Yorumları

Gelin Makyajı Modelleri 2021 | Gelin Makyajı Örnekleri

28.12.2020
27
Gelin Makyajı Modelleri 2021  | Gelin Makyajı Örnekleri

Hiç şüphesiz gelin olmak her genç kızın hayalidir. O en güzel ve en mutlu gün geldiği zaman çok güzel görünmeyi kim istemez ki. Düğünden önceki koşuşturma içerisinde gelinliğinizin nasıl olacağından tutun da saçınızın nasıl olacağı, nasıl bir ayakkabı seçeceğiniz bile günler sürecek bir araştırmaya yol açarken makyajınızın nasıl olacağı en çok düşünülmesi gereken konuların ön sıralarında gelmektedir. Bu yazımızda gelin makyajı nedir, nasıl yapılır ve nelere dikkat edilmesi gerekir gibi konuları ele alacağız.

Gelin Makyajı Nasıl Yapılır?

 Gelin makyajı nasıl yapılır sorusu tüm gelinlerin aklına takılan bir soru. Abartıdan uzak, şık, sade ama kusursuz bir makyaj yapmayı herkes öğrenmek ister. Gelinlerin düğünden önce aklına takılan en önemli şey, acaba kuaförüm istediğim gibi bir makyaj yapabilecek mi sorusudur. Kuaförler genellikle çok abartı bir makyaj yaptıkları için bazı gelinler kendileri makyaj yapmayı tercih edebilirler. Oldukça basit ama etkili bir gelin makyajı yapmak aslında çok da zor değil. İlk olarak yüz iyice yıkanarak nemlendirilmelidir. Makyaj bazı uygulanarak makyajın kalıcı olması sağlanmalıdır. Sonrasında ise tamamen ten renginize uygun bir fondöten seçmelisiniz.

Tüm cildinize cilt kusurlarını tamamen kapatacak yoğunlukta fondöten uygulamalısınız. Hala kapanmayan yerler için de mutlaka kapatıcı kullanın. Yüz, hatta gelinliğin dışında görünecek göğüs bölgesi ve omuzlar için de aynı şeyi uygulamalısınız. Yüz, boyun ve omuzların farklı renk tonlarında kalması çok itici bir görüntü oluşturacaktır. Sonrasında göz makyajınızın göz renginize uyumlu olması çok önemlidir. Gelinlik beyaz olduğu için her rengi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Fakat doğal ve sade bir görüntü olması için kendi göz renginize uygun bir göz farı kullanmalısınız. Mesela mavi gözlü bir gelinseniz o zaman bej renkleri, altın rengi ve kahverengi tonları kullanılarak hafif bir gölgelendirme yapın. Doğru çekilmiş bir eyeliner ve abartıdan uzak bir takma kirpik ile hem sade hem de etkileyici bir bakış oluşturabilirsiniz.

Yeşil gözlü iseniz mürdüm ve pembe renkler kullanarak gözlerinizi belirginleştirin. Yeşil gözlü gelinler için önerimiz rimellerini ve göz kalemlerini kahverengi olarak kullanmalarıdır. Göz renkleri arasında en şanslı olanı ise kahverengi gözlü gelinlerdir. Kahverengi göz için her türlü renk far kullanılabilir. Fakat yine de altın rengi, toprak rengi gibi renkler kullanılabilir. Sedefli toprak renkli far çok şık duracaktır. Göz makyajı tamamlandıktan sonra dudaklarda da eğer yoğun bir makyaj tercih edilmeyecekse şeftali tonları ya da pembe tonları kullanılmalıdır. Hafif bir pırıltı ile oldukça şık ve sade bir gelin makyajı yapmış olursunuz.

Gelin Makyajı Hangi Günlerde Yapılır?

Gelin makyajı hangi günlerde yapılır sorusunun cevabı aslında oldukça basittir. Kına gecesinde ve düğün günü gelinler tarafından yapılan gelin makyajı aslında normal makyajdan çok da farklı değildir. Bu sebeple eğer çok aşırı abartılı bir gelin makyajı yaptırmayı düşünmüyorsanız şık ortamlarda ya da günlük şıklığınızın bir parçası olarak rahatlıkla yapabileceğiniz bir makyaj türüdür. Gelin makyajı deyince akla bazen porselen makyaj gelir fakat kesinlikle böyle bir zorunluluk bulunmaz. Porselen makyaj oldukça ağır duran bir makyaj türüdür. Bu yüzden sade ve doğal bir görünüm istiyorsanız porselen makyaj yaptırmamalısınız. Düğün fotoğrafları çekilirken makyajın kusursuz görünmesi için porselen makyaj daha çok tercih ediliyor fakat cildinizde aşırı bir iz ya da leke yoksa porselen makyaja da gerek olmaz. Dolayısıyla gelin makyajı her zaman yapılabilir.


