer

Düğün makyajı için gözde kullanacağınız malzemeler;

 • Çeşitli far renkleri, far paleti
 • Eyeliner
 • Rimel
 • Far bazı
 • Takma kirpik

Düğün makyajında renkliliği gösteren dudağınız için gerekli olan malzemeler;

 • Lipbalm
 • Dudak kalemi
 • Ruj (İsterseniz likit ruj seçeneğini kullanabilirsiniz)

Makyajınızı uygularken her uygulama için farklı makyaj fırçalarından yararlanmanız gerekmektedir. Ayrıca makyaj bitiminde sabitleyici sprey kullanarak makyajınızın uzun süre yüzünüzde durmasını sağlayabilirsiniz.

Abartılı Düğün Makyajı

Özel bir gün olması sebebiyle evlilik kurulmasını simge eden törenlerde abartılı düğün makyajı yapımı oluşabiliyor. Abartı için genellikle kontür yani bronzer uygulamasında yoğun renklerin uygulanması tercih edilebiliyor ya da aydınlatıcı daha fazla uygulanabiliyor. Göz makyajında daha parlak ve metalik renkler tercih edilebiliyor. Uzun ve hacimli takmak kirpikler abartılı görünüme yol açabiliyor. Herkesin katıldığı özel bir davet olmasından kaynaklı düğünlerde normal hayatta yapılan makyajdan bir tık daha fazla abartı kullanılabilir. Ancak abartıyı fazla kullanmanız ise güzel görünümünüzü azaltmanıza neden olabilir. Kararında yapılan uygulama ile görünümünüzü daha parlak ve canlı yapabilirsiniz.

Yüz Şekline Göre Düğün Makyajı

Doğru gelinlik, doğru saç ve doğru makyajla hayal ettiğin gibi görünebilmek elinizdedir. Ayrıca sevdiğiniz kişilerin düğünlerinde çarpıcı ve etkili görünümü yakalamak için yüz şekline göre düğün makyajı yapabilirsiniz. Yüz şeklini bilmen, makyaj tekniğinin doğru uygulanması açısından oldukça önem teşkil etmektedir. Makyajı uzmanları, yüz şekillerini elmacık kemikleri, çene uzunluğunuz ve alın yapısına göre göre;

 • Yuvarlak,
 • Oval,
 • Kare,
 • Dikdörtgen
 • Kalp olmak üzere 5 sınıfa ayrılır.

Başını dik tutarak mimiksiz bir yüz ifadesi ile tam karşıdan saç bitim noktasından şakaklara, çene çıkıntılarına ve çenenin uç noktasına kadar olan aralıkta benzeyen şekil yüz şeklinizi belirler. Bu şekli belirlemeniz halinde uygulayacağınız düğün makyajı yüzünüzde daha güzel görünmesini sağlayabilirsiniz.

Oval yüz şekline sahip olanlar her türlü uygulamayı rahatlıkla kaldırabilen modeldir. Yuvarlak yüz şekline sahip olanlar elmacık kemiklerini çıkartarak yüzü uzun bir hale büründürmeye çalışır. Kare ve dikdörtgen şekle sahip olanlar yumuşak kesimleri vurgular. Kalp yüze sahip bireyler düğün makyajı için alın üzerinde gölgelendirme tekniklerinden faydalanmalıdırlar.

Düğün Makyajı Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Düğün makyajı yapmadan önce bilmeniz gerekenler en önemli unsur cildinizin alt tonuna uyan renkleri belirlemenizdir. İllaki kırmızı ruj kullanmak zorunda değilsiniz. Size uyum gösterdiği düşünülen pembe, mor ve benzeri renkleri de kullanabilirsiniz. Önemli olan detay cildinize uyacak renk tonlarını bulabilmektir. Ayrıca düğün makyajı uzmanınızın bu konuda deneyimli birisi olması sayesinde endişe halinizden çıkabilirsiniz. Düğün saati ile makyaj bitiminin arasında ekstra koyacağınız saat ile yaşanabilecek aksiliklere önleminizi de alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumlari.net sitesine katkıda bulunmak için lütfen ulaşın.