Yorumları

Vampir Makyajı | Vampir Makyajı Nasıl Yapılır?

28.12.2020
27
Vampir Makyajı | Vampir Makyajı Nasıl Yapılır?

Bir tema partisi ya da özel bir kutlama için yapılan vampir makyajı zıklık oyunlarına dayanır. Soluk bir ten, parlak dudaklar ya da gözler ön plandadır,  bu tür makyaj seçeneği günlük makyaj olarak uygun değildir. Makyaj oluşturmaya karar verirken öncelikle doğal verileri dikkate almak gerekir. Pürüzsüz ve teni sorunsuz insanlar için makyajı oturtmak başarılı bir sonuç verir.

Vampir Makyajı Nasıl Yapılır?

Her makyaj çeşidinde olduğu gibi makyaj çeşidinde de önemli olan bir ana nesne seçmektir bu dudaklar ya da gözler olabilir. Vampir makyajı nasıl yapılır öncelikle makyaj uygulamasına başlamadan hazırlamak gerekir, temizlenmeli ve cilt nemlendirilmeli kızarıklık ya da iltihap gibi yeşilimsi renk uyumsuzluğunu makyaj düzelticileri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bunun gibi cilt tonunda yaşanan renk değişimini dengelemek gereklidir.

Ciltteki renk uyumsuzluğunu ortadan kaldırdıktan sonra ten renginden bir ya da iki ton daha açık kullanılmalı. Tonal araçları sabitlemesi ve aristokrat bir solukluk vermesi için hafif gevşek toz uygulanır,  vampir makyajında allık kullanılmaz. Odak noktası gözleri ise makyajı dumanlı gözler tekniğini kullanarak yapmak gerekir kalın çizgili yumuşak siyah bir kalem gözün çevresi vurgulanması için yeterlidir.

Hareketli olan göz kapağı koyu ya da dumanlı gri renkler kullanılarak gölgelerle kaplanır. Kaş boşluğu ise bedensel ya da beyaz gölgelerle doldurulur tüm gölgeler arasındaki sınır dikkatli bir şekilde gölgelendirilek kirpiklere birkaç kat halinde siyah rimel uygulanır, sahte kirpikler ise muhteşem bir şekilde görülür. Vampir makyajında dudaklarda parlak ya da sakin bir ruj tercih edilirken genellikle görünmez tonlar seçilir. Dudakların ana unsur olduğu vamp tarzında ise kırmızı, bordo ya da Mercan renkte rujlar tercih edilir bir uygulamaya geçilmeden önce dudaklar tamamı ile pudralanır.

Makyajının daha doğal görünmesini sağlamak için rujun ardından bir kontur kalemi uygulanır bu sayede gözler gri bir kalemle vurgulanarak siyah gölgeler yerine daha açık renkli gölgeler kullanılır ve kirpikler maskarayı hafif şekilde göstermek için yeterli hale gelir. Aynı zamanda elmacık kemiklerine dudaklara doğru bir allık uygulaması gerçekleştirilir. Vampir görüntüsünü tamamlanmış bir hale gelebilmesi için saçları uygun saç stiline göre serbest bırakmak doğru bir kıyafet tercihi yapmak gerekir.

Vampir Makyajı Hangi Günlerde Yapılır?

Vampir makyajı hangi günlerde yapılır öğrenmek isteyenler makyaj çeşidinin yapılması için en ideal günün cadılar bayramı olduğunu bilmesi gerekir. Tema partileri, cadılar bayramı, kostüm partileri, herhangi bir yayın ya da çekimler için vampir makyajı uygulanır. Bu günler dışında gündelik bir kullanım için makyaj uygun bir makyaj çeşidi değildir.

Vampir Makyajı İpuçları

Vampir makyajı ipuçları konusunda fikir sahibi olmadan önce makyajın tekniğinin hemen özelliğini kontrast renk seçimleri olduğunu bilmek önemlidir. Makyaj uzmanları tarafından kontrast etkisi tek bir görüntüde birleştirilerek elde edilir. Soluk ten, tamamlanmamış kaş çizgisi, derin ve batık gözler, uzun kalın kirpikler, parlak kırmızı dudaklar ve beyaz renkli diş çıkıntıları vampir makyajının ipuçları arasındadır. Aynı zamanda vampirin yüzü belirgin elmacık kemikleri burnunun inceliği ile ayırt edilir. Daha bir vampir görüntüsü elde edebilmek için özel renkli renkler kullanılabilir. Ayrıca beyaz dişlerin ağzın üst kısımdan çıkıntı yapabilmesi için çeşitli uygulamalar gerçekleştirilebilir. Örneğin plastik bir çatalı ağızdan çıkan iki diş olarak kullanmak mümkündür. Uygun efekti oluşturmak için ise talk pudrası, bebek pudrası, kompakt tozu gibi kozmetik ürünlerinden faydalanmak söz konusu.