Gelin Makyajı İpuçları

Gelin makyajınızı isterseniz evde kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun için size vereceğimiz gelin makyajı ipuçları ile daha kolay ve kusursuz bir sonuç elde edersiniz. Mesela mavi gözleriniz varsa asla koyu renk, siyah bir makyaj yapmamalısınız. Bu, gözlerinizin daha küçük ve boğuk görünmesine ve sert, karanlık bir bakış yansıtmanıza yol açar. Fakat gözleriniz dışa doğru çıkık ise o zaman bir miktar kullanılabilir. Göz renginiz ne olursa olsun mutlaka göz çevresi olabildiğince aydınlatılmalıdır. Bu sebeple cilt renginizin 1 ya da 2 ton açık olan bir aydınlatıcı kullanmalısınız. Üst kirpik dipleri için yoğun siyah bir eyeliner çekmelisiniz. Takma kirpik seçiminde de kirpiklerinizi yoğun gösterecek bir seçim yapın. Kaşlarınızda boşluklar varsa uygun renkte bir kaş kalemi kullanarak boşluğu kapatın. Ayrıca son olarak da dudak renginize uygun olarak seçeceğiniz hafif pırıltılı bir ruj ile makyajınızı tamamlayın.

Gelin Makyajında Gerekli Makyaj Malzemeleri

Gelin Makyajında gerekli makyaj malzemeleri arasında her zaman kullandığımız makyaj malzemeleri yer alır. Makyaj bazı, fondöten, pudra, kapatıcı, kontür paleti, far paleti, göz renginize uygun göz kalemi, allık, eyeliner ya da dipliner, ruj, parlatıcı ve makyaj sabitleyici en çok kullanılan gelin makyajı malzemeleridir. Makyaj malzemelerinin seçiminde kalitesi oldukça önemlidir. Düğün boyunca akmaması ve sabit kalması için en iyi malzemeler kullanılmalıdır. Özellikle rimel ve eyelinerın dağılmadan durabilmesi için malzemelerin kalitesi önemlidir. çekilen her fotoğrafta ve videoda, yapılan makyaj ile çıkacağınız için dağılmış ve akmış makyajlı bir gelin olarak kalmayı istemezsiniz. Düğün anında makyaj tazelemeye ve hatta aynaya bakmaya bile fırsatınız olmayabilir. Bu yüzden tamamen güveneceğiniz ürünlerle makyajınızı yapmalı ya da güvendiğiniz bir profesyonel makyaj artistine makyajınızı yaptırmalısınız.

Abartılı Gelin Makyajı

Sade olmayı tercih eden gelinler olduğu kadar abartılı gelin makyajı yapmak isteyen gelinlerin sayısı da az değil. “Sadece bir kez gelin oluyorum, göz alıcı ve ihtişamlı görünmeliyim” diyenlerdenseniz sizler için de önerimiz olacak. Bunun için porselen makyajı tercih edebilirsiniz. Porselen makyajda cilt tamamen makyaj ile kapatılır. Kusurların tamamı yok edilir. Göz makyajı olarak da simli, parlak göz farları kullanabilirsiniz. Kaşın altındaki kemikten başlayarak tüm göz kapağına uygulayacağınız far üzerine ayrı rengin daha koyu tonları ile gölgelendirme yapın. Farınızda sim ya da pırıltı kullandığınızda daha ilgi çekici bir görünüm elde edersiniz. Ayrıca uzun takma kirpik kullanarak bakışlarınızı güçlendirin. Gelin makyajım abartılı olsun diyorsanız kullanacağınız allığınız da pırıltılı olabilir. Ayrıca rujunuz da parlatıcılı olmalı ve mutlaka dudak kalemi kullanmalısınız.

Yüz Şekline Göre Gelin Makyajı

Yüz şekliniz nasıl olursa olsun size uygun gelin makyajı teknikleri mutlaka vardır. Yüz şekline göre gelin makyajı yapmak için her yüz şekline göre farklı teknikler uygulanır. Mesela oval bir yüzünüz varsa alnınıza burnunuza, dudaklarınızın üzerine ve çene kısmınıza aydınlatıcı kontür uygulamalısınız. Yuvarlak yüzlü bir gelinseniz makyaj hileleri ile yuvarlaklığı dağıtmalısınız. Bunu gölgelendirme ile yapabilirsiniz. Kare yüzlü iseniz allığınızı şakaklarınıza doğru yaymalı ve dudaklarınızın üzerine aydınlatıcı kullanmalısınız.

Gelin Makyajı Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Gelin makyajı yapmadan önce bilmeniz gerekenler arasında en önemlisi yüz tipinizi tanımanızdır. Çünkü her yüz tipi için uygulanacak makyaj teknikleri farklıdır. Doğru bir görüntü oluşturabilmek için doğru bilgiye sahip olmak çok önemlidir. Cilt tipinize uygun profesyonel makyaj malzemelerini kullanarak başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Makyajınızın kalıcı olması için işleme başlamadan önce mutlaka makyaj bazı kullanmalı ve makyaj bitiminde sabitleyici uygulamalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumlari.net sitesine katkıda bulunmak için lütfen ulaşın.