Yorumları

Hint Makyajı | Hint Makyajı Nasıl Yapılır?

28.12.2020
26
Hint Makyajı | Hint Makyajı Nasıl Yapılır?

Hint makyajı görüntü olarak biraz fazla abartı gibi görünür. Makyaj malzemelerinin yoğun olarak kullanıldığında ağırlık göze verilir. Gözlerin görünümünü güzelleştirdiği için günümüzde birçok kadın tarafından tercih edilen bu makyaj türünü oldukça kolay bir şekilde uygulayabilirsiniz. Bu yazımızda Hint makyajı nasıl yapılır ve hangi malzemeler kullanılır gibi sorular cevaplayacağız.

Hint Makyajı Nasıl Yapılır?

Hint makyajı, göz şeklini ortaya çıkaran türde bir makyajdır. Hint makyajı nasıl yapılır sorusunun yanıtı olarak, yoğun renklerin kullanıldığı göz makyaj malzemeleri kullanılarak yapılır diyebiliriz.  Makyaja başlamadan önce ilk olarak yüz iyice temizlenerek kurulanır. Sonrasında üzerine nemlendirici kullanarak cilt nemlendirilir. Ardından ciltteki kusurları kapatmak için fondöten uygulanır.

Özellikle kapatıcı yönü güçlü olan kaliteli bir fondöten kullanılmalıdır. Ayrıca kapatıcı da uygulanarak yüzünüz üzerinde belirginleştirmek istediğiniz yerleri ön plana çıkartabilirsiniz. Cildiniz için son olarak pudra uygulanarak parlama olmaması için matlaştırma yapabilirsiniz. Yanaklarınız için kullanacağınız allık koyu kırmızı tonlarında olmalıdır. Elmacık kemiklerinizin daha belirgin olarak görünmesi için kemiklerin tam altına allık fırçası ile uygulayın.

Göz makyajı için de gözlerin daha canlı ve aydınlık durması için kaş kemiğinin tam altına ve tüm göz kapağına beyaz far uygulamalısınız. Sonrasında kullanmak istediğiniz renkte farı göz kapağının tam kıvrım yerine sürmelisiniz.  Bu şekilde gölgelendirme yapılır. Alt kirpiklerin hemen altına ince bir şekilde uygulayacağınız far ile daha belirgin bir gölgelendirme yapmış olursunuz. İstediğiniz renklerdeki far uygulamasını tamamladıktan sonra eyeliner uygulanır.

Eyelinerı kirpik diplerine tek bir hamlede çekmelisiniz. Kirpiklerin hem alt hem de üst tarafına uygulamanız gerekir. Hem üst hem alt tarafa çekilen eyeliner gözün köşesinde birleştirilir. Makyajda önemli olan gözlerin şeklini ortaya çıkarmak ve gözlere badem şekli vermektir. Eyeliner uygulamasından sonra da kirpikleri uzatan ve hacim veren bir maskara uygulaması yaparak makyaj tamamlanır.

Hint Makyajı Hangi Günlerde Yapılır?

Hint makyajı hangi günlerde yapılır sorusu birçok kadın tarafından sorulmaktadır. Günlük makyajın biraz ilerisinde olan bu makyajda biraz daha yoğun renklendirme kullanılır. Bu yüzden günlük hayatta genellikle daha çok düğünlerde abiye kıyafet giyildiğinde tercih edilir. Düğün haricinde biraz daha hafif olarak uygulandığında günlük makyaj olarak da yapılabilir. Özellikle küçük gözlü iseniz gözlerinizin olduğundan iri görünmesini sağlayacak tarzda bir makyajdır. Gerek düğünlerde gerekse gün içerisinde kullanılabilecek olan Hint makyajını oldukça kolay ve pratik bir şekilde uygulayabilirsiniz. Özellikle düğünlerde ve kına gecelerinde gelinlerin giydiği bindallı giysisi ile oldukça uyumlu bir makyaj olacaktır. Oldukça otantik bir görüntü sağlayarak bu çeşit makyaj ile güzelliğinize güzellik katabilirsiniz. Ayrıca siyah şık bir abiye üzerine de uygulandığında oldukça çekici bir görüntü sağlayacaktır.