Vampir Makyajında Gerekli Makyaj Malzemeleri

Vampir makyajı yaparken özellikle kullanılan makyaj malzemeleri fondötenler, pudralar ve rujlardır. Ten rengine uygun fondöten seçimi ile mükemmel bir soluk ten oluşturularak makyaja başlanabilir. Vampir makyajında gerekli makyaj malzemeleri arasında en önemli olan efekt vermeyi sağlayan ve gölgelendirmeleri yapacak olan malzemelerdir. Göz makyajının ağırlıklı olduğu vampir makyajında tamamlayıcı kullanılan farklı makyaj malzemeleri de yer alır. Onlardan birisi de ağızdan çıkan iki sivri uçlu diş efektif vermek için kullanılan makyaj malzemeleridir. Bir vampir görüntüsü oluşturabilmek için farklı renklerde özellikle de siyah ya da kırmızı renklerinde kozmetik kalemler gerekir. Eyeliner ile maskara, koyu tonlardaki allıklar,  kapatıcılar, Gölgeler vermeyi sağlayan paletler olmalı.  Paletler içerisinde de yine koyu tonlar tercih edilmeli özellikle bordo, mor, koyu kahverengi, gri ve siyah tercih edilen renkler arasında yer alır.

Abartılı Vampir Makyajı

Abartılı vampir makyajı birkaç aşama ile ortaya çıkabilir, ilk aşama vampir makyajı uygulamak için yüz derisinin hazırlanması aşamasıdır. Yapılan bu işlem diğer makyaj çeşitlerinde olduğu gibidir temizleyici ve nemlendiriciler kullanılır. Yüz derisinin vampir makyajına hazırlanması zorunluluktur çünkü makyaj ancak bu şekilde gerçekçi görünür hem de yüzde daha uzun süre kalır.  İkinci aşamada ise cilde soluk fondöten uygulanmalı bir yüzü çıkıntılı bölümleri gölgelenmeli.  Efsaneye göre bir güneş ışığına tahammül edemez ve karanlıkta yaşar onun için vampirin yüzü oldukça soluk olmalı. Soluk bir yüzü oluşturabilmek için uygun efektleri bulmak gerekir.  Bu aşamadaki asıl hedef yalnız yüz kısmını değil boynu da hafif bir tabanlı kaplamaktadır bunun için elmacık kemiklerinin kemiklerine ve bunun kıkırdaklarına gri gölgeler uygulanmalı. Diğer bir aşama ise gözleri ön plana çıkarmaktır vampir makyajı için en uygun göz farı renkleri beyazdan siyaha doğru uzanan renklerdir. Göz makyajında Ayrıca siyah sıvı eyeliner ile kurşun kalemde gerekir. Gölge ilk olarak göz kapağına uygulanır, bunun için hafif bir ton tercih edilir kapağın üst kısmına ise siyah gölgeler uygulanır ve ardından gölgelendirme tekrarlanır en son aşamada parametrelere karşılık gelmesi gereken oklar çizilir.

Yüz Şekline Göre Vampir Makyajı

Tüm makyaj çeşitlerinde olduğu gibi bu tür makyajda da önemli olan yüz şekline uygun olmasıdır. Bu nedenden dolayı yüz şekline göre vampir makyajı yapmak gerçek bir vampir görüntüsü elde etmeyi mümkün hale getirir hem de makyajın istenen amaca ulaşmasını sağlar. Oval, kare, yuvarlak ya da uzun her yüz şekline göre belirlenen bir makyaj vardır.  Kadın ya da erkek yüz yapısına göre makyaj tekniği uygulaması sayesinde korkutucu soluk benizli bir vampir olmak mümkün hale gelir.

Vampir Makyajı Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Korkutan ama aynı zamanda eğlendiren bir makyaj için aşamalara geçmeden önce vampir makyajı yapmadan önce bilmeniz gerekenler vardır. Seçilebilecek farklı konseptler olduğunu unutmamak gerekir. Önemli olan sınırlarının dışına çıkmak ve günlük makyaj kurallarını bir kenara bırakmaktır. Aşırıya ve abartıya kaçmadan kesinlikle korkmamalı ve renkler özgürce kullanılmalıdır. Kullanılacak her ürünün dikkat seçilmesi gerekir çünkü ucuz ve kalitesiz seçilen ürünler yoğun olarak kullanılmasından dolayı cilde zarar verebilir bu yüzden öncelikle cilt tipine uygun seçenekler tercih edilmeli. Makyajın en önemli unsurlarından birisi fondötendir çünkü makyajı pürüzsüz bir zemin hazırlamak önemlidir. Açık ya da koyu renkleri karıştırarak uygulanabileceği gibi ayrıca muhteşem renk seçenekleri de sınırsız kombinasyonlar sunar. Uygulamanın tamamlanmasının ardından uzun süre dağılmaması için makyaj sabitleyici mutlaka kullanılmalı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yorumlari.net sitesine katkıda bulunmak için lütfen ulaşın.