Hint Makyajı İpuçları

Bu makyaj türüne baktığımız zaman aslında günlük ve bildiğimiz makyajdan çok da farkı yoktur. Sadece kullanılan malzemelerin biraz daha yoğun bir şekilde kullanılması ile yapılır. Sizlere vereceğimiz Hint makyajı ipuçları ile çok daha kolay ve kusursuz şekilde makyajınızı tamamlayabilirsiniz. Makyaja başlamadan önce makyajınızın akmaması için mutlaka baz kullanmalısınız. Bu şekilde makyajınız uzun süre bozulmadan sabit kalacaktır. Ayrıca seçeceğiniz fondöteniniz ve kapatıcınız mutlaka ten renginize uygun olmalıdır. Hint makyajında eyeliner düzgün kullanabilmek çok önemlidir. Tek bir dokunuşta düzgün ve simetrik olarak eyeliner çekemiyor iseniz fırça eyeliner yerine dipliner kullanabilirsiniz.  Bu şekilde çok daha kolay ve düzgün bir şekilde uygulama yaparsınız. Hint makyajında eyeliner en önemli malzeme olduğu için kusursuz şekilde çekilmiş olması çok önemlidir. Eğer simetrik olamayacağını düşünüyorsanız bu durumda da eyeliner ya da diplinerı çekerken hem alt hem de üste çektiğiniz eyelinerı üst tarafta üçgen şekli vererek içini doldurabilirsiniz. Bu şekilde simetrik ve uzun bir sonuç elde edersiniz. Göz için kullanacağınız farda mümkün olduğunca simli ve parlak renklerden kaçınmalısınız. Canlı renkler kullanabilirsiniz ama ışıltı Hint makyajında çok fazla abartıya kaçabilir. Hint makyajında gözler çok önemli olduğu için kirpiklerinize rimel uygularken en az 2 ya da 3 kat uygulamalısınız. Kendi kirpik uzunluğu ve yoğunluğunuza göre kaç kat uygulayacağınızı belirleyebilirsiniz ancak oldukça dolgun ve uzun bir kirpik elde etmelisiniz.


Hint Makyajında Gerekli Makyaj Malzemeleri

Hint makyajında gerekli makyaj malzemeleri arasında her kadının makyaj çantasında yer alan malzemeler yer alır. Makyaj sabitlemek için baz, cilt tipinize ve renginize uygun bir fondöten, göz makyajının belirgin olması için göz bazı, kullanacağınız renk ve tonlarının bulunduğu far paleti, yumuşak uçlu bir göz alemi, eyeliner ya da dipliner, kirpiklere hacim ve uzunluk katan bir rimel, kırmızı ve pembe tonlarında allık, giyiminize uyacak renkte bir kırmızı ya da pembe bir ruj, rujunuz için parlatıcı Hint makyajında kullanacağınız malzemelerdir. Kullanacağınız tüm bu malzemeler haricinde yüzünüzün belli bir bölümüne şekil vermek isterseniz ya da kaş renginizi koyulaştırmak isterseniz Hint kınası da kullanabilirsiniz. Bu şekilde kaşlarınız olduğundan daha siyah görünecek ve göz makyajınız daha belirgin bir hale gelecektir.

Abartılı Hint Makyajı

Hint makyajı genel olarak normal günlük yaptığımız makyaja göre biraz daha ağır bir makyajdır. Özellikle gözlerde far üzerine uygulanan eyelinerın çok kalın olmasından dolayı belirgin bir makyaj türüdür. Fakat kına gecelerinde özellikle gelinler tarafından abartılı Hint makyajı tercih edilebilir. Yoğun olarak kullanılan malzemelerde özellikle göz farında kullanılan renkler canlı olmalıdır. Parlak renkler tercih edilip simli far uygulaması yapıldığında oldukça abartılı bir görünüm elde edilecektir. Ayrıca kendi kirpikleriniz üzerine yerleştireceğiniz takma kirpikler ile de oldukça abartılı bir sonuc oluşur. Simli eyeliner ve simli parlak ruj ile birlikte kullanıldığı zaman oldukça abartılı bir makyaj olacağı için günlük olarak bu çeşit makyaj yapmayı tercih ediyorsanız parlak ürünlerden uzak durmalısınız.

Yüz Şekline Göre Hint Makyajı

Her makyaj türünde olduğu gibi Hint makyajı için de yüz şekliniz oldukça önemlidir. Yüz şekline göre Hint makyajı dediğimiz zaman öncelikle üçgen yüz yapısına sahip kadınlarda bu makyaj oldukça hoş görünecektir. Göz bölgesinin belirgin olduğu üçgen yüz tipinde yapılan göz makyajı oldukça ilgi çekici olacak ve tüm ilginin göz kısmında olmasını sağlayacaktır. Eğer kare yüz yapısına sahipseniz kontür, fondöten ve allık uygulaması ile elmacık kemiklerinizin daha belirgin, çene kısmınızın daha ince ve sivri görünmesini sağlayabilirsiniz. Genel olarak dikkati gözlere çekecek koyu renkte göz makyajı yapmalı ve ruj olarak açık renkleri tercih etmelisiniz.

Hint Makyajı Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Hint makyajı yapmadan önce bilinmesi gerekenler arasında en önemli şeylerden biri kullanacağınız ürünlerin tamamının kaliteli olmasıdır. Çünkü hepsi yoğun olarak kullanılacağı için kaymaması, akmaması ve sabit durması oldukça önemlidir. Özelikle rimel ve eyelinerların doğru seçilmiş olması gerekir. Kolayca akmamalı ve dağılmamalıdır. Makyaj bazı mutlaka kullanılmalıdır. Eğer büyük bir burun yapısına sahipseniz burun kenarlarınıza biraz daha kontür ve fondöten uygulayarak daha küçük görünmesini sağlayın. Eyeliner kullanma konusunda iyi değilseniz makyaj öncesinde küçük alıştırmalar yapın. Makyajınızı tamamladıktan sonra makyaj sabitleyici sprey mutlaka kullanmalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumlari.net sitesine katkıda bulunmak için lütfen ulaşın.